Ось і розпочалася футбольна першість світу. Перші три дні не стали святом футболу в повному розумінні цього слова, здебільшого команди мордувалися на полі, намагаючись насамперед не програти, а якщо вже пощастить, то перемогти. І якби не Німеччина у матчі проти Австралії, старт першості, з огляду на видовищність, можна було б назвати провальним.
Розповідь про перші матчі чемпіонату хотілося б розпочати з приємною для вух кожного (звісно, крім південноафриканського) вболівальника. Організатори мундіалю в ПАР можуть заборонити ці набридливі вувузели на матчах турніру. Цей музичний інструмент, який відомий уже далеко за межами Африки, став предметом багатьох дискусій. З одного боку, вувузели – одна з рис місцевого колориту, з іншого боку – вони заважають гравцям переговорюватися між собою й концентруватися на футболі. Голова оргкомітету ЧС-2010 Денні Джордаан наголосив, що стадіони можуть стати зоною, вільною від вувузелів.
Насправді звук, схожий на рій бджіл, за перші дні вже суттєво набрид і викликає бажання просто вимкнути звук, а враховуючи низький рівень гри, і взагалі переключитися на щось інше.
Але перейдемо безпосередньо до футболу. В першому матчі зустрілися збірні ПАР та Мексики. Як це часто буває на матчах-відкриттях чемпіонатів, про видовищну гру доводилося тільки мріяти. Обидві команди діяли, оглядаючись на власні ворота, і небезпечні моменти можна перелічити на пальцях однієї руки.
Так тривало до 54-ї хвилини, коли африканці розіграли чудову контратаку і вийшли вперед, завдяки голу Тшабалали. Після цього мексиканці якось зникли, створивши тільки один більш-менш небезпечний момент, а підопічні Карлоса Альберто Паррейри повністю контролювали хід матчу і могли б ще кілька голів забити.
Тим не менше, мексиканці зуміли відігратися. Рафаель Маркес опинився один перед воротами і розстріляв Кнухе.
Цього ж дня на поле вийшли збірні Уругваю та Франції. Краще б вони не виходили... Порівняно з цим двобоєм, матч-відкриття був взагалі шедевром. І єдиний факт, який заслуговує бодай на якусь увагу, – в цій зустрічі було перше вилучення (і 141-ше в історії ЧС). Уругваєць Ніколас Лодейро, вийшовши на заміну на 63-й хвилині, вже через хвилину отримав “гірчичник”, а ще через 17 хв. другий, залишивши команду в меншості.
Другий ігровий день, мав би бути більш цікавий, бо у бій вступали збірні Аргентини, Нігерії, Англії, але він виявився лише трішечки цікавіший. Спершу збірна Кореї продемонструвала тренерському штабу Олексія Михайличенка, як слід грати з греками. Елліни, які вдруге в історії грають на першості світу, програли четвертий матч поспіль, при цьому так і не забивши жодного гола. Азіати повністю переграли європейців, і в цьому двобої рахунок 4:0 або 5:0 був би цілком логічним. На щастя для греків (хоча, яке це щастя?), вони програли лише 0:2, а відзначилися у матчі Лі Юн Су та Парк Чжи Сун.
Далі на поле вийшли збірні Аргентини та Нігерії. Цей матч вважався одним з найголовніших у першому турі, проте очікувань також не виправдав. Підопічні Марадони доволі швидко відкрили рахунок (відзначився Хайнце), а ось далі була доволі монотонна гра з поодинокими моментами. Лише наприкінці гри команди прокинулися і почали демонструвати видовищний футбол, проте рахунок так і не змінився.
А ось збірна США, схоже, знайшла свого талісмана. Напередодні матчу проти Англії на шляху американців двічі ставав... слон. Спершу гігант зупинився перед автобусом, який так і не зміг доставити в готель десять футболістів, гравцям довелося йти до готелю пішки.. Згодом, коли американці їхали на тренування, слон перегородив шлях, ласуючи листям з дерева, щоправда, через чотири хвилини він звільнив дорогу, й автобус поїхав далі. І після таких потрясінь американці без жодного страху вийшли проти англійців. Основоположники футболу вже на четвертій хвилині зусиллями Джеррарда відкрили рахунок. Але в середині тайму свій “привіт” голкіперам передав офіційний м’яч “Джабулані”. Принаймні саме особливістю цього снаряда пояснив згодом свою помилку голкіпер збірної Англії Роберт Грін. Удар Демосі з 40 метрів не був ані важким, ані сильним. Грін довго готувався, аби прийняти м’яч, але той відскочив від рук і залетів у ворота – 1:1 (на фото). Приголомшені англійці так і не прийшли до тями, більше того, вони цілком могли пропустити і другий гол (знову помилка Гріна, якому, на щастя, прийшла на допомогу штанга), і фінальний свисток зафіксував нічийний результат.
В іншому матчі цієї групи, який відбувся у неділю в обідню пору, збірна Словенії переграла Алжир з мінімальним рахунком. Цьому двобої притаманні усі головні “родзинки” попередніх матчів: по-перше – найнудніша гра, яку собі можна уявити, по-друге – “подвиг” уругвайця Лодейро повторив алжирець Абделькадер Геззаль і для двох жовтих карток після виходу на заміну, йому знадобилося всього 15 хвилин. Ну і найголовнішим абсурдом стала помилка кіпера африканської команди Шауші, якому “слава” Гріна не давала спокою. 1:0 – на користь словенців, проте в цьому матчі програли не лише алжирці, а й усі ті, хто вирішив його подивитися.
Ще один “шедевр” видали збірні Сербії та Гани. Про цей матч можна розказати статистично. П’ять жовтих карток, одна червона (у Сербії) і гол з пенальті у виконанні Г’яна і досить, бо якщо заглиблюватися в перипетії, то, крім багатозначного погляду в небо, додати нема що. Щоправда, варто згадати капітана збірної Сербії Деяна Станковіча, який увійшов в історію чемпіонатів світу, як єдиний футболіст, що зіграв на мундіалях за три національні збірні. У 1998 році на чемпіонаті світу у Франції Станковіч захищав кольори Югославії. У 2006 році на полях Німеччини він грав за Сербію і Чорногорію. Зараз же Станковіч – капітан збірної Сербії.
До речі, неділя стала днем вилучень. І в третьому матчі дня команди догравали не в повних складах. Австралійці в матчі проти Німеччини залишилися в меншості на 58-й хвилині. Лідер атак “соккеруз” Тім Кейхілл невиправдано грубо підкотився в ноги Швайнштайгеру, за що дістав червону картку. Але до цього моменту німці повністю контролювали хід двобою, і сказати, що вилучення якось зламало гру австралійцям, не можна. Вже на восьмій хвилині рахунок відкрив Подольскі. В середині першого тайму інший поляк у складі “бундестиму” Мірослав Клозе подвоїв перевагу. А вже після вилучення Кейхілла – Мюллер та Какау довели справу до розгрому – 4:0.
Свою звитягу святкувала і збірна Голландії. У матчі проти данців, відбувся перший автогол турніру, автором якого став Аггер, а вже під завісу зустрічі Кюйт подвоїв перевагу “помаранчевих”. Матчі Японія – Камерун та Італія – Парагвай завершилися після здачі номера в друк.