2009 Люди і події. Спорт

"Шахтар" (Донецьк)

На тлі цілковитого занепаду вітчизняних колективів у командних видах спорту вибрати команду року не так вже і важко. Донецький "Шахтар" перемогою у фіналі Кубка УЄФА над німецьким "Вердером" зробив відразу два важливі записи в європейський футбольний літопис. По­перше, він став першим українським клубом, що виграв у новітній історії континентальний Кубок. Київське "Динамо" двічі перемагало в розіграші Кубка кубків, але це було в радянські часи - в 1975му і 1986 роках. По­друге, під рядком з назвою "Шахтар" підведена риска турніру, який упродовж 38 років називався Кубок УЄФА. З осені ці змагання трансформувалися у Лігу Європи і проводяться за іншою формулою і з іншим, більш високим фінансовим забезпеченням. Так, невдача в кваліфікації Ліги чемпіонів суттєво зіпсувала смак перемоги, але залишилася надія на те що "гірники" зуміють знову вписати своє ім'я в літопис єврокубків, ставши першою командою, якій вдасться отримати стару чашу проте з новою назвою.

"Віталій Кличко

Попри перемогу "Шахтаря" у єврокубках, вибрати зі складу одного гравця, до того ж українця, майже неможливо, це була насправді командна перемога з бразильським присмаком. Тому, якщо говорити про спортсмена року в Україні, то насамперед слід відзначити Віталія Кличка. Цього року Віталій провів три бої на професійному ринзі, що для нинішніх чемпіонів світу в суперважкій вазі є доволі рідкісним явищем. Зазвичай вони проводять один, максимум два поєдинки. Усі три поєдинки проти цілком різних боксерів були проведені на найвищому рівні. Спершу, 21 березня, не встояв кривдник Володимира Вірчіса, кубинець Хуан Карлос Гомес, якого Кличко відправив у нокдаун у 9 раунді, після чого суперник здався. 26 вересня на очах 16ти тисяч шанувальників боксу впевнено захистив титул у двобої з черговою "американською надією" Крісом Арреолою. Для цього Віталію знадобилося 10 раундів. Ну і, врешті, він був сильнішим за Кевіна Джонсона, який за 12 раундів нічим і не запам'ятався, окрім цілковитого не бажання боксувати.

"4+4

Увесь рік УЄФА тримала в напрузі вітчизняну спільноту в питанні проведення Євро­2012. Увесь рік дамоклів меч висів над Україною, але, на щастя, обійшлося. Європейський Союз таки ухвалив рішення провести континентальний футбольний форум у тому форматі, в якому і сподівалися усі. В середині грудня Виконком УЄФА, що засідав на португальській Мадейрі, ухвалив рішення про розподіл міст України та Польщі, які проведуть Євро­2012. УЄФА об'єктивно оцінило українські зусилля - Євро в Україні прийматимуть чотири міста: Київ, Донецьк, Львів і Харків. Право провести фінальний матч турніру залишили за столицею України. І це можна вважати перемогою. Президент УЄФА Мішель Платіні визнав, що для того, аби провести омріяне Євро­2012, Україна доклала величезних зусиль. І наголосив, що УЄФА довіряє Україні та Польщі проводити головний європейський футбольний форум.

Щоправда, слід зазначити, що для самої України найголовнішою подією в році стало відкриття новозбудованого стадіону "Донбас­Арена" в Донецьку і реконструйованого стадіону "Металіст" у Харкові.

"ФФУ, УПЛ, ПФЛ, УФІ

У вітчизняному спорті головні скандали року були пов'язані з футболом. Пік припав на листопад. Але спершу був скандал з виборами президента Прем'єр­ліги Віталія Данилова. Як наслідок, перед початком першості постало питання про легітимність як самого новообраного президента, так і самої організації. Згодом розгорнулася "війна рішень" між Федерацією футболу України та Українською прем'єр­лігою стосовно переносу матчів вітчизняної футбольної першості. Паралельно відбувалися суперечки між ексклюзивним комерційним агентом ФФУ ЗАТ "Україна футбол інтернешнл" (УФІ) та донецьким "Шахтарем" про цінову політику на матч національних збірних України та Греції. Врешті спалахнув корупційний скандал у Професійній футбольній лізі, пов'язаний з фінансовими махінаціями президента організації Святослава Сироти. За кількома статтями бюджету на сезон 2009 - 2010 року було передбачено 800 тисяч гривень, але лише з липня до жовтня 2009 року було перевикористано 2 мільйони гривень.

"Збірна України

Збірна України не гратиме на першості світу 2010 року. І саме національна команда є головним антигероєм року. В Донецьку команда не зуміла зробити останній крок до поставленої мети. Збірна продемонструвала чергову нездатність вирішувати питання виходу у фінальні частини на стадії плейоф. Цього разу на заваді українцям стали греки. У поразці команди є провина кожного: і тренерського штабу, і гравців, і керівництва федерації. Неправильно вважати, що Україна провалила нинішній відбір до чемпіонату світу, але й лестощами будуть звучати слова про те, що збірна Греції на голову сильніша за нашу команду. При всій повазі до команди Отто Рехагеля, Греція - це далеко не Франція, не Росія й навіть не Португалія. Очевидно, що збірній потрібна нова генерація гравців, новий лідер. Адже зважаючи на те, що ми нині маємо, саме з лідерами в нас виникають чималі проблеми. Так, є Андрій Шевченко, проте матч проти греків, скоріш за все, став для нього останнім офіційним матчем за національну команду. На найближчі два з половиною роки українська збірна випадає із світових змагань, оскільки попереду лише товариські зустрічі у підготовці до Євро­2012.

""Барселона"

В історії європейського футболу такого ще не було. Одна команда виграла всі, як внутрішні, так і міжнародні турнірі, в яких брала участь. "Барселона" це зуміла зробити. Шість трофеїв у шести турнірах. У 1999му "Манчестер Юнайтед" підійшов досить близько до цього досягнення, але два Суперкубки команда сера Фергюсона так і не здобула. Почавши сезон як бронзовий призер попередньої першості, з новим головним тренером, що досі працював тренером усього лише один рік, та й то з "Барселоною2", каталонська машина почала зносити всі перешкоди, які стояли на її шляху. Першим трофеєм із чудової шістки став Кубок короля, завойований 13 травня. Через три дні, 16 травня, вони здобули другий титул. Після поразки "Реала" у виїзному матчі з "Вільярреалом" "Барселона", навіть не виходячи на поле, стала чемпіоном Іспанії. 27 травня скорилася третя вершина: фінал Ліги чемпіонів проти непереможного з 2007го "МЮ". Трофей № 4 - Суперкубок Іспанії, у двоматчевому протистоянні проти "Атлетіка", кубок каталонці отримали 23 серпня. Через п'ять днів - п'ята вершина. Монако, стадіон "Луї ІІ", Суперкубок УЄФА - проти донецького "Шахтаря". А 19 грудня в АбуДабі був завойований останній з можливих трофеїв - за перемогу в клубному чемпіонаті світу.

"Ліонель Мессі

Головною дійовою особою у перемогах каталонської "Барселони" був аргентинець Ліонель Мессі. Недарма ж він став найкращим футболістом світу! Спершу перемігши в опитуванні тижневика "France Football", здобув найпрестижнішу індивідуальну нагороду у футболі - "Золотого м'яча". І здобув він цю звитягу так, як за 53річну історію існування цього призу не вигравав ніхто. Якби всі видання, що брали в ньому участь, поставили Мессі на перше місце, спортсмен набрав би 480 очок. У нього вийшло лише на сім очок менше від максимальної кількості. А згодом став найкращим і в опитуванні ФІФА, і теж із суттєвим відривом від усіх. Внесок молодого лідера в успіх його клубу був дуже великий навіть за статистикою, тому не звернути на нього уваги було неможливо. В іспанській першості Мессі забив 23 м'ячі, у Лізі чемпіонів - дев'ять, у тому числі другий гол у римському фіналі, який фактично добив "Манчестер Юнайтед". І попри усі потуги інших спортсменів, саме Мессі можна вважати головним спортсменом у 2009 році.

"Трансферна лихоманка

Цього року, незважаючи на фінансову кризу, провідні футбольні клуби влаштували справжню трансферну лихоманку й атракціон небаченої щедрості. Повернулися старідобрі часи, коли на перших рядках хіт­параду трансферів були новачки мадридського "Реала". "Королівський клуб" витратив на нових гравців близько 250 мільйонів євро. Перехід португальського півзахисника Кріштіану Роналду з англійського "Манчестер Юнайтеда" у мадридський "Реал" став рекордним. Іспанці заплатили за футболіста 94 млн євро - це найбільша сума в історії футболу. Цей трансфер також встановив рекорд за сумою відступних, зазначених у контракті за дострокове розірвання угоди - 200 млн євро.

Усього ж у п'ятірці найдорожчих футболістів було чотири новоявлених "галактікос". Між ними вклинився "каталонець" Златан Ібрагімовіч. У десятці найдорожчих новачків літа виявився і українець Дмитро Чигринський, що для всіх було великою несподіванкою. Екскапітан "Шахтаря" став найдорожчим захисником літнього сезону, переплюнувши й Коло Туре, і Глена Джонсона, і Джолеона Лескотта.

"FIA, FOTA

Формула 1 стала головним постачальником скандалів у 2009 році. У червні "королівські" перегони розкололися. Вісім команд Формули1 оголосили про створення нової серії перегонів. "Феррарі", "Браун", "Макларен", "Рено", "Тойота", " БМВЗаубер", " Ред бул" і "Торо­Россо" заявили, що не погоджуються з планами Міжнародної федерації автоспорту (FІА) зі скорочення витрат, що й послужило головною причиною цього рішення. Асоціація команд Формули1 (FOTA) оголосила про створення власної серії перегонів. Проте ворожі сторони знайшли спільну мову так само раптово, як до цього розійшлися. FІА пішла на поступки: прийняла концепцію FOTA щодо скорочення витрат (без ліміту на бюджети, але з поетапною економією), а Макс Мослі ще й відмовився від ідеї піти на черговий президентський термін. Отже, майже всі команди підтвердили свою прихильність до Формули1 до 2012 року

"Хей, Валуєв

Девіда Хея та Ніколая Валуєва можна вважати головними антигероями 2009 року. Британець протягом року поводив себе занадто зухвало, демонструючи цілковиту неповагу до суперників. До того ж його поведінка обурила багатьох. То він вивів із себе молодшого з братів Кличків - Володимира - фотографією з відірваною головою українця. Але коли прийшов час вийти на ринг і довести слова ділом, Девід "вчасно" травмувався. Згодом, обливаючи брудом старшого з Кличків - Віталія, Хей так і не наважився підписати контракт на бій. Врешті він вирішив помірятися силами з гігантом Ніколаєм Валуєвим. Тут йому пощастило. Коля Пітерський так і не зміг як слід влучити в зухвалого британця, чим теж заслужив звання антигероя року. Адже при своїх габаритах росіянин так і не навчився їх належно використовувати. До того ж Валуєв продемонстрував цілковиту тактичну безграмотність.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7536 / 1.67MB / SQL:{query_count}