Билися до кінця

Збірна України не змогла обіграти Італію і тепер спробує пробитися на Євро-2024 через сито плей-оф

Збірна України з футболу провела свій останній матч групового етапу відбірної кампанії Євро-2024. У німецькому Леверкузені "синьо-жовті" умовно приймали зібрну Італії. Вперше в історії, українці не програли італійцям в офіційній зустрічі, однак нічия 0:0, не дозволила підопічним Реброва вийти напряму на континентальний форум. Однак шанси поїхати в Німеччину все ще є.
Не так часто прямий матч за вихід з групи відбувається в останньому турі. Ще й з класичним розкладом – господарям потрібна перемога, гостей влаштує нічия. Збірні України та Італії провели нервову кампанію, змінили тренера, поступилися в одні ворота Англії, грали нерівно. Але цікаво, з атакувальним потенціалом. В очному матчі не випадково очікувалися гойдалки з непередбачуваним результатом. Перемога давала українцям прямий вихід на Євро-2024, а нічия чи поразка хай і залишали шанси у вигляді запасного варіанту через плей-оф, але надто болюче вдарили б по самооцінці та самолюбству.
Крім того, були погані відчуття, оскільки футболісти збірної обіцяли викластися на всі сто відсотків, а подібні обіцянки, як правило, досі чомусь постійно супроводжувалися поганою грою та невиконанням. Як приклади, можна згадати матч з Хорватією за вихід на ЧС-2018, матч плей-оф проти Уельсу за вихід на ЧС-2022, гра проти Шотландії трохи пізніше, коли ми могли потрапити в дивізіон А Ліги націй.

Не вистачило сміливості

Стартовий склад нашої збірної трохи здивував однією позицією. Ні, не правого захисника, там вихід Коноплі не був чимось екстраординарним. А от вихід Сватка в центрі оборони в парі із Забарним замість Матвієнка, мабуть, не прогнозував ніхто.
Зі стартового свистка, українці не стали відсиджуватися в захисті, а побігли атакувати. Звісно, вони не робили це, забуваючи про захист, але високий пресинг був ввімкнений відразу. Італія до такого була неготова, внаслідок чого українці отримували м'яч біля штрафного майданчтка суперників. Проте з передачами на Довбика якось пішло не дуже, тому спробували дальні удари. Доннарумма був на місці, спіймавши м'яч після пострілів Циганкова та Судакова.
А далі італійці схаменулися І, звісно, куди ж без італійських моментів. Наші захисники діяли самовіддано і досить майстерно, але вертикальні закидання тримали в напрузі українців і вони дозволяли опонентам небезпечно бити, як, наприклад, К'єзі. На щастя, в того збився приціл. І дальній удар Барелли теж був дуже якісним, але Трубін витягнув м'яч з правого від себе кута.
Високий пресинг в другій половині тайму у виконанні українців кудись зник і наступили важкі часи, які вдалося пережити завдяки Трубіну, який ліквідував вихід віч-на-віч Фраттезі, і фарту, коли Ді Лоренцо не влучив у площину після кутового, а Распадорі в підкаті на сантиметри запізнився, щоб замкнути простріл від К'єзи. До речі, Олександр Зінченко регулярно опускався п'ятим захисником, зміщуючись на позицію Миколенка, котрий, в свою чергу, йшов допомагати партнерам в центр захисту.
На останніх хвилинах тайму українці буквально лягали під удари суперників в своєму штрафному майданчику і таки не дозволили тим відкрити рахунок до перерви.
Підсумовуючи тайм, варто відзначити впевнену гру Анатолія Трубіна і не надто впевнену – Юхима Коноплі, який втрачав опонентів на фланзі і непереконливо діяв в атаці. В перерві очікувалася його заміна на Тимчика. Ну і чекалося тактичних змін від Реброва, поки не було видно, за рахунок чого перемагатимемо Італію.
Проте Конопля залишився на полі, як і решта гравців збірної України. В суперників же відбулася заміна форварда, замість Распадорі вийшов Скамакка. Гра тривала в тому ж темпі, але «синьо-жовті» зуміли відсунути м'яч від своїх воріт. Трубіну прідше доводилося вступати в гру, а от Доннарумма періодично отримував роботу. А на 65 хвилині кіпер італійців відверто врятував свою команду, відбивши удар з гострого кута від Мудрика.
Ближче до кінця гри Україна притисла «скуадру», гольових моментів не було, але приємно було дивитися, як Італія відверто захищається проти наших. Доннарумма, фіксуючи м'яч після виходів, потрохи затягував час. 
Ну а на 93-й хвилині відбувся головний епізод матчу. Мудрик проривався у штрафний майданчик, Крістанте виставив ногу і дістав скоріше ногу опонента. Але Михайло почав падати заздалегідь, і це, мабуть, і заплутало бригаду арбітрів. Зрештою гра навіть не зупинилася на перегляд VAR. 
Врешті-решт, мрія президента УЄФА Александера Чеферіна збулася, завдяки нічиїй 0:0 Італія вийшла на Євро. А у українців є ще шанс туди потрапити. 
Підсумовуючи матч слід сказати, що команда Реброва грала більш ніж гідно, постала міцною, організованою, і в березні здатна на звершення. Але не вистачило дрібниць. Сміливішої гри в першому таймі, більш ранніх замін, сильніших та швидших ударів, більш своєчасних пасів. Сміливішого рішення арбітрів.

Що далі?

Попри невдалий результат у Леверкузені. Є ще три путівки на прийдешній Євро УЄФА які розіграють серед команд, з найвищим рейтингом у Лізі націй. На одну з них у плей-оф претендує й збірна України.
Формат плей-оф передбачає два матчі: півфінал та фінал. Путівки на Євро-2024 отримають по одній з чотирьох збірних кожного шляху плей-оф (А, В та С).
Шлях України у плей-оф невідомий – це може бути як шлях "В", так і шлях "А". Наразі "синьо-жовті" серед переліку команд пулу "В", але після кваліфікації Чехії на Євро-2024 четверта збірна списку "А" визначиться жеребкуванням між Фінляндією, Україною та Ісландією, яке відбудеться у четвер, 23 листопада. З ким зіграють підопічні Сергія Реброва залежатиме, чи потраплять "синьо-жовті" до шляху "А". Окрім цього, суперник України залежить від результату матчу Хорватія – Вельс (він завершився вчора пізно ввечері), де визначить ще один учасник Євро-2024, який напряму потрапить на турнір в Німеччині.
Шлях А: Польща, Естонія (краща команда Ліги D), Хорватія або Вельс, одна з трьох команд Шляху B, що визначиться жеребкуванням - Фінляндія, Україна, Ісландія.
Шлях B: Ізраїль, Боснія та Герцеговина, дві з трьох команд Шляху B – Фінляндія, Україна, Ісландія.
Шлях C: Грузія – Люксембург, Греція – Казахстан.
Таким чином якщо Вельс потрапить до плей-оф пари будуть виглядати наступним чином. 
Шлях "А":
Польща (1) – Естонія (4), 
Вельс (2) – Фінляндія/Україна/Ісландія (3)
Шлях "В": 
Ізраїль (1) – Україна/Ісландія (4), 
Боснія та Герцеговина (2) – Фінляндія/Україна (3).
Якщо Хорватія потрапить до плей-оф.
Шлях "А": 
Хорватія (1) – Естонія (4), 
Польща (2) – Фінляндія/Україна/Ісландія (3).
Шлях "В": 
Ізраїль (1) – Україна/Ісландія (4), 
Боснія та Герцеговина (2) – Фінляндія/Україна (3).
Варто зазначити, що у Шляху “B” потенційний суперник залежить від жеребкування. Якщо Україна буде третьою командою рейтингу (для цього жереб має відправити Фінляндію у шлях “А”), то Україна гратиме із Боснією і Герцеговиною. Якщо Україна буде четвертою командою рейтингу, то гратиме проти Ізраїлю.
Одне точно в усіх цих сценаріях півфінал плей-оф Україна гратиме на виїзді у суперника – через те, що в усіх перебуває в «нижній» половині рейтингу що дивізіону А, що дивізіону Б.
Півфінали плей-оф відбудуться 21 березня 2024 року, фінали – 26 березня.

Італія про Україну

Італійські журналісти перед матчем були обережні у прогнозах, оскільки пам'ятали про невдалі відбіркові турніри та матчі, які Італія мала вигравати, але дивним чином програвала навіть тоді, коли була явним фаворитом. Ці побоювання виправдалися. Місцеві ЗМІ пишуть про те, що Італія грала дуже добре хвилин 70-75, але потім почала переживати за результат і почала відходити в оборону, за що мало не поплатилася. Рішення Хесуса Хіля Мансано вони назвали дивним, тому що зазвичай у таких матчах рефері намагаються перестрахуватися та подивитися VAR, щоб уникнути потім критики. Також вони визнають, що українці мають привід для критики арбітра.

Tuttosport

"Місія виконана, ми їдемо на Євро", - саме так назвав огляд матчу журналіст сайту Tuttosport. Він похвалив команду Спаллетті за гарну гру та назвав кінець матчу "маленькими недоліками". Журналіст визнає, що Крістанте зачепив Мудрика і контакт був, але він був мінімальним, а українець міг "змалювати" порушення, щоб справити враження на арбітра. Цікаво також, що журналіст Tuttusport стверджує, що перевірка на VAR була і вона підтвердила думку Мансано про те, що цього контакту було недостатньо для пенальті.
«Італія забезпечила собі путівку на Євро-2024 завдяки нульовій нічиїй з Україною у Леверкузені. Таким чином, команді Спаллетті не доведеться грати у плей-оф, натомість настане черга команди Реброва. Адзуррі були головними героями гарної гри, навіть незважаючи на деякі недоліки, особливо у заключній стадії матчу.
Зокрема, епізод у компенсований час викликав низку суперечок з боку українських гравців та лави запасних, змусивши всю Італію завмерти у страху. Небезпечна передача потрапляє до штрафного праворуч, а Крістанте, який замінив Жоржіньо, потрапляє ногою по Мудрику, намагаючись випередити його. Зважаючи на все, контакт був, хай і мінімальний, навіть незважаючи на те, що українець упав надто ефектно. У будь-якому разі після перевірки VAR рефері Хіль Мансано отримав від відеоасистентів підтвердження, що потрібно продовжувати матч, який завершився з остаточним результатом 0:0».

La Stampa

"Маючи безліч моментів, Італія ризикувала не потрапити на Євро", - журналіст видання La Stampa здивований тим, що команда Спаллетті не змогла забити жодного гола за весь матч, а наприкінці гри припустилася помилки, яка могла б стати фатальною, якби арбітр ризикнув призначити пенальті у компенсований час.
«Емоційний матч у Леверкузені закінчується з рахунком 0:0. На 92-й хвилині Мудрик падає у штрафному майданчику Італії під час контакту з Крістанте, рефері вирішив не звертати уваги на цей епізод, незважаючи на гнівну реакцію українців.
Італія під керівництвом Лучано Спаллетті кваліфікується на чемпіонат Європи у Німеччині. Нічиєї 0:0 проти України в Леверкузені вистачило "Адзуррі" для другого місця у групі після Англії. Результат, який дає змогу набрати 14 очок, як і Україна, але просунутися вперед завдяки успіху першого матчу. Тяжкий результат, який не повною мірою відображає гру Італії, яка намагалася грати добре і яка з успіхом могла б виграти матч. На жаль, але в підсумку Італія згадуватиме, як зітхнула з полегшенням на 92-й хвилині, коли Мансано не наважився поставити пенальті і навіть не став дивитися відеоповтор.
Мудрик падає у штрафному майданчику через контакт з Крістанте, але рефері Хіль Мансано дозволяє продовжити гру, без втручання ВАР. Арбітр ухвалив рішення, після якого "Адзуррі" зітхають із полегшенням і готуються до поїздки на чемпіонат Європи».

La Repubblica

"Болісна нічия з Україною", - журналіст сайту La Repubblica пише про те, що Італія більшу частину матчу провела на високому рівні, але все могла зіпсувати помилка в компенсований час, коли арбітр мав підстави призначити пенальті у ворота італійців.
«Національна збірна, чемпіон Європи, пройшла кваліфікацію на чемпіонат Європи: турнір відбудеться у Німеччині у червні наступного року. На перший погляд подія є абсолютно логічною. Але всі пам'ятають ті страшні емоції, коли Італія не змогла потрапити на чемпіонати світу. Тому можна зрозуміти гравців та тренерський штаб, які побігли після фінального свистка святкувати нічию з уболівальниками. Попередні невдачі роблять це святкування "законним" і зрозумілим, у тому числі й тому, що досягнення мети відбулося завдяки нічиїй 0:0 з Україною, яка завершила груповий етап із тією ж кількістю очок, що й Італія (14 після 8 турів). Вереснева перемога 2:1 на Сан-Сіро відіграла вирішальну роль, але цього разу все могло закінчитися набагато гірше. Італія знову страждала наприкінці матчу, що виглядало безглуздо порівняно з тим, що вона буквально домінувала більшу частину гри.
Те, що сталося на останніх хвилинах, коли Мудрик упав у чужому штрафному майданчику після контакту із захисником – змусило всю Італію схопитися за серця та рвати волосся на голові. Здавалося, що Мансано призначить пенальті, але він навіть не став дивитися відеоповтор. Дивне рішення, яке допомогло Італії зітхнути спокійно та потрапити на Євро. Українці, ймовірно, ще довго дивуватимуться такому рішенню арбітра, але попереду в них є ще одна можливість потрапити на Євро».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5620 / 1.66MB / SQL:{query_count}