Від Шамоні до Ванкувера

"Пошта" продовжує цикл матеріалів, присвячених зимовим олімпіадам. Сьогодні мова піде про змагання у японському Нагано.

"Пошта" продовжує цикл матеріалів, присвячених зимовим олімпіадам. Сьогодні мова піде про змагання у японському Нагано.

Одна на всіх

Столицею XVІІІ зимової Олімпіади на 97й сесії МОК, що відбулася
13 - 16 червня 1991 року в Бірмінгемі, було вибране японське місто Нагано. У зимовій Олімпіаді брали участь 2338 спортсменів, у тому числі 810 жінок, і вона стала найбільш масовою і за кількістю учасників, і за кількістю країн­учасниць - 72. Спортсмени змагалися у 14 видах спорту в 68 дисциплінах. З 72 країн, які боролися за призові місця, тільки 24 домоглися успіху, завоювавши 205 медалей.

Останні зимові Олімпійські ігри XX ст. вразили науково­технічними досягненнями. Наприклад, у Нагано вперше з'явилося спортивне взуття з кевлару; дивували нові ковзани, розроблені голландцями й впроваджені канадцями. Ідея їх проста й геніальна: не прикріплювати лезо до черевика намертво, а зробити його рухливим. Ця маленька революція привела до того, що на XVІІІ зимових Олімпійських іграх знизилися всі рекорди зі швидкісного бігу на ковзанах і їхні таблиці довелося переписувати. Голландець Джанні Ромме поліпшив рекордний показник (на дистанції 10 000 м) відразу на 15 сек. Він, як і його співвітчизниця Меріенн Тіммер, виграв по два "золота". Ще три вищі нагороди (і одну срібну медаль) здобув лижник Бьорн Даль (Норвегія), який став найтитулованішим в історії учасником зимових Олімпійських ігор (12 медалей, 8 з яких золоті). Австрійський гірськолижник Германн Маєр після жахливого падіння у швидкісному спуску найшвидше від усіх пройшов дистанцію у гігантському слаломі й у супергіганті, завоювавши дві золоті медалі. На третіх Іграх підряд домігся успіху санник Георг Хакль (Німеччина). Фігуристка Тара Ліпінскі (США) стала наймолодшим в історії зимових Олімпійських ігор чемпіоном в індивідуальних видах програми. Олімпійський дебют сновбордистів не обійшовся без скандалу. Чемпіона Росса Ребальяті (Канада) спочатку дискваліфікували за вживання марихуани, але потім реабілітували.

Безпрецедентного в олімпійській історії успіху домоглися російські лижниці, які виграли на надскладних трасах у Хакубе всі п'ять перегонів. Три золоті медалі - дві за перемоги в індивідуальних перегонах і одну в естафеті. Також срібну й бронзову медалі привезла з Японії в підмосковне місто Одинцово Лариса Лазутіна.

Збільшення числа комплектів медалей, що розігрувалися у Нагано, відбулося за рахунок розширення олімпійської програми, в яку ввійшли три нові дисципліни - керлінг, жіночий хокей і сновборд. Щоправда, дебютанти недотягують до олімпійських видів спорту. Не так уже багато людей на планеті вміють потрапити пущеним по льоду каменем у мішень (керлінг) або грають у жіночий хокей, та й сновборд можна назвати масовим лише серед підлітків. І все­таки МОК пішов назустріч телебаченню. Однак за рішенням МОК, яке прийняли напередодні відкриття Олімпійських ігор у Нагано, у майбутньому в програму зможуть увійти тільки ті нові дисципліни й види спорту, які практикують мінімум у 50ти країнах трьох континентів, причому й серед чоловіків, і серед жінок.

Уперше до участі в хокейному турнірі були допущені професіонали. Всупереч прогнозам явні фаворити США й Канада не дійшли до фіналу. У драматичному матчі за перше місце збірна Чехії вирвала перемогу в росіян з мінімальною перевагою 1:0.

У змаганнях з біатлону норвезькі спортсмени завоювали 5 нагород - 2 золоті, 2 срібні, 1 бронзову. Німеччина завоювала 5 медалей: 2 золоті, 1 срібну, 2 бронзові. Команда Росії здобула три медалі, по одній кожного кольору. Біатлоністка з України Олена Петрова завоювала "срібло" у гонці на 15 км. Це виявилося єдиною українською нагородою на цих Олімпійських іграх. У перегонах на 20 км бронзову медаль завоював білорус Алєксій Айдаров, згодом цей спортсмен виступатиме за українську команду, але якихось значних успіхів так і не досягне.

Була близька до нагороди й Ірина ТараненкоТереля, яка показала четвертий результат у лижній гонці на 10 км. Також у лижній акробатиці Тетяна Козаченко й Алла Цупер показали відповідно четвертий і п'ятий результати.

У загальному заліку найбільшу кількість медалей на XVІІІ зимовій Олімпіаді в Нагано завоювали спортсмени Німеччини 29 нагород: 12 золотих, 9 срібних, 8 бронзових. Другими стали спортсмени Норвегії з 25 медалями: 10 золотих, 10 срібних, 5 бронзових. Треті, за загальною сумою медалей, - спортсмени Росії з 18 медалями: 9 золотих, 6 срібних, 3 бронзові. Україна в загальному заліку показала 18 результат, завоювавши одну срібну нагороду.

Підготував
Дмитро Сирота

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4307 / 1.58MB / SQL:{query_count}