Кінець імперії

Японія переживає найстрашнішу трагедію з часів Другої світової війни

Японія переживає найстрашнішу трагедію з часів Другої світової війни

 

11 березня біля берегів Японії стався один із найпотужніших в історії людства землетрусів магнітудою майже дев’ять балів, який спричинив велетенське цунамі, висота хвиль якого в деяких місцях досягала десяти метрів. Учора зранку – нова серія повторних підземних поштовхів, так званих афтершоків, – силою п’ять балів і вище. На узбережжя знову пішла майже триметрова хвиля. На додачу ніяк не вгамується вулкан Шинмоєдакі, який прокинувся ще наприкінці січня.

Наслідки – катастрофічні. Кількість жертв постійно збільшується, місцеві рятувальні служби припускають, що може йтися про 10 тисяч загиблих. Зруйновано десятки тисяч будівель, мільйони людей залишилися без електрики та водопостачання, сталися щонайменше дві аварії на АЕС.

Перший вибух на атомній електростанції “Фукусіма-1”, за 230 кілометрів від Токіо, було зафіксовано 12 березня, через добу після руйнівного землетрусу. Телекамери зняли, як над станцією високо в повітря здійнявся стовп пилу й диму. Подія негайно потрапила в центр уваги світових мас-медіа. Стало відомо про підвищення рівня радіації на прилеглій території, масову евакуацію та перші випадки радіоактивного опромінення. Генсек японського уряду Юкіо Едано підтвердив витік радіації, але пояснив, що вибух не завдав серйозних пошкоджень ядерному реактору. Причиною вибуху стала помпа, яку використовували для охолодження реактора морською водою. А вчора на “Фукусіма-1” прогримів новий вибух – детонував водень, що накопичився під кришкою реактора.

Міжнародні експерти оцінюють ситуацію на японських АЕС як тривожну, але не катастрофічну. BBC News з посиланням на уряд Японії відзначає, що загрози неконтрольованого витоку радіації немає, а радіаційне тло поряд із “Фукусімою-1” залишається достатньо низьким

Тим часом, за даними Річарда Гросса з Лабораторії реактивного руху НАСА, землетрус 11 березня зрушив тектонічну платформу, на якій розташована Японія, на 20 метрів на схід і на 75 сантиметрів униз. Це спричинило зсув власної осі Землі, навколо якої планета збалансована за масою, на 17 сантиметрів і скорочення тривалості земної доби на 1,8 мікросекунди. Наголосимо, що власна вісь Землі, яку не треба плутати з віссю обертання планети, постійно зміщується під впливом будь-яких подій, які призводять до зміни розподілу мас великих об’єктів на поверхні. “Тривалість доби міняється так само, як фігурист нарощує швидкість обертання свого тіла на місці, притискаючи руки до боків. Землетрус у Японії змістив масу Землі таким чином, що планета почала обертатися трохи швидше. Відповідно, тривалість доби скоротилася”, – додав науковець НАСА.
Тим часом завідувач лабораторії сейсмології російського Інституту морської геології та геофізики, доктор фізико-математичних наук Іван Тіхонов стверджує, що в Японії можливий ще один сильний небезпечний землетрус з цунамі. “Землетрус 11 березня – це мегаземлетрус планетарного масштабу, який вплинув на планету в цілому. Ніхто не чекав такої катастрофічної сейсмічної події”, – наголосив Тіхонов. За його даними, тільки за добу після головного удару в цій зоні американським Національним центром інформації про землетруси Геологічної служби США зареєстровано 170 афтершоків магнітудою від п’яти до семи балів. “Але серед цієї величезної кількості афтершоків немає землетрусів магнітудою від 7,2 і вище, тобто утворилася “дірка”, а так не буває в природі. Тому, думаю, треба чекати могутнього афтершоку магнітудою близько восьми і більше. Він може статися через тиждень, через місяць, а може, й пізніше”, – заявив російський науковець.

Слідом за землетрусом і цунамі Японію захлиснув неконтрольований інформаційний потік, стверджує Флоріан Кульмас, директор розташованого в Токіо Німецького інституту вивчення Японії. Всі інформаційні агентства й міжнародні мас-медіа постійно передають новини , отримані з перших, других або третіх рук. До хаосу професійних і громадських ЗМІ долучаються приватні голоси всіх тих, хто користується плітками, думками блогерів і користувачів “Youtube”, “Twitter”, “Facebook”, інших соціальних мереж і дискусійних форумів. “Одним із наслідків інтернет-революції стало те, що поза районом землетрусу про нього знають (або вважають, що знають) більше, ніж безпосередньо в зоні лиха, оскільки там повністю зруйнована інфраструктура”, – каже Флоріан Кульмас.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4795 / 1.58MB / SQL:{query_count}