У неділю, в Катарі, стартував чемпіонат світу з футболу. Несподіване свято головної гри планети наприкінці осені, замість традиційного літа, з перших днів стало справжньою проблемою. І схоже, що після його завершення головна футбольна федерація (ФІФА) стане чи не найголовнішим спортивним ізгоєм на багато років вперед, адже головний постулат «Спорт поза політикою», який озвучує ФІФА, перетворився на суцільний політичний спорт.
Передумова
2010 року ФІФА оголосила, що чемпіонат світу 2018 року відбудеться у росії, а ЧС 2022-го – у Катарі. І відразу після ухвалення такого рішення, почалися розмови, що обидві країни банально купили право провести чемпіонат світу. Зокрема, на чемпіонат 2022-го претендували набагато більш підготовлені до нього США та Австралія. І хоча інформація про корупцію під час вибору росії та Катару досі суперечлива, і дворічне розслідування про те, що Катар міг дати хабарі на суму 3,7 млн доларів футбольним чиновникам закінчилося зняттям звинувачень, все зводиться до того, що хабар був. Тим паче у 2015 – 2020 роках у межах антикорупційного розслідування, яке веде влада США, звинувачення були висунуті проти 42 функціонерів ФІФА, зокрема й проти колишнього віцепрезидента Джека Ворнера (він громадянин Тринідаду і Тобаго і поки що уникає екстрадиції). Суду ще не було.
А обох головних у 2010 році футбольних чиновників – президента ФІФА Йозефа Зеппа Блаттера і глави УЄФА Мішеля Платіні – відсторонено за отримання сумнівних грошей. У недавньому інтерв'ю Блаттер заявив, що ЧС-2022 мав відбутися у США, але француз Платіні наполягав на Катарі. Блаттер звернув увагу, що після перемоги заявки Катару ця країна уклала з Францією велику угоду про постачання зброї. Цікаво, що у 2011 році, через рік після голосування за вибір господаря чемпіонату світу, Катарський суверенний фонд за 2 млрд доларів купив один із головних футбольних клубів Франції – ПСЖ. Так збіглося, що це улюблений клуб Ніколя Саркозі, який тоді був президентом країни. А катарська телекомпанія уклала багатомільярдну угоду на показ французької Ла Ліги. Тож хабар був, щоправда, він ніби не очевидний. Враховуючи, скільки спонсорських грошей отримала ФІФА від Катару за ці 12 років, не дивно, що організація так і не захотіла забрати першість у цієї країни. І це попри всі труднощі, які виникли навколо його проведення. Тож зараз ми маємо змогу дивитися чемпіонат світу, який проходить буквально на кістках багатьох жертв.
Люди без прав
Напевно, одна з найголовніших претензій нині до Катару – права людини. І чемпіонат світу з футболу, який ніби має об’єднувати людей, зусиллями ФІФА, нині навпаки розділяє світ. Країни Заходу наполягають, що система захисту прав людини є універсальною для всього світу. У Катарі так не вважають: ця держава зі суворими ісламськими законами. У країні не рівні права чоловіків та жінок, за одностатеві стосунки можна отримати термін. Трудові мігранти значно обмежені у правах: робітникам треба отримувати дозвіл не тільки на в'їзд, а й на виїзд з країни.
Все це продовжує викликати жорстку критику з боку політиків, правозахисників та навіть футбольних тренерів. Наприклад, глава збірної Англії Гарет Саутгейт у численних інтерв'ю говорить про рівні права людини набагато більше, ніж, власне, про футбол. Окремо правозахисники наголошують, що за час підготовки до ЧС-2022 у Катарі загинули 6,5 тис. трудових мігрантів із бідних країн Азії. Катар захищається. Там наполягають, що 6,5 тис. людей не загинули безпосередньо під час будівництва стадіонів, готелів та доріг, а померли часто з природних причин. Офіційні особи Катару також кажуть, що вони не проти одностатевих стосунків серед уболівальників, які приїздять, і обіцяють, що поліція не переслідуватиме їх. Вони лише просять утриматися від публічної демонстрації почуттів.
Це все одно категорично не задовольняє європейців, американців та австралійців – і ті протестують, як можуть. Капітани збірних десяти країн гратимуть у веселкових пов'язках, навіть попри заборону ФІФА. Збірна Данії спеціально для турніру замовила темну форму без логотипів спонсорів, а другий комплект – взагалі чорний. Збірна Франції буквально перед чемпіонатом оголосила про створення фонду, який фінансуватиме правозахисні організації.
Крах рівних прав
Щойно почався турнір, відбулись скандали. І найголовніше у цих скандалах, що їх провокує не катарська влада, а саме ФІФА. Ще у вересні футболісти восьми збірних-учасників чемпіонату світу заявили, що носитимуть капітанські пов'язки на підтримку ЛГБТ-спільноти. Представники цієї спільноти у Катарі перебувають поза законом, що навесні цього року виливалося у скарги на неможливість окремих людей заселитися до катарських готелів на час турніру саме через упереджене ставлення.
Зі свого боку англійська Футбольна асоціація наполягала на отриманні гарантій від організаційного комітету турніру, що представників ЛГБТ-спільноти прийматимуть у Катарі на одному рівні з іншими. Англія приєдналася до ініціативи семи збірних – Бельгії, Данії, Франції, Німеччини, Нідерландів, Швейцарії та Вельсу – запровадити символічні капітанські пов'язки з текстом One Love (англ. «Одна любов»). Капітан англійців Гаррі Кейн висловив сподівання, що це стане вагомим внеском у боротьбу з дискримінацією.
ФІФА ніби не було проти цієї акції, але перед самим стартом турніру ФІФА попередила європейські збірні, які мали намір підтримати цю акцію, про готовність запровадити санкції. Причому, крім грошових штрафів, мовилося і про жовті картки, що мали отримати капітани тих команд, які вийдуть на поле з пов'язкою One Love. Через позицію ФІФА європейські збірні у підсумку вирішили відмовитися від цієї акції. І пояснили, що причина зміни рішення пов'язана саме зі спортивними санкціями.
«Ми дуже засмучені рішенням ФІФА, яке вважаємо безпрецедентним. ФІФА досить чітко пояснила, що запроваджуватиме спортивні санкції, якщо наші капітани вийдуть на поле на матч з цими пов'язками. Були готові заплатити штрафи, які у таких випадках є звичним покаранням за порушення правил екіпірування, проте мали рішучий намір одягати ці пов'язки. Однак ми не могли поставити наших гравців в умови, коли їх могли покарати жовтою карткою або ж навіть змусити покинути поле», – зазначається у спільному зверненні футбольних асоціацій, яке цитує BBC.
На цьому тлі прохання ФІФА до представників збірної Бельгії замінити дизайн виїзної форми національної команди має трагікомічний вигляд. Адже причиною цього став надпис Love на внутрішньому (!!!) боці футболки та маленькі веселкові знаки на формі.
Все це просто має неймовірний вигляд, якщо згадати торішню акцію Black Lives Matter, і як футбольні чиновники засуджували команди, які не брали в ній участь.
Про Іран лише пошепки
Інший скандал розгорівся навколо збірної Ірану. За кілька тижнів до старту першості лунали голоси з вимогою усунути збірну Ірану через постачання бойових дронів до росії для атак України та через придушення протестів за права жінок. ФІФА заплющило на це очі. Зі свого боку іранська влада вимагала від головного тренера своєї збірної не включати до складу одного з найкращих своїх нападників Сердара Азмуна, адже він відкрито підтримав протестувальників. ФІФА знову заплющило на це очі.
Щоправда, перед початком матчу збірних Англії та Ірану сталася несподівана подія. Коли лунав гімн Ірану, іранські футболісти вирішили його не співати. Відреагували на гімн і вболівальники іранської збірної. На відміну від гравців команди Ірану, вони гучно його освистали. Також на трибунах під час матчу було чимало банерів із закликами на підтримку свободи Ірану та захисту прав жінок у країні.
А ось по завершенню гри тренер іранців Карлуш Кейруш відреагував на те, що сталося перед початком матчу. Цікаво, що напередодні турніру він заявив про повну свободу висловлювань своїх гравців, а цього разу закликав журналістів відчепитися від команди, оскільки додаткова увага впливає на їхню гру.
«Будь ласка, вчителі, моралісти, дозвольте дітям грати у футбол. Їм лише й залишається, що у нього грати. Сподіваюся, що гравці Англії, Вельсу та США відзначають їх за те, що вони зберігають сміливість, щоб грати у цю гру. Вони приїхали сюди, щоб створити радість та привід гордості для людей. Ви не знаєте, через що ці діти проходять за лаштунками. Вони просто хочуть грати у футбол. Щоб вони не казали, їх хочуть вбити.
Звісно, всі мають свої погляди і висловлюють їх у правильний час. Але я люблю цю гру і не хочу від гравців вимагати робити те, що не відповідає змісту гри, а лише для розваги. Кожен знає, якими є умови наразі. Для моїх гравців вони є не найкращими. Вони просто люди, просто діти.
Вони мають лише одну мрію – грати за свою країну, грати для своїх людей. І я пишаюся тим, як вони тримаються та продовжують битися. Дуже пишаюся тим, що вони роблять, але, звісно, у 2014 та 2018 роках у нас була повна підтримка фанів. Зараз, якщо дивитися на те, що трапилося, вболівальники, які не готові підтримати команду, повинні залишатися вдома», – цитує слова Кейруша BBC.
Нарешті про футбол
Ну а на завершення перейдемо до того, заради чого й стартувала першість, а саме до футболу. За перші два дні відбулося чотири матчі. Футбольний чемпіонат світу 2022 року стартував із матчу між господарями турніру та збірною Еквадору. Перемогу в ньому святкували еквадорці з рахунком 2:0 і дублем Еннера Валенсії.
Для збірної Катару зустріч першого туру з еквадорцями стала дебютом в основній частині футбольної світової першості. Катарці після 11 поспіль невдалих спроб кваліфікуватися на турнір через азійський відбір, отримали путівку безпосередньо до групового раунду як господарі ЧС-2022. І саме Катар став першим господарем турніру, який програв свій стартовий матч на домашніх мундіалях. Цього не ставалося в жодному з 22 попередніх розіграшів турніру, де господарі здобули 16 перемог та ще 6 матчів звели до нічиєї.
У понеділок, 21 листопада, чемпіонат продовжився трьома матчами. Спершу збірна Англії познущалася з Ірану, перемігши з рахунком 6:2. Цей матч уже увійшов у історію, оскільки 24 компенсовані хвилини, що додав арбітр до двох таймів сумарно, – рекорд чемпіонатів світу. На цьому тлі не дивно, що гол, забитий іранцем Мехді Таремі, також увійшов у історію. За рахунку 6:1 арбітр зустрічі Рафаел Клаус, після довгого перегляду відеоповтору, поставив пенальті, який і реалізував Таремі. А сталося це на 90+13-й хвилині. Гол Таремі став найбільш пізнім в історії чемпіонатів світу. За всю 92-річну історію мундіалю жоден з футболістів не забивав настільки пізно в основний час поєдинку.
Далі збірні Сенегалу та Нідерландів зіграли другий матч групи А на чемпіонаті світу-2022. Поєдинок між командами закінчився перемогою нідерландців – 2:0. Цікаво, що цей матч теж був «довгим». Другий м’яч нідерландці забили на дев’ятій компенсованій хвилині другого тайму.
Завершили футбольний вечір збірні США та Вельсу. В цьому поєдинку була зафіксована перша на турнірі нічия – 1:1. Також у цьому матчі теж було кілька своїх родзинок. Перша – це гол американця Тімоті Веа. Валлійці не брали участь у фінальних турнірах чемпіонату світу з 1958 року. Останнім футболістом, який вражав ворота Вельсу на мундіалі, був легендарний бразилець Пеле. Тож Веа став наступником Пеле. Примітно, що Тімоті Веа є сином колишнього футболіста та президента Ліберії Джорджа Веа, який у 1995 році вигравав «Золотий м'яч».
А ось гол у відповідь Гаретта Бейла теж став історичним, адже це перший гол збірної Вельсу з того ж 1958 року.