Давні знайомі

Українські клуби дізналися своїх суперників у 1/16 фіналу Ліги Європи УЄФА

У понеділок, 14 грудня, в штаб-квартирі УЄФА відбулось жеребкування 1/16 фіналу Ліги Європи. Боротьбу за трофей у плей-оф продовжують 32 команди, серед яких є два представники України. Київське «Динамо» другий рік поспіль зустрінеться з бельгійським «Брюгге», а донецький «Шахтар» гратиме з ізраїльським «Маккабі». Перші матчі зіграють 18 лютого, матчі-відповіді – 25 лютого. «Динамо» першу гру проводитиме вдома, а другу – на виїзді. «Шахтар» – навпаки.
Окрім цих команд, у 1/16 фіналу Ліги Європи також зіграють «Вольфсберг» (Австрія) – «Тоттенгем» (Англія), «Реал Сосьєдад» (Іспанія) – «Манчестер Юнайтед» (Англія), «Бенфіка» (Португалія) – «Арсенал» (Англія), «Црвена Звезда» (Сербія) – «Мілан» (Італія), «Антверпен» (Бельгія) – «Рейнджерс» (Шотландія), «Славія» (Чехія) – «Лестер» (Англія), «Зальцбург» (Австрія) – «Вільярреал» (Іспанія), «Брага» (Португалія) – «Рома» (Італія), «Краснодар» (Росія) – «Динамо» Загреб (Хорватія), «Янг Бойз» (Швейцарія) – «Баєр» (Німеччина), «Мольде» (Норвегія) – «Гоффенгайм» (Німеччина), «Гранада» (Іспанія) – «Наполі» (Італія), «Лілль» (Франція) – «Аякс» (Нідерланди), «Олімпіакос» (Греція) – ПСВ (Нідерланди).
Жеребкування 1/8 фіналу Ліги Європи відбудеться 26 лютого, а поки представимо суперників українських команд.

«Брюгге»

Про клуб. Футбольний клуб «Брюгге» заснований в 1891 році. 15-кратний чемпіон Бельгії (краще виступає лише «Андерлехт», в активі якого 34 титули). Саме «Брюгге» є чинним чемпіоном Бельгії, щоправда, минулий сезон не був дограний до кінця через пандемію коронавірусу. У поточному розіграші чемпіонату Бельгії «Брюгге» також є лідером, випереджаючи на 2 очка «Генк».
Найвищі досягнення «Брюгге» в єврокубках пов’язані з серединою-кінцем 70-х років минулого століття. Тоді команда спершу у фіналі Кубка УЄФА – 1975/1976 програла «Ліверпулю» за сумою двох матчів (2:3, 1:1). А через два роки у фіналі Кубка європейських чемпіонів – 1977/1978, бельгійці знову програли тому ж «Ліверпулю».
Євросезон-2020/2021. «Брюгге» нинішній євросезон розпочав відразу з групи Ліги чемпіонів. Спочатку потрапив в один квартет разом з дортмундською «Боруссією», «Лаціо» та «Зенітом». У підсумку «чорно-сині» посіли третє місце, набравши 8 очок. Дві свої перемоги бельгійці здобули над «Зенітом» (2:1 на виїзді та 3:0 вдома), також зіграли внічию в двох поєдинках з «Лаціо» (1:1 вдома і 2:2 на виїзді), а «Боруссія» двічі розгромила бельгійців (0:3, 0:3). Показово, що ідентичний результат і практично з представниками тих же країн показав донецький "Шахтар" (дві розгромні поразки від «Боруссії» (М.), дві нічиї з «Інтером» і перемоги над «Реалом»).
Кращим бомбардиром «Брюгге» в нинішньому євросезоні є 28-річний хавбек Ганс Ванаку, на рахунку якого 3 забиті м'ячі в 6 поєдинках. Нагадаємо, саме цей футболіст забивав переможний м’яч «Брюгге» у ворота «Динамо» в домашньому матчі (1:0) в межах кваліфікації Ліги чемпіонів – 2019/2020.
Склад. Нинішній склад «Брюгге» є досить міцним з кадрової точки зору. Сумарна вартість футболістів першої команди «Брюгге» сьогодні оцінюється порталом Transfermarkt у 144 млн євро («Динамо» – в 100 млн євро). У нинішньому сезоні лідерами команди можна сміливо називати вже згаданого Ганса Ванаку, капітана Руда Вормер і молодого сенегальського вінгера Крепена Діатто.
21-річний африканець нині демонструє суттєвий прогрес. Зокрема, якщо у 22 матчах минулого чемпіонату Бельгії Діатто забив 7 голів, то нині така ж кількість м'ячів Крепена відправив у сітку воріт суперників «Брюгге» за підсумками 13 матчів. Саме сенегалець є найдорожчим гравцем нинішнього складу «Брюгге». Його вартість оцінюють у 20 млн євро.
Цікаво, що другим в списку найдорожчих активів «Брюгге» за версією Transfermarkt є добре відомий українським уболівальникам за іграми за «Зорю» Еммануель Денніс, його оцінюють у 16 мільйонів євро. Однак в нинішньому сезоні нігерієць істотно здав, а після нещодавньої скандальної історії в клубному автобусі в пресі з'явилися чутки про готовність «Брюгге» продати Денніса в січні у «Шеффілд Юнайтед» всього за 8 млн євро.
Необхідно виділяти й «український десант» у складі «Брюгге». Його представляє орендований бельгійцями у «Шахтаря» 25-річний лівий фулбек Едуард Соболь. Він вже взяв участь у 17 матчах команди в нинішньому сезоні, однак нещодавно з'явилася інформація про те, що «Брюгге» не планує викуповувати контракт футболіста у «гірників» наступного літа.
Очолює команду 46-річний бельгійський фахівець Філіп Клеман. У «Брюгге» він працює з липня минулого року, й крім чемпіонського титулу в минулому сезоні встиг з «чорно-синіми» двічі взяти участь у груповій стадії Ліги чемпіонів. Зокрема, під керівництвом Клемана «Брюгге» в минулому сезоні пройшло у кваліфікації «Динамо» (1:0, 3:3), після чого керівництво київського клубу відправило у відставку Олександра Хацкевича.
До цього Клеман приводив до титулу чемпіона Бельгії «Генк» у сезоні-2018/2019. Починав же тренерську кар'єру Клеман в юнацьких командах «Брюгге» у 2011 році, згодом увійшов у тренерський штаб Мішеля Прюдомма і Хуана Карлоса Гаррідо в першій команді.
Улюбленими схемами гри Клемана за час роботи в «Брюгге» є 3-5-2 (легко трансформується в 5-3-2) і 4-1-4-1. Обидві ці формації коуч використовує приблизно порівну, якщо брати до уваги всі офіційні поєдинки «чорно-синіх» з літа минулого року.
Ігри проти українських команд. До нинішнього моменту «чорно-сині» провели всього два очні офіційні матчі проти «Динамо». Сталися вони в кваліфікації Ліги чемпіонів – 2019/2020, і тоді бельгійці за сумою двох зустрічей пройшли далі (1:0, 3:3), тож у «біло-синіх» в лютому 2021 року з’явиться чудовий привід «повернути боржок».
Натомість загалом «Брюгге» – третя європейська команда, яка найчастіше потрапляє українським клубам. До нинішнього моменту бельгійці зіграли 15 матчів проти наших клубів. Більше українські команди перетиналися лише з іспанськими грандами – «Барселоною» (21 матч) та «Реалом» (16 матчів).
Наразі статистика протистоянь «Брюгге» проти українських колективів майже рівна. По чотири перемоги та сім нічийних результатів, лише за різницею забитих-пропущених (20:21) бельгійці перебувають трохи попереду.

«Маккабі» (Тель-Авів)

Про клуб. Футбольний клуб «Маккабі» Тель-Авів заснований в 1906 році, він є найстарішим і найтитулованішим колективом своєї країни. Всього в активі «жовтих» 23 перемоги в чемпіонаті Ізраїлю, що на дев'ять титулів більше, ніж у «Хапоеля» з Тель-Авіва. Минулий розіграш елітарного дивізіону національної ліги «Маккабі» Тель-Авів виграв із 14-очковою форою над «Маккабі» з Хайфи. Проте в поточному сезоні справи у «жовтих» поки йдуть не настільки добре: до нинішнього моменту вони посідають лише п'яте місце в розіграші регулярної частини сезону, поступаючись чотирма очками тому ж «Маккабі» з Хайфи.
Найкращим виступом «Маккабі» Тель-Авів в єврокубках є якраз нинішній сезон, коли команда змогла вперше в історії добратися до весняної частини єврокубків. До того клуб двічі брав участь у груповому розіграші Ліги чемпіонів – це трапилося в сезонах-2004/2005 і 2015/2016. В останньому ізраїльтяни потрапили в одну групу з «Челсі», київським «Динамо» і «Порту», поступившись всім трьом командам. «Динамо» тоді у двох матчах не мало особливих проблем з «Маккабі», обігравши цю команду 2:0 на виїзді та 1:0 вдома.
Євросезон 2020/2021. Поточний сезон «Маккабі» почав з першої кваліфікації Ліги чемпіонів, де в одноматчевому протистоянні виявився сильнішим, ніж латвійська «Рига» (2:0), а в наступному раунді пройшов литовську «Судуву» (3:0). У третьому раунді ізраїльтянам трапилась ще одна команда з пострадянського простору – білоруське «Динамо-Брест», яку «Маккабі» також обіграв (1:0). Лише на фінальній стадії плей-оф кваліфікації ізраїльтяни поступилися у двох матчах австрійському «Зальцбургу» (1:2, 1:3), потрапивши в Лігу Європи.
У Лізі Європи «Маккабі» опинився у групі I, де знову мав суперника з пострадянського простору – азербайджанський «Карабах», якого обіграли вдома (1:0) та зіграли внічию в Баку (1:1). Натомість іспанському «Вільярреалу» команда з Тель-Авіва поступилася на виїзді (0:4), але набрала очки на своєму полі (1:1). Вирішальними у боротьбі за путівку в 1/16 фіналу Ліги Європи стали матчі проти турецького «Сівасспорта». На диво ізраїльтяни двічі обіграли суперника (2:1 на виїзді і 1:0 вдома), набрали 11 очок і фінішували другими в групі слідом за іспанцями.
Кращим бомбардиром «Маккабі» в нинішньому розіграші Ліги Європи є відтягнутий форвард Йонатан Коен (2 голи в 6 матчах), а ось найкращим асистентом – опорний півзахисник Дор Перець (3 асисти в 6 матчах).
Склад. Виділяти когось в складі «Маккабі» досить непросто, тому що більшість гравців цієї команди ніколи не були на вустах у футбольному світі за межами Ізраїлю. Сумарна вартість футболістів першої команди «Маккабі» Тель-Авів сьогодні оцінюється порталом Transfermarkt майже в 19 млн євро («Шахтаря» – в 135 млн євро). Це найнижча сума серед усіх команд, які грають у 1/16 фіналу Ліги Європи.
Найдорожчим футболістом «Маккабі» Тель-Авів є 24-річний Йонатан Коен (2,4 млн євро), на рахунку якого 7 матчів за національну збірну Ізраїлю. Також виділяються 28-річний лівий іспанський півзахисник Енрік Сабор, що має невеликий досвід виступів в Ла Лізі за «Атлетик», його 31-річний земляк Луїс Ернандес, який грає в центрі оборони і є вихованцем академії «Реала», трохи пограв в АПЛ за «Лестер» і в Ла Лізі за «Малагу».
Можна ще виділити 28-річного сербського форварда Александара Пешича. Він перейшов у «Маккабі» на початку жовтня нинішнього року, а до цього встиг змінити за свою кар'єру безліч клубів, серед яких виділяються «Аталанта» (7 матчів, 1 гол), «Тулуза» (65 матчів, 8 голів) і «Црвена Звєзда» (51 матч, 29 голів).
Наставником «Маккабі» є 51-річний грек Георгіос Доніс. В Ізраїлі він почав працювати лише з серпня нинішнього року, змінивши «біля керма» команди серба Володимира Івіча, що відправився тренувати англійський «Вотфорд».
Тренерську кар'єру Доніс почав в 2002 році в «Ілісіакосі». На батьківщині попрацював з «Ларисою», АЕКом, «Атромітосом», ПАОКом і «Панатінаїкосом», з якого і перейшов у «Маккабі». Також працював на Кіпрі з АПОЕЛем, в Саудівській Аравії з «Аль-Хіляль» і в ОАЕ з «Шарджей». З «Ларисою» вигравав Кубок Греції, з АПОЕЛом ставав чемпіоном Кіпру, а з «Аль-Хіляль» взяв Суперкубок Саудівської Аравії, а також Кубок Короля та Кубок наслідного принца.
У «Маккабі» Тель-Авів Доніс поки широко використовує різні схеми гри, але перевагу надає все-таки формації 4-2-3-1 (особливо в національному чемпіонаті), хоча в Лізі Європи майже в кожному поєдинку траплялися варіації цієї схеми або інші схеми, обрані під суперника.
Ігри проти українських команд. З «гірниками» команда з Тель-Авіва в лютому 2021 року зіграє свої перші офіційні поєдинки. Та й взагалі ця команда лише двічі траплялась українським клубам, точніше київському «Динамо». Окрім вищезгаданих двох матчів в Лізі чемпіонів – 2015/2016, кияни у Лізі Європи – 2011/2012 теж на груповій стадії двічі грали внічию з «Маккабі» (1:1, 3:3).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4350 / 1.65MB / SQL:{query_count}