Теніс у карантинних умовах

Australian Open лише розпочався, а вже подарував спортсменам незабутні відчуття

Цього тижня на тенісних кортах Австралії розпочався перший в році турнір серії Великого шолома – Australian Open. Цей турнір вже можна назвати унікальним, оскільки тенісисти розпочали підготовку до змагань ще на початку року, і заради участі у ньому їм довелося пройти крізь кілька кіл пекла. Щоправда, летіти в Австралію їх ніхто не змушував.

Карантинне життя

Загалом Австралія – одна з небагатьох країн світу, яка показала високий рівень боротьби з інфекцією. Перший випадок коронавірусу зафіксовано на першому тижні торішнього Australian Open – 25 січня 2020 року (носій прилетів з Уханю в Мельбурн). Тоді країна більше переживала через пожежі та жахливі урагани, які приносили багато піску в міста, через що тенісисти скаржилися на нелюдські умови.
А потім розпочалася пандемія. На 10 лютого 2021-го в 25,8-мільйонній Австралії майже за рік пандемії зафіксовано 28 860 випадків зараження і 909 смертей. Це лише трохи більше, ніж 1100 випадків на 1 000 000 жителів (для порівняння: в Україні ця цифра 28 679, тобто майже в 26 разів більша). У боротьбі з інфекцією Австралія виявилася однією з найуспішніших країн. Завдяки багатомісячному жорсткому карантину та контролю (мешканцям, наприклад, заборонялося відходити від будинку більше ніж на п’ять кілометрів) владі вдалося звести кількість нових заражень майже до одиниць (вчора таких випадків було лише три). У штаті Вікторія, де розташований Мельбурн і триває Australian Open, довгий час нових випадків взагалі не було. І зараз в країні проводять спортивні заходи з глядачами (хоч і з певними обмеженнями). Щодо тенісного турніру, то організатори суворо підійшли до карантинних заходів. Через що початок турніру відклали на три тижні, а його кваліфікацію вперше провели за межами Австралії.

Щодо основної сітки, був розроблений такий план дій:

1. Всі без винятку гравці прилетіли до Австралії на організованих турніром чартерах. Перед вильотом вони здали тести.
2. Всі без винятку гравці провели у Мельбурні 14-денний карантин, під час якого регулярно проходили тестування.
3. Всі без винятку гравці виходили з номерів тільки на п'ять годин на день: дві години для тренування на корті, дві – для роботи в тренажерному залі та ще годину на те, щоб поїсти на території турніру.
4. Під час карантину коло спілкування було обмежене.
5. Пересування гравців під час карантину будуть жорстко контролюватися.
Організація карантину обійшлася у 30 мільйонів доларів. Проте навіть такий план давав збої. Спершу босам турніру довелося терміново міняти один з готелів для гравців, тому що він розташовується в одній будівлі з комплексом апартаментів, власники яких були готові домагатися заборони на розміщення потенційно заразних приїжджих через суд.
15 січня гравці почали прибувати в Мельбурн, і багатьом з них план теж скоро перестав подобатися. 70 тенісистів потрапили на повну ізоляцію через позитивні аналізи в людей, які перебували в літаках (це при тому, що було 18 турнірних чартерів, які заповнювалися на 25-30%). Салони літаків розділили на секції, в яких розміщувалося по 10 осіб. Гравці стверджували, що спочатку їм обіцяли, що якщо хтось, хто летів з ними, матиме позитивний аналіз, то ізолюються (без можливості тренуватися навіть п’ять годин) тільки ті, що летіли з хворим в одній секції.
Однак це виявилося не так. Коронавірус виявили у кількох літаках. І на повну ізоляцію відправили всіх, хто в них перебував. Два тижні в номерах чекали, зокрема, чотири тенісистки топ-20 – Б’янка Андреєску, Кароліна Плішкова, Белінда Бенчіч і Вікторія Азаренко. Також змушена була ізолюватися й українка Марта Костюк. Вона згодом провела ефір в інстаграмі з теж ізольованою Паулою Бадосою, і вони стверджували, що правила змінили в останній момент і відмовилися враховувати секції в літаку.
«Нас попереджали про карантин. Озвучували багато правил заздалегідь, але все ж виникло непорозуміння. Ми не знали, що весь борт відправлять на карантин, якщо тест хоча б у однієї людини буде позитивним. В цьому основна проблема зараз», – пояснювала ще одна українка Леся Цуренко, яка разом зі землячкою Катериною Бондаренко також опинилася на карантині. «Ніхто не підозрював, що все буде аж настільки серйозно», – зазначила Катерина.
Існує версія, що правила змінили після публікації в інстаграмі росіянки Світлани Кузнєцової, яка ходила у літаку без маски та фотографувалася з іншими пасажирами, наприклад, з ще однією українкою Даяною Ястремською. Останню взагалі тимчасово дискваліфікували через підозру на допінг, незрозуміло чому вона полетіла у Австралію.
На карантині тенісистам теж було несолодко. «Готелі для тенісистів вибирала організація Tennis Australia, – розповідав лідер чоловічої збірної України Сергій Стаховський в коментарі Tribuna.com. – Всього три готелі, які повністю заповнені тенісистами. Гравців поселили так, щоб вони могли тренуватися в групах, які склав Tennis Australia».
Сам Стаховський теж опинився серед тих, кого відправили на карантин.
«На жаль, на моєму рейсі був позитивний тест, і нас всіх посадили на 14 днів на жорсткий карантин. У такій ситуації опинилися десь 70 гравців. Виходити з кімнати не можна. Можна тільки відчиняти двері, коли приносять їжу. А її приносять тричі на день. Ми самі її замовляли. Я не міг вийти на свіже повітря. У моїй кімнаті навіть не відчинялось вікно. Та ще й кімната була на тіньовому боці. Сонце я тільки бачив, але не відчував. На мій бік воно не виходило», – зазначив Стаховський.

Турнірне життя

Після завершення карантину організатори Australian Open вирішили допомогти тенісистам, які по суті не могли нормально тренуватися, і організували для них кілька виставкових змагань. Там українці нічим особливим не запам’яталися. Як і на старті основної сітки Відкритого чемпіонату Австралії. І вже в перші дні турніру двоє українців покинули одиночні змагання. Марта Костюк в двох сетах програла 32-й ракетці турніру, хоча в цій зустрічі цілком могла перемогти наша землячка. Звичайно, про невтішний перший сет говорити не будемо, але в другому Марта була близька до того, аби відновити рівновагу, проте двома сет-болами на подачі суперниці скористатися не вдалося. Справа дійшла до тринадцятого гейму, в якому перемогу здобула росіянка Вероніка Кудерметова (2:6, 6:7).
Слід зауважити, що регламент першості містить нововведення. Стандартний тай-брейк в черговому сеті грається до семи очок, а якщо йдеться про вирішальний сет (у жінок – третій, у чоловіків – п'ятий), то гейм необхідно довести до десяти виграних м'ячів. І це нововведення сповна міг відчути Сергій Стаховський.
Сергій боровся з 23-м сіяним на турнірі – Душаном Лайовічем. Зрозуміло, що серб був фаворитом дуелі, але Стаховський відчайдушно бився три з половиною години, максимально наблизившись до доленосного тай-брейку, але... За рахунку 4:5 наш співвітчизник відіграв чотири матч-боли, а з п'ятої спроби противник довів справу до перемоги (7:5, 4:6, 3:6, 7:5, 4:6).
Після матчу Сергій поділився враженнями і своїми планами.
«Матч був невдалим. Я грав дуже середньо, а порівнюючи з тим, як я грав минулі два матчі, то грав погано. Вважаю, що це нормально після такої підготовки. Нереально було наздогнати за сім днів два тижні пропуску. Я припускався смішних помилок, яких в принципі не повинно було бути. Кожен по-різному адаптується до умов. У п'ятому сеті, якщо чесно, вже спини не було, я просто волочив по корту ноги. Кожен гейм, який я виходив подавати, кожен перший м'яч в цих геймах я не міг подати, тому що не було того діапазону руху спини, щоб подати.
Стосовно планів? Спершу треба звідси полетіти, здати тест. Незрозуміло ще, що буде з карантинними критеріями в Європі. Наприклад, зараз не можна потрапити до Франції, якщо ти 30 днів не перебував на території Європи. Для спортсменів винятків немає.
АТР намагається отримати дозвіл, але я так розумію, нічого особливо не виходить. Не знаю, як буде складатися сезон після Дохи і Дубаю, далі тривають турніри в США. Дуже сильно сумніваюся, як все відбудеться. Якщо я граю Кубок Девіса, а після нього йде або Маямі, або «челенджери» у Франції, де вводять таке правило, то у мене весь сезон злітає. Будемо щось придумувати, не знаю».
А ось остання представниця України в одиночних змаганнях Еліна Світоліна за дві години змогла подолати перше коло. Вона перемогла чешку Марі Бузкову – 6:3, 7:6 (7:5).
Після матчу Еліна не приховувала радість від перемоги та присутності глядачів. «Однозначно сьогодні була дуже важка битва. Я щаслива, що змогла закінчити зустріч в двох сетах, тому що на корті було дуже спекотно.
Сьогодні я добре боролася і не дала помилкам вплинути на мій психологічний стан. Я боролася за кожне очко, наприкінці зіграла дійсно агресивно на важливих м'ячах. Думаю, завдяки цьому я і змогла виграти в двох сетах.
Чудово було зіграти на стадіоні з глядачами, зараз ми цінуємо це ще більше, тому що майже рік ми грали на порожніх стадіонах, і це сумно. Так що я дуже щаслива, що зіграла перед уболівальниками та отримала задоволення», – зазначила Світоліна.
У наступному раунді українка зіграє проти американки Корі Гауфф, яка обіграла представницю Швейцарії Жиль Тайкманн – 6:3, 6:2.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4873 / 1.62MB / SQL:{query_count}