Найдовший сезон в історії «Формули-1» став одним із найцікавіших у літописі королівських перегонів, а розв'язка перевершила всі очікування!
Драма Льюїса
Перед завершальним вікендом Макс Ферстаппен та Льюїс Гамільтон могли похвалитися однаковою кількістю очок та простою констатацією факту: хто фінішує вище в Абу-Дабі, той і стане чемпіоном світу! Якби до фінішу не доїхали обидва пілоти, то перевагу мав би нідерландець, який при очковій рівності випереджав британця за кількістю перемог, тож жорсткої дуелі на трасі боявся Льюїс, а Макс міг ризикувати без особливих обмежень. Щоправда, представники «Формули-1» наперед заявили, що подвійне сходження не принесе Ферстаппену жодної радості, якщо винуватцем аварії визнають його, оскільки такий вердикт дозволить зняти з пілота кілька очок, чого вистачить конкуренту, щоб опинитися вищим у підсумковому протоколі сезону.
Це застереження, ймовірно, зіграло свою роль на старті, коли Гамільтон блискуче стартанув, зумівши другу позицію розміняти на статус лідера перегонів, а Ферстаппен відкотився на другий рядок. Оперативно стало зрозуміло, що машина Red Bull нічого не може зробити з дуже швидким болідом Mercedes, тому Макс надалі розраховував лише на першу та єдину хвилю піт-стопів. Ось тільки перед візитом до механіків британець встиг сколотити кілька секунд відриву від переслідувача, тому заміна ґуми, яку лідери провели з інтервалом в одне коло (спочатку Макс, потім Льюїс), ні на що не вплинула.
Справа дійшла до фінішу, причому ніякої боротьби не було – Гамільтон стабільно випереджав суперника приблизно на 10-15 секунд, вже бачачи в кишені восьмий чемпіонський титул і нове досягнення. Адже британець зараз ділить перше місце разом з Міхаелем Шумахером за кількістю чемпіонських титулів. Але на 51-ому колі Ніколас Латіфі примудрився розбити болід, що призвело до виїзду машини безпеки, чим скористався Макс, який взяв свіжу і швидку ґуму soft, тоді як Льюїс залишився на трасі зі старими та повільними шинами hard.
Обидві команди відразу звернулися до директора перегонів Майкла Масі, намагаючись дізнатися, що буде далі. У «Мерседес» наполягали на тому, що вже немає часу давати рестарт, адже прибирання боліда Латіфі та множинних уламків – справа не найшвидша. Хоча німецька команда також була згодна на рестарт, якщо між Гамільтоном та Ферстаппеном залишаться кругові пілоти, а це п'ять машин! «Ред Буллз» просили лише одне коло в гоночному форматі, але за умови, що ті кругові обійдуть машину безпеки, повернувшись в одне коло з лідерами, а між претендентами на чемпіонський титул уже нікого не буде. Всі розуміли, що рестарт на умовах «биків», ймовірно, стане катастрофою для Льюїса, який не зможе утримати конкурента, який «перевзувся» у нову ґуму.
Дирекція перегонів на передостанньому колі дозволила круговим повернутися в одне коло з лідерами, а рестарт мав відбутися на останньому 58-ому колі! Цим сповна скористався нідерландець, який обійшов суперника. Льюїс з неймовірною стійкістю зазнавши поразки, привітав Макса, а ось команда не змогла змиритися, спорудивши відразу три протести, але всі вони були відхилені. Ферстаппен – чемпіон світу – 2021! «Мерседесу» дісталася перемога в Кубку конструкторів, що сталося вже восьмий рік поспіль.
Кіносценарій
Однак захопливе та непередбачуване завершення перегонів «Формули-1» в Абу-Дабі та сезону-2021 викликала не тільки захоплені відгуки, а й підозри у тому, що розв'язка була постановою, принаймні частково. На думку деяких, рестарт на останньому колі дали виключно для того, щоб отримати яскраву сюжетну лінію для нового сезону документального серіалу Drive to Survive, що розповідає про внутрішню кухню «Формули-1».
«Непереконливе виправдання дирекції перегонів по радіо поряд із відмовою спілкуватися з журналістами після перегонів викликають ще більше сумнівів у тому, що він справляється зі своєю роботою. З таким самим успіхом Майкл Масі (директор перегонів FIA) міг відповісти: «Як я сказав, так і буде». Чи, може, він вирішив таким чином подарувати Netflix ще один цікавий сюжет для наступного сезону Drive to Survive?» – такою думкою поділився кореспондент американського спортивного сайту The Athletic Джордан Б’янкі.
Ще відверто висловився журналіст із Гонконгу Пол Райдінг: «Іронічно, оскільки у «Формула-1», напевно, думають, що такий захопливий фінал для Drive to Survive, який вони вигадали миттєво, привабить нових уболівальників. Насправді сезон і так був досить захопливим, а такий підлаштований фінал лише відверне багатьох глядачів від «Формули-1».
З версією на користь рестарту для сценарію для серіалу Netflix виступив і політичний редактор британської газети The Sunday Times Тім Шипман.
«Замість фінішу за сейфти-каром, перегонова дирекція вирішила зрежисувати фінал для Drive to Survive. Більшу частину сезону я вболівав за Ферстаппена, але вважаю, що виграти мав Гамільтон», – написав Шипман у твіттері.
А британський таблоїд The Sun повідомляє, що директор гонок FIA Майкл Масі може втратити свою посаду після всіх тих рішень, які він ухвалив під час гонки в Абу-Дабі.
Австралієць Масі обійняв посаду директора перегонів у 2019 році на запрошення президента FIA Жана Тодта, замінивши на цій посаді Чарлі Вайтінга, який раптово помер. Жан Тодт ніколи не критикував Масі, принаймні публічно, але вже цієї п'ятниці, 17 грудня, в у межах Генеральної асамблеї FIA відбудуться вибори нового президента, за підсумками яких Тодт передасть свої повноваження.
За інформацією The Sun, на обох кандидатів, Мохаммеда бен Сулаєма та Грема Стокера, чиниться тиск, щоб один із них після вступу на посаду відправив Майкла Масі у відставку.
Ода чемпіону
Хай там як, але новим чемпіоном став Ферстаппен. Це було неминуче і очевидно ще задовго до феноменального 2021 року. Навіть до першої перемоги, до дебюту у «Формулі-1» та взагалі у перегонах на машинах із відкритими колесами. Та що там, до дебюту у картинзі! Коли Макс Еміліан Ферстаппен народився, ЗМІ писали про те, що він стане чемпіоном світу «Формули-1». І ось зараз він чемпіон.
Йому судилося стати гонщиком. Його батько Йос брав участь у «Формулі-1», але й мама Софія Кюмпен була гонщицею, причому неймовірно талановитою, але залишила кар'єру, щоб повністю присвятити себе сім'ї. Тож з народження Макс не знав нічого іншого в житті, окрім перегонів. Він штурмував картингові траси вже з чотирьох років, вигравав титул за титулом, привертаючи до себе увагу автоспортивних експертів та суперників безкомпромісною манерою водіння.
Але роки у картингу були суворими для майбутнього чемпіона світу «Формули-1». Макс ніколи не соромився розповідати, як жорстко батько поводився з ним після провальних перегонів. Таких історій дуже багато, їх важко читати. Але так Йос прищепив синові стійкість до суворих реалій світу перегонів, про які знає не з чуток. І цей вироблений з роками захист став у пригоді Максу під час стрімкого сходження автоспортивними сходами.
Неймовірно, але факт: вже наприкінці 2014 року Макс провів п'ятничні тренування за команду Toro Rosso у «Формулі-1», а через кілька місяців вийшов на старт свого дебютного Гран-прі. Він був зухвалим і безжальним на трасі та отримував задоволення від гри зі суперниками. Його гігантський природний талант помітили усі.
Але треба було вдосконалюватися, підлаштовуватися та змінюватися. І це виявилося не так легко. Можливо, через стрімке сходження, причому не тільки по автоспортивних сходах, а й у «Формулі-1», де менше ніж за півтора сезону він опинився в топкоманді та відразу виграв з нею перегони, Макс знайшов непохитну впевненість у собі. Він не звертав уваги на критику і вважав, що немає причин змінюватися, якщо саме з таким ставленням він досяг успіху. Напевно, кілька сезонів у молодіжних серіях «Формули-3» та «Формули-2» вибили б з нього цю пиху. Але вчитися довелося у провідній перегоновій першості світу.
Але з віком Макс змінився: почав більше прислухатися до критики, зрозумів, що він не лише гонщик, а й особистість. Допомогли особисті стосунки та сім'я – усвідомлення відповідальності не лише за себе, а й за своїх близьких. Паралельно водночас навколо нього шикувалася команда. Він навчався бути лідером, брати участь у розробці машини під свій стиль пілотування, мотивувати співробітників та бути корисним команді. Тиждень за тижнем. Говорять, що Макс і зараз не знає компромісу у боротьбі колесо в колесо, але став уважнішим на трасі та за її межами. Тепер він почувається розкутіше і може пожартувати під час розмови з інженерами. Або в розпал боротьби на треку бути наполегливим і закликати поміняти тактику для себе та свого партнера по команді. Він, як і в молодості, перевіряє межі дозволеного, доводить конкурентів до несамовитості та не бачить потреби вибачатися. Нарешті, отримавши стабільно швидку машину, Макс почав боротись за звання, яке йому пророкували з народження.
Шлях до титулу був нелегкий. Red Bull Racing, без сумніву, задавала темп у першій частині сезону, але потім Mercedes додала, особливо наприкінці року. Іноді все зводилося не до битви двох топкоманд, а до боротьби Макса проти Mercedes, оскільки не завжди можна було розраховувати на партнера, який відчував проблеми з адаптацією до машини.
Ферстаппен досі поводиться зарозуміло і впадає в крайнощі, але йому лише 24 роки. Він ще навчається, прогресує та шукає своє місце у світі.
Уявіть, скільки всього у Макса ще попереду, враховуючи його незаперечний та безмежний талант. Льюїс Гамільтон теж свій перший титул виграв у 24 роки, а яких результатів він досяг до своїх до 36 років? Масштаб потенційних здобутків нового чемпіона вражає. Особливо якщо нідерландець почне вчитися на своїх помилках і сповна розкриє свій потенціал.