Спорт-2021: не Беленюком єдиним

2021 рік у світі спорту був дуже насиченим. Перенесені світові та європейські турніри через пандемію коронавірусу відбулися у такому щільному графіку, що вболівальники не встигали оговтатися від одних турнірів, як доводилося зосереджуватися на інших. Український спорт теж не стояв осторонь, і у нас були свої досягнення. Насамперед це єдине «золото» Жана Беленюка на Олімпіаді у Токіо та ще 18 нагород українців. Надзвичайні 98 нагород від паралімпійців, серед яких і найтитулованіший спортсмен цих змагань і усього вітчизняного паралімпійського руху – Максим Крипак. Не менш надзвичайним був історичний вихід збірної України з футболу на Євро-2020. Так само як і вирвана путівка у плей-оф чемпіонату світу 2022 року. Навіть чемпіонський пояс Олександра Усика у суперважкій вазі можна занести в актив, щоправда, навколо самого боксера явно не українська аура.
А ще були перемоги Ярослави Магучіх та Марини Бех-Романчук у легкій атлетиці, Олени Старікової та Яни Беломоіної у велоспорті, Якова Хаммо у дзюдо, українських представниць у артистичному плаванні, Анжеліки Терлюги та Станіслава Горуни у карате, Михайла Романчука у плаванні, Олександра Абраменка у фристайлі – цей список чималий.
Проте про них сказано вже чимало, а є ті, хто не так сильно впав у око української спільноти, однак теж заслуговують уваги.

Нові особистості

Юрій Захареєв. Приємно, що цього року на спортивному Олімпі з’явилися кілька нових особистостей. Напевно, найбільш гучно про себе заявив боксер Юрій Захареєв. У квітні він здобув для України золоту нагороду на чемпіонаті світу серед юніорів. Ця медаль стала першим «золотом» за останні дев’ять років. За підсумками фінального поєдинку проти росіянина Чирави Алашаєва, судді віддали українцю перемогу за очками. Бій проходив для 18-річного спортсмена непросто – за підсумками першого раунду судді віддавали перевагу російському боксеру. Однак у двох наступних Захареєву вдалося змінити перебіг бою.
Минуло пів року, і Захареєв вийшов на ринг вже дорослого світового форуму. Знову фінал, знову серед суперників росіянин і знову усі почули гімн України на честь переможця. Це «золото» стало першим з 2017 року та сьоме за час незалежності. Раніше чемпіонським титулом могли похизуватися Василь Ломаченко (2009, 2011), Тарас Шелестюк, Євген Хитров, Олександр Усик (усі – 2011), Олександр Хижняк (2017). 
Людмила Лузан. Вдалим був 2021 рік для каноїстки Людмили Лузан. Спочатку вона встановила історичний результат на чемпіонаті Європи, де виборола чотири нагороди, серед них дві золоті. Після цього тріумфувала на Олімпіаді, де стала срібною призеркою у каное-двійці на дистанції 500 м та бронзовою призеркою на 200 м у каное-одиночці. Лузан стала третьою українською веслувальницею, якій вдалося здобути більш ніж одну медаль Олімпійських ігор. Більше лише в Інни Осипенко-Радомської, яка здобула чотири медалі, виступаючи за збірну України. Три нагороди на Олімпіадах здобув Юрій Чебан. А наостанок Лузан ще й з чемпіонату світу привезла три медалі, що також стало кращим показником в історії українського веслування. Недаремно, що саме Лузан визнали найкращою спортсменкою України у 2021 році за версією Асоціації спортивних журналістів України.
Ілля Ковтун. Український гімнаст Ілля Ковтун став сенсацією цьогорічного чемпіонату світу. 18-річний спортсмен виборов бронзову нагороду у багатоборстві. І це вдруге в історії України. Раніше медаль у багатоборстві вдавалося завоювати лише Олегу Верняєву. Також у 2021 році Ковтун виграв «бронзу» на дорослому чемпіонаті Європи. Але історичною подією став один з елементів на паралельних брусах, який назвали на честь гімнаста. Він складається з перевороту назад з упору на руках та повороту на чверть оберту до бруса. 
Юніорська збірна України зі стрибків у воду. П’ять золотих, три срібні та одна бронзова медалі – загалом 9 нагород і одне командне місце. Так завершився для збірної України чемпіонат світу серед юніорів зі стрибків у воду. І це найкращий результат «синьо-жовтих» на такому рівні, адже 15 років українським юніорам не вдавалося вибороти звання чемпіона світу. Сенсацією стала Ксенія Байло, яка виборола чемпіонський титул у стрибках у воду і з вишки, і з трампліна 3 м, ще й бронзову нагороду у трампліні 1 м, а також в тандемі з Анною Арнаутовою була срібною призеркою у синхронних стрибках з трампліна 3 м. Традиційно без «золота» важко уявити Олексія Середу. У його активі є дві нагороди найвищого ґатунку на вишці та у синхронному стрибку з Данилом Аванесовим з трампліна 3 м, та на цьому самому снаряді Середа самостійно ще здобув «срібло». Звичайно, слід сказати, що самі змагання відбувались у столиці України, проте це аж ніяк не применшує успіх наших молодих спортсменів.

Ті, що пройшли вогонь і пекло

Аліна Марущак. Однак не лише нові імена вражали українців. Спортсмени, яких ніби давно усі знають, теж показували надзвичайні результати. І яскравий приклад цього показав чемпіонат світу з важкої атлетики, який відбувся у грудні у Ташкенті. Спершу у жіночій категорії до 55 кг дві нагороди («срібло» та «бронзу») здобула 18-річна Світлана Самуляк. Ці медалі стали першими для українок за останні 12 років з часів сумнозвісної Юлії Каліни (її та Олену Коробку позбавили олімпійських нагород за виживання допінгу).
Не минуло й дня, як в України з’явилася перша за 18 років чемпіонка світу з важкої атлетики. Марія Гангур завоювала золоту медаль у вправі ривок, підкоривши вагу 101 кг.
А ось Аліна Марущак, яка виступає у ваговій категорії до 81 кг, на чемпіонаті світу з важкої атлетики виборола три «золота» – у ривку (135 кг), поштовху (113 кг) та в сумі двоборства (248 кг). Завдяки такому результату Марущак стала першою в Україні абсолютною чемпіонкою світу з важкої атлетики. Серед чоловіків таке досягнення належить Тимуру Таймазову (1994 рік).
Олена Костевич. Вона зняла прокляття українських прапороносців, коли на Олімпійських іграх разом із Олегом Омельчуком виграла бронзову нагороду у стрільбі з пневматичного пістолета на дистанції 10 м. Медаль у Токіо стала для Костевич четвертою. І за цим показником вона вийшла на друге місце серед інших українських олімпійців. Крім того, у 2021 році Костевич виграла Кубок Президента ISSF, такого собі неофіційного чемпіонату світу у стрільбі. У стрільбі з пневматичного пістолета з 10 м українка була найкращою.
Марк Падун. Найбільшим успіхом велогонника Марка Падуна у 2021 році став результат на французькій багатоденці «Крітеріум дю Дофіне». Він виграв два завершальні етапи, завдяки чому переміг у заліку гірської класифікації. І це історичне досягнення, адже раніше українські велосипедисти вигравали лише один етап цієї багатоденки – Андрій Чміль у 1995 році.
Окрім того, саме дії Марка Падуна на останніх етапах багатоденки Вуельта дозволили його команді Bahrain-Victorious здобути загальну перемогу в одному з найпрестижніших турів.

Командна робота

Збірна України з водного поло. Були несподівані перемоги й у українських команд. Вперше за 20 років українська збірна з водного поло виграла міжнародний турнір «Ліга націй». У фіналі «синьо-жовті» розгромили команду Австрії з рахунком 21:2. На шляху до «золота» українці були сильнішими за команди Англії (19:7), Литви (9:4), Чехії (22:10) та Швейцарії (15:11). Найкращим гравцем турніру став спортсмен із Київської області Денис Гусаков.
Збірна України з шахів. Чоловіча збірна України з шахів, у складі якої виступали Антон Коробов, Андрій Волокітін, Юрій Кузубов, Кирило Шевченко та Володимир Оніщук, виграла командний чемпіонат Європи. У вирішальному дев’ятому турі українці перемогли збірну Вірменії з рахунком 3:1. У підсумковій таблиці Україна набрала 14 очок і не програла жодної партії. А за додатковими показниками випередила Францію. Цікаво, що українці неодноразово перемагали на командних чемпіонатах світу і шахових Олімпіадах, а ось континентальний форум підкорився вперше.
Дефлімпійська збірна з баскетболу. Перемогли Росію та стали королями Європи. На континентальній першості з баскетболу фінал дефлімпійської чоловічої збірної України проти російської завершився з рахунком 60:44. Українці не лише привезли додому золоті нагороди, але й вибороли необхідні ліцензії на літні Дефлімпійські ігри, які з 1 по 15 травня 2022 року відбуватимуться у Бразилії.

Неолімпійські чемпіони

Також варто виділити звитяги українців з неолімпійських видів спорту. Вдруге поспіль Данило Болдирєв змушує Москву слухати гімн України. Український «Людина-павук» виборов «золото» на чемпіонаті світу зі скелелазіння у дисципліні «швидкість». У фінальному протистоянні Болдирєв був швидшим за іспанця Еріка Ною Кардону на 0,22 секунди. І це вже другий переможний чемпіонат світу для нього, раніше Данило Болдирєв вигравав у 2014 році. Цікаво, що рік тому також у Москві Болдирєв своїм результатом уже «вмикав» гімн України, щоправда, на чемпіонаті Європи.
Владислав Руднєв, який займається бойовим самбо, вже вчетверте доводить, що він – перший номер у світі у ваговій категорії до 79 кг. У фіналі українець не залишив шансів Фуркату Рузієву. 
Богдан Мочульський на чемпіонаті світу з джиу-джитсу в Абу-Дабі виграв золоту нагороду у ваговій категорії до 62 кг. Для 25-річного спортсмена це вже друга медаль вищого ґатунку на світовій першості. Першу він здобув у 2019 році. Крім того, влітку українець був сильнішим ще на чемпіонаті Європи.
Олексій Бичков здобув свій шостий титул чемпіона світу з паверліфтингу. У 2021 році Олексій, який виступає у ваговій категорії до 120 кг, з результатом 1127,5 кг (412,5 кг у присіданні, 325 кг у жимі та 390 кг у тязі), не залишив шансів конкурентам. І не лише сам виборов «золото», але й підготував не менш талановиту заміну – його учень Данило Ковальов цього року спочатку тріумфував на чемпіонаті Європи, а за три місяці став чемпіоном світу у ваговій категорії до 105 кг.
Український боєць змішаного стилю Ярослав Амосов став чемпіоном світу Bellator (друга найпопулярніша організація у змішаних єдиноборствах після UFC). У фіналі у напівсередній фазі українець одноосібним рішенням суддів подолав уже ексчемпіона Дугласа Ліму з Бразилії – 50:45, 49-46, 49-46. Тож Амосов став першим в історії України володарем світового поясу такого рівня. 
Олег Приймачов намагається не повертатися з чемпіонатів світу з тайського боксу без золотих нагород. Ця поїздка до Таїланду не стала виключенням – український спортсмен знову перший у ваговій категорії до 91 кг. У фіналі Приймачов подолав росіянина Вадима Дмитрієва (30:27). На шляху до «золота» українець також переміг поляка Лукаша Радоша (30:27) та іранця Хамідрезу Кордабабі (29:28).
Ну а найбільше, певно, вразила перемога херсонця Ігоря Євтушенка. Він сім років тому випадково побачив тренування спортсменів, які займалися бразильським джиу-джитсу. І 42-річний чоловік «загорівся»: йому настільки сподобався цей вид спорту, що він почав інтенсивно тренуватися. Відтоді пройшов шлях аж до золотої медалі чемпіонату світу.
Ігор Євтушенко працює двірником херсонської школи №57, а також тренує дорослих і дітей у секції бразильського джиу-джитсу на базі Херсонського Палацу молоді і студентів. Каже, що бажання опанувати екзотичний вид єдиноборств було настільки сильним, що труднощів на цьому шляху він не помічав. Нещодавно спортсмен повернувся з Об’єднаних Арабських Еміратів. Там виборов золоту медаль. Кошти на поїздку зібрав за допомогою соцмереж. Також Ігор Євтушенко є чинним чемпіоном Європи та чемпіоном України з бразильського джиу-джитсу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.4582 / 1.65MB / SQL:{query_count}