Цього тижня, якось буденно, закрилося футбольне трансферне вікно в провідних європейських чемпіонатах, яке наочно проілюструвало вплив пандемії коронавірусу на футбольний ринок. Загалом клуби «великої п'ятірки» витратили в його межах на придбання новачків трохи більше, ніж 250 млн євро – суму майже вчетверо скромнішу, ніж витратили торік. Водночас від дорогих покупок відмовилися навіть гранди, яким вони, здається, були дуже потрібні.
Чергова зимова трансферна кампанія, що завершилася в провідних європейських лігах в ніч проти вівторка, якщо і була чимось примітною, то насамперед своєю скромністю. Перед трансферним дедлайном клуби «великої п'ятірки» – англійські, іспанські, німецькі, італійські та французькі – формально розвинули деяку активність, але вона не допомогла досягти хоч якихось значних за мірками минулого десятиліття результатів. Загальна сума витрачених в межах дії вікна грошей представниками п'яти найсильніших чемпіонатів склала, за даними Transfermarkt, 261,7 млн євро. Це мізерна цифра, порівнюючи з тими, до яких встиг звикнути футбольний світ. Торік у січні витрати «великої п'ятірки» на новобранців перевалили за 930 млн євро. І це сприймалося радше як норма, ніж як щось неординарне, адже у 2018-ому вони перекрили навіть мільярдну планку. Причому падіння рівною мірою торкнулося всіх ліг.
Скажімо, нинішні англійські вкладення на тлі колишніх виглядають просто крихтами: 85,6 млн євро – після «інфляційного» зростання цін трирічної давності, пов'язаного, зокрема, з грандіозними телевізійними контрактами Прем'єр-ліги. Приблизно стільки часто платили за одного окремо взятого хорошого гравця. Англія, однак, знову досить впевнено лідирує за витратами. У конкурентів вони ще менші: у Італії – 77,7 млн, у Німеччині – 48,4 млн, у Франції – 29 млн, у Іспанії – 21,3 млн. Французи примудрилися пропустити вперед Португалію з її історичною репутацією продавця талантів (31 млн), іспанці пропустили ще й нідерландців (24,5 млн) з турками (23,8 млн).
Ненормальною була й кількість гучних угод. Зазвичай у січні, нехай взимку клуби завжди поводяться набагато обережніше, ніж влітку, все ж зростаються два-три «блокбастери» – дорогих, за участю відомих імен, що трансформують вигляд команд. Цього разу планку в 20 млн євро пройшли лише п'ять трансферів. На першому місці в січневому рейтингу опинився трансфер Саїда Бенрахмі, про існування якого, мабуть, знали одиниці з тих, хто не цікавиться подіями в другому за статусом англійському дивізіоні. З «Брентфорду», який перебуває в Чемпіоншипі, він перейшов у «Вест Гем» за 23,1 млн. За Бенрахмі розташувався Себастьєн Галлер: він, навпаки, пішов з «Вест Гема» у «Аякс» за 22,5 млн. Далі – колишній футболіст «Аталанти» Амад Діалло, який обійшовся «Манчестер Юнайтед» у 21 млн. А 20 млн – ціна Домініка Собослаї та Крепена Діатто, придбаних «Лейпцигом» і «Монако» у «Зальцбурга» і «Брюґґе» відповідно.
Левова частка угод – або дешеві, знову ж таки за недавніми стандартами, в межах 5 млн, покупки, або оренда, теж спосіб заощадити і зменшити ризики. Абсолютно аномальною була й участь й кампанії клубів-гігантів. Тепер вони на драйверів абсолютно не тягнули. У першу десятку за видатками на новачків з таких клубів потрапили лише «Манчестер Юнайтед» та «Ювентус» – третє і восьме місце, на двох витрачено 39 млн. Решта «мовчали». Зокрема й ті, у яких начебто турнірні складності говорили, що цим командам потрібно підсилюватися. Але про посилення не подбали «Реал» з «Барселоною», які безнадійно програють «Атлетіко» «золоту» гонку в чемпіонаті. А «Ліверпуль», якому важко дається захист торішнього англійської титулу, «на прапорці» взяв відразу двох захисників з дивним бекграундом – Бена Девіса зі «середняка» другого дивізіону «Престона» і Озана Шинку з «Шальке», який в Бундеслізі пропускає найбільше голів.
Пояснення всієї цієї трансферної катастрофи лежить, зрозуміло, на поверхні. Зміни в стилістиці поведінки клубів на ринку різали око ще в період дії попереднього вікна. Влітку 2019 року п'ять найсильніших ліг витратили на покупку гравців 5,54 млрд, влітку 2020-го – 3,28 млрд. Різниця приблизно в 40% вже показала, як пандемія коронавірусу і супутнє їй падіння доходів позначилися на щедрості «великої п'ятірки».
А що Україна? В нас трансферне вікно ще триває, однак великих покупок не варто очікувати. Оренди, вільні агенти – цього в нас досить, але живих грошей немає. Про що казати, якщо за даними того самого Transfermarkt, за зиму в українських клубах еліти було лише два трансфери, де фігурували гроші. Це продаж Коваленка з «Шахтаря» в «Аталанту» за 700 тис. євро та покупка «Десною» у румунської «Астри» Костянтина Діми аж за цілих 100 тис. євро.