Минулий рік залишив у світі спорту багато відкритих питань. Насамперед стосовно того, як жити спорту в умовах пандемії. Початок масового вакцинування проти Covid-19 ніби відкрив шлях для розв’язання багатьох проблем, однак все одно є речі, які важко спрогнозувати. Насамперед це стосується того, які саме спортивні події зможуть відбутись у 2021 році. Тим паче, що для українських спортсменів це має бути особливий рік, оскільки в серпні наша держава святкує 30-річчя здобуття незалежності.
Зимові питання
Для українського вболівальника біатлон став культовим видом спорту з часу здобуття незалежності. Біатлоністка Валентина Цербе стала володаркою першої олімпійської медалі для збірної України. Вона виграла «бронзу» в спринті в Ліллехаммері-1994. Там слідом за Цербе Оксана Баюл взяла й перше «золото», але на відміну від біатлону фігурне катання в Україні не набуло такої популярності.
Найвище досягнення наші біатлоністи здобули на Олімпіаді в Сочі – 2014, де виграли золоту медаль в естафеті. На першостях світу наші спортсмени теж завжди здобувають нагороди. На двох останніх світових чемпіонатах наші дівчата завойовували «бронзу» в естафеті, а Дмитро Підручний у 2019 році виграв золоту медаль, випередивши в гонці переслідування самого Йоганнеса Бьо.

Тому саме біатлонну світову першість з нетерпінням взимку чекають спортивні вболівальники. У 2021 році чемпіонат прийме словенська Поклюка, і відбудеться вона в середині лютого (9 – 21 лютого). На жаль, і чоловіча, і жіноча збірні України з біатлону поки не особливо радують нас своїми виступами. На цей момент найкращий результат в індивідуальних гонках показав Дмитро Підручний – шосте місце в спринті в Хохфільцені. В естафеті жіноча збірна України раз ставала п'ятою, але вище не підіймалася. Тож очікування на медалі досить обережні.
Ще одне питання, пов’язане з зимовими видами спорту, яке досі залишається відкритим – це хокейна світова першість. Чемпіонат світу 2020 року мав відбутись з 8 по 24 травня в Швейцарії, але його скасували 21 березня через пандемію. Наступну за розкладом світову першість спочатку віддали Мінську та Ризі. Однак через події в Білорусі, які тривають з літа до цього часу, проведення світової першості у Мінську стало майже неможливим.
Наприкінці минулого року Міжнародна федерація хокею (IIHF) ухвалила неофіційне рішення про перенесення матчів чемпіонату світу 2021 року в іншу столицю в зв'язку з політичною ситуацією в Білорусі.
«У нас є дві або три альтернативи», – заявив швейцарському виданню Watson голова Міжнародної федерації хокею Рене Фазель. Як повідомляється в матеріалі, офіційно чемпіонат світу в Білорусі поки що не скасували, однак «пошук альтернатив йде повним ходом».
За словами Фазеля, найкращі можливості для проведення чемпіонату мають латвійська Рига, чеська Прага, а також словацька Братислава, проте все залежить від того, яка складеться ситуація з карантинними обмеженнями.
Рига, найімовірніший кандидат на перенесення, може взяти на себе весь чемпіонат світу, але тільки в тому випадку, якщо єдину відповідну для цього в країні арену на 10 000 місць можна буде заповнити на 100%. За словами глави Міжнародної федерації хокею, розмір арени є вирішальним фактором.
«Якщо ж допустять лише обмежену кількість глядачів, тоді нам знадобиться велика арена», – зазначив Фазель. Однак якщо, наприклад, дозволять використовувати тільки половину місць, то знадобляться два стадіони.
Нині голова IIHF хворіє на коронавірус, але за його ж словами, дочекавшись негативного тесту на Сovid-19, він полетить до Мінська та поговорить з Олександром Лукашенком про ситуацію, що склалася, і делікатно повідомити про скасування чемпіонату.
Футбольні питання

Чимало футбольних питань буде у 2021 році. І не всі вони пов’язані з подіями на футбольному полі. Звичайно, для українських вболівальників найголовніше – це виступи наших клубів у єврокубках і матчі національної збірної.
Вже в лютому відбудуться матчі 1/16 фіналу Ліги Європи, де грають київське «Динамо» і донецький «Шахтар». Суперники на цій стадії досить прийнятні, і саме українські команди вважають фаворитами. Проте досі залишається відкритим формат турніру, адже УЄФА не відкидає можливості завершити змагання за тогорічним сценарієм з «Фіналом восьми» в одній країні.
Ще більше питань стосовно Євро-2020, яке не відбулося минулого року і має пройти влітку цього. Ювілейний розіграш чемпіонату Європи, присвячений 60-річчю турніру, УЄФА планувала провести оригінально – на 12 стадіонах 12 міст 11 країн. Але нині ця ідея виглядає просто утопією в умовах пандемії.
Президент УЄФА Александер Чеферін наприкінці 2020 року прозоро натякнув, що не виключає варіанту, за якого кількість міст-господарів чемпіонату Європи-2020 істотно зменшиться. Цілком може так трапитися, що всі 24 збірні зіграють в одній країні. В якій? Це дуже складне питання.
Так само важко відповісти на питання, як зіграють підопічні Андрія Шевченка на цьому турнірі, адже враховуючи минулорічні результати збірної, нас може очікувати і цілковитий провал, і несподіваний тріумф.
Цікаво буде спостерігати і за завершенням національних футбольних першостей. В Україні вперше за довгі роки на чолі турнірної таблиці УПЛ перебуває київське «Динамо», та кінцівка чемпіонату може бути напруженою. Не менш напружено і в Європі. Минулого року «Ліверпуль», ПСЖ, «Баварія» і «Реал» взяли своє. Навіть «Ювентус» впорався. Зараз у провідних європейських першостях немає очевидних лідерів, тож боротьба буде дуже напруженою.
В липні, окрім Євро, нас очікує ще одна неоднозначна футбольна подія. 8 липня стартує новий єврокубок – Ліга конференцій. У цьому турнірі зберуть «кращих з найгірших», але поява третього єврокубка щонайменше цікава.
Ну і нарешті, Мбаппе, Неймар, Мане, Салах, Кейн і де Брюйне – шість найдорожчих футболістів планети – можуть знайти для себе причини зміни клубу в 2021-ому році. Голанд, Санчо, Грізманн або Азар теж в списку. Мессі та Роналду легко можуть покинути «Барселону» і «Ювентус». Ліонель вже дивиться в бік США, де в Маямі вже купили апартаменти з видом на океан і ліфтом для спортивних автомобілів. Роналду ризикує залишити «Ювентус» через проблеми зі зарплатою. Тож трансферні новини будуть актуальними протягом всього року.
Олімпійські питання
Головна спортивна подія 2020 року мала відбутися в столиці Японії, але її перенесли на рік за відомими причинами. Ще досі багато українських спортсменів все ще сумніваються, що Олімпіада відбудеться, але глава МОК Томас Бах запевняє, що XXXII Літні Олімпійські ігри вже нікуди не перенесуть.
Бах впевнений, що до моменту початку Олімпіади вакцина буде готова для масового використання. В такому випадку комітет візьме на себе всі зобов'язання з витрат на придбання препаратів і забезпечення ними учасників змагань. Відкритим залишається питання: відбудеться Олімпіада з глядачами або без? Є передумови, що глядачі будуть, японська влада стосовно цього налаштована рішуче. Організатори Ігор хочуть отримати дозвіл на максимальну відвідуваність змагань. І це при тому, що за останні дні в країні зросла кількість захворювань на Covid-19 і виявили «британський» штам коронавірусу. Однак прем'єр Японії Йосіхіде Суґа запевняє, що змагання відбудуться влітку цього року і будуть «безпечними і надійними».
Якщо Ігри таки відбудуться, то для українського вболівальника є відкритим питання щодо кількості медалей, які зможуть завоювати українці. На минулих літніх Іграх Україна завоювала два «золота», а також п’ять срібних і чотири бронзові нагороди. Зараз головними претендентами на найвищу нагороду є Верняєв, Беленюк, Харлан, Білодід, Левченко, Магучіх, Романчук, Костевич.
Відкриті та закриті питання
Звичайно, у світі спорту є ще багато інших питань, відповіді на які доведеться шукати протягом усього 2021 року. Наприклад, чи стане Усик чемпіоном у суперважкій вазі? Українець є претендентом по лінії WBO, а пояс зараз у британця Ентоні Джошуа. Ситуація вкрай складна – Джошуа хоче провести бій з Ф'юрі, але Усик не збирається знову чекати свого шансу. Джошуа може відмовитися від титулу, але, можливо, він все ж таки зважиться провести спочатку бій з Усиком.
Так само відкрите питання і з Василем Ломаченком. Після поразки від Теофімо Лопеса в бою за звання абсолютного чемпіона світу в легкій вазі, ширяться розмови про те, що Василь Ломаченко може опуститися в другій напівлегкій вазі. І якщо це станеться, то точно в 2021 році. Зараз Ломаченко відновлюється після операції на плечі, але йому потрібно думати про майбутнє. Лопес не дасть українцеві реванш, так що в легкій вазі титул найближчим часом не передбачається. Зате можна опуститися в вазі та спробувати там завоювати пояс.
У «Формулі-1» пілот «Мерседеса» Льюїс Гемілтон уже чотири роки поспіль стає чемпіоном, до того ж настільки впевнено, що є сумніви, а чи зможе хтось взагалі бути його конкурентом? Зараз британець – кращий гонщик, і це незаперечний факт, але, можливо, в 2021 році його посунуть з трону?
У тенісному світі поки теж немає конкретики. Відкритий чемпіонат Австралії з тенісу (Australian Open) 2021 року через пандемію перенесли з січня на період з 8 по 21 лютого. Проведення інших турнірів «Великого шолома» поки не береться під сумнів. Хоча санітарно-епідеміологічна ситуація в США така, що будь-яке рішення сюрпризом не стане. Асоціація тенісистів-професіоналів вже офіційно повідомила про скасування турнірів в Окленді, Пуне, Нью-Йорку, Ріо-де-Жанейро та Індіан-Веллсі, запланованих на початок року.
А ось чого вже точно не буде, то це зимової Універсіади-2021, яка мала відбутись 21 – 31 січня в швейцарському Люцерні. Міжнародна федерація університетського спорту (FISU) офіційно оголосила про скасування Ігор. Скасували і Клубний чемпіонат світу з футболу. Перенесли на 2022 рік чоловічий чемпіонат Європи з баскетболу і футбольний Кубок Африки. У 2022 році відбудеться і жіночий чемпіонат Європи з футболу. Не буде чемпіонатів світу з хокею в нижчих дивізіонах. І хочеться сподіватися, що цей список не буде поповнюватися.