Три футбольні трилери подарували українському вболівальнику вітчизняні клуби у матчах-відповідях Ліги Європи. На жаль, один таки мав негативний відтінок. “Дніпро” так і не зумів дотиснути польський “Лєх”. А “Металіст” і “Карпати” змогли вирвати важливі для себе нічийні результати, які вивели їх в груповий етап Ліги Європи
Трохи історії. 30 вересня 1999 року, стадіон “Україна”, львівські “Карпати” в першому раунді Кубка УЄФА грають матч-відповідь проти шведського “Гельсинборга”. Після гостьових 1:1 львів’янам достатньо вистояти домашні нулі. 89-та хвилина, нападник гостей Йонссон забиває гол після серії рикошетів. Стадіон розчаровано зітхає,.. аби вже через хвилину зірватися від шаленої радості. Іван Гецко після пасу Сергія Євглевського зрівнює рахунок. На жаль, тоді в серії післяматчевих 11-метрових сильнішими були гості, і фінальний свисток словацького арбітра Хрінака переповнена чаша “України” зустріла цілковитою тишею.
26 серпня 2010 року, стадіон “Україна”, львівські “Карпати” в стиковому раунді Ліги Європи, грають матч-відповідь проти турецького “Галатасарая”. Після гостьових 2:2 львів’янам достатньо вистояти домашні нулі. 91-ша хвилина, Арда Туран з центра поля виконав передачу верхом, намагаючись закинути круглого за спини центральних захисників господарів. Неманья Тубіч ніби встигає до м’яча раніше, ніж Айдін Їлмаз. Однак несподівано захисник “Карпат” послизнувся і хоча вже за мить серб знову був на ногах, гравцю “Галатасарая” цього вистачило, аби двома дотиками приборкати м’яч і вискочити віч-на-віч з Андрієм Тлумаком. Удар – і м’яч залітає у ближній нижній кут воріт. Стадіон розчаровано зітхає,.. аби вже через хвилину зірватися від шаленої радості. Ігор Худоб’як, отримавши м’яча після довгої діагональної передачі, до кінця поборовся за м’яч у ситуації, коли вже всім здалося, що круглий виходить за лицьову лінію. Навіть лівий захисник гостей Хакан Кадір Балта вже не сумнівався, що м’яч залишає межі поля, і просто спостерігав за потугами львів’янина. Як виявилося, турецький гравець помилився. Ходоб’як з останніх сил кинувся на газон і, проїхавши кілька метрів по траві, встиг-таки дотягнутися до м’яча, виконавши простріл у воротарський майданчик гостей. Снаряд викотився прямо під ноги Федецькому, який вбиває круглого у ворота. Увесь стадіон, Львів, Галичина, вся футбольна Україна підірвалася з криком “Го-о-о-ол!” і божеволіє від щастя. Ті, хто вже залишав стадіон, не вірить власним вухам. Ті, хто переключив телевізор, згодом не вірять очам. Не вірить і турецький коментатор, який майже хвилину радісно розповідав про те, який характер у “Галатасарая”. Виявилося, що у львів’ян він ще міцніший. Не вірить у побачене керманич турків Франк Райкаард, для якого це, схоже, був останній матч за кермом турецького клубу.
Звичайно, “валідольна” кінцівка перекрила усе, що відбувалося на полі попередні 90 хвилин, щоправда особливих подій майже і не було. З перших хвилин турки спробували захопити ініціативу. Територію господарі віддали, але захист львів’ян ще на початках руйнував усі потуги турків. А під завісу півгодини гри “зелено-білі” й самі перейшли до планомірного наступу. На 27-й хвилині Голодюк пасом у розріз майже вивів віч-на-віч Серґєя Зеньова, але Нілу в останній момент удалося вибити м’яч. Згодом голкіперу “Галатасарая” Уфуку Джейлану довелося рятувати ворота після удару Артема Федецького, а той же Голодюк не встиг на добивання. Потурбували голкіпера ударами Зеньов та Андрій Ткачук.
А на 35-й хвилині трапився неприємний епізод. Гравець “Галатасарая” Сердар Азбек у боротьбі з Олегом Голодюком вдарив “карпатівця” в обличчя. Проте арбітр на полі Торстен Кінхофер не лише не покарав турецького футболіста, а й взагалі не зафіксував порушення правил у цьому епізоді. Отримавши допомогу від медиків, 17-й номер нашої команди ще кілька хвилин провів на полі, однак на 41-й хвилині замість нього вступив у гру Сандро Гурулі.
У другій половині гри майже такий же епізод суддя трактував вже інакше. На 71-й хвилині арбітр вилучив Сергія Кузнєцова. Можливо, удар “карпатівця” і можна було трактувати, як “небезпечну гру”, проте порушення аж ніяк не тягнуло на червону картку. Опинившись у меншості, “Карпати” пожвавилися й створили кілька різких контратак. На 79-й хвилині Зеньов, якого пасом кинув у прорив Ігор Худоб’як, вийшов на ударну позицію, але в останню мить удар заблокував Сервет Четін.
Ну а потім була розв’язка, і львів’яни вирвали путівку до групового турніру Ліги Європи – через 40 років після дебюту в єврокубках.
“Думаю, ми не заслуговували поразки в цьому матчі, – підбив підсумок головний тренер львів’ян Олег Кононов. – Наші хлопці сьогодні продемонстрували, що означає боротися до кінця. Й Фортуна це оцінила”.
“Це була незвичайна гра, в якій переважали почуття, – зазначив керманич “Галатасарая“ Франк Райкаард. – Це був складний матч для обох команд в емоційному плані. Надзвичайна ситуація, адже ми свою перемогу передали суперникам. Це те, що не повинно було статися”.
Щодо інших матчів за участю українських команд, то вони були різними. Сімферопольська “Таврія”, забивши швидкий гол у ворота леверкузенського “Баєра”, не зуміла розвинути успіх, і врешті пропустила три м’ячі. Дніпропетровський “Дніпро” так і не зумів забити гол у ворота “Лєха”, зігравши внічию 0:0, і за сумою двох матчів припинив боротьбу.
Похвилюватися уболівальників змусила гра харківського “Металіста”. Підопічні Мирона Маркевича на рівному місці самі собі створили проблеми: дві помилки захисту і голкіпера призвели до того, що “Омонія” (Кіпр) вийшла вперед з рахунком 0:2. Однак майже відразу Марко Девіч і Шав’єр відновили рівновагу. Наприкінці матчу могли забити і господарі, і гості, проте рахунок на табло так і не змінився. У груповий турнір пробився “Металіст”.