Злочин та покарання

Міжнародна спільнота продовжує ізолювати спорт країни-окупанта

Росіяни люблять фразу «спорт внє політікі». Особливо це роблять російські спортсмени коли висловлюють невдоволення з приводу їхнього усунення від міжнародних змагань. Кілька днів тому на великому пропагандистському шоу путіна на честь річниці анексії Криму стало ще раз зрозуміло, наскільки абсурдна ця аргументація. Декілька російських олімпійських медалістів охоче відвідали цей захід.
Серед спортсменів, які вийшли з медалями на сцену, була зірка лижних перегонів Олександр Большунов. Щоправда, він був єдиним спортсменом, на грудях якого не було виразно видно літери «Z», що символізує підтримку війни в Україні. Проте його візит викликав різку критику з боку його спортивних колег.
«Те, що відбувається, просто огидно. Я вилаявся, коли побачив це. Це доводить, що рішення усунути росіян було правильним. Це виглядало провокаційно. Їх треба усунути. Коли я бачу щось подібне, то просто виходжу з себе. Я не можу уявити, що побачу їх знову. Якщо вони беруть участь у такій акції, то мають залишатися в країні», - не стримував емоцій норвезький лижник Кріс Йесперсен у розмові з журналістом Verdens Gang.
Норвежця також розчарував особисто Ілля Чорноусов, який не брав участі в акції, але кілька днів тому розмістив у соціальних мережах свою фотографію із Путіним, підписавши: «Za спорту. За світ!».
«Досі я вважав його добрим хлопцем, але кілька днів тому я відписався від нього. Це дуже засмучує», - сказав норвежець.
Норвежець Стурла Холм Легрейд додав: «Я не бачив цього пропагандистського шоу, але я чув про нього. Це зовсім нездорово. Там панує атмосфера, як у 1938 році у Німеччині. Огидно, що світ знову став таким».
Тим часом у ще одного учасника цього дійства виникли проблеми зі спонсором. Виробник екіпіровки для плавання Speedo розірвав контракт із дворазовим олімпійським чемпіоном Євгеном Риловим через те, що той взяв участь у фашистському шабаші.
«Ми можемо підтвердити, що негайно розірвали контракт із Риловим після його участі у заході у «Лужниках», – повідомили у Speedo. У компанії зазначили, що гроші, зарезервовані для Рилова за спонсорським контрактом, будуть відправлені до благодійної агенції, яка допомагає українцям. 
Міжнародна федерація плавання (FINA) повідомила, що розпочала розслідування щодо дій Рилова. «Ми серйозно засмучені повідомленнями про появу Рилова на заході у «Лужниках». Ми вивчатимемо це питання», – зазначили у FINA.
Концерт у «Лужниках» також відвідали гімнастки Діна та Аріна Аверіни, які згодом в соцмережах заретушували букву «Z» на своїй формі, фігуристи Вікторія Синіцина, Микита Кацалапов, Євгенія Тарасова та Володимир Морозов. Останні в ЗМІ дуже скиглять, що їх не допустили до чемпіонату світу і активно розповідають байки про світову змову проти росіян. Але одночасно говорять про «спорт внє політікі».

Зрадникам слід замислитися

Ще більш показова історія з колишнім українцем, а нині офіційним зрадником шахістом Сергієм Карякіним. Комісія з етики Міжнародної шахової федерації (ФІДЕ) дискваліфікувала гросмейстера на півроку через його публікацію на підтримку війни в Україні. Стаття, за якою покарали росіянина, передбачає санкції за завдання збитків ФІДЕ та шахів як грі.
«Сергій Карякін визнаний винним у порушенні статті 2.2.10 кодексу етики ФІДЕ, йому на шість місяців забороняється брати участь як гравець у будь-яких рейтингових шахових турнірах ФІДЕ. Покарання набирає чинності з дати ухвалення цього рішення – 21 березня 2022 року», – йдеться у поширеному прес-службою федерації прес-релізі.
Таким чином, Карякін має пропустити Турнір претендентів - 2022, який пройде в Мадриді з 16 червня по 7 липня.
Шахіст забезпечив собі участь у ньому як фіналіст Кубка світу ФІДЕ-2021. До учасників вже офіційно потрапив інший росіянин Ян Непомнящий (учасник останнього матчу за світову шахову корону), який на відміну від Карякіна не підтримує війну і витупає нині під нейтральним прапором. Також вже гарантували участь у турнірі азербайджанець Теймур Раджабов як номінант від міжнародної федерації, переможець Кубку світу поляк Ян-Кшиштоф Дуда, а також француз Аліреза Фіруджа та американець Фабія.
Усього учасників за планом мало бути дев'ять: додадуться ще два гросмейстери за підсумками третього етапу Гран-прі, а також шахіст з найкращим рейтингом Ело серед тих, хто не потрапить до Турніру претендентів за іншими критеріями.
Враховуючи, що Раджабов отримав додаткову квоту на участь, що спочатку не передбачалася регламентом, оскільки через пандемію коронавірусу знявся з попереднього турніру претендентів, Карякіна тепер навряд чи замінять кимось іншим.
Сам Карякін, як і ніші спортсмени-росіянивже намагається оскаржити своє усунення у Спортивному арбітражному суді у Лозанні (CAS). І розповідає класичні наративи про спортивний дух 
«Я це рішення очікував, це рішення очікуване, але від того не менш образливе, бо до мене віднеслися по-свинськи. Я зі свого боку пройшов складний відбір, дійшов до фіналу Кубка світу, відібрався на турнір претендентів, а не так, що мене номінували. Абсолютно був дискридитований спортивний принцип, принцип спортивного відбору. Крім того, що це дуже некрасиво, це не відповідає спортивному духу.
Що робити далі? Я зовсім не вірю в європейські суди, у поточній геополітичній ситуації суд постане проти росії. Звичайно, я обговорю це питання з адвокатами – можливо, ми про це подумаємо.
Далі залишатимуся спортсменом, готуватимусь до змагань. Хоча, звичайно, це абсолютно ганебна сторінка історії шахів, бо я такого за 150-річну історію нашого чудового виду спорту не пригадаю. Вважаю, що тепер є привід подумати, чи нам потрібна взагалі така організація, як ФІДЕ. Чи немає сенсу подумати про те, щоб створити нову організацію, яка проводитиме турніри в Росії та в усьому світі?»
А ось Галія Карякіна, дружина Сергія Карякіна, написала в заборонених в росії соцмережах «гнівну відповідь» ФІДЕ.
«Не всім дано грати в шахи так, як це робить мій чоловік! Ціла Міжнародна шахова організація злякалася і вирішила не допускати Сергія до офіційних турнірів. Хлопці з ФІДЕ сподіваються потрапити в олімпійські види спорту, підлабузнюючись і вислужуючись перед МОК та іншими спортивними організаціями. Іншими способами не виходить.
Шахи для мене завжди були особливим видом спорту! Шахи - це спорт для обраних, так говорила і вважала я. Шахи - це чудова гра! А ФІДЕ своєю політикою знищила цю винятковість та піднесеність шахів. Змішали шахи з брудом та лицемірством! Шкода, що Міжнародна шахова федерація так зганьбила шахи!» — написала Карякіна, певно забувши, що її чоловік опублікував відкритий лист на адресу володимира путіна, у якому підтримав війну, а раніше підтримував приєднання Криму до росії. Але це ж зовсім не політика, це інше...

Остаточна заборона

Ще одна «сумна новина» для окупантів прийшла з Лозани. Спортивний арбітражний суд відмовив російському футбольному союзу у задоволенні клопотання про перенесення стикових матчів ЧС-2022 за участю збірної на більш пізній термін. При цьому розгляд позовів рФС до ФІФА та УЄФА по суті продовжиться «відповідно до термінів та порядків, що визначаються CAS». 
Нагадаємо, 28 лютого ФІФА та УЄФА ухвалили санкції щодо російської збірної та клубів, усунувши їх від міжнародних турнірів. Через тиждень рФС направив до CAS апеляцію на це рішення, зажадавши зупинити заборону на участь у змаганнях ФІФА та УЄФА та розглянути справи у прискореному порядку за умови згоди всіх сторін процесу.
Ще через три дні росіяни отримали повідомлення – головні керівні органи європейського та світового футболу відмовилися від прискореного розгляду, тому обидві справи слухатимуться у звичайному порядку. Після цього, 15 та 18 березня відповідно, суд у Лозанні відмовляв у знятті заборони за позовами на адресу УЄФА та ФІФА на час розгляду. У першому випадку йшлося про виступ клубних команд у єврокубках, у другому – про збірну. У ситуації, що склалася, росіяни сподівалися, що CAS задовольнить окремий запит РФС про можливість перенесення стикових матчів за участю Росії на пізніший термін. Вони аргументували це тим, що перенесли матч між Україною та Шотландією з березня на червень (точна дата наразі не затверджена). Однак і тут рФС почув «ні».
Окупанти мали зіграти 24 березня з Польщею в москві. І у разі малоймовірного успіху у фіналі зустрілася б із переможцем пари Швеція – Чехія. Але федерації всіх трьох цих країн публічно заявили про відмову від зустрічей із Росією.
Головним для рФС все ж таки було саме рішення про перенос матчів - просто тому, що матч повин був пройти цього тижня. Тепер росія точно пролітає повз чемпіонат світу – банально через те, що розгляд справи по суті (яка ще відбудеться) займе купу часу, а стикові матчі нікуди не перенесли. РФС дуже хотів перенести гру з Польщею, але CAS не пішов на цей крок – отже, і після матчу Польщі зі Швецією чи Чехією результат переглядати ніхто не буде.
Нині росіяни мріють хоча б залишитися у світовій сім’ї Про це заявив почесний президент РФС В'ячеслав Колосков:
«Все було зрозуміло, як тільки ФІФА та УЄФА вирішили усунути наші клуби та нашу збірну від міжнародних змагань. Я приблизно знав, які рішення будуть слідувати одне за одним. Ні про яку мрію зіграти з Польщею і тим більше зіграти в Катарі і не можна говорити. ФІФА та УЄФА винесли санкції без термінів усунення. Тепер нам треба думати про те, щоб збірній росії дозволили зіграти у відбірному циклі до чемпіонату Європи, брати участь у Лізі чемпіонів».
А, колишній головний тренер збірної росії Борис Ігнатьєв розповівши вкотре мантру про «спорт внє політікі» вже готує окупантів до турнірів, учасниками яких схоже будуть збірні Білорусії, Абхазії і так званих ДНР та ЛНР.
«Рішення було очікуваним! ФІФА, УЄФА та CAS — всі навалилися на Росію і забули про один із головних постулатів — «спорт поза політикою». Сподіваюся, всі ці заходи є недовгостроковими і скоро ми зможемо грати на всіх турнірах. Але наскільки затягнеться період без офіційних виступів нашої збірної, ніхто не знає.
Які альтернативи у нашої збірної? З ким грати? Важко сказати. Далі треба буде намагатися заявлятись у такі турніри, які не під егідою ФІФА та УЄФА. Це буде дуже прикро, але там ми зможемо виступати!»
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5171 / 1.64MB / SQL:{query_count}