Минулого тижня відбулось засідання виконавчої ради Міжнародного олімпійського комітету. На ньому розглянули ухвалену у грудні 2022 року пропозицію Олімпійського саміту – переглянути рекомендації щодо відсторонення росіян та білорусів. Нагадаємо, що 9 грудня минулого року відбувся Олімпійський саміт МОК, на якому відкрито заговорили про можливість повернути росіян та білорусів у міжнародний спорт. Саміт МОК вирішив не знімати санкції з російських та білоруських спортсменів. Але постановив переглянути рекомендації щодо їх відсторонення.
Тоді учасники саміту, з одного боку, ухвалили рішення продовжити запроваджені після 24 лютого рекомендації МОК щодо відсторонення російських та білоруських спортсменів. Але з другого боку, обговорили можливе повернення цих спортсменів, адже такі дії «проти місії МОК обʼєднати весь світ у мирних змаганнях, бо забороняють спортсменам брати участь у змаганнях лише через їхній паспорт». Прозвучала навіть пропозиція дозволити росіянам та білорусам брати участь у змаганнях, які відбуваються в Азії, зберігаючи санкції в інших країнах. І от 25 січня це обговорення перейшло на новий етап.
МОК запропонував посилити дотичні санкції до росії в спорті. Але натомість назвав умови, за яких росіяни можуть повернутись до міжнародних змагань.
Крок назад
Як йдеться в заяві МОК, обговорення торкнулось трьох аспектів:
– санкції проти державних діячів росії та білорусі;
– солідарність Олімпійського руху з Україною;
– можливий допуск до міжнародних змагань окремих спортсменів з російським та білоруським паспортами.
Перші два пункти – майже нічого нового. Виконавча рада МОК погодилась, що потрібно допомогти Україні як слід підготуватись до найближчих літньої та зимової Олімпіад, а також посилити санкції щодо росії та білорусі як держав. А саме:
– заборонити проводити в росії та білорусі міжнародні змагання з олімпійських видів спорту;
– запобігти появі на таких змаганнях національної символіки росії та білорусі, зокрема на трибунах (вочевидь йдеться про останні події на Australian Open);
– жоден політик (член уряду або державного апарату) росії та білорусі не може бути запрошений на такі міжнародні змагання.
Очевидно, що посилення стосуються останніх двох підпунктів. Адже раніше рекомендації МОК не стосувались запрошень російських та білоруських політиків на міжнародні змагання, а заборона на прояв символіки цих країн під час змагань не поширювалась на трибуни та територію усієї локації цих змагань.
Та не слід сприймати ці пункти як рішучу позицію МОК щодо засудження дій росії в Україні. Адже основне рішення цього дня стосувалось можливого повернення росіян та білорусів до міжнародних змагань.
У заяві МОК йдеться, що «значна більшість учасників консультацій з цього питання» висловилась за те, що:
– потрібно дотримуватись ідей Олімпійського руху в його обʼєднавчій місії;
– потрібно поважати права усіх атлетів не бути дискримінованими (цей пункт – відсилання до заяви Володимира Зеленського про те, що росіян не повинно бути серед учасників Олімпіади-2024. Натомість МОК сьогодні наголосив, що уряди країн не повинні вирішувати, хто з атлетів може брати участь у змаганнях, а хто ні);
– нікому з атлетів не можна забороняти змагатись, незалежно від їхнього паспорта;
В підсумку заява зводиться до одного і найважливішого – МОК не приховує, що хоче знайти шлях для повернення росіян та білорусів до міжнародних змагань.
Для цього виконавча рада назвала можливі умови участі росіян та білорусів у змаганнях:
– росіяни та білоруси змагатимуться як нейтральні спортсмени, жодним чином не представляючи свої країни (МОК тут посилається на те, що в деяких видах це й так уже відбувається, наприклад, у тенісі);
– змагатись можуть тільки ті росіяни та білоруси, які повністю поважають Олімпійську хартію, не чинять супроти мирної місії МОК, не порушують антидопінговий кодекс та не підтримують війну в Україні (кожного спортсмена перевірятимуть індивідуально на відповідність до цих положень, йдеться в заяві МОК);
– якщо спортсмен порушив якусь із цих норм, організатор змагань повинен негайно відсторонити його та позбавити участі, а міжнародна федерація відповідного виду заборонити виступати на інших майбутніх змаганнях.
Варто зауважити, що це не остаточне рішення МОК. Тобто воно ще не означає беззаперечне повернення росіян та білорусів у міжнародний спорт – це питання ще будуть обговорювати, консультуючись з усіма сторонами. Тим паче фінальні рішення все одно будуть за міжнародними федераціями. Але це ще один масивний крок назустріч росіянам та білорусам.
Щоправда, Олімпійський комітет Азії вже офіційно запросив спортсменів з росії та білорусі взяти участь в Азійських іграх – 2023.
«Олімпійський комітет Азії приєднується до Олімпійського руху в підтримці заяви Виконкому МОК про солідарність з Україною, санкцій проти росії та білорусі та статус спортсменів із цих країн.
ОКА вірить в об’єднавчу силу спорту і в те, що всі спортсмени, незалежно від національності чи паспорта, які вони мають, повинні мати можливість брати участь у спортивних змаганнях.
ОКА пропонує надати російським і білоруським спортсменам, які відповідають вимогам, можливість брати участь у змаганнях в Азії, включно з Азійськими іграми.
Реакція України
Міністр молоді та спорту України, очільник Національного олімпійського комітету Вадим Гутцайт відреагував на ініціативу Міжнародного олімпійського комітету розглянути можливість повернення до змагань спортсменів з росії та білорусі.
На своїй фейсбук-сторінці Вадим Гутцайт зазначив, що у листопаді 2022 року його обрали на посаду президента українського НОК, наполіг на принциповості української позиції в питанні усунення російських і білоруських спортсменів: «У межах консультацій, організованих МОК, на жаль, питання допуску росіян і білорусів порушувалося більшістю НОК. Україна і деякі держави-партнери, які брали слово, виступили проти цього до завершення агресії РФ. Для всієї української спортивної спільноти це принципове питання. У цьому нас підтримує і президент нашої держави, і все суспільство. Частина міжнародних федерацій обурилася намаганням МОК просувати повернення росіян і білорусів. Їхні лідери ігнорували запрошення на Олімпійський саміт і заявили про свою позицію на відповідних консультаціях МОК. Недопустимою така ситуація є і для нашої держави. Ми зверталися і будемо звертатися до всіх міжнародних організацій, які можуть вплинути на ситуацію та до думки яких можуть дослухатися члени МОК. Наша позиція незмінна: допоки в Україні триває війна, російських і білоруських спортсменів не повинно бути на міжнародних змаганнях».
Гутцайт також припустив, що Україна може бойкотувати наступні Олімпійські ігри (літні змагання 2024 року в Парижі), якщо представники росії та білорусі отримають можливість змагатися на них завдяки азійській кваліфікації.
«Безперечно, наші національні спортивні федерації мають посилити комунікацію з міжнародними федераціями, аби заборона лишилася в силі. Прикладом є Національний комітет спорту інвалідів України, який спільно з партнерами домігся призупинення членства РФ та РБ у Міжнародному параолімпійському комітеті. Без згоди МПК, МОК навряд чи зможе виробити якісь рішення у цьому питанні. Крім того, чинними залишаються санкції Всесвітнього антидопінгового агентства щодо російських спортсменів. Наразі триває робота щодо подальших можливих кроків та першочергових заходів для продовження санкцій і недопуску росіян і білорусів до міжнародних змагань. Якщо ж нас не почують, я не виключаю можливості, що ми будемо бойкотувати і відмовимось від участі в Олімпіаді», – написав Вадим Гутцайт.
Президент України Володимир Зеленський у щоденних зверненнях також звернув увагу на ганебний намір МОК повернути російських та білоруських атлетів до виступів на міжнародних змаганнях. У 2022 році Зеленський провів кілька зустрічей з головою Міжнародного олімпійського комітету Томасом Бахом, де, зокрема, порушувалося питання доцільності повернення атлетів з росії та білорусі під час повномасштабного вторгнення України.
Зараз президент України висловив розчарування таким рішенням МОК. І вважає, що в умовах повномасштабної війни, яка триває вже 12 місяців, говорити про повернення росії та білорусі на міжнародну спортивну арену неможливо.
«Не буває нейтральності, коли триває така війна. І ми знаємо, як часто тиранії намагаються використовувати спорт заради своїх ідеологічних інтересів. Очевидно, що будь-який нейтральний прапор російських спортсменів заплямований кров’ю.
Не можна не бути розчарованим заявами чинного очільника Міжнародного олімпійського комітету. Неодноразово з ним говорив, але так і не почув, як він збирається захищати спорт від пропаганди війни, якщо поверне російських спортсменів у міжнародні змагання.
Ми зробимо все, щоб світ захистив спорт від політичного та будь-якого іншого впливу держави-терориста, який просто неминучий, якщо російські спортсмени братимуть участь у змаганнях. І тим паче у паризькій Олімпіаді.
Українські спортсмени змушені захищати життя своїх близьких і свободу нашого народу від російської агресії. Російські удари забрали життя сотень і сотень українців та українок, які могли збагатити світовий спорт своїм талантом.
Запрошую пана Баха в Бахмут, щоб він побачив на власні очі, що нейтральності не існує», – сказав Зеленський.
Також Зеленський написав листа президенту Франції Еммануелю Макрону щодо недопущення атлетів з росії та білорусі до участі в Олімпійських іграх – 2024 у Парижі, Про це Зеленський повідомив у вечірньому зверненні в неділю, 29 січня.
Лист Макрону, за словами Зеленського, є продовженням розмови двох президентів, яка відбулася у вівторок, 24 січня. Тоді Володимир Зеленський закликав Еммануеля Макрона не допустити спортсменів з росії та білорусі до Олімпіади-2024.
Зеленський зазначив, що на тлі постійних атак Росії «навіть шокує, що доводиться переконувати міжнародних спортивних бюрократів відмовитися від будь-якої підтримки держави-терориста».
«Намагання Міжнародного олімпійського комітету повернути російських спортсменів на змагання та Олімпійські ігри – це намагання сказати всьому світу, ніби терор може бути чимось прийнятним. Ніби можна заплющити очі на те, що росія робить з Херсоном, з Харковом, з Бахмутом та Авдіївкою. Готуючись до паризької Олімпіади, ми маємо бути впевнені в тому, що Росія не зможе використовувати її чи будь-яку іншу міжнародну спортивну подію для пропаганди агресії чи свого державного шовінізму», – йдеться у зверненні Зеленського.
Зеленський згадав досвід XX століття, коли спортсменів допускали до Олімпіади. Зокрема, у 1936 році Літні Олімпійські ігри відбулися в нацистській Німеччині.
«У першій половині XX століття у Європі було допущено надто багато помилок, які призвели до дуже страшних трагедій. Була й вагома олімпійська помилка. Олімпійський рух і держави-терористи точно не мають перетинатися», – підкреслив президент.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба також прокоментував кроки Міжнародного олімпійського комітету до можливого допуску росіян та білорусів до міжнародних змагань.
«Росія виграла 71 медаль на Олімпійських іграх у Токіо. 45 із них виграли спортсмени, які є членами Центрального спортивного клубу російської армії (ЦСКА). Армія, яка робить звірства, вбиває, ґвалтує і грабує. Ось кого неосвічений МОК хоче поставити під білий прапор, який дозволяє змагатися».
Раніше Кулеба заявив, що «МОК нехтує російськими воєнними злочинами, стверджуючи, що «жодному спортсмену не можна забороняти змагатися лише через його паспорт».
Зазначимо, що НОК України проведе онлайн-конференцію 3 лютого. Під час засідання обговорюватиметься питання можливого бойкоту Україною Олімпійських ігор – 2024, на які можуть допустити представників рф та рб під нейтральним прапором.
Олімпійський чемпіон Токіо-2020 з греко-римської боротьби, депутат Верховної Ради Жан Беленюк також розкритикував МОК:
«Це не перша подібна заява (Від МОК. – «Львівська Пошта»). Ми розуміємо, що рекомендації про відсторонення російських та білоруських спортсменів були запроваджені на рік. Чим ближче ми підходимо до терміну закінчення, можемо бачити, куди дме вітер. Вони наполегливо шукають рішення в будь-якому вигляді допустити росіян та білорусів на міжнародні змагання. Зараз ведеться дискусія, як бачу, то це може просто бути у формі запитання-відповіді, мовляв, «дотримуюсь усіх пунктів олімпійської хартії, включно й проти війни». Тобто глобально, без ніякої конкретики, за що можуть притягнути того чи іншого спортсмена до відповідальності. Це буде приводом для того, щоб виступати на міжнародній арені, а МОК тоді скаже: «Ось бачите, вони за все хороше і проти всього поганого». На мою думку, буде приблизно така ситуація.
Від України потрібна жорстка реакція. В нас є представник в МОК – Сергій Назарович Бубка. Думаю, що було б цікаво почути його точку зору з приводу таких заяв і зрозуміти, яка робота зараз там проводиться».
Цікаво, що позиція України стосовно неможливості виступати росіянам і білорусам навіть у нейтральному статусі, адже це стане приводом для диктаторів цих країн вихвалятися «успіхами» своїх спортсменів, вже знайшла своє відображення наприкінці минулого тижня.
На цьому акцентує свою увагу Федерація тенісу України, яка звернулася до міжнародної тенісної спільноти, аби та відреагувала на суспільну реакцію на перемогу Арини Соболенко на Відкритому чемпіонаті Австралії з тенісу:
«Ми неодноразово закликали заборонити виступи усіх без винятку російських і білоруських спортсменів на всіх світових аренах. Справа навіть не в самих спортсменах, хоча багато з них є активними прихильниками своїх тоталітарних режимів й палко підтримують криваву війну проти України, а деякі навіть формально служать у збройних силах. Головним моментом, на якому ми хочемо наголосити, є те, що держави-агресори використовують будь-які досягнення своїх атлетів для пропаганди й вихваляння власної системи та людожерської ідеології.
Приклад Арини Соболенко, яка виграла Відкритий чемпіонат Австралії, є наявним свідченням справедливості вищенаведеної тези. Після трансляції півфіналу та фіналу змагань, що піратським методом з’явився в етері національного білоруського телеканалу, що само собою є порушенням міжнародного права, самопроголошений президент Лукашенко вихваляється перемогою білоруської тенісистки й підіймає келих за її успіх. Його геть не турбує те, що Соболенко виступає під нейтральним прапором, як того вимагають міжнародні тенісні організації. Для нього, як у принципі й для багатьох інших, вона представляє білорусь і прославляє саме її.
Відкритий чемпіонат Австралії продемонстрував й інші приклади того, що спортсменів без прапорів ніхто не відокремлює від їхніх країн. Вакханалія з російськими прапорами та фотографування на тлі портретів воєнного злочинця путіна є ще одним аргументом змінити хибні рішення. Ці події яскраво демонструють, що спорт не є «поза політикою». Навпаки, він уособлює собою один із політичних напрямків. Він використовується режимами з пропагандистською метою.
Можна по-різному ставитися до конкретних спортсменів з тих чи інших держав. Але як можна сприймати країни-агресори, які заливають Україну кров’ю? Вони мають бути покарані вже сьогодні. Й заборона виступів спортсменів на міжнародних аренах – один із дієвих способів ізоляції росії та білорусі. Це потрібно зробити якомога швидше, а не надавати агресорам майданчики задля їхнього самопіару».
Соболенко виграла Australian Open – 2023. У фінальному матчі тенісистка обіграла у трьох партіях Олену Рибакіну з Казахстану.
Реакція росії
Щоправда, не варто думати, що і в самій терористичній державі, яка має назву росія, усім до вподоби рішення МОК. Багато хто вже висловився проти такого рішення. Усе тому, що ж треба не підтримувати війну, а багато хто або вже цьому замазаний, або ж боїться втратити грошові подачки кремля. Ось коментарі деяких «патріотів».
Олександр Тихонов, чотирикратний олімпійський чемпіон, входить у базу спортсменів, які підтримали війну: «МОК – дурні, ідіоти. Політика – це не їхнє питання. Нехай МОК займається олімпізмом, а не політикою».
Дмитро Васильєв, дворазовий олімпійський чемпіон, входить у базу спортсменів, які підтримали війну: «З боку МОК зовсім нерозумно так вчиняти. МОК – не політична організація. Отже, вони не мають права ставити питання, розділяючи, хто за яку політику. Це суперечить уставу МОК. Нам не можна погоджуватися на такі умови. Вони ставлять у невигідне становище спортсменів. Їх ще тестуватимуть на те, якої політики вони дотримуються. Це йде проти усього олімпійського руху. Не можу собі цього уявити. Це просто неможливо!»
Сергій Єлевич, тренер: «Особисто я б під цими пропозиціями МОК не підписався. І я знаю, що в нас у спорті багато патріотів, які не підуть ні на що і не будуть здавати свої позиції, коли їх запитають, мовляв, ти за «червоних» чи за «білих»? Вони прихильники своєї країни, і думаю, вони не підуть проти неї і не підписуватимуть ці папери від МОК. А я впевнений, що щось пропонуватимуть підписати. Моя думка – однозначно не можна цього робити. Не варто йти за цією подачкою – моє особисте тверде переконання».
Сергій Карякін, шахіст, входить у базу спортсменів, які підтримали війну: «Я чув про вимоги МОК, але точно не підлаштовуватимуся під них. Я маю свою позицію, я не відступлю від неї. Нехай це все залишиться на їхній совісті. Я нічому не здивуюся, але сподіваюся, що нас не усуватимуть за вираження громадянської позиції. Чудово, що нас запросили на Азійські ігри. З урахуванням антиросійської політики європейських федерацій, перехід в Азію цілком логічний».
Ірина Родніна, депутатка держдуми, трикратна олімпійська чемпіонка, входить у базу спортсменів, які підтримали війну: «Думаю, всі про це говорять приблизно те саме. Що я думаю? Так само, як і всі. Це провокація, і ми на неї не підемо».
Світлана Журова, депутатка держдуми, олімпійська чемпіонка, входить до бази спортсменів, які підтримали війну: «Такими пропозиціями вони хочуть змусити суспільство сумніватися: а що не так із цим спортсменом? Він що, не патріот? Якщо його МОК допустив, то є інформація, що він не підтримує СВО (Спеціальна воєнна операція. – «Львівська Пошта»). У такому разі буде серйозний розкол у суспільстві».
Є й заяви офіційних осіб, зокрема прессекретаря президента путіна.
Станіслав Поздняков, голова Олімпійського комітету рф: «Інформацію з боку МОК сприймаю як спробу зробити крок у бік спортсменів. Але водночас, на жаль, це ще й два кроки у протилежному напрямку! Ми, як і раніше, категорично не згодні з будь-якими обмеженнями, додатковими вимогами та санкціями щодо національної належності наших спортсменів».
Олег Матицин, міністр спорту рф: «МОК у своєму рішенні говорить про можливість допуску спортсменів, намагаючись показати гнучкість своєї позиції. Водночас вважаємо неприпустимим визначати для спортсменів особливі умови участі, які не відповідають Олімпійській хартії, принципам рівноправності та справедливості. Жодна політика не може і не повинна втручатися у спорт, тут немає місця спекуляціям про спеціальну військову операцію».
Дмитро Пєсков, прессекретар президента росії: «Вважаю за неможливе коментувати до розгляду. Потрібно дивитися, що буде ухвалено. Поки що в очі впадає одне – навіть у формулюваннях ініціативи надто багато політики, що не повинно бути серед ідей олімпійської сім’ї».
Утім, деякі атлети вже кажуть, що поїхали б на змагання.
Ірина Казакевич, біатлоністка: «Я читала повне звернення МОК і сподіваюся, що незабаром нас разом з білоруськими друзями допустять до змагань. Неважливо, в якому статусі, тому що на Олімпійських іграх у Пекіні ми також брали участь під емблемою національного олімпійського комітету. Я сподіваюся, що в майбутньому ми зможемо брати участь у міжнародних стартах разом із нашими друзями-білорусами».
Василь Томшин, біатлоніст: «Ця заява МОК, звісно, дає нам певну надію, хоча поки що немає жодної конкретики. У будь-якому разі для мене, як для спортсмена, дуже важливо мати можливість виступу на Олімпійських іграх, головних світових стартах. Від нейтрального статусу моя національність не зміниться, всі довкола знатимуть, з якої я країни».
Анфіса Резцова, трикратна олімпійська чемпіонка: «Дуже хотілося б, щоб нас допустили. Я думаю, що треба їхати на Олімпіаду за будь-яких умов. Для того, щоб виступати на змаганнях, можна погодитися з будь-якими вимогами».
І заяви останніх – зайве підтвердження, що допускати росіян і білорусів не можна.
Реакція Європи
Цікаво, що світова спортивна спільнота наразі досить нейтрально відреагувала на спроби МОК повернути атлетів з росії та білорусії. Азійці, як вже було сказано, навпаки готові прийняти ці країни у свій спортивний календар. В Європі теж все не так однозначно.
Хоча є заява олімпійських комітетів Європи (EOC) стосовно Європейських ігор – 2023. На відміну від Олімпійського комітету Азії, вони вирішили не допускати росіян та білорусів до Європейських ігор. У виконавчому комітеті EOC пояснили, що їхнє рішення не є дискредитацією спортсменів за громадянством, а продовжує рекомендацію МОК щодо відсторонення російських та білоруських атлетів через повномасштабне вторгнення Росії в Україну.
«Олімпійські комітети Європи продовжують демонструвати свою солідарність з Україною. Дотримуючись рекомендацій МОК, EOC також продовжив спортивні санкції проти російських урядовців та їхньої символіки
Як раніше публічно підтвердив EOC у Кракові у листопаді 2022 року, будь-яка участь (росіян та білорусів) неможлива за нинішніх обставин. EOC не вважає, що спортсменів слід позбавляти можливості брати участь у змаганнях лише на підставі того, який паспорт вони мають », – йдеться у заяві організації.
Водночас виконавчий комітет EOC не виключає можливість повернення російських та білоруських спортсменів.
«Олімпійські комітети Європи залишили поточний статус росії та білорусі на засіданні та продовжать свої зусилля з пошуку можливих рішень відповідно до консультацій, проведених з МОК», – мовиться у рішенні EOC.