Головний боксерський поєдинок 2021 року завершився вкрай несподівано. Представник України Олександр Усик переміг британця Ентоні Джошуа та завоював чемпіонські титули за версіями WBA, WBO та IBF у суперважкій вазі. Такий результат відверто шокував боксерський світ, оскільки на перемогу Усика мало хто ставив.
Битва олімпійських чемпіонів

Усик завоював пояси у найпрестижнішому боксерському дивізіоні, доклавши, по суті, мінімальних зусиль, якщо простежити шлях саме в суперважковиках. Адже він у жовтні 2019 року зумів побити прохідного американця Чазза Візерспуна, а згодом Covid-19 та травма Олександра змусили провести наступний бій тільки через дванадцять місяців. Зустріч з досвідченим Дереком Чісорою стала справжнім випробуванням для Усика, який не зміг провести рівний бій і ледь не програв у чемпіонських раундах. Але суддівські записки були на користь Олександра, хоча не всі експерти погодилися з такими підрахунками, натякаючи, що в Лондоні судді цілком могли натягнути нічию для британця, маючи формальні підстави.
Цього не сталося, проте боксерська спільнота почала сприймати Усика як боксера, якому не місце в суперважковиках. Тож не дивно, коли стало зрозуміло що бій між двома британськими чемпіонами світу Джошуа та Тайсоном Ф'юрі не відбудеться у 2021 році, команда Ентоні таки вирішила провести зустріч з Усиком, яку відкладали майже два роки (Олександр з моменту переходу у нову вагу отримав статус обов’язкового претендента через відмову захисту титулів у важкому дивізіоні). І для багатьох це було логічно, оскільки для Джошуа Усик був не найскладнішим випробуванням на шляху до об’єднання поясів. У британця були майже всі козирі! Джошуа молодший за Усика на три роки, але має значно більший досвід саме в суперважкій вазі. Британець має чудові габарити: він вищий за Усика на сім сантиметрів, розмах рук більший на десять сантиметрів. На процедурі зважування Джошуа зафіксував перевагу у вісім кілограмів – 108 проти 100. Хоча зауважимо, що Олександр перед зустріччю встиг набрати вагу, адже його стандартні показники останні два роки були на рівні 95-96 кілограмів. А Джошуа навпаки трохи скинув, щоб мати більшу мобільність на рингу. Не забуваймо і про нокаутуючий удар Джошуа! Додатковою перевагою Ентоні були рідні вболівальники на лондонському стадіоні футбольного клубу «Тоттенгем» і можлива лояльність суддів...

Щоправда, щодо останнього, то команда Усика таки постаралася, і серед трійки рефері був українець Віктор Фесечко, інші двоє представляли Великобританію (Говард Фостер) та США (Стів Вайсфілд).
Щодо переваг Усика, то спеціалісти зауважили хіба що швидкість і маневреність, проте робили акцент на тому, що навряд чи Олександр зуміє зберегти свої козирі до кінця поєдинку, пам’ятаючи бій проти Чісори. Проте, як виявилося, саме ці чинники стали вирішальними у поєдинку, і функціональна готовність Олександра відверто здивувала усіх.
Але перед тим, як перейти до самого бою, варто зазначити, що медіасервіс Megogo, який був офіційним транслятором бою, через технічні причини позбавив більшість охочих в Україні можливості побачити цей двобій, змусивши шукати піратські трансляції в інтернеті. І хоча згодом сервіс попросив вибачення, однак навряд чи це потішило тих, хто окремо заплатив за трансляцію та зіткнувся з непотрібними проблемами.
Щодо самого бою, то найважливішим періодом зустрічі стали стартові дев’ять хвилин, коли активним був Усик. Здавалося, в цю мить британець подумав, що бій може відбутись за стандартним сценарієм, коли противник демонструватиме агресію, але в другій половині дуелі Ентоні візьме своє, увімкнувши максимальну потужність. Приблизно в такому стилі британець свого часу переміг нашого Володимира Кличка, росіянина Олександра Повєткіна і болгарина Кубрата Пулєва.
І у четвертому та п’ятому раундах план Джошуа почав ніби працювати, він виграв ці моменти, але, як з’ясувалося, це був локальний успіх. Надалі, окрім восьмого раунду, перевага була на боці Усика. Олександр не збавляв темп, активно рухаючись на рингу, стабільно уникаючи страшної правої руки Ентоні. Джошуа демонстрував агресію і часом влучав, але по-справжньому важкі удари Усик брав на рукавички, а ще частіше чемпіон просто розсікав повітря. А такі промахи забирають купу сил: фізичних і моральних.
Трохи втомившись, улюбленець лондонської публіки почав ґрунтовно просідати, оскільки його стиль роботи на середній дистанції передбачав прогалини в захисті, чим Олександр користувався регулярно. А коли у Ентоні стало запливати око, стало зрозуміло, що на рішучу атаку Джошуа не готовий, хоча в кутку тренер йому говорив про перемогу нокаутом, натякаючи, що суддівські записки ні до чого хорошого вже не призведуть.

Фініш поєдинку зовсім міг привести до падіння чемпіона, але британець, пропустивши кілька ударів, достояв до останнього гонгу. Щоправда, той самий сигнал прозвучав на шість секунд раніше, але й тоді було видно, що Усик не планує добивати суперника, який перестав чинити опір. Ще кілька хвилин Джошуа приходив до тями на стільчику, після чого став відомий вердикт суддів. Оцінки не здивували: 117:112 (Фесечко), 116:112 (Вайсфілд), 115:113 (Фостер) на користь Усика. Цікаво, що оцінки саме американця Вайсфілда можна вважати об’єктивними. Більшість боксерських порталів, які проводили паралельний підрахунок, виставили саме таку оцінку бою. А світ отримав нового чемпіона світу у суперважкій вазі.
Слова після бою були лаконічні. Усик зазначив, що противник його нічим не здивував: «Бій минув саме так, як я уявляв. Було кілька моментів від Ентоні, коли він затискав, але це незначні речі. Про нокаут у дванадцятому раунді я не думав. Десь на емоціях хотів це зробити, але потім мій тренерський штаб привів мене до тями. Перемога – це прекрасно, але я вважаю, що не показав свій максимум. Наразі це найбільший поєдинок у моїй кар'єрі, але не найважчий. Напевно, найважчий бій ще попереду. Зараз хочу абстрагуватися від боксу. Я багато часу готувався до цього бою, а зараз хочу побути з родиною. Реванш? Я не проти, але хотілося б провести другий бій в Києві на «Олімпійському». Чи вдасться реалізувати цей план – не знаю, але не сумніваюся, що Джошуа підготується до реваншу ще краще. А для мене це додаткова мотивація, щоб прогресувати».
Ентоні після бою говорив про проблему з оком на фініші поєдинку, додавши, що і його Усик нічим не здивував. Ну, можливо, так і є, хоча повірити у це важко.
Що далі
Перемога Олександра Усика сплутала усі карти у суперважкому дивізіоні. Адже ті, хто чекав грандіозний мегафайт за статус абсолютного чемпіона в суперважкій вазі між Ентоні Джошуа і Тайсоном Ф’юрі, тепер залишилися розчарованими. Не те щоб такий бій тепер став неможливим, проте у нього більше ніколи не буде тих масштабів, які були на момент 2021 року, коли очній сутичці з дев’ятизначними гонорарами завадили юристи Діонтея Вайлдера. Вже невдовзі відбудеться третій бій Ф’юрі з Діонтеєм Вайлдером. І якщо там обійдеться без сюрпризів (яким може стати перемога американця), то поєдинку чемпіонів за всі чотири титули все одно доведеться почекати.
Сидіти склавши руки в очікуванні реваншу Усика та Джошуа Тайсон Ф’юрі не стане, тож поєдинок з вічним обов’язковим претендентом по лінії WBC Ділліаном Вайтом буде дуже доречним. Тож за найсприятливіших обставин бій за всі чотири титули відбудеться не раніше кінця наступного року, проте потрібно розуміти один важливий момент – без бажання всіх причетних визначити єдиного короля дивізіону, володарі чемпіонських поясів можуть надовго загрузнути в обов’язкових захистах та інших зобов’язаннях. І якщо мотивації в можливості залишити свій слід у спортивній спадщині та гонорару в сотню мільйонів доларів Джошуа і Ф’юрі було недостатньо, щоб обійтися без проблем і зволікань переговорного процесу, то дуже сумнівно, що все буде гладко, коли мовитиметься тільки про спадщину. Адже очевидно, що потенційний бій чемпіонів Усика і Ф’юрі за статус абсолюту та короля дивізіону не збере і близько суми, яку можна порівняти з британським дербі.
Водночас промоутер Олександра Усика Олександр Красюк розвіяв сподівання українців побачити реванш Усика і Джошуа в Україні. За його словами, другий поєдинок британця та українця, найімовірніше, відбудеться в лютому-березні 2022 року.
«Реванш був прописаний в контракті, він вже активований стороною Джошуа. Але я пам’ятаю, як ми обговорювали з Олександром питання реваншу – він не засмутився, навпаки, зрадів. Сказав: «Поб’ю Антоху двічі». У нас є обмеження в часі, у межах якого має відбутися реванш, й ті дати, які Гірн приблизно оголосив на пресконференції (лютий-березень), – це дійсно так», – зазначив Красюк.
«Зима, «Олімпійський», лютий – можливо, якби було +20, було б комфортно. Я згадую перший поєдинок Усика на стадіоні: «Львів Арена», жовтень, температура там була +5. Біля рингу сидіти було некомфортно. Ми хочемо, щоб в Україні відбувалися події такого масштабу. Зробимо усе, що від нас залежить, для популяризації такого виду спорту».