Вибухи на реакторах

Кількість загиблих у Японії може перевищити 11 тисяч людей

Кількість загиблих у Японії може перевищити 11 тисяч людей

За даними Національного поліцейського агентства країни, станом на вчора було знайдено тіла понад 3,7 тисячі осіб, які загинули в результаті стихійних лих – землетрусу та цунамі. У списку зниклих безвісти – понад 7,8 тисячі, постраждали майже дві тисячі людей. Повністю зруйновано більш ніж 3,5 тисячі будинків, частково – майже 60 тисяч.

Хоч країна ще не оговталася після страшного землетрусу 11 березня, підземні поштовхи – так звані афтершоки – тривають, що значно ускладнює ситуацію. Черговий сильний землетрус магнітудою шість балів стався вчора на узбережжі густонаселеної японської провінції Канто. За даними Геологічної служби США, сейсмоподія сталася на глибині 25 кілометрів, епіцентр залягав за 100 кілометрів від Токіо.

За свідченнями очевидців, у японській столиці в результаті поштовхів гойдалися будівлі. Повідомлень про постраждалих і руйнування не надходило. Тим часом, за даними Європейського середземноморського сейсмологічного центру (ЕMSC), було також зафіксовано підземні поштовхи магнітудою 5,3 бала на глибині два кілометри неподалік східного узбережжя острова Хонсю.

Але набагато страшнішими за афтершоки є аварії на японських атомних електростанціях. Найбільше постраждала АЕС “Фукусіма-1”, на чотирьох енергоблоках якої 12, 14 і 15 березня прогриміли чотири вибухи. Найсерйозніший з них стався у вівторок на четвертому реакторі.

У результаті спричиненої ним пожежі стався викид радіації високої концентрації. Пізніше загоряння сталося у сховищі відпрацьованого ядерного палива. За даними Міжнародного агентства з атомної енергії, внаслідок пожежі стався витік радіації в атмосферу.

Водночас на другому енергоблоці станції “Фукусіма-1” виникла загроза руйнування оболонки реактора і викиду радіації. Генеральний секретар уряду Японії Юкіо Едано повідомив, що на другому енергоблоці АЕС виявлено пошкодження басейну-барботера – резервуара всередині захисної оболонки реактора, що містить холодну воду для конденсації пари, яка утворюється в разі спрацювання системи аварійного захисту.

Радіація в районі атомної електростанції “Фукусіма-1” сягає небезпечного рівня. У телевізійному зверненні до народу прем’єр-міністр Японії Наото Кан заявив, що рівень радіації “дуже високий” та існує небезпека ще більшого витоку радіації. Поблизу місця аварії випромінювання в 400 разів перевищує норму, яке людина може отримати за рік без небезпеки для здоров’я.

Усім людям, які живуть у радіусі 30 кілометрів від пошкодженої електростанції, радять без потреби не виходити з дому.

Підвищений рівень радіації зареєстровано навіть у Токіо, що розташоване на 240 кілометрів на південь від аварійної АЕС, але офіційні особи переконують, що рівень радіації в столиці не становить загрози здоров’ю. Хоча, за деякими даними, в префектурі Саїтама, що входить до конгломерату Великого Токіо, зафіксовано рівень радіації, який у 40 разів перевищує норму.

Японським енергетикам поки що не вдається впоратися із ситуацією, робота йде зі змінним успіхом. Після відходу охолоджувальної рідини технікам вдалося частково занурити паливні збірки у воду, проте пізніше агентство “Кіодо” повідомило, що паливні стрижні знов оголені. Інженери закачують в реактори морську воду, намагаючись не допустити перегріву, проте, за деякими даними, чотири з п’яти водяних помп вийшли з ладу. Станом на вчора на першому і третьому енергоблоках АЕС почалося часткове розплавлення ядра реактора.

Місцеві телеканали повідомляють, що рятувальна служба зробить спробу охолодити басейн витримки на 4-му блоці за допомогою пожежних водометів. Для цього дорогу до станції, яка залишається заблокованою після землетрусу і цунамі, розчистять бульдозерами. Водночас операцію зі скидання з гелікоптерів води на аварійну АЕС поки що перенесено, найімовірніше, через високий рівень радіації над станцією.

Події на японській АЕС “Фукусіма-1” почали нагадувати “Чорнобиль у сповільненій зйомці”, вважають західні засоби масової інформації. Поки що аварія отримала шість балів за семибальною шкалою INES від французького атомного агентства, проте рівень небезпеки можуть підвищити.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4139 / 1.57MB / SQL:{query_count}