Зінченко став «каноніром»

Один з лідерів збірної України перейшов у лондонський «Арсенал»

Минулого тижня відбувся, мабуть, головний трансфер в українському футболі. Анонсований раніше перехід Олександра Зінченка з «Манчестер Сіті» в «Арсенал» став реальністю, завдяки чому захисник опинився на другій сходинці в рейтингу найдорожчих українських гравців.
Футбольний шлях Зінченка, який перші спортивні кроки робив у рідній Житомирській області, не можна вважати тривіальним. Гравець, коли йому виповнилося 16 років, перейшов в академію «Шахтаря», де непогано себе зарекомендував у матчах Юнацької ліги УЄФА (U-19). Однак тоді ж хлопець, який переважно грав у півзахисті, скептично оцінював свої шанси на потрапляння в першу команду, де традиційно робилася ставка на бразильців.
Олександр вирішив залишити Донецьк, клуб не хотів з цим погоджуватися, тож почалися тривалі перемовини, причому після піврічної паузи без футболу Зінченко потрапив в російський «Рубін». Однак тоді українець чув лише обіцянки щодо контракту, а реальних дій не було, тому через два місяці Зінченка вже не було в Казані. Саме тоді хлопець отримав статус вільного агента, оскільки був неповнолітнім, але «Шахтар» продовжував судитися з представниками футболіста. Поступово конфлікт сходив нанівець, а хавбек у лютому 2015 року перейшов в «Уфу».
Трохи пізніше генеральний директор «Шахтаря» Сергій Палкін звертав увагу на Олександра: подивіться, він зараз у якійсь «Уфі», а його колеги по донецькому колективу у 2015 році грають у фіналі Юнацької ліги УЄФА! Помилявся функціонер. Тоді ж Зінченко отримав можливість стати громадянином росії, однак одразу на такий крок не погодився, а восени того ж року Михайло Фоменко забрав Олександра у збірну України, дозволивши побігати кілька хвилин у грі кваліфікаційного раунду Євро-2016 проти Іспанії. Ця подія остаточно закрила тему зміни громадянства.
А у футболіста досить швидко відкрилась принципово нова тема – перехід в інший клуб. На гравця, який помітно вирізнявся в «Уфі», звернули увагу імениті колективи, однак головними претендентами стали російський «Зеніт» та англійський «Манчестер Сіті». Ясна річ, що в пітерській команді Зінченко міг розраховувати на місце в основному складі, а переїзд у Туманний Альбіон говорив про престижні, але невизначені перспективи.
Однак 19-річний українець обрав Англію, завдяки чому «Уфа» стала багатшою на два мільйони євро. Неофіційно мовилося про те, що російський колектив не хотів відпускати гравця, плануючи пізніше заробити ще більше. Але у контракті був пункт, який дозволяв нашому земляку покинути клуб за умови зазначеної компенсації. Агент гравця, маючи неприємний досвід з «Шахтарем», завчасно подбав про майбутнє свого підопічного.
Тому в Манчестер наш хлопець переїхав без проблем, однак проблеми почалися вже у пункті призначення, а причиною стали вже знайомі амбіції хлопця, якого клуб одразу вирішив на один рік перекинути в ПСВ. З певним нерозумінням ситуації Олександр все ж погодився на вояж, припускаючи, що в Нідерландах буде ігрова практика. Хоча, мабуть, українець не припускав, а був впевнений, що зіграє в Ейндховені. Проте Зінченко виявився в ПСВ звичайним гравцем ротації, а поступово, вже у 2017 році, футболіста взагалі перевели у другу команду, де також грав не дуже багато.
Повернувшись у Манчестер влітку 2017 року, Олександр не ображався на усіх довкола, а почав працювати. У жовтні українець провів перший матч за «Сіті» – поки що в Кубку англійської ліги, а дебютувати в чемпіонаті країни вдалося у грудні. Вже у 2018-ому прийшла відносно повноцінна ігрова практика, причому тоді вдалося зіграти в Кубку Англії та Лізі чемпіонів. Однак треба зауважити, що одразу наставник «містян» Хосеп Гвардіола перевів Зінченка на позицію лівого захисника.
Перший серйозний прорив стався в сезоні-2018/2019, коли наш земляк провів 28 матчів в усіх турнірах (п’ять асистів), після чого вже була можливість говорити про відносно стабільну ігрову практику. В кампанії-2021/2022 Олександр зіграв ті ж 28 поєдинків, відзначившись тими ж п’ятьма результативними передачами. Однак подальші трансферні події показали, що Гвардіола хоче влітку суттєво оновити команду, а у перелік гравців, які повинні були піти, потрапив Зінченко. Однак вже тоді було зрозуміло, що без хорошого місця роботи він не залишиться.
Варто нагадати, що разом з Олександром команду покинули колишній гравець «Шахтаря» Фернандінью (вільний агент), а також пішли авторитетні Рахім Стерлінг («Челсі» віддав за гравця 56 мільйонів євро) та Габріел Жезус (52 мільйони євро). Паралельно з цим прийшли в «Сіті» зірковий форвард Ерлінг Голанд за 60 мільйонів («Боруссія Дортмунд», Німеччина) та хавбек Келвін Філліпс, якого англійський «Лідс» оцінив у 49 мільйонів євро.
Повертаємося до Зінченка, який став гравцем «Арсеналу», а лондонський клуб віддав 35 мільйонів євро. Українець підписав особистий контракт на чотири роки, ставши другим українським гравцем в історії клубу. Свого часу за «гармашів» грав динамівець Олег Лужний (1999 – 2003), який закривав правий край оборони, а наставник команди Мікель Артета бачить 25-річного Олександра на позиції лівого захисника, з якою хлопець вже давно знайомий.
Загалом за «Манчестер Сіті» Зінченко провів 127 матчів, в яких забив два м’ячі та віддав 12 результативних передач. За шість років він чотири рази ставав чемпіоном Англії (2017/2018, 2018/2019, 2020/2021, 2021/2022), чотири рази вигравав Кубок ліги (2017/2018, 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021) та одного разу Кубок Англії (2018/2019). А ще треба згадати про одну перемогу у грі за Суперкубок країни (2019/2020). Тому не дивно, що після такого етапу кар’єри Олександр сказав теплі слова на адресу клуба: «Це була класна історія. Я приєднався до сім’ї ще зовсім юним, і ви одразу повірили в мене. Ну, майже одразу. Ми разом писали історію, вигравали трофеї, ставали сильнішими після поразок. Не шукали легких перемог і знали, як гарно їх відзначати. Ви підтримували мене у найважчий момент мого життя, ви стали частиною мого серця назавжди. Дякую, «Манчестер Сіті».
Про нову команду Олександр, звісно, теж говорив шанобливо, згадуючи й тренера, адже Артета працював з нашим хлопцем, коли був асистентом Гвардіоли в «Сіті»: «Це втілення дитячої мрії. В дитинстві та ранній юності я був шаленим фаном «Арсеналу». Відколи тут грали Тьєррі Анрі та Франсеск Фабрегас, мені просто подобалося дивитися матчі цієї команди. Я почав любити клуб, тому не можу дочекатися, коли зможу за нього зіграти. І хочеться виправдати аванси від головного тренера, адже Артета був особисто зацікавлений в трансфері. Я знаю його доволі давно, бо працював з ним у «Манчестер Сіті». З першого дня був впевнений, що він стане чудовим головним тренером. Як він бачить футбол – мені дуже до вподоби. Під час нашої роботи в Манчестері я був вражений. Пам’ятаю, як часто ми важко працювали на тренуваннях та індивідуально. Я багато від нього отримав. Сподіваюся, що зможу отримати ще більше».
І українець вже почав отримувати – ігровий час на тренувальному зборі в США. В кінці попереднього тижня Зінченко провів перший матч за «Арсенал» – товариський. У цьому спарингу «гармаші» впевнено переграли «Челсі» з рахунком 4:0, а голи рівномірно приходили у першому та другому таймах. Олександр провів 45 хвилин до перерви, граючи на анонсованій позиції лівого захисника. Артета після гри позитивно оцінив дії нашого земляка: «Він дуже хотів зіграти з «Челсі», тому я не міг ігнорувати це бажання. Олександр перебуває у хорошій формі на цьому відрізку передсезонного збору. За 45 хвилин я побачив, що йому було комфортно. Він розуміє все, що я хочу, розуміє процеси. Вважаю, що він провів хорошу гру. Саме позицію лівого захисника ми хотіли підсилити, тому зараз я задоволений. Також не треба забувати, що мені довелося з ним раніше працювати, тому можливості Зінченка відомі. Важливо, що українець – універсал, оскільки наш стиль гри дозволяє фланговим захисникам охоплювати більше простору на полі. Це найголовніше вміння Олександра».
Залишається додати, що Зінченко в «Арсеналі» буде заробляти близько 2,5 мільйона євро на рік, якщо вірити неофіційній інформації, а це значно більше, ніж гравець отримував в Манчестері, де клуб платив лише один мільйон за сезон. Але розраховувати в Лондоні Олександр може не лише на хороші гроші, а й на титули, адже «гармаші» можуть похвалитися хорошим кадровим потенціалом. Влітку клуб придбав не лише Зінченка, а ще й згаданого 25-річного Жезуса, який повинен стати ключовим форвардом команди. Також лондонці взяли 22-річного півзахисника з Португалії Фабіу Віейру, перерахувавши на банківський рахунок «Порту» 35 мільйонів євро.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.7438 / 1.61MB / SQL:{query_count}