Рік, що минає, мав стати роком великих змагань, матчів і рекордів. Не лише спортивний світ очікував Літньої Олімпіади в Токіо і футбольного Євро-2020. Однак спортивний рік – 2020 виявився не таким, яким його хотілося бачити. Того, що відбувалося навесні, не було навіть у період світових воєн: тоді на карті все одно залишалися острівці спокою і безпеки, а спортивні змагання та матчі проводили всупереч навколишньому жаху як символ того, що добро обов’язково переможе. Проте цього року був час, коли спорту не було взагалі. Він виявився беззахисним перед біологічною загрозою і практично повністю зник із земної кулі. Головним турніром на планеті став чемпіонат Білорусі з футболу.
Весняний локдаун закрив кордони. Вулиці спорожніли. Про спорт думали в останню чергу. До березня все ще вірилося, що біда омине Олімпійські ігри та Євро-2020 – великі змагання, на які витратили десятки мільярдів доларів. Проте УЄФА і Міжнародний олімпійський комітет перенесли їх на 2021 рік. Навіть зараз ніхто не знає про формат турнірів, які мають відбутися влітку наступного року. УЄФА аж у березні визначить, чи відбудеться чемпіонат із глядачами. В Японії тепер думають, як узагалі провести Олімпіаду. Так, світ починає вакцинуватися, але питання в тому, чи встигне це зробити критична кількість уболівальників. Проте це вже справи 2021 року, а нині згадаємо головні події спортивного року – 2020.
Футбольна нестабільність
.jpg)
Цей рік для українських футбольних уболівальників залишив украй неоднозначні спогади. Несподівані, а подеколи й сенсаційні результати чергувалися з відвертими погромами українських команд.
2020 рік запам’ятається виходом донецького «Шахтаря» у півфінал Ліги Європи і поразкою в ньому італійському «Інтеру» з рахунком 0:5. Восени «Шахтар» узяв реванш в Лізі чемпіонів, залишивши італійців без єврокубкової весни. Також, двічі обігравши мадридський «Реал», «гірників» у двох матчах, декласувала менхенгладбахська «Боруссія».
Гучним скандалом і водночас тріумфом року стало призначення Мірчі Луческу головним тренером київського «Динамо». Румун 12 років був керманичем «заклятого друга» киян – донецького «Шахтаря», звідки втік до Росії, коли почалася російсько-українська війна. «Динамо» зараз на першому місці в турнірній таблиці УПЛ, обіграло «Шахтар» в Суперкубку, уперше з 2016 року потрапило до групового турніру Ліги чемпіонів і згодом кваліфікувалося з нього в Лігу Європи. Досі незрозуміло, як ставитися до Луческу в столичному клубі…
Відкриттям року стали молоді футбольні таланти. Вони й раніше залишалися за спинами досвідчених партнерів, а в період пандемії та великої кількості заражень досвідчених гравців здобули можливість зіграти на найвищому рівні. Воротарі Георгій Бущан, Руслан Нещерет, Дмитро Різник і Анатолій Трубін, захисники Валерій Бондар, Ілля Забарний, Богдан Михайличенко, Юхим Конопля, Віктор Корнієнко довели, що майбутнє у нашого футболу все ж таки є.
Національна збірна України провела за рік лише сім матчів – удвічі менше від запланованого. Вся ігрова програма припала на три осінні місяці і була багатою на різноманітні події. Це і найбільша поразка в історії збірної (від Франції 1:7), і перша перемога в матчах з Іспанією (1:0), і відразу дев’ять дебютів у головній команді (Тимчик, Михайличенко, Харатін, Бущан, Конопля, Забарний, Чеберко, Зубков і Бондар), і, звичайно ж, поразка від Швейцарії, яку збірній Андрія Шевченка присудили через рішення одного лише лікаря кантону Люцерн, котрий відправив нашу команду на карантин.
Тріумфи та розчарування
У темні часи пандемії та локдаунів було особливо приємно дізнаватися про перемоги українців у спорті. І такі тріумфи були! Причому часто або дуже несподівані, або дуже переконливі.
На чемпіонаті Європи зі спортивної гімнастики українці вперше в історії здобули золоті нагороди в командному багатоборстві – як у чоловічому, так і в жіночому. Щоправда, варто зазначити, що чимало сильних команд не змогли взяти участь у континентальному форумі.
Рівненський плавець Михайло Романчук побив рекорд Європи, який тримався сім років. На 800 м вільним стилем він фінішував на 3,5 с швидше, аніж француз Яннік Аньєль у 2012-ому. Час Романчука – другий в історії на дистанції 800 м. До світового рекорду Михайлові не вистачило трохи більше ніж дві секунди.
Стрибунка у висоту Ярослава Магучіх у лютому поставила новий світовий рекорд серед юніорів (2,01 м). Вона переможно входила у сезон, який зупинив коронавірус. Легкоатлети майже все літо не змагалися. І коли деякі турніри відновили, юна дніпрянка виграла майже всі, у тому числі два етапи «Діамантової ліги» (в Монако та Стокгольмі). 19-річна легкоатлетка стрибала в межах 2,0 м і завершила сезон на першому рядку світового топ-листа.
Її колегу по збірній України Марину Бех-Романчук назвали найкращою стрибункою в довжину. «Діамантову лігу» в Стокгольмі Марина виграла з 6,85 м, а в Досі стрибнула на 6,91 м.
Борчиня Юлія Ткач утретє стала чемпіонкою Європи. Причому зробила це через вісім років після перших двох тріумфів. У фіналі вагової категорії до 62 кг українка перемогла росіянку Інну Тражукову.
Жіноча збірна України в цьому році уперше після тривалої перерви отримала путівку на Євробаскет, так само оформила путівку на континентальний форум чоловіча команда.
Киянин Олексій Новіков повернув в Україну титул найсильнішої людини світу. 24-річний спортсмен переміг на World’s Strongest Man уперше з часів Василя Вірастюка. При цьому Новиков поставив кілька рекордів. Наприклад, у вправі «станова тяга» підняв штангу, яка важила 537,5 кг!
Українські топ-боксери по-різному провели 2020 рік. Василь Ломаченко та Олександр Усик більше запам’яталися своїми неоднозначними та проросійськими висловлюваннями. Та якщо Усик з енної спроби (двобій кілька разів переносили з різних причин) переміг британця Дерека Чісору в Лондоні, то поєдинок Ломаченка з Теофімо Лопесом потрапив до переліку розчарувань і сенсацій року. Ломаченко боксував із травмою та повністю програв 23-річному Лопесу.
Рік рекордів
А в світовому спорті попри те, що сезон практично не відбувся, знаходилося місце для нових рекордів. Британський пілот автоперегонів «Формула-1» Льюїс Гемілтон виграв у цьому році сьомий титул чемпіона світу. Це повторення рекорду Міхаеля Шумахера. Окрім його тріумфу, F-1 запам’яталася епічною аварією француза Ромена Грожана. Пілот дивом уникнув серйозних травм після того, як його авто загорілося на Гран-прі Бахрейну. На старті перегонів 34-річний гонщик «підрізав» суперника і врізався у відбійник. Болід розламало навпіл, охопило полум’ям, проте пілот дивом вибрався з-під уламків.
У 2020 році відбулося падіння видатних рекордів українця Сергія Бубки. Шведський стрибун із жердиною Арман Дюплантіс поставив новий світовий рекорд на відкритому повітрі. 17 вересня на етапі «Діамантової ліги» в Римі 20-річний швед злетів на 6,15 м і побив рекорд Бубки, поставлений у липні 1996 року (6,14 м). Тепер Дюплантісу належать обидва світові рекорди в стрибках із жердиною: 6,18 м у закритому приміщенні та 6,15 м на відкритому повітрі.
7 жовтня легка атлетика була вражена двома новими світовими рекордами. Бігун із Уганди Джошуа Чептегей та бігунка з Ефіопії Летесенбет Гідей поставили їх відповідно в бігу на 10 000 і 5000 м. У Валенсії Гідей вдалося пробігти 5 км більш ніж на чотири секунди швидше від попереднього світового рекорду, а Чептегей «зняв» 6,5 с із найкращого результату в світі на 10 км.
Втрати року
2020-ий забрав життя двох світових мегазірок спорту. Ікона американського баскетболу Кобі Браянт загинув у авіакатастрофі разом із 13-річною донькою. 26 січня неподалік від Лос-Анджелеса впав вертоліт Sikorsky S-76. Загинуло дев’ять осіб. Баскетболісти «Лос-Анджелес Лейкерс», у якому Браянт став легендою, виграли в цьому році сезон НБА. Його загибель – найбільша трагедія в спорті з часів катастрофи гонщика «Формули-1» Айртона Сенни.
Наприкінці року пішов із життя легендарний футболіст Дієго Марадона. Він помер 25 листопада внаслідок гострого набряку легенів. Медики виявили патологію, яка спричиняє збільшення камер серця. Причина – зловживання алкоголем або вплив інфекцій та вірусів.