Сезон без перемог

Фігурне катання в Україні: більше запитань, ніж відповідей

Фігурне катання в Україні: більше запитань, ніж відповідей

Фігурне катання щороку стає дедалі популярнішим видом спорту, повертаючи собі втрачені у 1990-х позиції. Яскраві льодові шоу, зірки шоу-бізнесу, що стають на ковзани цілими полками, – усе це неабияк сприяє популярності цього виду спорту, що максимально наближений до мистецтва. Втім не в Україні.

І хоча українські глядачі розкуповують квитки на всі шоу, грудневий чемпіонат України на столичній “Крижинці” відбувся за напівпорожніх трибун. Зрештою, змагалися переважно юніори.

Після розпаду пари Тетяна Волосожар та Станіслав Морозов українська надія на медалі у світових чемпіонатах розтанула, як лід навесні. Нагадаємо, що Станіслав Морозов завершив спортивну кар’єру через поважний як на фігуриста вік, а його партнерка на льоду і в житті тепер виступатиме за Росію. Її партнером став Максім Траньков, що заради виступів із Тетяною покинув свою партнерку Марію Мухортову, разом із якою став, зокрема, віце-чемпіоном Європи. Подейкують, що до складу тренерів, які займатимуться новоспеченою парою Волосожар – Траньков, увійде і Станіслав Морозов. Тож головне питання: навіщо чудовій партнерці виступати за країну, де існує надзвичайно жорстка конкуренція при відборі на міжнародні змагання, тоді як в Україні вона ще довго могла би потрапляти на чемпіонати Європи та світу автоматично? Відповідь свого часу дала сама Тетяна: вдома бракує гідних умов для тренувань. Проте, виглядає, проблема не лише у відсутності ковзанок, адже останніми роками пара Волосожар – Морозов тренувалася в Німеччині в Інго Штоєра. Справа радше в байдужості федерації, яка не доклала жодних зусиль, аби втримати спортсменку, якій до снаги приносити країні нагороди. Так, як не втримали свого часу Юлію Обертас, яка виступала за Росію. Чи попередню партнерку Морозова Олену Савченко, що завоювала найвищі сходинки світового п’єдесталу, виступаючи за Німеччину.

Друга українська пара, яка могла би тепер стати першою – Катерина Костенко й Роман Талан – через травми пропустить сезон. Тож за їх відсутності змагалися лише юніори. Ці пари потішили обдарованістю: Юлія Лаврентьєва та Юрій Рудик, Ілан Анчиполовський та Єлизавета Усманцева, Олександра Горова й Костянтин Медовіков. Проте за ними – майбутнє значно дальше, ніж січневий чемпіонат Європи.

Залишилася українська збірна без лідерів і у спортивних танцях на льоду. І теж з вини федерації. Після того, як  розпалися пари Алла Бекназарова – Володимир Зуєв та Ганна Задорожнюк – Сергій Вербило, пара Бекназарова –Вербило мала непогані шанси втриматися бодай у першій європейській десятці. Проте федерація не виявила зацікавлення в їхньому спільному катанні. Бекназарова дала інтерв’ю виданню “Спорт-Експрес в Україні”, в якому заявила: “Україні сильні спортсмени не потрібні. Про це натякнули Сергієві Вербилу. Якби ми каталися разом, то б досягли високих результатів. Природно, ми б багато чого вимагали від держави. Можливо, саме цього керівництву й не хотілося”. За словами фігуристки, підготовка дуету в Москві, проживання і харчування коштувало близько п’яти тисяч доларів на місяць. Зараз Бекназарова працює в Одесі, допомагає в постановці програм одиночникам і шукає партнера. Сергій Вербило закінчив спортивну кар’єру і займається комерцією в Москві.

Новоспеченим першим дуетом України стали учні Наталії Дубової – 19-річна американка Шивон Хікін-Кенеді та Олександр Шакалов. Серед учнів Дубової – Клімова й Пономаренко, Грищук і Платов, Усова й Жулін, Анісіна й Пейзера, а також Тетяна Навка, що, як і Шакалов, походить із дніпропетровської школи фігурного катання.

За результатами минулого року Україна може виставити в танцях два дуети, проте навряд чи вони зможуть повторити успіх своїх попередників. Тим паче, що американка, за словами її тренера, важко звикає до київського льоду після якісного американського.

Схожі проблеми виникають і в Ірини Мовчан, лідерки України серед жінок. З травня дівчина тренується у США під керівництвом чемпіона України в парному катанні Дмитра Паламарчука. Проте вона зіштовхнулася із фінансовими проблемами, які, втім, сподівається подолати. Мовчан наголосила, що, попри те, що для неї зробила її перший тренер Галина Кухар, далі тренуватися в таких умовах, як у Києві, просто не було сенсу.

До слова, і в чоловічому одиночному катанні лідером збірної був і залишається також колишній учень Кухар Антон Ковалевський. Тепер Антон тренується в німця Міхаеля Хута. Він же і виступатиме за нашу країну в січні у Берні, намагаючись здобути для України дві путівки на наступний сезон. Наразі його найкращим результатом на європейській першості було 13-те місце.

Тож напередодні чемпіонату Європи Україна навряд чи може сподіватися на високі місця в турнірних таблицях. Але найсумнішим, мабуть, запитанням цього сезону є: чи не залишиться фігурне катання в Україні лише експортованим телешоу?
 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4333 / 1.58MB / SQL:{query_count}