П’ять місць у першій десятці – такий підсумок виступу української збірної на першому етапі Кубка світу з біатлону, який завершився у шведському Остерсунді. Головною нашою героїнею стала Валентина Семеренко, яка в кожній гонці перебувала серед фаворитів і зуміла тричі пробитися в чільну десятку. На жаль, до п’єдесталу пошани Валентині добігти не судилося, проте і такий результат дозволив їй після першого етапу посісти четверте місце в загальному заліку Кубка світу.
Від першого етапу Кубка світу українські вболівальники традиційно чекають непоганих результатів, бо щороку тренери до початку сезону підводять команду в гарній формі. Так, скажімо, минулого року на першій гонці сезону в тому ж шведському Остерсунді відразу три наші біатлоністки потрапили в першу десятку. Тому й не дивно, що й цього року наші спортсменки провели досить непогану індивідуальну гонку, а українською королевою біатлону вдруге була Валентина Семеренко. І знову слід сказати цю сакральну фразу: “Якби не промах на останньому рубежі?!” Минулого року цей промах відкинув Валентину з гарантованої третьої позиції на п’яту. Цього року цей промах був на вагу золота. Адже Валя, фінішувавши в підсумку четвертою, поступилася переможниці Анні-Карін Зідек (більш відома як Анна-Карін Олафссон) 59,7 секунди. Тобто зайву штрафну хвилину, яку заробила на стрільбі. Але мрії мріями, а результат неможливо змінити. Щодо решти наших дівчат, то старт сезону для них не був настільки вдалим, проте більшість зуміла набрати залікові очки. Олена Підгрушна з двома промахами фінішувала 15-ю, Оксана Хвостенко теж з двома штрафними хвилинами – 20-ю, Віта Семеренко – 27-ю, Інна Супрун – 32-ю. І лише Людмила Писаренко, яка фінішувала 82-ю, не набрала жодного залікового очка.
У другій гонці – спринті – результати наших дівчат були трохи гіршими. Проте знову найкращою серед українок була Валентина Семеренко. Чиста стрільба в положенні лежачи вивела Семеренко на восьму проміжну позицію. Промах на другому вогневому рубежі відкинув її на два рядки. Серед інших наших дівчат залікові пункти набрали Оксана Хвостенко, яка фінішувала 23-ю, Віта Семеренко (31-ше місце),Олена Підгрушна (34-те). Без очок залишилися Інна Супрун (43-тє місце) та Людмила Писаренко (54-те). А переможницею у спринті несподівано стала фінка Кайса Макаряйнен, для якої це перша перемога на етапах Кубка світу. Впоравшись з вогневими рубежами, фінка не залишила жодного шансу суперницям
Завершувала перший етап Кубка світу гонка переслідування. І тут наші дівчата продемонстрували просто феноменальні результати. Валя Семеренко, Олена Підгрушна й Оксана Хвостенко на трьох допустили лише два промахи. При цьому Валя втретє поспіль фінішувала в десятці найсильніших – тепер на п’ятому місці.
Маючи гарну стартову позицію в гонці переслідування із чотирма вогневими рубежами, Валя кинулася втілювати свої можливості в реальність. Після першої стрілянини вона відіграла дві позиції в суперниць. Однак неточний передостанній постріл на наступній стійці ускладнив завдання, відсунувши нашу біатлоністку на дев’яте місце. Більше помилятися в цій гонці Семеренко собі не дозволила, що позначилося на результаті – п’яте місце.
Чи добігла б Валя до п’єдесталу пошани за умови чистої стрілянини? Очевидно, що так. Принаймні шанси мала величезні. Захід на штрафне коло додав до підсумкового часу українки близько 25 секунд. Якщо їх відняти, то в бронзової медалістки шведки Хелени Екхольм українка виграла б сім секунд.
Просто прорив зробила Олена Підгрушна, піднявшись із 34-го місця на 11-те. Безумовно, завдяки своїй точності – усі вистріли українка відправила точнісінько в ціль. Але й на лижні Олена була в ударі, продемонструвавши найвищу швидкість із усіх українок – восьмий показник. Якби це була гонка з роздільним стартом, де час кожної біатлоністки засікають окремо, то саме Підрушна принесла б Україні першу нагороду в цьому сезоні. Дистанцію в десять кілометрів українка подолала із другим результатом, поступившись лише Кайсі Макаряйнен 12,1 секунди (фінка здобула в підсумку другу поспіль перемогу і очолила загальний залік Кубка світу).
По слідах Підгрушної почала гонку переслідування й Віта Семеренко, підходячи до третьої стрілянини в одному темпі: Віта – 14-та, Олена – 15-та із секундним відставанням. Але все пішло шкереберть. Два штрафні кола відкинули Віту на 23-тє місце, яке вона посіла й після ще одного промаху на останньому рубежі. Оксана Хвостенко продовжує в кожній гонці демонструвати скорострільність, допускаючи мінімальну кількість промахів. Однак швидкості найтитулованішому ветеранові команди явно не вистачає, що й заважає їй змагатися за вищі місця.
Та якщо виступу жіночої команди можна сміло поставити тверду “четвірку”, то чоловіки показали значно гірші результати, хоча були певні позитивні моменти. Насамперед мова про Сергія Седнєва, який непогано виступив в індивідуальній гонці, дещо гірше в спринті і фантастично в персьюті.
Загалом чоловіча частина першого етапу минула під знаком суперництва двох норвезьких легенд біатлону Еміля Свендсена та Оле-Ейнара Бьорндалена. Саме ці два спортсмени тричі розіграли перше місце. В індивідуальних перегонах не було рівних Свендсену, в спринті Бьорндален, здавалось би, взяв реванш, але драматичне падіння короля біатлону позбавило його перемоги, дозволивши партнерові посісти перше місце. І лише в гонці переслідування Оле-Ейнар таки зумів тріумфувати.
Щодо українців, то в “індивідуалці” найкращим був Седнєв, який посів 14-те місце. Сергій Сємьонов фінішував 29-м. Зуміли набрати залікові очки і Олександр Біланенко (36-те місце) та Андрій Дериземля (38-ме). А Олег Бережной розчарував, фінішувавши 70-м.
У спринті “вистрілив” Андрій Дериземля, якій пройшов дистанцію, не допустивши промаху на вогневих рубежах. Це дозволило йому посісти 10-те місце. Так само чисто виступив і Сергій Сємьонов, але бігова частина в Сергія значно поступається багатьом спортсменам, тому не дивно, що фінішну лінію він пересік лише 20-м. Седнєв у спринті допустив два промахи і в підсумку опинився на 28-й позиції. А два Олександри – Біланенко та Батюк у підсумку так і не змогли потрапити в очкову зону, посівши 42-ге та 71-ше місця відповідно.
У гонці переслідування українських уболівальників найбільше потішив Сергій Седнєв. Капітан чоловічої збірної виявився єдиним у гонці, хто зумів поцілити у всі 20 мішеней і зробив приголомшливий ривок у десятку найсильніших, посівши дев’яте місце. Ще один гарний прорив був на рахунку Олександра Біланенка – 21-ше місце, порівняно зі 42-м стартовим. Двоє інших наших хлопців хоча й виступили сьогодні не так вдало (по 6 промахів), все-таки зуміли набрати дорогоцінні кубкові очки. Дериземля фінішував 30-м, а Сємьонов – 35-м.