У ніч проти неділі чемпіон світу за версіями WBA/WBO/IBF/IBO Олександр Усик захистив свої титули і додав до них пояс The Ring, вдруге перемігши британця Ентоні Джошуа. Поєдинок у Джидді був напруженим, цікавим і відрізнявся від їхнього першого бою. Спробуємо знайти відмінності між двома поєдинками.
Повільніший Усик
На початках здавалося, що Усік залишився таким самим, як і в першому поєдинку. Але з тою різницею, що зараз він виглядав не настільки добре підготовленим фізично. Точніше, набравши ще рекордну для себе вагу, Усик втратив у швидкості. Якщо в першому поєдинку Олександр просто кружляв навколо Джошуа, пошивши його в дурні завдяки швидкості та роботі ніг, то в другому протистоянні Усик іноді брав паузи, залишаючись на лінії атаки чи біля канатів, куди його намагався відтіснити британець.
Але це цілком логічно. Минулий поєдинок відбувся майже рік тому. Не варто нагадувати скільки, в яких умовах і якому емоційному стані Усик готувався до поєдинку з одним із найнебезпечніших бійців дивізіону, та ще й максимально налаштованим на реванш. Вже сам факт того, що Олександр прийняв виклик, знайшов можливості й сили підготуватися та виграти, заслуговує на величезну повагу. Цілком імовірно, що за інших обставин ми побачили б на рингу іншого Усика. Не варто забувати й те, що все одно вік дається взнаки, і 35-річному українцю дедалі важче тримати себе в постійному тонусі. Найголовніше, що нинішнього фізичного стану вистачило на 12 раундів, і саме те, в якому стані Олександр перебував в останніх раундах, й стало запорукою перемоги.
Сподобалося те, що Усик, на відміну від першого поєдинку, був максимально українізований.
«Я хочу подякувати всім, хто за мене молився. Я хочу подякувати Богові за допомогу, яку він мені сьогодні дав. Бо він мені її багато дав. Мій бог – Ісус Христос. Я присвячую цей бій Україні, Збройним силам України, моїй команді, всій моїй країні та тим, хто її боронить», – заявив Олександр Усик.
Цікаво, що майже усі російські ЗМІ процитували Усика, але забрали з цитати слова подяки ЗСУ.
Бойовий Джошуа
А ось Джошуа дійсно здивував своєю трансформацією. Анонсуючи реванш, усі говорили, що для Ентоні на кін у повторному поєдинку поставлено дуже багато – гроші, повага, перспектива. Найкраще це розумів і сам британець, який змінив тренера, команду й готувався до поєдинку 11 місяців – весь відведений час. Це повний аналіз першого бою та своїх помилок, вибір тренера (на кандидатурі Роберта Гарсії Джошуа зупинився не відразу), вигадування не просто тактики на бій, а й різні техніки тренувань, що дозволяють втілити в життя нові схеми. У підсумку навали від Джошуа, яку британцю наполегливо радили багато експертів, так і було.
Просто цього разу британець вирішив скористатися своїми головними перевагами – міццю та антропометрією. А ще спробувати обернути не найсильніший бік Усика – удар – на свою користь. Звідси максимальна перекритість – руки біля підборіддя, спроби захищатися корпусом, мінімум уваги на пропущені удари, а також чітка тактика: постійний тиск, робота зі зручної дистанції та спроби збити дії Усика дальніми ударами по корпусу. Джошуа відмовився від ідеї переграти українця у технічному, ігровому боксі, що оберталося проблемами у першому бою. Він спробував просто зламати план Усика, вимотати його та виграти завдяки точнішим і сильнішим влучанням, й навіть був близький до успіху. Проте зміна тренера виявилася, напевно, помилкою. Роберт Гарсія – чудовий фахівець, але він ніколи не працював з суперважковиками. Не дивно, що багатьох здивувало те, що Джошуа не по максимуму використовував свої антропометричні переваги. Якщо згадати Володимира Кличка, то він у боях з суперниками, які були нижчі та легші за нього, при будь-якій нагоді просто тиснув зверху своєю масою, аби змусити суперника витрачати додаткові сили, а самому мати можливість кілька секунд відпочити. Британець цього майже не робив, працюючи по корпусу. І в підсумку на рингу він виглядав, як брудний боєць. І саме тих коротких митей для відпочинку й не вистачило Ентоні в вирішальних раундах.
На жаль, як би суперечливо це не було, переваги Джошуа – міць та антропометрія – водночас є його проблемами. Великі м’язи потрібно годувати киснем. Провести бій у постійно високому темпі – пересування і завдання ударів – британець не може. Згадайте поєдинок проти Володимира Кличка, коли Джошуа, який пішов у спурт, відправив українця в нокдаун, а потім ледве стояв на ногах, витративши величезну кількість сил і кисню.
Щось подібне було й у другому поєдинку з Усиком. Витримуючи темп українця у першій половині бою, Джошуа зважився на спурт у восьмому-дев’ятому раунді. Успіху не досяг, зате витратив багато сил, ставши легкою здобиччю для українця наприкінці бою. Як показав реванш, боксувати Джошуа вміє, а якщо Гарсія підтягне йому функціональну готовність, він буде ще небезпечнішим.
І не варто забувати про ментальну проблему британця, на чому також акцентували перед боєм. Якщо поєдинок йде не за його планом, Джошуа часто губиться і просто не розуміє, що робити у рингу. Так було й цього разу, коли ставка на нокдаун або просто виведення Усика з ладу в 8-9 раунді не спрацювала. Та й сам спіч і поведінка Джошуа після бою свідчать про його нестабільний психологічний стан у разі невдач.
Але поки що зрозуміло тільки одне. Джошуа – справді дуже класний боксер, йому точно рано йти на спортивну пенсію. Так, можливо, Ентоні навряд переможе Усика та Ф’юрі – обидва ці хлопці по-справжньому геніальні в боксі, але з рештою бійців дивізіону він точно готовий впоратись. А там і про титули знову можна буде подумати.
«Суддю на мило»
Здивували й судді, а найбільше – американський рефері біля рингу Гленн Фельдман, який побачив перемогу Джошуа в поєдинку і виставив 115:113 на користь британця. Звичайно, бій не був одностороннім точно, але максимум Джошуа взяв п’ять раундів, але аж ніяк на сім.
Після бою Фельдман поспілкувався з кореспондентами видання iD Boxing, проте не зміг пояснити, чому він віддав сім раундів Джошуа. «Я просто рахував. Не можу сказати, вам потрібно поговорити з моїм супервайзером», – заявив суддя.
Супервайзер, який був поряд із Фельдманом, зазначив, що бій був майже рівним. «Я побачив, що це був дуже близький бій. Ви знаєте, що в боксі рахунок ведеться раунд за раундом, а не за весь бій загалом. Усі ці раунди були дуже близькими. Це залежить від точки вашого спостереження, від того, як ви оцінюєте ураження, що завдаються, і ефективність ударів. Вони порахували бій так, як його побачили. Саме тому у нас є три судді, а не один», – сказав фахівець з боксу.
Оцінки двох інших суддів – англійця Стіва Грея (115:113 на користь Усика) та українця Віктора Фесечка (116:112 на користь Усика) виглядали адекватнішими. У нас, до речі, в онлайні за підрахунком також вийшло 116:112 на користь Усика.
Також здивував арбітр на рингу – пуерториканець Луїс Пабон. У його професіоналізмі сумніватися не доводиться, але цього разу він дуже багато дозволяв Джошуа – удари по потилиці, удари нижче пояса (одного разу бій був навіть зупинений), удари тильним боком рукавички. І так, це ще одна не приваблива, але цілком очікувана дія британця, який раніше не відрізнявся брудом на рингу: коли на кін поставлено майже все, ти використовуватимеш будь-які способи для перемоги.
Не дивно, що найнапруженіший момент у бою для Усика – у дев’ятому раунді – стався саме після грубих і брудних дій Джошуа, проігнорованих Пабоном.
Усик: що далі?
Олександр Усик зробив гучну заяву після бою, зазначивши, що тепер він або боксуватиме проти Тайсона Ф’юрі, або не боксуватиме взагалі. Насправді перший варіант цілком ймовірний. Попри заяви «Циганського короля».
І справа зовсім не в божевільному призовому фонді, який, напевно, буде в цьому поєдинку. І не в поєдинку двох топових бійців, які не мають поразок. А в можливості нарешті отримати в надважкій вазі абсолютного чемпіона світу, якого не було 30 років – після того, як Ріддік Боу, який у листопаді 1992-го переміг Евандера Голіфілда, відмовився від одного з поясів, не захотівши проводити обов’язковий захист. Деякі останнім абсолютним чемпіоном світу у гевівейті вважають Леннокса Льюїса, який володів у 1999 році титулами WBA/WBC/IBF та другорядним IBO, проте тоді вже майже на повну міць існувала Всесвітня боксерська організація (WBO), яка проводила чемпіонські поєдинки та розігри, хоча, треба визнати, не мала такого авторитету, як зараз. Чотири основні пояси в суперважкій вазі не завойовував ніхто.
І чомусь здається, що це основна мотивація для різкого, епатажного, але водночас дуже амбітного Ф’юрі. Хто б як не ставився до «Циганського короля», не можна не визнати головного: Тайсон – спортсмен до мозку кісток, який любить спортивні виклики і піклується про свою спадщину. Недарма, навіть у моменти своєї найжорстокішої депресії та позбавлення чемпіонських титулів, він говорив, що по-справжньому визнає лише два звання – лінійного чемпіона та чемпіона за версією журналу The Ring, пояс якого він втратив зовсім недавно.
А якщо так, то мотивація побити Усика, стати абсолютом і ще більше зміцнити свою боксерську спадщину точно може змусити Ф’юрі ще раз вийти в ринг. І так, судячи з відео в соціальних мережах, британець тренується, у чудовій формі і точно не схожий на людину, яка пустилася берега, вийшовши у довгоочікувану відпустку.
Недарма британський промоутер Едді Гірн, який організував останні поєдинки Усика, не став виключати можливості зустрічі на рингу українця та Ф’юрі. «Вони обоє – приголомшливі бійці. Не впевнений, що хтось може перемогти Олександра Усика. Тайсон Ф’юрі – розумна людина. Він мав змогу битися з Усиком, але він вирішив цього не робити. Чи повернеться до боксу? Удачі їм обом, але Ф’юрі повинен розуміти: Усик – неймовірний боєць».
Вже у понеділок прозвучали досить цікаві речі. Британський таблоїд Daily Mail повідомив, що сторони вже розпочали обговорення чемпіонського бою в суперважкій вазі.
За версією таблоїда, що новий мегабій знову відбудеться у Саудівській Аравії та матиме ще більший призовий фонд, ніж поєдинок між Усиком та Джошуа 20 серпня, коли кожен із боксерів заробив приблизно по 40 млн доларів. А датою називають 17 грудня – це буде ніч перед фіналом чемпіонату світу – 2022 в Катарі, і така заочна спортивна боротьба двох країн посилить увагу до Близького Сходу.
Принц Мохаммед Абдулазіз, міністр спорту Саудівської Аравії, підтвердив: «Ми дуже зацікавлені у битві за абсолютний титул у суперважкій вазі. Ми збираємося провести цей бій у місті Ер-Ріяд».
Щоправда, команда Усика цю інформацію не підтвердила.
«Бій 17 грудня не підтверджую. Ми перебуваємо на зв’язку з Ворреном (Промоутер Тайсона Ф'юрі. – «Львівська Пошта») та принцами Саудівської Аравії», – лаконічно заявив промоутер Усика Олександр Красюк.