У Нідерландах триває чемпіонат Європи з футзалу. Збірна України, яка за останні роки суттєво здала позиції в цьому виді спорту, неочікувано стала вже півфіналістом турніру. Наша команда нарешті подолала 15-річне прокляття чвертьфіналів, адже з 2005 року на континентальних форумах ніяк не могла подолати цю стадію, водночас українці на турнірі продемонстрували якусь вибухонебезпечну суміш з провалів, піднесення, неймовірного везіння та холодного розрахунку.
За упокій
Українська збірна їхала на Євро у статусі міцного середняка. У групі, де виступали «синьо-жовті» ще до початку турніру, були розподілені усі ролі. Збірна Португалії – явний фаворит, збірна Нідерландів – аутсайдер, а збірні Сербії та України боротимуться за другу путівку в чвертьфінал. Розпочинали наші хлопці матчем проти господарів турніру.
І початок гри видався дуже вдалим. Вже на першій хвилині плутанина нідерландців біля своїх воріт призвела до точного удару Зварича, який відкрив рахунок. Згодом «синьо-жовті» віддали м’яч суперникам, які не лише відзначилися технічними діями, а й агресивно атакували. І голкіперу Ципуну кілька разів довелося демонструвати свою майстерність. Особливо неприємним був епізод, коли він перевів м'яч у штангу після удару Бузамбу. Українці відсунули гру від своїх воріт, не особливо нагнітаючи ситуацію. Були хороші моменти у Зварича та Радевича, але рахунок до перерви не змінився.
А ось початок другого тайму хотілося б якнайшвидше стерти з пам’яті. Голкіпер нідерландців Кейк від своїх воріт зробив ювелірну передачу на голову Саадуні, який пробив точно в кут. Не найкраще зіграли Шотурма, який дозволив пробити опоненту, і Ципун, який мав шанси відбити м’яч. Наші побігли забивати і одразу пропустили контратаку. Бузамбу вийшов віч-на-віч з голкіпером, проте Ципун зіграв надійно. «Помаранчеві» виграли підбір, після чого Аттаїбі відправив м’яч у ворота.
Українці мали розгублений вигляд, але намагалися виправити ситуацію. Щоправда, зі створенням гольових моментів у «синьо-жовтих» виникали проблеми. Хіба що удар Зварича мав шанс, проте Кейк врятував свою команду. А потім і третій м'яч опинився у наших воротах. Бузамбу дуже легко відбіг від Журби і з розвороту пробив під поперечину.
Ситуація стала критичною, а часу до кінця гри залишалося дедалі менше. На 35-ій хвилині збірна України почала атакувати з п’ятим польовим, знявши воротаря. Але українці не змогли швидко ухвалювати рішення. Проте вони зуміли скоротити розрив у рахунку, коли швидку комбінацію точним ударом завершив Шотурма. Але врятувати зустріч «синьо-жовті» не змогли. І ця поразка від нідерландців звела шанси збірної України на вихід у плей-оф до дуже мінімальних.
За повернення
Другий матч українці грали проти збірної Сербії. Він мав стати битвою за плей-оф, а став матчем за виживання. Серби в першій зустрічі дали бій португальцям. Вони вигравали під час матчу з рахунком 2:0, проте поступилися 2:4. Окрім того, їх вважають у світі футзалу одним із найбільш незручних суперників через силовий стиль, тому було важливо якнайшвидше впоратися з власними завданнями на цю гру. Втім, навряд можна було вкластися швидше, ніж це вже на другій хвилині зробив Зварич, розстрілявши дальній кут з передачі на лівий фланг від Шотурми. Комбінація була відпрацьована на тренуваннях, тому що буквально за кілька секунд до цього Роман схибив зі схожої ситуації.
Звичайно, усі одразу згадали матч проти Нідерландів і те, яким саме чином він розпочинався. Проте головним повідомленням Косенка на пресконференціях було засвоєння уроків нашою командою після тієї гри, тому залишалося лише перевірити слова наставника на паркеті. І на шостій хвилині українці подвоїли перевагу, коли аут з лівого флангу у виконанні Лебедя був ефектно завершений у дотик Васічєм у дальньої штанги. Схожа комбінація пройшла і на 15 хвилині, але під передачу того ж Лебедя перед воротами вискочив Абакшин.
Добивати Сербію ще в першому таймі взявся Чернявський, на якого вдало покотили передачу з кутового на правому фланзі під удар у дальній кут – 4:0. Перша половина гри для команди Косенка вийшла фантастичною, хоча вона встигала спокійно ділитися м’ячем із суперниками, але на останній лінії Ципун був приголомшливим.
Головним завданням на другий тайм було не допустити помилок, які згодом могли б дорого обійтися Україні. Одного разу здалося, що гра почала виходити з-під нашого контролю – багато фолів, непотрібна рефлексія на адресу арбітра, жовті картки, які до цього були надбанням винятково опонентів. Косенку довелося втручатися з технічної зони, і тут треба виділити дії тренерського штабу – хвилювання вдалося звести нанівець.
На 34-ій хвилині серби вирішили взяти тайм-аут перед фінальним ривком, але з виходу з нього відправилися у важкий нокдаун за допомогою комбінації між Корсуном і Зваричем прямо перед обличчям голкіпера Момчиловича. І вже наприкінці основного часу Корсун скористався порожніми воротами опонентів, які зважилися на гру в п'ять польових. Суперники відіграли один м’яч під фінальний свисток – 6:1. Потужна перемога, яка все ще не гарантувала вихід у наступну стадію турніру.
За Фортуну
Перед останнім туром ситуація в групі була досить заплутана. Португальці майже гарантували собі вихід у плей-оф. Лише фантастичний розгром від українців і перемога господарів могли не пустити їх у чвертьфінал. А ось у нашої збірною з виходом у плей-оф було не так все просто. Хоча найпростішими виглядали два варіанти: перемога над Португалією або звитяга сербів в матчі з господарями з різницею меншою за вісім м’ячів.
Але підопічні Косенка хотіли вирішити все самотужки. Українські футзалісти вийшли на поле перемагати. І вже на другій хвилині Зварич міг відкривати рахунок після відбору Чернявського, але трохи не влучив у верхній кут воріт.
Португальці теж не хотіли пасти задніх – чемпіони світу як-не-як. Кілька разів Варела в своєму стилі зміщувався в центр і бив - неточно або в нашого воротаря. А українці отримали супермомент – Чернявський вибіг назустріч португальському кіперу. Ніби все робив правильно, але влучив у штангу.
Нас відверто пробачив Томаш Пасу, коли з кількох метрів пробив мимо ближнього кута. Схоже вчинив і Зварич – після дальнього удару Сірого він підставляв ногу, але не влучив у ближній кут.
Гра була дуже динамічною. Під кінець тайму Португалія перехопила ініціативу, але Кирило Ципун тягнув абсолютно все і дозволив піти на перерву з рахунком 0:0. А тим часом з паралельного матчу в групі приходили невтішні новини – Нідерланди забили Сербії, тому нам потрібна була тільки перемога.
Це зрозумів і Косенко, тому після перерви пішов ва-банк, знімаючи під час атак воротаря і випускаючи п'ятим польовим спершу Зварича, а після того, як той на рівному місці отримав травму, – Журбу. Такий крок був цілком виправданий, оскільки Нідерланди забили ще раз.
Щоправда, дивідендів зайвий гравець не приніс. Варто, правда, зауважити грамотну гру – португальці майже не мали шансів, щоб пробити по порожніх воротах, а якщо й били, то зі складних ситуацій і нам не загрожували. А от з Ципуном на воротах було важко, проте голкіпер крутився як муха в окропі, відбиваючи майже все, зокрема й після явних помилок захисту. Тільки раз за гру він не виручив – після удару настирного Зікі на 37 хвилині. Від України могли забити Абакшин (неточно підправив дальній удар) і Чернявський – він бив майже в порожні ворота справа, але м'яч зрізався з ноги.
Проте це все не мало ніякого значення – серби зробили камбек і за дві хвилини до кінця нашого матчу завершили свою гру, перемігши з рахунком 3:2, що автоматично виводило збірну України в чвертьфінал. До честі «синьо-жовтих», вони далі грали в п'ять польових, хотіли забити, а після свистка, розчаровані результатом, попадали на майданчик.
За прагматизм
Після фартового виходу в чвертьфінал, українців там очікував дуже грізний суперник – збірна Казахстану. Лише далекі від футзалу люди, могли вважати, що нашій команді трапився прохідний суперник. Насправді казахи – це така собі мінізбірна Бразилії, і на останньому чемпіонаті світу ця команда грала у півфіналі, поступившись там Португалії. Взагалі бразильці присутні майже в кожній команді, але саме в складі збірної Казахстану їх дуже багато, і тренер в них теж з Бразилії. На груповому етапі підопічні Кака забили Словенії, Фінляндії та Італії 14 голів і посіли перше місце. Тож саме казахи й вважалися фаворитом.
Казахстан з перших хвилин почав бомбардувати ворота України з усіх можливих позицій. Варто зауважити й воротаря казахів Ігіту, який не соромився постійно грати на чужій половині. Перший гольовий момент виник на 9-ій хвилині, коли Турзагулов і Оразов не зуміли заштовхати м'яч, який був біля наших воріт, у сітку.
Українці трохи звикли до стартового тиску і почали відповідати – з'явились удари та проходи. Перевага все одно була на боці казахів, але відкрили рахунок саме українці – Валіуллін збив Корсуна в карній зоні, а Шотурма впевнено реалізував пенальті.
Номінальні господарі побігли відіграватися, але їхнє бажання їм перешкоджало. Відразу ж Чернявський після слаломного проходу міг подвоїти рахунок, але влучив у стійку. Дуглас у казахів відповів тим самим.
А от другий тайм став дзеркальним відображенням першого. Тепер наші хлопці побігли забивати. Але на відміну від суперника, українцям вдалося забити – Зварич закинув на Корсуна, а той в ближньому бою переграв Ігіту. 0:2.
Казахстан пішов ва-банк, з'явився п'ятий польовий. Логічно, що з'явилися і передумови для ударів по порожніх воротах, але ні Шотурма, ні Лебідь не змогли влучити в рамку. Зате зумів Зварич – Ігіта, який був на полі, тільки поглядом провів м'яч, який опинився у сітці його воріт.
Далі були ще два промахи по порожніх воротах від Абакшина і Журби, два голи казахів – Дуглас і Оразов скоротили розрив до мінімуму. Стало тривожно. А тут ще й Ципун підтримав неприємну традицію не влучати в порожні ворота. Проте Разуванов і Лебідь показали, що приціл у нас все-таки не зовсім збитий, і за хвилину зі своєї половини зробили рахунок 2:5.
Вшосте поспіль збірна України виходить до 1/4 фіналу чемпіонату Європи. Результат більш ніж достойний. Однак у п'яти попередніх випадках наша команда тут же вилітала. Поступалися Іспанії, Сербії, Португалії, Хорватії, Азербайджану. Програвали або в один гол, або в серії пенальті. І ось нарешті прокляття чвертьфіналів подолане, наша збірна виходить до півфіналу Євро!
За націю!
А ось там на хлопців чекає найбільш важке протистояння з психологічної та з моральної точки зору, а саме матч проти збірної Росії. Як би УЄФА не розводила ці збірні, завжди є шанс, що у вирішальній стадії якогось турніру Україна та Росія зійдуться в очному двобої. І ось цей момент настав. Поєдинок відбудеться у п'ятницю, 4 лютого. У прямому ефірі гру покажуть телеканали «UA:Перший» та «Суспільне Спорт». Трансляція матчу розпочнеться о 18.00.