Расисти, ґвалтівники та крадії

ФІФА вичищає свої ряди від недоброчесних чиновників

За останній місяць Міжнародна федерація футболу (ФІФА) позбулася відразу трьох чиновників, які аж ніяк не сприяли іміджу організації. І якщо ексголова Футбольної асоціації Англії (FA) Грег Кларк покинув організацію самостійно, то проти президента Федерації футболу Гаїті (FHF) Іва Жан-Барта та президента Африканської конфедерації футболу (CAF) і віцепрезидента ФІФА Ахмада Ахмада ФІФА застосувала жорсткі санкції.

Англійський расист

Минулого тижня колишній голова Футбольної асоціації Англії (FA) Грег Кларк покинув пост віцепрезидента Міжнародної федерації футболу (ФІФА). Про це повідомляє AP з посиланням на представника Союзу європейських футбольних асоціацій (УЄФА). Кларк вирішив піти з ФІФА після телефонної розмови з президентом УЄФА Александером Чеферіним. «Чеферін схвалив рішення Кларка покинути пост представника УЄФА в ФІФА», – заявили в європейській організації. Зазначимо, що трохи раніше Грег Кларк був змушений піти з посади голови Футбольної асоціації Англії. Тимчасово організацією займатиметься Пітер Мак-Кормік.
Функціонер подав у відставку після того, як під час виступу в Департаменті цифрових технологій, культури, ЗМІ і спорту парламенту назвав представників етнічних меншин «кольоровими футболістами» (coloured footballers) під час обговорення образ, які вони отримують в соцмережах.
«Якщо ми подивимося на те, що відбувається з футболістками, з кольоровими футболістами високого рівня і образами, з якими вони стикаються в соцмережах», – сказав Кларк, а також він зауважив, що бути геєм – це «вибір способу життя».
Кларк вибачився після того, як член парламенту Кевін Бреннан попросив його це зробити.
«Якщо я дійсно так сказав, прошу вибачення. Я – продукт роботи за кордоном, я багато років провів у США, де в роботі іноді потрібно використовувати термін «люди з не білим кольором шкіри». Це наслідок їхньої законодавчої різноманітності та формату позитивної дискримінації. Іноді я запинався», – зазначив Кларк. Однак він все одно подав у відставку.
Його засудив голова антирасистської організації Kick It Out Санджай Бхандарі, який закликав футболістів ставати на коліно після забитих м’ячів у пам’ять про загиблого внаслідок дій поліцейських афроамериканця Джорджа Флойда.
Згодом Кларк ще раз публічно вибачився за свої слова. «Як людина, яка любить футбол і присвятив десятиліття служінню нашій грі, буде правильно поставити інтереси футболу на перше місце. Мої неприйнятні слова перед парламентом зробили ведмежу послугу нашій грі та тим, хто її дивиться, грає, судить і керує. Це зміцнило моє переконання рухатися далі. Я глибоко засмучений, що образив різних людей у футболі», – сказав Кларк після відставки.
63-річний Кларк працював на посаді голови FA з 2016 року, з 2019 року він був віцепрезидентом Міжнародної федерації футболу (ФІФА).

Ґвалтівник з Гаїті

А цього тижня ФІФА вперше застосувала жорсткі санкції у справі про сексуальне домагання. Організація визнала главу футбольної федерації Гаїті Іва Жан-Барта винним у порушенні відразу декількох статей кодексу ФІФА. За зловживання посадовими повноваженнями і сексуальне насильство щодо спортсменок його назавжди усунули від заняття будь-якою футбольною діяльністю «на національному та міжнародному рівні». Жан-Барту також виписали штраф розміром мільйон швейцарських франків. Це перший випадок, коли головна футбольна структура вдалася до жорстких санкцій після виявлення випадків сексуального домагання.
Першу порцію скарг на колишнього главу FHF The Guardian опублікував у квітні цього року. Тоді футболістки, які тренувалися на території створеного ФІФА центру в Гаїті, заявили про те, що протягом п’яти останніх років, починаючи з 2014-го, ставали жертвами сексуальних домагань і насильства з боку «найвпливовішої людини в гаїтянському футболі».
Одна з ймовірних жертв розповіла британському виданню про існування всередині спортивного комплексу відпрацьованої схеми.
У переговори з дівчатами, які здавалися Жан-Барту «привабливими», долучилась його підлегла. Вона попереджала спортсменок про те, що «їх викинуть з центру» і пропонувала розв’язання проблеми – провести зустріч вже з ексглавою національної федерації. Потім футболісток та їхні сім’ї залякували, щоб ті мовчали про те, що відбувається.
Жертвами Іва Жан-Барта ставали, зокрема, й неповнолітні дівчата. Джерело повідомило The Guardian про те, що «одна з кращих молодих гравців» була зґвалтована колишнім главою FHF у 17 років, після чого їй довелося зробити аборт.
Тоді ж низку претензій висловили гаїтянам через жахливий стан тренувального центру. Відкритий в 2001 році Міжнародною федерацією футболу з метою популяризації спорту в Гаїті та залучення до нього підлітків з малозабезпечених сімей, комплекс менше ніж за 20 років опинився на межі розрухи. У період з 2016 року ФІФА витратила на об’єкт 6 млн доларів, однак ці гроші, очевидно, були витрачені Івом Жан-Бартом не на розвиток комплексу.
Тренер, який раніше працював в центрі, розповів навесні про умови життя на його території: «Востаннє, коли я був там, мене знудило. У кожній кімнаті сплять по десять дітей, немає простирадл, чистих туалетів, немає медичного спостереження. Вони п’ють воду, яку ви б не стали пити». Водночас, зазначив тренер, офіційні особи користувалися послугами особистого лікаря і влаштовували бенкети.
Після публікації статті Ів Жан-Барт був спочатку тимчасово – терміном на три місяці – відсторонений ФІФА від роботи в Федерації футболу Гаїті, а жертви почали отримувати погрози розправи.
Ексглава FHF вже тоді почав категорично заперечувати будь-які звинувачення у його бік, і зараз не згоден з винесеним судовою палатою незалежного комітету з етики ФІФА рішенням. Його він вважає лише «пародією на справедливість», «чисто політичним кроком» і планує оскаржити в Спортивному арбітражному суді (CAS). Тим паче, що на батьківщині його повністю виправдали: судова система Гаїті не побачила в діях Іва Жан-Барта будь-яких правопорушень.
Відсторонення Жан-Барта Міжнародна асоціація професійних футболістів (FIFPRo) цілком підтримала рішення ФІФА та назвала «тільки початком». Тепер однією з пріоритетних цілей профспілки стане розробка системи, яка буде «орієнтована на жертв».
«Футбольний світ у боргу перед цими чоловіками та жінками, які так багато ризикували і прагнули захистити майбутні покоління. Ми повинні відплатити їм, забезпечивши системні зміни на вищому рівні», – йдеться в офіційній заяві FIFPRo.
Наразі Міжнародна федерація футболу проводить розслідування відносно ще кількох осіб, які обіймають посади в федерації Гаїті й також підозрюються в зловживанні службовим становищем.

Африканський крадій

Також цього тижня ФІФА на п’ять років відсторонила від футбольної діяльності президента Африканської конфедерації футболу (CAF) і віцепрезидента ФІФА Ахмада Ахмада за численні порушення Кодексу етики ФІФА, повідомляється на сайті організації.
Зазначається, що 60-річний функціонер, зокрема, зловживав службовим становищем, а також незаконно привласнював бюджетні кошти. Крім відсторонення від футбольної діяльності, на Ахмада було накладено штраф розміром 200 тис. швейцарських франків.
«Розслідування поведінки Ахмада Ахмада з 2017 по 2019 рік стосувалося питань управління CAF, включаючи організацію та фінансування паломництва в Мекку, його участь в угодах CAF з компанією з виробництва спортивного обладнання Tactical Steel та інші види діяльності», – йдеться в заяві.
Як стало відомо в червні минулого року Jeune Afrique, CAF в односторонньому порядку розірвала спонсорський контракт з німецькою екіпірувальною компанією Puma заради підписання угоди з французькою Technical Steel. За словами колишнього генерального секретаря CAF Амри Фахмі, контракт з Technical Steel зумовлений знайомством Ахмада з одним із керівників французької компанії.
У березні 2017 року уродженець Мадагаскару Ахмат Ахмад став сьомим президентом CAF. На цій посаді він змінив камерунця Іссу Хаята. Вибори президента CAF заплановані на березень 2021 року.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5436 / 1.61MB / SQL:{query_count}