Данські пригоди

Вже у другий ігровий день чемпіонату Європи нас всіх чекало серйозне випробування: Крістіан Еріксен впав на поле під час матчу з Фінляндією. Він змусив весь футбольний світ пережити кілька неприємних хвилин. На щастя, все закінчилося добре, і Крістіан вже повернувся до нормального життя, нехай і без футболу. Але було дуже лячно.
Коли стало зрозуміло, що життю Еріксена нічого не загрожує, у Копенгагені з'явилася стіна підтримки футболіста. Кілька листів фанери скріпили, побілили, люди почали лишати на ній свої повідомлення для Кріса. Потім з'явилося графіті з портретом гравця та величезним написом Kom sa Danmark («Давай, Данія»).
І це згуртувало данців, як згуртувала їх в 1992 році Лін Вільфорт, хвора на лейкемію дочка одного з лідерів команди. Остаточного тріумфу цього разу не вийшло, але потрапляння в півфінал – це неймовірне досягнення. А ще Данія забила перший гол на турнірі у ворота збірної Англії, коли Дамсгорд відзначився чудовим ударом зі штрафного на «Вемблі». Англійцям довелося пустити в дію всі свої футбольні та артистичні таланти, щоб не залишитися без домашнього фіналу.
Жовто-синє життя

Для України це Євро стало історичним. Вперше «жовто-сині» вийшли в плей-оф чемпіонатів Європи. Щоправда, зробили це не надто впевнено. Лише завдяки збірній Швеції, яка проявила характер і перемогла Польщу. Це дозволило українцям заскочити на потяг у плей-оф. І в 1/8 фіналу українці отримали ту саму Швецію, по суті, кращого противника з усіх можливих. У підсумку Україна в складному матчі змогла перемогти Швецію, забивши найпізніший переможний гол в історії Євро – Артем Довбик приніс перемогу «жовто-синім» аж на 121-й хвилині (2:1). Отже, Україна повторила рекордне досягнення для великих турнірів, пробившись у чвертьфінал. Хоча там абсолютно без шансів розгромно поступилася Англії (0:4).
Зрештою, питань до результату «жовто-синіх» бути не може. Але питання щодо якості показаного футболу залишаються. Адже, по суті, українці провели чудовий один тайм проти Північної Македонії, а також частину матчу проти Швеції. В інших іграх якість футболу не така, як хотілося б. Також варто зауважити, що Україна жодного разу на чемпіонатах Європи не зіграла на нуль, пропустивши у всіх вже одинадцяти матчах.
І варто окремо виділити українських вболівальників, які попри усі коронавірусні заборони в Європі зуміли підтримати команду в кожному матчі.
Найкращий день

28 червня 2021 року має запам’ятатися усім шанувальникам футболу. Такого яскравого і багатого на події ігрового дня на великих турнірах на нашому віку може більше й не статися: 14 голів, шедеври Бензема та Погба, два овертайми, серія пенальті, дивовижний автогол, виліт чемпіонів світу.
«Можливо, це кращий футбольний день, який я коли-небудь бачив. Дві екстраординарні гри, майже дзеркально відбивають одна одну. Неймовірно», – написав Лінекер на своїй сторінці у твіттері.
Спочатку Хорватія раптово відігралася з рахунку 1:3 у матчі з Іспанією, але поступилася в додатковому часі. Потім Швейцарія виконала аналогічний трюк у грі з Францією, а потім дотерпіла до серії пенальті та відправила «триколірних» додому. Такий концентрований футбол – велика рідкість, а тут два матчі в один день.
Безталанний Саутгейт

25 років тому нинішній наставник збірної Англії Гарет Саутгейт допустив фатальний промах у серії пенальті півфінального матчу з Німеччиною та позбавив Англію домашнього фіналу Євро-1996. Чверть століття по тому Саутгейт повернув борг нації та все-таки вивів «Трьох Левів» в домашній фінал чемпіонату Європи. Але знову серія пенальті й поразка.
Пенальті – завжди певною мірою лотерея. Але провину за програш англійців у фіналі повинен взяти на себе Гарет Саутгейт. Його заміни «під 11-метрові» зіпсували все, до чого так довго йшла збірна Англії. Відразу три з п'яти гравців, що били пенальті, вийшли на поле під час матчу. Йдеться про Букайо Сака, Джейдона Санчо та Маркуса Рашфорда. Двоє останніх взагалі з'явилися на 119-й хвилині.
І якщо вибір Саутгейта щодо Санчо і Рашфорда хоч якось можна зрозуміти, то Сака взагалі ніколи не бив пенальті на дорослому рівні. За даними Transfermarkt, Букайо бив з «точки» всього двічі – на молодіжному рівні (за збірну Англії U-18 і «Арсенал» U-18). Максимально дивне рішення Саутгейта.
Що ж стосується Рашфорда та Санчо, то вони частіше били пенальті. На їхньому рахунку 15 (дві невдалі) і 10 (одна невдала) спроб відповідно. Вони банально не впоралися з нервами, та й чудово зіграв Доннарумма. Проте сам Саутгейт, як і уся Англія, будуть цілу вічність проклинати серію пенальті.
Неймовірна Італія

La fortuna aiuta gli audaci («Фортуна сприяє сміливим») – ця італійська приказка про нинішню збірну Італії, яка пройшла гарний шлях до тріумфу. І енергія під час виконання національного гімну італійцями їх заряджала. Велич італійського футболу будувалася на інших ігрових принципах, але Роберто Манчіні навчив свою команду бути більш романтичною, зберігши фірмову пристрасть. Збірна Італії була різною: катком пройшлася по суперниках в групі, була вразливою в матчі з Австрією і зухвалою в грі з Бельгією.
У матчі з Іспанією не все виходило, але італійці продовжували вірити в себе, а серію пенальті виграв Джорджо К'єлліні, який затискав бідного Жорді Альбу, коли Фелікс Брих проводив між капітанами стандартну процедуру вибору воріт і черговості ударів.
Для італійців десятиліттями найкрасивішим у футболі був рахунок на табло, але на Євро-2020 вони розширили свої горизонти. Було чудово дивитися на футбол італійців та їхні живі обличчя зі щирими емоціями.