Через пандемію коронавірусу чемпіонати світу з хокею у нижчих дивізіонах не проводилися два роки. У 2022 році турніри вирішили відновити, але у наш дім прийшла інша біда – війна з росією. Попри це, національна збірна таки взяли участь у чемпіонаті Дивізіону 1B, який пройшов наприкінці квітня у польському місті Тихи. Наша команда понад місяць проводила тренувальний збір в Угорщині, впродовж яких змогла непогано підготуватися до чемпіонату. Впродовж цього часу українці проведи шість товариських поєдинків: двічі переграли словацький клуб «Брезно» (8:0, 8:2), двічі здолали збірну Хорватії (11:0, 3:1) та двічі поступилися команді Угорщини (1:3, 2:3 Б).
Українські гойдалки
Головним завданням на чемпіонаті було, звісно, зберегти прописку в дивізіоні та поборотися за путівку в вищий дивізіон. Якщо з першою частиною завдання впоратися було досить легко, то друга була чимось фантастичним. Враховуючи, що цьогорічна першість минула в дещо скороченому форматі (замість шести команд грали п’ять, оскільки через дискваліфікацію росії та білорусі склад вищих дивізіонів дещо змінився), кожен матч був вирішальним.
Розпочали наші хлопці дуже добре. Першим суперником була збірна Сербії, яка вперше в історії грала в цьому дивізіоні. Вже в першій двадцятихвилинці стало зрозуміло, що клас суперників нерівний. Пересунько досить швидко відкрив рахунок у матчі, реалізувавши більшість. На екваторі періоду він оформив дубль. У другому періоді Мазур закинув третю шайбу для української збірної. Йому вдалось повторити перебіг першого періоду: також оформив дубль. Згодом відзначився Німенко. На останніх хвилинах періоду наша збірна отримала можливість зіграти в форматі 5 проти 3, але реалізувати такий момент не вдалось.
В останньому періоді українці добили суперника: у меншості Морозов закинув шосту шайбу, а згодом Лялька технічно вийшов віч-на-віч з воротарем й реалізував момент – 7:0.
У другому матчі суперником були господарі турніру – збірна Польщі. У цьому матчі наші хлопці виступали у ролі аутсайдера, однак зуміли дати бій головному фавориту турніру. Перший період почався жваво, але без голів. Наша збірна проводила більше часу біля воріт суперника, але перша шайба – на рахунку поляків. На 15-ій хвилині у подвійній більшості рахунок вдалось зрівняти (Фадєєв, 1:1). Проте вже за три хвилини суперники вийшли вперед – 1:2.
На початку другого періоду українці намагались атакувати, щоб зрівняти рахунок, але поляки були готові до такої активності, та й самі мали не одну можливість зробити розрив на табло ще більшим. Після жорсткої гри в борт не зміг підвестись Фадєєв, команда допомогла йому залишити лід. На останніх хвилинах двадцятихвилинки Толстушка вдарили у ніс. Але більшість моментів реалізувати не вийшло.
В третьому періоді українці таки відновили рівновагу – Сімчук зрівняв рахунок (2:2). До кінця основного часу команди мали можливість вирвати перемогу, однак не реалізували свої моменти, і гра перейшла в овертайм. Поляки не скористались нагодою і не реалізували свою більшість. Наступний шанс був у збірної України, але знову кількісна перевага не закінчилась взяттям воріт. А ось в серії булітів сильнішою виявилися збірна Польщі – 2:1.
Поразка від поляків дещо надломила нашу команду, і в третьому матчі, проти збірної Японії, вони видали найгірший хокей за останні роки.
Перший період розпочався штовханиною: Благий намагався емоційно розібратись з суперником, але встигли під'їхати арбітри. На четвертій хвилині японці відкрили рахунок, а за декілька секунд закинули другу шайбу – 2:0. На екваторі періоду японці збільшили розрив у рахунку до 3:0. Шахрайчук змінив воротаря, у гру вступив Кубрицький, але за декілька секунд травмувався. У ворота повернувся Писаренко. Не вдалось й українцям скористатись кількісною перевагою, лише Благий емоційно зустрів японця, але знову встигли арбітри. На останніх секундах Морозов вийшов віч-на-віч з воротарем й після сирени намагався закинути шайбу. Японці влаштували бійку, а Морозов отримав штраф 10 хвилин.
А другий період розпочався з четвертої шайби японців, яку вони закинули на 22-ій секунді. Наші зуміли скоротити різницю (відзначився Лялька), а потім почали втрачати гравців. Під час одного з ігрових зіткнень Благому розсікли брову, згодом Лялька травмувався. На 12-ій хвилині періоду рахунок став 5:1. Проблеми в українців продовжилися. Після зіткнення Коренчука та Фадєєва, другий отримав травму плеча. За шість хвилин до кінця періоду Ворона закинув другу шайбу нашої команди. Але останнє слово в двадцятихвилинці залишилося за японцями, які відновили статус-кво – 6:2.
Третій період знову розпочався голом суперників: на четвертій хвилині рахунок збільшився до 7:2. Японці активно тримали шайби у нашій зоні, українцям рідко вдавалось йти в контратаки. На останніх хвилинах наша збірна грала у меншості, чим скористались суперники й довели рахунок до 8:2.
Ця поразка поставила хрест на надії підвищитися в класі, залишилося лише не втратити обличчя в матчі з Естонією. Скинувши з плечей тягар відповідальності за результат, наші хокеїсти розгромили суперника з рахунком 8:0 та посіли на турнірі третє місце.
А перше місце дісталося господарям відбіркових змагань – Польщі, які у вирішальному матчі здолали збірну Японії – 2:0.
Окрім бронзових нагород, українська команда везе додому одну індивідуальну нагороду. Український хокеїст Ігор Мережко визнаний найкращим захисником чемпіонату світу у Дивізіоні 1В. Найкращим голкіпер став Джон Мюррей, який тріумфував на турнірі у складі Польщі. Найкращий нападник – Юшіро Хірано з Японії.
З юнацьким запалом
Паралельно з дорослим чемпіонатом світу, свої матчі проводила і юнацька команда (U18) в Дивізіоні 1В. Суперниками українців були Польща, Словенія, Угорщина, Австрія та країна-господарка чемпіонату Італія. У цій компанії саме українців вважали головними аутсайдерами. Але наші хлопці здивували усіх і боролися за єдину путівку в вищий дивізіон.
Перед початком чемпіонату головний тренер збірної в інтерв’ю пресслужбі ФХУ розповів про стан команди: «У всієї нашої делегації бойовий настрій, усі розуміють, яке жахіття відбувається в Україні та яка відповідальність покладається на українських спортсменів! В цих умовах ми повинні виявити хоробрість і досягти успіху у своїй війні – хокейній». Цей бойовий настрій хокеїстам вдалось показати на кожній зустрічі.
Юнаки стартували з впевненої перемоги над Польщею (6:1). Хоча українці за гру заробили 12 хвилин штрафу й грали навіть у подвійній меншості, ворота залишались «сухими» завдяки Сердюку. Голкіпер зробив 20 сейвів й пропустив лише одну шайбу. Польові гравці 33 рази цілили по воротах суперника й шість разів прострілювали воротаря.
У матчі проти господарів турніру – італійців – наша команда дала фору. Суперники швидко заволоділи ініціативою й повели у рахунку 1:3. Проте підопічні Бобкіна створили яскравий камбек, закинувши п’ять шайб поспіль. І виграли з рахунком 6:3.
Третю перемогу здобули у грі зі Словенією. Сердюк на воротах далі показував хокейну магію: відбив 25 кидків по воротах і пропустив лише одну шайбу. Перший період минув на зустрічних швидкостях, але після перерви українці заволоділи ініціативою й почали грати у свій результативний хокей. Фінальний свисток зафіксував рахунок 5:1.
У четвертій грі суперником була Угорщина. «Гра за вихід до Дивізіону 1А» – так можна було назвати цю зустріч. Українці змогли відкрити рахунок у матчі, вони вели протягом двох періодів, проте у останній двадцятихвилинці захисник Трошкін притримав атакувального суперника й заробив буліт у наші ворота. А згодом рахунок став 2:1 на користь угорців. Наприкінці гри тренерський штаб вирішив замінити голкіпера на шостого польового, але штурм воріт угорців виявився безрезультатним.
Після чотирьох матчів Україна перебувала на другому місці у турнірній таблиці з трьома перемогами та однією поразкою. Залишався мінімальний шанс на повернення на перше місце, за умови перемоги в основному часі Італії над Угорщиною та звитяги нашої збірної над Австрією, яка посідала п’яту сходинку.
Свою частину завдання українці виконали на 12. Саме стільки разів вони поцілили у ворота австрійців. У відповідь, щоправда, отримали чотири шайби, але це був справжній юнацький відкритий хокей.
На жаль, в останньому матчі турніру дива не сталось – італійці зазнали поразки від угорців. Тому медальна трійка турнірної таблиці виглядає так: «бронза» у італійців, «срібло» отримали українці, «золото» та підвищення в класі забрала єдина команда, яка обіграла наших хлопців – Угорщина.
Окремо варто відзначити нападника дружківського «Альтаїра», який став кращим бомбардиром чемпіонату світу. На рахунку Микити Сидоренка 10 (8+2) очок за системою «гол+пас». Форвард закинув 8 шайб й віддав дві гольові передачі. Останнім у трійці лідерів є українець Ігнат Пазій – 9 очок (2 голи, 3 передачі). Олексій Дахновський став кращим захисником в Асіаґо. На рахунку капітана нашої збірної 7 (1+6) очок.
Ще варто зауважити, що Україна має шанс перейти в Дивізіон 1А. Оскільки команди країн-окупантів повністю відсторонені з міжнародних змагань, з’явилось ще одне місце у вищому дивізіоні. Тож комісія, засідання якої відбудеться під час чемпіонату світу вищого дивізіону, визначить розподіл команд на наступний сезон.
А нашим хокеїстам слід подякувати за яскраву гру та позитивні емоції, які вони подарували наприкінці важкого для країни квітня.