До старту другої частини чемпіонату України з футболу залишилося більше ніж місяць, і вітчизняні клуби потроху починають входити в тренувальний ритм після зимових відпусток. Наразі усі клуби, крім «Шахтаря», вже розпочали підготовку, головна частина якої відбудеться на турецькій землі.
Курс на Туреччину
Цього тижня в підготовчий процес влилися ще шість клубів. Київське «Динамо» у два етапи пройшло медобстеження та 15 січня відправиться на перший збір в ОАЕ. З 29 січня «біло-сині» приєднаються до турецької «діаспори» українського футболу, де зможуть знайти для себе достатньо спаринг-партнерів.
«Колос», з огляду на майбутні погодні умови (в Україну йдуть морози), не став затримуватися на своїй базі в Київській області, тож 12 січня вилетів до Туреччини. На середземноморському узбережжі команда Костишина має намір провести сім контрольних матчів.
«Дніпро-1» буде діяти приблизно за тією ж схемою: 14 січня – в Туреччину, де дніпряни проведуть два збори – аж до 11 лютого. Ігрова програма «Дніпра-1» досить насичена – шість спарингів, причому, переважно з балканськими командами плюс грузинський «Локомотив» (Тбілісі).
«Десна» після виходу з відпустки перебуватиме у Чернігові до 20 січня. Показово, що вже в цей період команда Рябоконя хоче перевірити сили в контрольному поєдинку, щоправда, наразі спаринг-партнер невідомий. І з 22 січня чернігівці також приїдуть на турецьку землю.
«Олімпік» на кілька днів затримався з оголошеним виходом з відпустки, але відразу взявся до праці – до 14 січня включно команда проведе всі необхідні стартові процедури підготовки в Щасливому (Київська область), а з 15 січня до 5 лютого перебазується в турецьку Анталію.
Львівський «Рух» суворо дотримується планів, розроблених ще до новорічних свят, також як і «Десна» 20 січня відправиться до Туреччини (до 6 лютого). Щодо спарингів, то стало відомо, що ще до відльоту на закордонний збір «Рух» хоче вдома провести бодай один спаринг.
Ще 9 січня, як і було заплановано раніше, з відпустки вийшли два клуби УПЛ – «Олександрія» та «Львів». Команда Володимира Шарана почала домашній етап підготовки – до 18 січня, під час якого проведе дві контрольні зустрічі зі своєю «молодіжкою». Свій турецький збір «Олександрія» розпочне в Аланії на високогір’ї. Потім, після двох вихідних, команда переїде в Белек, де проведе другий турецький етап підготовки. Також «Олександрія» домовилася про проведення трьох спарингів з болгарськими командами і одного з македонським клубом. Ймовірно, в Белеку відбудеться також спаринг з казахським «Кайратом».
Що стосується «Львова», то команда спочатку працюватиме у Львові, потім почне збір у Мукачеві (до 22 січня), а з 24 січня по 6 лютого відправиться до Туреччини. 11 січня «Львів» оголосив про три контрольні матчі з двома македонськими командами та «Вересом», який має намір провести активну ігрову програму в Туреччині. Крім того, «Львів» планує провести ще два спаринги.
10 січня на своїй тренувальній базі в Петрово до роботи взявся «Інгулець». Початковий етап підготовки команди триватиме до 18 січня. 19 січня делегація «Інгульця» відправиться до Туреччини, де проведе шість спарингів і додому повернеться 11 лютого.
А ось хто вже грає в Туреччині, то це «Маріуполь», який відкрив ігрову програму українських клубів. Спаринг зі «Слованом» завершився поразкою приазовської команди з рахунком 1:3. 20 і 28 січня «Маріуполь» проведе ще два контрольні матчі.
А от «Зоря» поки що активно навантажується в Туреччині та готується до спарингу з польським «Ракувом» (матч відбувся вчора). Наставник «Зорі» Віктор Скрипник взяв на збір тільки 22 виконавці, ще двоє приїдуть до Туреччини після виходу з лазарету, і ще три – після одужання від Covid-19. З оголошених раніше восьми спарингів, на п’ять з них «Зоря» знайшла суперників.
«Минай» вже визначився з сімома спаринг-партнерами на час зимової підготовки. Як повідомлялося раніше, ігрова програма команди розпочнеться двома матчами з угорськими клубами, а потім «Минай» перевірить готовність у грі зі сербами, білорусами, казахами, македонцями і завершать всі зустріччю зі земляками – «Вересом».
«Ворскла» також почала підготовку, хоч і з пригодами, але відправилася у Туреччину. Автобус команди, який їхав до аеропорту, зупинили на трасі протестувальники проти підвищення комунальних тарифів в Україні. До скандалу справа не дійшла. Головний тренер полтавців Юрій Максимов і малійський півзахисник команди Ібрагім Кане поспілкувалися з учасниками протесту і навіть позували з одним із плакатів.
Пізніше, ніж інші клуби УПЛ, до роботи приступить «Шахтар» – 14 січня, і це при тому, що «гірникам» вже 18 лютого грати у 1/16 фіналу Ліги Європи з «Маккабі» (Тель-Авів). Поки що «Шахтар» оприлюднив насичену ігрову програму на першому збої у Туреччині. Команда домовилася зіграти з познанським «Лехом» (21 січня), болгарським «Лудогорецем» (23 січня), словенським «Марібором» і словацьким «Слованом». Ще три матчі «гірники» планують зіграти на другому турецькому зборі.
Трансферні чутки
Щодо трансферної активності українських клубів, то наразі вона має внутрішній характер. Команди поки здебільшого позбуваються непотрібних виконавців і шукають підсилення. Щоправда, головним порушником спокою є «Ворскла», яка закріпилася на п’ятому місці за підсумками першого кола першості, яка почала підсилюватися ще минулого року. В команду, на базі орендної угоди, вже прийшов хавбек столичного «Динамо» Георгій Цітаішвілі. Здивувала й угода з гравцем збірної Люксембургу Олів’є Тіллем, який має намір голосно про себе заявити в Україні. Останнім клубом центрального півзахисника була російська «Уфа». Ще більш загадковим є Амількар Коджова. Гравець, якому лише 18 років і який є іспанським підданим, раніше грав за «Моркам» у четвертому дивізіоні англійського футболу.
Головною подією полтавського січня стало повернення в команду Луїзао. Бразилієць, який виховувався на батьківщині в «Сан-Паулу», а потім перебував у юнацькій команді «Порту», не вперше відвідав Україну. В середині 2019 року футболіст прибув з Португалії в Полтаву на умовах орендної угоди. За один проведений рік хлопець встиг непогано себе проявити в «Ворсклі», яка в теорії мала викупити контракт гравця: зазвичай так відбувається, якщо сторони задоволені співпрацею.
Однак «Порту» захотів отримати за виконавця хоча б 500 тисяч євро, однак у Полтаві такі гроші ніхто не міг платити. Тож вирішили почекати пів року, щоб бразилець став вільним агентом, а вже після цього гравця безкоштовно отримала «Ворскла». Натомість зарплату Луїзао отримав непогану. Ширяться чутки, що рекордну в команді. А щоб розвантажити зарплатну відомість, клуб зараз намагається працевлаштувати п’ятьох виконавців у інші команди: Володимира Баєнка, Євгена Опанасенка, Дениса Васіна, Івана Пешича та Микиту Татаркова.
А ось трансферні справи наших «грандів» – це тільки чутки. Столичне «Динамо» не змогло оперативно закрити бодай одну покупку. І це при тому, що ще наприкінці минулого року ізраїльська преса на кожному куті кричала, що київський клуб підписав хавбека «Маккабі» з Петах-Тікви – Ліеля Абада. Однак епопея з переходом гравця переросла в серіал, який нічим конкретним не завершився. Це при тому, що фінансові питання були улагоджені, але взаєморозуміння розвалилося через кілька пунктів особистого контракту, які пов'язані з дисциплінарними обмеженнями.
Натомість справжнім громом серед ясного неба стала звістка про можливий перехід у «Динамо» Алекса Тейшейри – того самого «зоряного» хавбека нашого чемпіонату, який виступав за «Шахтар». Бразилець на певному етапі прагнув покинути донецький клуб, але ніхто не хотів віддавати за гравця 50 мільйонів євро, які прописані в контракті. Але на початку 2016 року на горизонті з'явився колектив «Цзянсу Сунін», який і заплатив солідні гроші за футболіста.
Алекс у Китаї демонстрував непогану результативність. Всі ми пам'ятаємо продуктивність Тейшейри в українській Прем'єр-лізі, де він забив 67 м'ячів і віддав 16 результативних передач в 146-ти іграх. У китайській першості бразилець теж не розчаровував: 119 поєдинків, 57 голів, 33 асисти. Загалом, якщо відштовхуватися від статистики, то 31-річний футболіст і зараз перебуває в хороших кондиціях. Нині бразилець вирішив покинути Піднебесну, де почалися певні чистки в клубах. Головним претендентом на гравця вважається «Аль-Хіляль» – чемпіон Саудівської Аравії. Хоча зараз за Алекса нічого не треба платити, оскільки свої п'ять років в Китаї він відпрацював, отримавши статус вільного агента. Якщо Тейшейра й надалі хоче отримувати величезні гроші, тоді його місце дійсно у Саудівській Аравії, а якщо хочеться ще в Європі та у знайомій Україні побігати, то перехід у стан київської команди можна вважати чудовим варіантом.
А ось «Шахтар» готується до планових втрат у команді. Через пів року відразу п’ять футболістів можуть з великою вірогідністю покинути обитель «гірників». Це воротар Андрій П’ятов, півзахисники Максим Малишев, Віктор Коваленко і Тайсон, а також Дентіньйо. Найбільш інтригує доля П’ятова, досвід якого ще потрібен команді, однак уже в поточному сезоні стало зрозуміло, що тренер робитиме ставку на молодого Анатолія Трубіна. Малишев, найімовірніше, безболісно покине «Шахтар», це також стосується Дентіньйо, хоча агент футболіста наполегливо розпускає плітки, що клуб хоче продовжити контракт. Можливо, й хоче, але повірити у це важко, тим паче, що запасним аеродромом для виконавця без проблем може стати рідний «Корінтіанс».
Найбільш проблематичним у найближчому майбутньому стане відхід Тайсона, який твердо вирішив, що влітку покине Україну. Ветеран хоче повернутися до Бразилії, де його з розпростертими обіймами чекає «Інтернасьйонал». Щоправда, в найближчі місяці у одного з символів «Шахтаря» можуть з'явитися альтернативні варіанти в Європі чи Азії, де окремі клуби в чемпіонатах Катару та Китаю готові платити футболісту дуже солідну зарплату. Подивимося, що стане вирішальним: бажання повернутися додому або великі гроші.
Особлива історія пов'язана з Віктором Коваленком, якого преса сватала відразу в кілька клубів Італії, але пріоритетним для гравця, судячи з усього, є перехід в «Аталанту». Цей колектив влітку може покинути наш Руслан Малиновський, на його місце й прийде Коваленко, за якого не доведеться платити. А за Руслана «Аталанта» може спокійно отримати приблизно 20 мільйонів євро. Віктору клуб з Бергамо готовий запропонувати довгостроковий контракт (на п'ять років) і пристойну заробітну плату (1,5 мільйона євро на рік), адже підписувати італійський колектив буде вільного агента.