Духовний лідер УГКЦ Блаженніший Любомир (Гузар) презентував свою аудіокнигу “Суспільство і влада”
Ця аудіокнига – перша частина нової трилогії під загальною назвою “Суспільство”. Вона побудована у формі інтерв’ю і видана на двох CD-дисках. Початковий наклад – 5 тисяч примірників. Розмову із Блаженнішим Любомиром веде парламентар Леся Оробець. Автором передмови до книги став президент Української асоціації релігійної свободи Віктор Єленський.
Блаженніший Любомир розпочав з того, що порівняв владу з любов’ю. Всі переживають це почуття, але ніхто точно не знає, що це таке.
За словами духовного лідера УГКЦ, він обрав тему про владу, бо це “дуже важливий елемент у житті суспільства”. “Владу треба максимально позитивно використовувати. Я не кажу, що влада – щось погане. Навпаки – це щось дуже добре. У книзі кажу про те, що політика і влада – одне з найбільш шанобливих занять, бо людина, виконуючи владу, може робити дуже багато добра. І повинна робити добро, розуміючи, що влада – це чи не найвища і не найкраща форма служіння. З іншого боку, у влади є також небезпеки – можна нею зловживати, і до цього треба бути готовим… Але це не є в природі влади, що вона має бути зловживана, а політик мусить бути людина нечесна. Коли хтось зловживає владою, він є причиною цього лиха, а влада сама по собі – це служіння суспільству”, – пояснив патріарх-емерит.
На його думку, бути при владі важко, бо “треба вміти дати собі раду в дуже складних обставинах життя”. “Від влади вимагається великої мудрості, аби часом у складних обставинах зберегти те, що є основне для людини. Часто представники влади, не намагаючись заглибитися в ситуацію, всебічно її пізнати, прогрішуються. Отже, треба бути не тільки розумним і добрим, а й мудрим”, – зауважив Блаженніший Любомир.
Леся Оробець розповіла, що ще до жодного спілкування у житті так не готувалася, питання були також від блогерів і користувачів соцмереж, а книжка відповідає своїй назві, бо суспільство ставить питання про владу і подекуди отримує неочікувано гострі відповіді.
Також вона сказала, що ключовим акцентом книги є те, що влада, у розумінні Блаженнішого, – це служіння. “Нагадую, що слово “міністр” походить від англійського слова “ministry”, що в перекладі означає “служіння”. У нас часто про це забувають. Як інакше, як не відповідальністю перед Богом, змусити політика служити своєму народові. З іншого боку – дивно очікувати від політика служіння Богові, якщо змалку його вчили, що “Бога нєт”. І від Нього не можна відкупитися навіть добрими зв’язками в адміністрації Президента”, – підбила підсумок Леся Оробець.
Так, на запитання ЗМІ про спрямованість книги – щоб християни йшли у владу, чи ті, що вже у владі, ставали християнами, екс-глава УГКЦ відповів, що його позиція, щоб ті люди, які при владі, пам’ятали, що скоріше чи пізніше за те, що роблять, вони мусять прозвітувати – не перед людьми, а перед Богом, у який би спосіб вони у Нього не вірували.
А про те, куди рухаються нині Україна й українці, Блаженніший зазначив, що він не фахівець – соціолог чи історик, але як громадянин і церковний муж має відчуття, що ми крок за кроком, хоча, може, трохи повільно, йдемо до кращого. “У нас сьогодні є певне напруження в суспільстві між народом і владою, між різними чинниками влади і групами народу. Цей факт, що є такий певний неспокій і напруження, – це прикро, але не трагедія. Бо це є можливий завдаток пробудження. Я відчуваю, що ми починаємо прозрівати, думати і застановлятися. Головне, щоб люди не пішли поганими шляхами, не дали демагогам звести себе на манівці”, – зазначив він.