НАТО постачало Муаммару Каддафі заборонені ООН боєприпаси
На осколках, знайдених у розбомбленому військами Каддафі місті Місрата, було виявлено маркування, що свідчить про те, що підірвані там касетні боєприпаси МАТ-120 вироблені іспанською компанією “Instalaza”. Водночас такого ґатунку бомби і снаряди заборонені прийнятою в 2008 році Конвенцією ООН про касетні боєприпаси.
Ця зброя має особливі характеристики, які обумовлюють її смертельну небезпеку передусім для мирного населення. Під час вибуху вивільняється величезна кількість вибухонебезпечних суббоєприпасів, які розсіюються на значній за площею території. Крім цього, багато снарядів не вибухають належним чином, на довгі роки залишаючись у землі. Багато тисяч мирних громадян загинули і зазнали каліцтв у результаті вибухів нерозірваних боєприпасів. Експерти стверджують, що 98% втрат від касетних бомб становлять саме цивільні, причому майже третина з них – діти.
Як же вийшло, що іспанське озброєння потрапило до рук полковника Каддафі? Відповідь проста: ще 2007 року фірма “Instalaza” скористалася з тимчасового скасування санкцій проти Лівії – тоді Захід учергове почав загравати з режимом у Тріполі. Іспанська компанія виграла контракт з постачання Лівії тоді не заборонених касетних бомб МАТ-120 і працювала відповідно до умов контракту до 2008 року, коли Іспанія підписала конвенцію ООН. Однак тепер ситуація кардинально змінилася – як не крути, але виходить, що Іспанія, будучи членом НАТО, бореться з режимом, який сама ж і озброювала.
Тим часом стало відомо, що розслідування, проведене під егідою Ради з прав людини при Організації Об’єднаних Націй, з’ясувало, що і режим Муаммара Каддафі, і повстанці винні у воєнних злочинах та злочинах проти людства. При цьому характер злочинів і приблизна кількість жертв громадянської війни в Лівії за версією комісії ООН у повідомленнях світових інформагентств не вказуються. Комісія лишень відзначила, що повідомлень про порушення з боку опозиційних режиму Каддафі сил надходило менше, однак ці дії все-таки кваліфікуються як воєнні злочини.
Водночас режим Каддафі звинуватив НАТО в тому, що в результаті організованих Альянсом бомбардувань у країні загинули більше як 700 мирних жителів. За словами прес-секретаря лівійського уряду Муси Ібрагіма, з 19 березня, коли почалися бомбардування, зафіксовано 718 загиблих і 4067 поранених, 433 з яких перебувають у важкому стані. Він зазначив, що мова йде тільки про мирних жителів і в названих ним цифрах не враховані загиблі й постраждалі військовослужбовці.
Однак це, судячи з усього, не справило на керівництво Альянсу жодного враження. Днями стало відомо, що терміни воєнної операції НАТО в Лівії продовжено ще на 90 днів – до кінця вересня. “Це рішення є очевидним сигналом для режиму Муаммара Каддафі: ми рішуче налаштовані продовжувати наші операції з метою захисту лівійського народу. Ми продовжимо вживати всіх зусиль, скерованих на виконання мандата ООН”, – йдеться в заяві генерального секретаря Північноатлантичного альянсу Андерса Фог Расмуссена. “Наше рішення, – сказав він, – також посилає чіткий сигнал народу Лівії: НАТО, наші партнери та все міжнародне співтовариство – на його боці”, – додав Рассмусен. “Ми будемо єдині в зусиллях із забезпечення того, щоб ви самі могли будувати своє майбутнє. І цей день не за горами”, – йдеться далі в заяві генсека Альянсу. Початковий термін планування операції НАТО “Об’єднаний захисник”, яка офіційно розпочалась 31 березня з ініціативи Британії, Франції та Сполучених Штатів, становив 90 днів, охоплюючи проміжок до 30 червня.
Нагадаємо, що громадянська війна в Лівії розпочалася після того, як на сході країни виник паралельний уряд, що назвав себе Національною перехідною радою, а лівійський лідер Муаммар Каддафі відмовився йти у відставку. Повстанські сили складаються в основному з недосвідчених і погано озброєних бійців, що спричиняє великі жертви, зокрема й серед мирного населення.