Євросезон по-українськи

Виступи вітчизняних клубів з ігрових видів спорту на європейській арені

Через пандемію коронавірусу спортивний сезон у багатьох видах спорту вийшов дуже нервовим і непередбачуваним. На євроарені командам довелося зіткнутися з безліччю проблем, з якими не всі впоралися. Традиційні розіграші в єврокубках змінювали формат, але все одно деякі матчі просто зривалися через спалахи коронавірусу в клубах. Але водночас українським уболівальникам було за чим стежити та за кого переживати. І про те, як українські команди виступили в цьому євросезоні, розповідає «Львівська Пошта».

Волейбол

Волейбольні єврокубки чи не найбільше постраждали від коронавірусу. Перші раунди змагань відбулись під знаком припинення участі чималої кількості команд, які через виявлені позитивні результати не змогли добратися до місць проведення матчів. Однією з таких команд стала й львівська «Барком-Кажани». У листопаді львів’яни не змогли поїхати до Бухареста на матч проти місцевого «Динамо», в 1\16 фіналу Кубка виклику, через наявність позитивних тестів на Covid-19. Керівництво «кажанів» звернулося до Європейської конфедерації волейболу з проханням перенести гру на пізніший термін. Однак у ЄКВ вирішили, що матч-відповідь не буде перенесено, а вирішальною стає гра, яка відбулася у Львові 4 листопада. Тоді румунська команда обіграла підопічних Угіса Крастіньша з рахунком 2:3 (25:22, 25:19, 21:25, 22:25, 9:15).
Інший український представник у Кубку виклику серед чоловіків – «Епіцентр-Подоляни» – навпаки пройшов далі саме через пандемію. Бєлградський «Партизан» погодився провести два поєдинки в Городку на Хмельниччині. Серби підтверджували свою готовність приїхати, з’ясовували певні організаційні моменти. Та раптово все кардинально змінилося, і на офіційному сайті ЄКВ з’явилася інформація, що «Партизан» якнайшвидше змушений знятися з турніру. Причина – позитивні тести на Covid-19 у кількох гравців.
А вже починаючи з стадії 1/8 фіналу, ЄКВ вирішила дещо змінити правила та зібрати чотири команди в одному місті та за два дні провести матчі 1\8 фіналу та чвертьфіналу. Саме Городок отримав право провести цей мінітурнір. Спершу в матчі 1\8 фіналу «Епіцентр-Подоляни» здолав естонську команду «Сааремаа» – 3:2 (25:20, 20:25, 25:22, 23:25, 15:13). Але в чвертьфіналі підопічних Юрія Мельничука розгромила чеська «Прага» – 0:3 (17:25, 22:25, 22:25).
У жінок турнірний шлях двох українських представників був дещо інший. Спершу южненський «Хімік» та «Прометей» з Кам'янського волею жереба зустрілися в першому попередньому раунді Ліги чемпіонів. Сильнішими виявилися южненці (3:1, 3:0), проте у другому раунді «Хімік» поступився італійській «Савіно дель Бене» (0:3, 0:3).
Проте «Хімік» та «Прометей» мали шанс реабілітуватися у жіночому Кубку виклику. Втім, результати українських команд не вражали. «Прометей» в 1/16 фіналу двічі поступився румунській «Тирговіште» (1:3, 0:3). А «Хімік» також на тій стадії програв турецькому «Галатасараю» (0:3, 1:3).

Футбол

Результати українських клубів у футбольних єврокубках важко назвати позитивними. Нагадаємо, цього сезону Україну представляли п’ять команд. «Колос» та «Десна» не змогли подолати кваліфікаційне сито Ліги Європи. «Зоря» зупинилася після групового етапу Ліги Європи. А «Шахтар» та «Динамо» синхронно вибули в 1/8 фіналу тієї ж Ліги Європи після вильоту з Ліги чемпіонів.
Ще менш помітним став виступ харківського клубу «Житлобуд-2» у жіночій Лізі чемпіонів. Харків’янки спокійно подолали кваліфікацію, перемігши спершу «Алашкерт» (9:0), а згодом «Сараєво» (2:0). В 1/16 фіналу українська команда зіграла з чемпіоном Казахстану «БІІК-Казигурт». Вигравши вдома 2:1 і програвши на виїзді 0:1, команда «Житлобуд-2» поступилася супернику за сумою двох матчів через правила гостьового м'яча.

Футзал

Пандемія змінила правила проведення футзальних єврокубків, точніше, єдиного континентального змагання футзалістів – Ліги чемпіонів. Раніше в кожному раунді збиралися групи з чотирьох команд, які визначали переможців, що крокували далі. В нинішньому розіграші Ліги чемпіонів турнір проходив за системою матчів на виліт, які складалися з однієї зустрічі. А чемпіона визначатимуть наприкінці квітня у форматі «Фіналу восьми».
Загалом на старт вийшло 55 клубів. 46 команд стартували у попередньому раунді, а дев’ять розпочинали боротьбу за трофей відразу з 1/16 фіналу. Чемпіону України, херсонському «Продексіму», зовсім трохи не вистачило, аби потрапити до дев’ятки найкращих. Українська команда посіла 11 місце у рейтингу. Щоправда, жереб визначив суперниками українців найслабкішу команду – «Росаріо» з Північної Ірландії. І результат єдиного матчу в протистоянні говорить сам за себе – 28:1 на користь херсонців.
В 1/16 фіналу на «Продексім» очікував більш серйозний суперник – «Шкупі-1927» з Північної Македонії. В домашній грі українці вже на третій хвилині вели з рахунком 2:0, а сам матч завершився впевненою перемогою херсонців – 5:1.
А в 1/8 фіналу українського чемпіона очікував невеликий вибір. Оскільки херсонці не потрапили до переліку сіяних, а УЄФА розводила клуби України та Росії, залишилися по два представники Іспанії, Португалії та Казахстану. І жереб випав на одну з найсильніших команд Європи – «Інтер Мовістар» з Іспанії. Команди у лютому зустрілися в Іспанії та 38 хвилин на рівних билися на полі. Але наставник «Продексіми» Андре Броканело за рахунку 2:2 на останні хвилини вирішив ризикнути, тож випустив п’ятого польового. Це рішення стало фатальним. Дві помилки херсонців трансформувалися у голи господарів, які поставили крапку на єврокубковій кампанії українців.

Баскетбол

Коронавірус торкнувся й баскетбольних єврокубків, де також змінені формати турнірів. Якщо влітку планувалося провести турніри за звичним планом, то вже восени все змінилося. У чоловіків Україну представляли три колективи – це «Дніпро», «Київ-Баскет» та «Прометей». Дніпряни, як чемпіони України, стартували у Лізі чемпіонів, в якій відразу ж програли нідерландському «Гронінгену» 53:88. Щоправда, це не зупинило єврокампанію команди, оскільки вона отримала можливість зіграти в іншому єврокубку – Кубку Європи ФІБА, де чекали своїх суперників інші два українські клуби.
А потім відбулись зміни. Спершу ФІБА скасувала кваліфікацію, потім змінила формат турніру. Замість планованих раніше семи груп, учасники змагалися в шести групах по чотири команди. Матчі всіх груп відбувалися в окремих ізольованих таборах – місто однієї з команди групи. На груповому етапі, замість системи домашніх та виїзних поєдинків, учасники грали лише по одному матчу між собою. До 1/8 фіналу виходило по дві найкращі команди з шести груп та ще чотири найкращі команди серед тих, що фінішували в групах третіми. А переможців 1/8 та 1/4 фіналу визначали за результатом лише одного матчу.
Так склалося, що «Київ-Баскет» та «Прометей» потрапили в одну групу з болгарським клубом «Рильскі Спортист» та австрійським «Капфенбергом». Спершу українські команди з’ясували відносини між собою, і сильнішим виявився «Прометей» (72:66). Згодом команда з Кам'янського здолала і болгар (89:76), і австрійців (64:58), тож впевнено посіла перше місце в групі. А ось кияни після перемоги над «Капфенбергом» (61:51) програли «Рильскі Спортисту» (69:74), але завдяки кращій різниці посіли друге місце (болгари програли свій матч австрійцям) і пройшли також в 1/8 фіналу.
Різниця забитих-пропущених була визначальною і в групі Е, де грали «Дніпро», польський «Анвіл», швейцарський «Фрібург» та британський «Лондон Лайонс». Британський колектив відразу став четвертим зайвим, оскільки напередодні турніру спалах коронавірусу в команді не дозволив лондонцям вирушити в Польщу, де відбувались змагання. Три інші команди по черзі обіграли один одного. «Дніпро» переміг «Фрібург» (62:57), але поступився «Анвілу» (71:74) і посів друге місце. А швейцарці були сильнішими, ніж поляки (86:69), що дозволило їм посісти першу сходинку в групі.
Отже, усі три українські команди потрапили в 1/8 фіналу, де синхронно програли свої матчі. «Прометей» не впорався з французьким «Монсом» – 81:88, хоча три чверті вів у рахунку і мав дев’ятиочкову перевагу перед вирішальною частиною матчу. «Дніпро» програв румунському клубу «Орадя» – 72:78. А «Київ-Баскет» обіграв ізраїльский «Іроні» – 76:90.

Гандбол

П’ять українських команд стартували в гандбольних єврокубках. Показово, що саме цього року проведення змагань було за новим принципом, але не через пандемію. Ще у 2018 році ухвалено рішення, що кількість учасників Ліги чемпіонів (де виступає лідер українського чоловічого гандболу «Мотор») скоротили до 16, Кубок EHF перетворився на Європейську гандбольну лігу, а Кубок виклику став Європейським кубком. Саме в останньому стартували жіночі команди – це львівська «Галичанка» та миколаївський «Реал», а також чоловічі «Донбас» та «Одеса».
Драматичним і, на жаль, невдалим з точки зору кінцевого результату вийшов дебют миколаївського «Реалу» на євроарені. Через пандемію протистояння проти італійського «Алі-Бест Еспресо Местріно» в межах другого раунду кваліфікації Європейського кубка було лише одноматчевим, а зустріч відбулась на нейтральній території (грали в словенському Копері). Переможця довелося обирати в овертаймі, де сильнішими виявилися італійки – 27:29.
На цій же стадії покинула турнір й «Одеса», яка вдома провела два матчі проти боснійського клубу «Грачаніца». Спершу поступившись з рахунком 22:28, одесити в другому матчі намагалися відіграти гандикап, але попри перемогу 30:26 покинули турнір.
Щодо «Донбасу», то команда потрапила до 13 клубів, які стартували відразу з 1/16 фіналу Європейського кубка. Грати потрібно було проти турецького клуба «Антальяспор», але суперник знявся з турніру через спалах коронавірусу у гравців. В 1/8 фіналу суперником донеччан став румунський клуб «Бая-Маре». Граючи обидва матчі на виїзді, «Донбас» програв 23:24 у першому поєдинку та 26:34 у повторному.
Львівська «Галичанка» показала найкращий результат на євроарені за останні шість років. У 1/16 фіналу Європейського кубка львів’янки двічі розгромили македонську команду «Куманово» – 33:17 і 31:26. В 1/8 фіналу «Галичанка» також двічі обіграла білоруську «Вікторію-Берестя» – 32:26 та 29:16. У чвертьфіналі львівський клуб зіграв проти іспанського «Атлетика Гуардес». У Львові іспанки, на жаль, перемогли – 16:24. В Іспанії українська команда дала бій, але нічия 24:24 зупинила виступ львівського клубу у єврокубках.
Ну а єдиним клубом в нинішньому євросезоні, який ще досі продовжує виступати, став запорізький «Мотор». У Лізі чемпіонів на груповій стадії чемпіон України здобув шість перемог у 13 матчах. Ще одну гру проти німецького «Кіля» провести не вдалося через проблеми у німців, і згідно з рішенням організаторів запоріжці отримали 2 очки. Отже, команда Гінтераса Савукінаса завершила групову стадію, маючи у 14 матчах 14 очок, що є найкращим результатом команди за всю історію виступів в Лізі чемпіонів. Посівши п’яте місце, «Мотор» вийшов у 1/8 фіналу, де суперником став білоруський «Мешков Брест». Минулого тижня на домашній арені «Юність» запоріжці виграли перший матч – 32:30. А сьогодні, 8 квітня, зіграють у повторній грі в Бресті.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5231 / 1.65MB / SQL:{query_count}