Чемпіонат України з футболу (як і з інших видів спорту) через війну, розв’язану фашистами з московії, у сезоні – 2021/2022 дограватися не буде. Це всі чітко розуміють. Максимум, що наші футбольні клуби можуть (і то не всі), то це проводити товариські матчі за кордоном та збирати кошти на допомогу ЗСУ та постраждалим від нелюдів зі зброєю. А ще допомогти підготувати футболістів національної збірної України до червневих матчів відбору ЧС-2022. Щонайменше проти Шотландії, щонайбільше ще й проти Уельсу.
І навіть якщо війна закінчиться за кілька днів, все одно буде потрібно не менше двох тижнів після цього задля того, аби зібрати усіх футболістів, підвести їх бодай до якоїсь форми, щоб випустити на поле. З урахуванням чемпіонату та Кубка потрібно провести 14 ігрових днів. Важливо підкреслити, що завершити сезон потрібно до червня, адже тоді збірна України зіграє проти Шотландії плей-оф відбору на ЧС. Оскільки 14 ігрових днів втиснути у 45 днів навряд чи можливо, доводиться констатувати, що УАФ та УПЛ мають спільно ухвалити якесь рішення щодо цього сезону.
Загалом рішень таких може бути рівно два. Перше – це скасувати цей сезон взагалі. На такому варіанті розвитку подій, звісно, наполягає київське «Динамо» та його прихильники, як-от Артем Франков. Це автоматично означатиме, що саме кияни гратимуть легшим шляхом кваліфікації Ліги чемпіонів, а от «Шахтар» мав би йти шляхом «нечемпіонів», де збираються всі гранди європейського футболу. Пан Франков, наприклад, наводить аргумент, що «гірники», мовляв, самі б відмовились від такого «неповноцінного» чемпіонства, яке називали б «путінським». Такі собі аргументи, щиро кажучи, що легко розбиваються об досвід європейських топових чемпіонатів, який вони запровадили два роки тому під час пандемії коронавірусу.
Варто нагадати, що тоді у французькій Лізі 1 вирішили не догравати сезон, а просто розподілити місця за підсумком проведених турів. Загалом у світі спорту є таке правило, що коли турнір вже перевалив за екватор, то у разі його зупинки, він вважається повністю проведеним. Оскільки зараз в УПЛ завершено 18 турів з 30, керівництво чемпіонату має всі причини для того, щоб розподілити місця згідно з наявними результатами. І тоді вже «Шахтар» стає чемпіоном та грає у значно простішій кваліфікації Ліги чемпіонів, відправляючи «Динамо» до грандів. Звісно, коли на кону 35 мільйонів євро, то дискусія навколо долі цього сезону УПЛ буде дуже гострою. Тільки тут важливо не просто стояти на своєму, а ще й це «своє» правильно обґрунтувати.
В УАФ наразі якихось виходів з ситуації не бачать. Там радше вдають, що займаються активною роботою. В Ужгороді на стадіоні «Авангард» відбулася підсумкова нарада Координаційного центру Української асоціації футболу щодо діяльності центру протягом березня. Повідомляє офіційний сайт УАФ: «У робочій зустрічі взяли участь президент асоціації, голова Координаційного центру УАФ Андрій Павелко, перші віцепрезиденти УАФ Вадим Костюченко й Анатолій Дем’яненко, виконавчий директор УПЛ Євген Дикий, президент ПФЛ Олександр Каденко, голова Комітету арбітрів УАФ Лучано Лучі, представники тренерського штабу молодіжної збірної України Олександр Мелащенко й Василь Кардаш, голова Закарпатської асоціації футболу Іван Дуран та керівники підрозділів УАФ.
Учасники наради обговорили ключові напрями діяльності Координаційного центру УАФ протягом березня, підбили підсумки роботи й окреслили основні цілі на найближчі тижні. Серед ключових пунктів наради: національні збірні України з футболу, якими опікується УАФ, їхня підготовка до найближчих навчально-тренувальних зборів та матчів; співпраця з УЄФА, ФІФА та іншими національними асоціаціями щодо передачі в Україну гуманітарних вантажів; співпраця з обласними асоціаціями й гуманітарними центрами УАФ, зокрема, щодо організації евакуації вихованців футбольних шкіл і академій та наданні допомоги сім’ям із дітьми, захисникам України та медикам, які опікуються пораненими військовими й цивільними; робочі питання УПЛ, ПФЛ та ситуація в окремих клубах; поточний стан справ у футбольній інфраструктурі».
Як бачимо, багато слів – мало справ. Лише окремі футбольні постаті намагаються якось висловлюватися з приводу завершення сезону. Відомий український тренер і футболіст Леонід Буряк зазначив: «Дограти сезон ми маємо обов'язково! Головна причина – єврокубки: потрібно визначити представництво у Лізі чемпіонів, Лізі Європи та Лізі конференцій. Навіть президент УЄФА Александер Чеферін дзвонив до УАФ і запевняв, що наші клуби чекають у Європі.
Але як це зробити? Треба сідати спеціалістам та думати. Ніхто не знає, наскільки затягнеться війна, щодня відбуваються зміни».
А поки поміркуємо, яке представництво України буде у єврокубках на сезон – 2022/2023. Звичайно, якщо війна завершиться нашою перемогою. Адже УЄФА вже у травні захоче отримати інформацію про представництво українських клубів у Лізі чемпіонів, Лізі Європи та Лізі конференцій. І тут є варіанти.
Перший варіант (просто у разі припинення): визначаємо представництво за турнірною таблицею після 18 турів. Але від сили суперників у трьох турах другого кола багато чого залежить. Хтось двічі зіграв проти «Шахтаря», «Динамо» або «Дніпра-1», а хтось – двічі проти «Маріуполя». Різниця суттєва.
Ліга чемпіонів – «Шахтар» (старт з плей-оф раунду кваліфікації серед чемпіонів) та «Динамо» (старт з другого раунду кваліфікації нечемпіонів).
Ліга Європи – «Дніпро-1». Стартує з плей-оф раунду кваліфікації.
Ліга конференцій – «Зоря» (старт з третього раунду кваліфікації) та «Ворскла» (старт з другого раунду кваліфікації).
Другий варіант (більш справедливий): визначаємо представництво за турнірною таблицею після 15 турів. В такому разі всі перебувають у рівних умовах: кожен зіграв з кожним по одному разу.
Ліга чемпіонів – «Динамо» та «Шахтар». Обидва клуби – у кваліфікації. Чемпіон (його додатково можна визначити у «Золотому матчі», який передбачено у Регламенті за рівності очок у двох лідерів) стартує з плей-оф раунду кваліфікації серед чемпіонів. Віцечемпіон стартуватиме з другого раунду кваліфікації нечемпіонів.
Ліга Європи – «Ворскла». Стартує з плей-оф раунду кваліфікації.
Ліга конференцій – «Дніпро-1» (старт з третього раунду кваліфікації) та «Зоря» (старт з другого раунду кваліфікації).
Як бачимо, всі п’ять представників у єврокубках на сезон – 2022/2023 (добре, що хоч ця п’ятірка загалом незмінна) перебувають у повній залежності від критеріїв, за якими визначатиметься розподіл по квотах. Як воно буде, покаже час. Цілком можливо, що нас очікує «Золотий матч» і мінітурнір між трьома командами за місця в Лізі Європи та Лізі конференцій.