Суперпшик

Футбольна Європейська Суперліга не встигнувши народитися відразу ж і померла

Напевно настільки напружених двох днів європейська та й світова футбольна спільнота не переживала давно. У понеділок, 19-го квітня, було офіційно оголошено про створення Європейської Суперліги, турніру в якому мали зіграти найкращі європейські футбольні клуби і який мав замінити нинішні єврокубки. Що цікаво, що саме у понеділок УЄФА оголосив про новий формат Ліги чемпіонів, який був створений нашвидкуруч, аби задовольнити потреби найвпливовіших європейських грандів. Проте останні вирішили зіграти у власну гру.

Суперліга. Народження

Отже в понеділок, на сайті нового турніру було опубліковано заяву про учасників і форматі змагання. Схожі публікації з'явилися і на сайтах клубів-засновників Суперліги.
"Дванадцять найважливіших футбольних клубів Європи оголошують про те, що вони досягли угоди про утворення нового змагання, Суперліги, під керуванням їх клубів-засновників. "Мілан", "Арсенал", "Атлетіко", "Челсі", "Барселона", "Інтер", "Ювентус", "Ліверпуль", "Манчестер Сіті", "Манчестер Юнайтед", "Реал" і "Тоттенхем" стали клубами-засновниками турніру. Клуби-засновники з нетерпінням чекають можливості обговорити з УЄФА і ФІФА кращі рішення для Суперліги і світового футболу в цілому.
Створення нової Ліги відбувається в умовах, коли глобальна пандемія показала нестабільність нинішньої економічної моделі європейського футболу. Протягом багатьох років клуби-засновники прагнули поліпшити якість і інтенсивність існуючих європейських змагань і, зокрема, створити турнір, в якому кращі клуби і гравці могли б частіше змагатися один з одним.
Пандемія показала, що стратегічне бачення і діловий підхід необхідні для збільшення прибутковості і допомоги на благо футбольної піраміди в цілому. В останні місяці йде інтенсивний діалог з керівними органами про майбутній формат європейських змагань. Клуби-засновники вважають, що рішення, пропоновані регулюючими органами, не вирішують фундаментальних питань, які полягають як у необхідності пропонувати матчі вищої якості, так і в отриманні додаткових фінансових ресурсів для всього футбольного світу", – йдеться в спільній заяві.
Відразу ж з’явився і формат майбутнього турніру в якому мали б взяти участь 20 клубів. Чомусь мова відразу ж йшла про 15 клубів-засновників, хоча офіційно їх було лише 12. Ще п'ять команд мали отримати путівки через кваліфікацію на основі досягнень в попередньому сезоні.
Всі матчі планували проводити в середині тижня, щоб всі клуби також грали у своїх національних лігах, таким чином зберігаючи традиційний календар, який знаходиться в центрі клубного життя. Перший сезон повинен був стартувати вже в серпні цього року. В ньому мали бути дві групи по 10 команд, які зіграють матчі один з одним вдома і на виїзді. Три кращі команди з кожної групи автоматично проходять в чвертьфінал. Команди, що посядуть четверте і п'яте місця, зіграють в додатковому двоматчевому плей-оф. Після цього 8 клубів зіграють за стандартною схемою з двоматчевим чвертьфіналом та півфіналом. А фінал мав би відбутися наприкінці травня на нейтральному стадіоні.
Щодо фінансів, то клуби матимуть право самостійно показувати чотири матчі за сезон на цифрових платформах по всьому світу. Доходи від телебачення і спонсорства будуть на користь клубів-засновників: 32,5% банку будуть розділені порівну між клубами-засновниками, а ще 32,5% між усіма 20 клубами Суперліги. 20% банку будуть розподілятися таким же чином, як і в нинішній англійській Прем'єр-лізі, в залежності від того, на якій позиції клуби фінішують в змаганні, якщо вони не вийшли в плей-оф. Решта 15% будуть розподілені на основі рейтингів популярності клубу. Найбільше грошей отримає команда, яку подивляться найбільшу кількість глядачів.
Цікаво, що усі клуби погодилися на "стелю" зарплат і трансферів в розмірі 55% від доходів клубу за сезон на зарплати і трансфери. Планувалося створити і так звану "групу фінансової стійкості", яка буде контролювати витрати клубів. Окрім старту чоловічих змагань буде паралелно стартуватиме і відповідна жіноча ліга, яка буде сприяти просуванню і розвитку жіночого футболу.
На думку організаторів, цей новий щорічний турнір забезпечить клубам-учасникам значно вищий дохід, що дозволить їм почувати себе впевнено навіть у складні фінансові часи, коли багато команд втрачають величезні суми через пандемію коронавірусу. Виплати кожному клубу-учаснику будуть вище, ніж ті, які тепер забезпечує УЄФА, і перевищать 10 мільярдів євро. Нове змагання буде побудовано на фінансових умовах стійкості, оскільки всі клуби-засновники зобов'язуються прийняти прозору структуру витрат. В обмін на свої зобов'язання клуби-засновники отримають одноразову виплату в розмірі 3,5 млрд євро, призначену виключно для реалізації планів інвестицій в інфраструктуру і компенсації впливу пандемії. Ці гроші будуть рівномірно розподілені між клубами-засновниками.
Американський банк JP Morgan готовий був вкласти в цей новий проєкт близько 5 мільярдів доларів, що і дозволило клубам-засновникам відчути себе впевнено і заявити про створення Суперліги. Президентом нового турніру став Флорентіно Перес, керівник "Реала". Віце-президентами – Андреа Аньєллі ("Ювентус") і Джоел Глейзер ("Манчестер Юнайтед").
Флорентіно Перес, так прокоментував створення нового турніру: "Ми збираємося допомогти футболу на всіх рівнях зайняти гідне місце в світі. Футбол - єдиний глобальний вид спорту в світі, який налічує понад 4 мільярди уболівальників. і наша відповідальність як великих клубів - відгукнутися на побажання уболівальників ".
Підтримуючи нову європейську лігу, Андреа Аньєллі, президент" Ювентуса ", зазначив: "Наші 12 клубів-засновників представляють мільярди уболівальників по всьому світу. Ми зібралися разом в цей критичний момент, так що європейські змагання трансформуються, даючи улюбленому спорту основу, яка буде стійкою для майбутнього. Все глядачі побачать якісні матчі, які підживлюють їх пристрасть до футболу ".
Джоел Глейзер, співпрезидент "Манчестер Юнайтед" додав: "Об'єднуючи кращі клуби і гравців світу, які будуть грати один проти одного упродовж всього сезону, Суперліга відкриє нову главу в європейському футболі, забезпечивши змагання світового класу, а також збільшивши фінансову підтримку футбольної піраміди, поліпшивши футбол в цілому ".

Суперліга. Вбивство

Звичайно, після оголошення про створення турніру футбольний світ зрозумів, що наслідки розколу між європейським футболом і його найвідомішими, популярними і багатими клубами можуть бути фатальними. Без провідних команд УЄФА і національні ліги зіткнуться з вимогами про відшкодування сотень мільйонів доларів від телекомпаній, які платять за телевізійні права на трансляцію різних турнірів. Решта клуби зіткнуться з серйозним ударом по їх бюджетам, в той час, як багато хто з них все ще борються з фінансовою кризою, викликаним пандемією коронавірусу.
Серед найбільш помітних команд відкололася групи - "Ювентус", багаторічний чемпіон Італії. Його голова Андреа Аньєллі до неділі, коли він пішов у відставку з обох постів, був членом виконавчої ради УЄФА, а також головою Європейської асоціації клубів, що об'єднує понад 200 клубів, багато з яких вже встигли розкритикувати створення Суперліги. Найцікавіше, що Аньєллі довгий час представляв інтереси клубів в переговорах з УЄФА, але при цьому таємно працював над створенням Суперліги, хоча і заперечував, що бере участь в реалізації цього проєкт.
На щастя, райдужні плани засновників Суперліги відразу почали руйнуватися. Насамперед через парад відмов від клубів, які ніби мали стати засновниками ліги. Одним з топ-клубів, які відмовилися від участі в Суперлізі, став чинний переможець Ліги чемпіонів "Баварія". Мюнхенський клуб на своєму офіційному сайті опублікував відповідну заяву голови правління Карла-Хайнца Румменігге: «Від імені правління можу прямо заявити, що "Баварія" не бере участі в Суперлізі. Ми солідарні з Бундеслігою. Для нас було і є великим задоволенням – бути представником Німеччини в Лізі чемпіонів. Всі ми досі із задоволенням згадуємо нашу перемогу в Лісабоні у 2020 році. Такий момент ніколи не забувається. Для "Баварії" Ліга чемпіонів – це найкраще клубне змагання у світі».
Відмовилася від участі й дортмундська "Борусія", про що повідомила на своєму офіційному сайті. Також організатори розглядали і варіант із запрошенням "Роми", але римський клуб також офіційно відмовився від цієї ідеї: «Рома категорично проти цієї закритої системи, оскільки вона в корені суперечить духу гри, яку всі ми любимо. Деякі речі важливіші за гроші і ми як і раніше твердо прихильні італійському футболу на внутрішньому рівні, а також чесним і відкритим європейським турнірам. Ми з нетерпінням чекаємо продовження співпраці з Серією А, Італійської федерацією футболу та УЄФА для зростання і розвитку футболу. Вболівальники та масовий футбол складають основу нашого спорту».
Також проти турніру виступило і французьке ПСЖ. Президент ПСЖ Нассер Аль-Хелаїфі заявив, що не має наміру підписуватись на авантюру Флорентіно Переса. "Ми продовжимо працювати з УЄФА. ПСЖ твердо переконаний, що футбол – це спорт для всіх. Я дотримуюся цієї позиції з самого початку", – заявив президент парижан.
Щоправда, рішення паризького клубу більше політичне. Нассер аль-Хелаїфі входить до ради директорів УЄФА і не хоче втрачати свій пост, а також він очолює катарську телекомпанію beIN Media Group, яка заплатила сотні мільйонів доларів за права на трансляцію ігор Ліги чемпіонів і різних національних змагань.
Активізувалися і міжнародні організації. Президент Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Томас Бах заявив, що Суперліга представляє собою загрозу європейській спортивній моделі, яка підтримує розвиток масового футболу.
"Футбол знаходиться під загрозою, тому що соціальна місія спортивних організацій поступається місцем чисто комерційним цілям комерційних спортивних організацій та інвесторів. Якщо розглядати все тільки з точки зору бізнесу – а для вимірювання впливу спорту на суспільство застосовуються тільки економічні правила – то втрачається соціальна місія спорту", - наводить слова Баха пресслужба УЄФА.
В УЄФА рішення стосовно клубів-заколотників вирішили відкласти на кінець тижня. Однак деякі представники організації встигли заявити про те, що ці команди слід відлучити від змагань УЄФА, а гравцям заборонити грати за національні збірні.
Голова Міжнародної федерації футболу Джанні Інфантіно теж пригрозив засновникам Суперліги серйозними наслідками. «Якщо дехто обирає свій власний шлях, то вони повинні миритися з наслідками свого вибору. Вони несуть відповідальність за свій вибір. Конкретно це означає, що або ви берете участь, чи ні. Ви не можете бути наполовину всередині або наполовину зовні», - додав Інфантіно.
В понеділок вболівальники клубів-засновників влаштували акції протесту, футболісти і тренери цих команд також висловили обурення. Головне невдоволення пов'язане з тим, що багаті клуби вирішили зробити лігу для себе, де на чільному місці стояв би не спортивний принцип, а фінансовий.
Суперліга залишила б інші клуби без доходів від виступу в єврокубках, що призвело б багатьох до банкрутства. До того ж мільйонні заробітки учасників Ліги чемпіонів обумовлені участю в турнірі грандів. А без присутності в єврокубкових турнірах топ-клубів виплати від спонсорів і телекомпаній помітно скоротяться.
Втім, президент «Реала» і голова Суперліги Флорентіно Перес відкинув твердження, що Суперліга зробить багаті клуби багатші, а решта - біднішими. «Суперліга зробить їх життя кращим, тому що питання їх виживання залежить від великих клубів. Не буває такого, щоб в Іспанії найскромніші клуби заробляли гроші, а «Барселона» жила за рахунок них. Коли ми говоримо про солідарність, то дійсно маємо на увазі це: ми заробляємо гроші для всіх. Але спочатку нам треба їх заробити», - заявив один з ідеологів Суперліги в ефірі іспанської телепередачі El Chiringuito.
Це твердження Переса було зроблено в світлі опублікованого телефонної розмови голови «Ювентуса» Андреа Аньєллі з керівниками клубів Серії А. «З щорічними гарантійними виплатами в 350 млн євро чемпіоном Італії завжди буде «Ювентус», «Мілан» або «Інтер», – цитує Аньєллі La Republica. Ця заява викликала невдоволення колег з інших клубів. Як зазначається, президент «Торіно» Урбано Каїро у відповідь назвав Аньєллі іудою.
Другу причину обурення назвав один з журналістів британського телеканалу Sky Каве Солекол: він написав, що «тренери і футболісти клубів злі, що їх залишили під вогнем ЗМІ». «Тренери, гравці і навіть деякі члени правління були не в курсі планів Суперліги», - написав журналіст у Twitter.
Зокрема, головний тренер «Ліверпуля» Юрген Клопп зазначив, що не знав про рішення керівництва клубу щодо вступу в Суперлігу. «Я розумію гнів фанатів і не знаю, чому це зробили 12 клубів. Йдеться тільки про гроші і ні про що більше», - заявив він.
Своєю чергою півзахисник «Ліверпуля» Джеймс Мілнер висловив надію, що ідея Суперліги не буде реалізована. «У мене, як і у всіх інших, дуже багато питань. Я можу лише висловити свою думку, і мені це не подобається. Сподіваюся, цього не буде», - цитує Мілнера Бі-бі-сі.
У зв'язку зі зростанням невдоволення керівництву «Ліверпуля» довелося скасувати намічену на вівторок зустріч зі співробітниками клубу.
Аналогічна ситуація була і в «Манчестер Юнайтед». За даними Daily Mail, капітан клубу Гаррі Магуайр під час брифінгу з виконавчим директором Едом Вудвордом висловив від імені гравців різке невдоволення, оскільки футболісти дізналися про вступ до Суперліги зі ЗМІ. Раніше невдоволення висловлював і лідер команди Бруну Фернандеш.
Саме англійські клуби зіткнулися з найсильнішою хвилею критики. Крім того, в уряді Великобританії не виключили, що заборонять проводити матчі Суперліги на території Сполученого Королівства.
Солекол написав, що у клубів є претензії до ініціаторів Суперліги – президенту «Реала» Флорентіно Пересу і керівнику «Ювентуса» Андреа Аньєллі. «У приватних бесідах між клубами спостерігається серйозний поділ думок, – написав журналіст. – Деякі з директорів вважають, що їх підставили, і починають турбуватися. Вони нервують і розчаровані тим, як все було представлено. Один сказав: «Ми не на це підписувалися».

Суперліга. Похорони

I вже у вівторок стало зрозуміло, що Суперліга фактично перестала існувати. Турнір покинули практично усі "засновники". Спершу про вихід заговорили в "Челсі", фани якого протестували перед стадіоном. Але офіційно, першим зламався «Манчестер Сіті», керівництво якого заявило, що якщо вже фани так незадоволені проєкт, то і реалізовувати його команда не буде. Слідом за «Сіті» з проєкт вийшли «Манчестер Юнайтед», «Ліверпуль», «Арсенал», «Челсі» і «Тоттенхем».
Формулювання в заявах пояснюють такий крок у клубів приблизно однакові. Всі говорять про те, що прислухалися до думки уболівальників, і вибачаються за свою поведінку.
Хоча важко уявити, що великі бізнесмени, які володіють командами, не розуміли, що їх рішення вийти з-під егіди УЄФА викличе хвилю невдоволення значної частини вболівальників. Так само як не сподобається керівництву Асоціації футболу Англії, не кажучи вже про саме УЄФА. Так що не можна виключати, що тиск, що змусила власників англійських клубів відступити, зазнавши жахливі іміджеві втрати, зводилося не лише до невдоволення фанів.
Незабаром після дезертирства англійців ключовий натхненник Суперліги, президент мадридського «Реала» Флорентіно Перес заявив, що проект живий. У заяві відзначається, що, попри втрату англійських клубів, робота над проєкт буде продовжено після його переформатування.
«Європейська Суперліга переконана, що чинний стан речей в європейському футболі необхідно міняти. Ми пропонуємо новий європейський турнір, тому що теперішня система не працює. Наша пропозиція спрямована на те, щоб спорт розвивався, даючи ресурси і стабільність всієї футбольної піраміди. У тому числі допомагав подолати фінансові труднощі, з якими зіткнулося вся футбольна спільнота в результаті пандемії. Новий турнір також забезпечить великі солідарні виплати всім учасникам футбольної системи.
Попри оголошений вихід англійських клубів, які змушені вжити таких заходів через тиск, ми переконані, що наша пропозиція повністю відповідає європейським законам і правилам. Це підтверджено рішенням суду про захист Суперліги від дій третіх осіб. З огляду на поточні обставини, ми розробимо найбільш прийнятні кроки для зміни форми проєкту, не забуваючи про наші цілі – запропонувати вболівальникам кращі з можливих вражень, одночасно збільшуючи солідарні виплати для всього футбольного співтовариства».
Зі схожою заявою виступив президент «Ювентуса» Андреа Аньєллі, якого глава УЄФА Олександр Чеферін за останні два дні не раз називав найбільшим брехуном з усіх, з якими стикався. Пан Аньєллі відзначив, що 12 клубів пов'язані юридично зобов'язуючими документами. «Так що ми будемо рухатися далі. Я на 100% впевнений, що проєкт буде реалізований», - сказав президент«Ювентуса». Важко, правда, уявити, як він збирається зберегти Суперлігу, якщо вже і «Інтер» з «Міланом», заявлять про свій вихід з угоди. Тобто в Суперлізі крім «Реала» і «Ювентуса» нікого не залишилося. Бо навіть «Атлетіко» оголосив про рішення покинути Суперлігу, а в "Барселоні" тактично заявили що братимуть участь в турнірі після голосування вболівальників.
І наостанок хочеться привести заяву власника «Ліверпуля» Джона Генрі, який був змушений вибачатися перед усіма за авантюру з Суперлігою.
"Я хочу вибачитися перед всіма вболівальниками клубу за той розкол, який стався в останні 48 годин. Це очевидно, що запропонований проєкт ніколи б не вижив без підтримки уболівальників. Ви ясно дали зрозуміти, що Суперліга – не найкраще рішення. Ми почули вас.
Я хочу вибачитися перед Юргеном Клоппом, гравцями і всіма, хто так старанно працює в «Ліверпулі», щоб уболівальники пишалися нами. Ситуація показує, яку силу мають вболівальники, мають по праву.
Дуже важливо, щоб футбольна сім'я «Ліверпуля» залишалася незайманою. Можу обіцяти вам, що зроблю все, що в моїх силах, щоб сприяти цьому. Ми багато працювали на благо клубу. Наша робота ще не закінчена. І я сподіваюся, ви зрозумієте, що навіть коли ми робимо помилки, ми намагаємося працювати в інтересах клубу. У цій справі я підвів вас, і мені дуже шкода", - сказав Генрі.
А як підсумок можна навести слова з авторитетного видання France Football: «Від шаленого проєкт до божевільного самознищення: Суперліга за 48 годин потрясла всю футбольну планету і перетворилася на попіл. Любителі футболу, які бачили, як їх пристрасть висміювали або навіть ставили під сумнів в останні два дні, неодмінно захочуть забути все це. Але ці 48 годин все одно увійдуть в історію. 12 дуже гучних імен у світовому футболі спробували влаштувати путч! Уявіть собі: дванадцять чудовиськ, які розводяться з УЄФА в основному заради великих грошей. І які зрештою повернуться з опущеними головами: «Ми зробили помилку, вибачте...»
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4919 / 1.75MB / SQL:{query_count}