Євро української надії

Збірна України на Євро-2020 може стати справжнім відкриттям

У п’ятницю, 11 червня, у Римі матчем Італія – Туреччина розпочнеться довгождане Євро-2020. Турнір перенесли на 2021 рік через пандемію коронавірусу. За головний трофей чемпіонату Європи боротимуться 24 футбольні збірні. Серед них – національна команда України на чолі з Андрієм Шевченком, яка вже у неділю проведе свій перший матч проти збірної Нідерландів. Збірна України не вважається головним фаворитом турніру, однак наша команда має чудові шанси стати відкриттям турніру.
Зауважимо, що українська збірна має сумні спогади про континентальні форуми. Дебютували українці у фінальній частині Євро на домашньому турнірі 2012 року. Тоді «жовто-сині» потрапили в непросту групу з Англією, Францією та Швецією та змогли посісти в ній лише третє місце. Всі свої очки українці набрали, перемігши шведів з рахунком 2:1. Франції програли з рахунком 0:2, а Англії в матчі зі скандально скасованим голом Марко Девіча – 0:1.
На Євро-2016 збірна України провалилася. У групі з Німеччиною, Польщею та Північною Ірландією українці не змогли забити жодного гола, програли тричі (0:2 німцям, 0:2 ірландцям і 0:1 полякам) і вирушили додому. Тож на Євро-2020 українські вболівальники очікують насамперед припинення невдалої серії матчів без забитих голів, а також перший вихід у плей-оф турніру. І підстави для цього є.

Фактори можливого успіху

Три товариські матчі, яки провела національна команда напередодні Євро, показали, що збірна набирає обертів від матчу до матчу. Після нічиєї з Бахрейном (1:1) підопічні Шевченка здолали Північну Ірландію (1:0), перервавши серію нічийних результатів, які переслідували команду у 2021 році. А вже в матчі проти Кіпру перервали іншу серію, яка складалася з 11 матчів, в якій українці забивали не більш ніж один гол за зустріч. Востаннє Україна забила більше м’ячів у ворота Швейцарії (2:1) аж 3 вересня 2020 року.
Варто згадати й про чудову фізичну форму лідерів збірної України. Саме Руслан Малиновський та Олександр Зінченко здатні зробити різницю у важких матчах і, на щастя, зараз демонструють високий рівень гри. Також поступово повертається у форму Андрій Ярмоленко. Останній відзначився дублем з кіпріотами, Зінченко реалізував пенальті (його визнали найкращим гравцем матчу), а Руслан Малиновський брав участь майже в кожній атаці української команди. Нарешті проявив себе нападник збірної України Роман Яремчук, який востаннє забивав ще наприкінці березня у ворота Казахстану.
Але найголовніше, що у збірній Шевченка є довга лава запасних, яка якісно доповнює основних виконавців. У матчі з кіпріотами без негативних наслідків Марлос замінив Зубкова, Степаненко – Макаренка, Караваєв – Матвієнка, Бесєдін – Яремчука, Судаков – Малиновського, а Шапаренко – Ярмоленка. А плеймейкеру «Шахтаря» Марлосу навіть вдалось створити шедевр у моменті з голом Романа Яремчука.
За таких обставин навіть травми Валерія Бондаря, Жуніора Мораеса, Віталія Буяльського та Віктора Коваленка виглядають не надто погано.
Суперниками збірної України на Євро-2020 будуть сильні команди Австрії та Нідерландів, а також непоступлива Північна Македонія. Проте варто не забувати, що у плей-оф (1/8 фіналу) виходять команди, які посіли в групах перше і друге місця, а також чотири найкращі команди з тих, що вибороли треті сходинки у своїх групах. Тож у збірної України, навіть за умовних двох дебютних поразок, є хороші шанси на вихід з групи. Саме тому чимало спеціалістів називає збірну України темною конячкою турніру, яка може здивувати всю футбольну Європу.
«Наше головне завдання – вихід з групи. Ми розуміємо, що проти нас зіграють дуже хороші команди. У нашій групі є очевидний фаворит – збірна Нідерландів. Австрія – це команда, яка на високому рівні провела відбірний турнір і показувала хорошу гру. У її складі сильні гравці, у неї є певний стиль, завдяки чому вона добивається результату», – цитує слова Шевченка офіційний сайт УЄФА.
«Північна Македонія теж дуже пристойна команда. Це показали й відбірні матчі чемпіонату Європи, і перемога над збірною Німеччини (2:1 у кваліфікації ЧС-2022). Цю команду в жодному разі не можна не брати до уваги. У її складі теж є хороші футболісти, які завжди можуть показати хорошу гру», – зазначив тренер української збірної.

Колективне божевілля 

А поки Євро не стартувало, українська команда вже здобула одну моральну перемогу. Адже важко не зауважити форму збірної України, в якій вона буде виступати на Євро. Українці останні серед усіх збірних турніру представили нові комплекти форми та, схоже, це мало свій сенс.
Вона досить стильна. Спереду на футболці зображено обрис мапи України, а також стилізований під емблему УАФ герб. На спинах у гравців (над прізвищами) нанесене привітання «Слава Україні!», а на комірцях зсередини – «Героям слава!».
Ця форма з силуетом нашої держави має «додати сил гравцям, адже вони битимуться за всю країну, а вся Україна, від Севастополя і Сімферополя до Києва, від Донецька і Луганська до Ужгорода, підтримуватиме їх у кожному матчі».
Звичайно, ця форма спричинила шквал негативної реакції з боку росіян, які почали писати скарги у футбольні інстанції. Але ані УЄФА, ані ФІФА не бачать нічого поганого в тому, що на футболках зображена держава з анексованим Кримом і територіями, які нині захопили терористичні організації, очолювані росіянами.
У пресслужбі УЄФА заявили, що форма українських футболістів відповідає усім вимогам і змінювати її не будуть. «Футболка національної збірної України (і всіх інших команд) на Євро-2020 затверджена УЄФА відповідно до застосовних правил щодо екіпірування», – йдеться у заяві.
Згідно з чинним правилом №4 Міжнародної ради футбольних асоціацій, екіпірування не повинно містити ніяких політичних і релігійних гасел, заяв або зображень. Наприклад, не можна зображувати конкретних політиків, згадувати політичні партії та організації, уряд або міністерства, не допускаються посилання на конкретні події з політичним підтекстом. І жодне з цих правил українська федерація не порушила.
Вишенькою на торті у цій історії стала заява представників Посольства США в Україні.
«Нам подобається нова форма. Слава Україні!» – написали на твіттер-сторінці посольства і додали гештег #КримЦеУкраїна.
Дуже лаконічно та красиво росіян поставив на місце глава Комітету збірних Української асоціації футболу Мирон Mаркевич. Не погодитися з ним складно.
«Хотілося б порадити цим «експертам» краще зайнятися допінговими скандалами, через які збірним Росії заборонено виступати на найбільших міжнародних змаганнях під своїм прапором і зі славнем. А їхні нахабні вимоги щодо контурів кордонів України на нашій ігровій формі взагалі не витримують критики. Адже це ж саме росіяни окупували нашу територію, а тепер ще сміють щось коментувати та рекомендувати», – сказав Мирон Богданович в коментарі Метарейтингу.

Але це ніяк не зупиняє росіян, які продовжують дотримуватись своєї лінії, вкотре повторювати, що, мовляв, гасло «Слава Україні! – Героям Слава!» використовували у дивізії СС «Галичина» і воно є нацистським, тож підпадає під заборону. Якось дивно це чути від людей, які не усвідомлюють той факт, що СС «Галичина» на Нюрнберзькому процесі не визнана злочинцями. Що нинішній прапор Росії активно використовували росіяни, які у Другу світову війну воювали на боці Німеччини, і їх якраз засудили у Нюрнберзі. І нинішні заяви російських політиків і спортсменів щодо форми збірної України не мають нічого спільного з реальністю. Ось кілька найцікавіших висловлювань.
Сенатор Володимир Джабаров: «Гадаю, що це неприпустимо. Якщо кожна країна малюватиме на своїй формі карту, яку завгодно, то ви уявляєте – Росія виходить з картою, вибачте, Аляски, Прибалтики, яка колись була в складі Росії. Це ж маячня. Для чого вони це роблять? Виключно з однією метою – спровокувати скандал політичний».
Колишній боксер, а нині депутат Держдуми Микола Валуєв: «Це спроба політизувати спорт, це некрасиво. Можна припустити, що в Криму проживають громадяни з російським паспортом, які будуть підтримувати збірну України. Тут є певна хитрість. Треба розуміти, що вони мали на увазі, як це тлумачити.
Політика – така річ, в якій є подвійні та потрійні стандарти. Мріяти можна скільки завгодно, але Крим – територія Російської Федерації. Це не обговорюється».
Російський коментатор Дмитро Губернієв: «Я ставлюся до цього нормально. Україна може там намалювати Аляску, Африку й Антарктиду, без проблем. Кожна країна що хоче, те й малює. Це ж їхня форма. Ось я стою поруч з Льошею Нємовим, він чотириразовий олімпійський чемпіон. А я можу сказати, що я – п’ятикратний. Можу ж? Чи буде це правдою – не впевнений. Нехай малюють те, що хочуть. Я ось літаю у Сімферополь і щось не бачу там українських прикордонників».
Ну а найбільше дно пробив ексфутболіст збірної Росії Ігор Коливанов: «Хотілося б на їхній формі бачити наш прапор, російський. Вони ж все одно нам належать. Що Крим, що вся Україна завжди була російською. Вони взагалі повинні виходити з нашим російським прапором, Україна – це Росія».
Проте були й більш зважені думки, переважно від журналістів.
Журналіст і блогер Василь Уткін: «Я ось чого не розумію. З чого б раптом виникнути міжнародному скандалу через форму збірної України? Подивіться, які країни офіційно визнали Крим російським. Там немає жодної країни-учасниці чемпіонату Європи. Наприклад, власного погляду на державні кордони ні в УЄФА, ні у ФІФА зроду не було. І це принцип (в ньому якраз частково і полягає так званий спорт поза політикою): ці організації віддзеркалюють точку зору на це ООН. ООН визнає Україну в тих межах, які зараз нанесені на форму збірної цієї країни. Так що я абсолютно не бачу тут підстав для міжнародної бучі.
Мені особисто на диво все одно, що нанесено на форму будь-якої збірної, крім російської. На якій, нагадаю, спочатку – на офіційній презентації – прапор Росії на рукаві зобразили перевернутим. Вважаю, до презентації цю форму бачили всі офіційні особи й цього не помітили. Або не зрозуміли, що не так. Ось це було принизливо. А як одягнена збірна України, мені начхати».
Відомий журналіст і коментатор Олексій Андронов: «Я якось не зовсім розумію хайпу навколо форми збірної України. Тобто 99% часу росіянам абсолютно все одно на думку українців, аж раптом усі розхвилювались через форму. Дивно. А чого не борщ, «вареники москальські» або щось ще? Чому це питання взагалі є обговорюваним росіянами? Добре, Коливанов давно без роботи, вирішив «пукнути у світ». Гаразд, висловився Василь Уткін, він сам собі ЗМІ. Іншим чого кортить? Вас яким боком стосується форма збірної ІНШОЇ країни? Так, Україна малювала, малює і буде малювати свою карту з Кримом. Так, Грузія зробить так само з Абхазією та Південною Осетією. Так, Латвія, Литва та Естонія будуть вважати СРСР окупантом. Інших проблем немає? Тільки це цікавить? Вже дійшло до розмов про форму Росії з Аляскою. Колективне божевілля якесь».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.0901 / 1.65MB / SQL:{query_count}