Перевірка резерву

Збірна України повертається на футбольне поле завдяки матчу зі збірною Швейцарії

У четвер, 3 вересня, на «Арені Львів» збірна України проведе перший офіційний матч 2020 року. Підопічні Андрія Шевченка зустрінуться зі збірною Швейцарії у рамках першого туру групового турніру Ліги націй.

Пандемічні зміни

Варто нагадати формат другого турніру Ліги націй. У першому розіграші команди були розбиті на чотири дивізіони. Дивізіон А і В складався з чотирьох груп по три команди; в дивізіоні С склад був різним; у D – чотири групи по чотири команди.
У Лізі націй – 2020/2021 система трохи інша: дивізіони А, В і С – чотири групи по чотири команди; у дивізіоні D – дві групи, в одній – чотири команди, в другій – три. Система входу і вильоту частково залишилася колишньою.
Переможці чотирьох груп у дивізіоні А розігрують у півфіналах і фіналі трофей Ліги націй – так і було. Переможці груп В, C і D піднімаються вище – старе правило. Найгірші команди груп А і В вилітають нижче – так теж було. Нововведення, по суті, одне: найгірші команди груп у дивізіоні С грають плей-оф за право залишитися; дві найгірші команди за підсумками плей-оф вилітають.
Окрім ротацій між дивізіонами, грошової винагороди і безпосередньої перемоги в Лізі націй, команди борються за право зіграти на ЧС-2022. Дві кращі команди турніру (ті, що не зможуть подолати кваліфікаційне сито ЧС-2022) приєднаються до десятки збірних, які посіли другі місця у відбірному турнірі до ЧС-2022 від Європи (він відбудеться наступного року, поки ще навіть не було жеребкування). Ці 12 команд візьмуть участь у двох раундах плей-оф, три переможці яких матимуть можливість зіграти на ЧС.
Але в цьому розіграші буде ще один чинник, якого не можна уникнути. Виконком УЄФА затвердив новий регламент матчів збірних під час пандемії. Він поширюється на ігри Ліги націй, кваліфікацію молодіжного Євро і жіночий Євро. У так званому «Протоколі повернення до гри» прописані умови проведення футбольних матчів у теперішній ситуації. Він включає програму ретельного тестування всіх учасників зустрічей на Covid-19. Також, відповідно до Протоколу, більшість країн-членів УЄФА домоглися від місцевої влади дозволу на пересування гравців на матчі збірних, футболісти зможуть повернутися в клуби після перебування в національних командах.
Виконком УЄФА також затвердив, що в разі потрапляння когось із членів збірної на карантин або самоізоляцію матч проведуть за наявності в складі бодай 13 футболістів із негативним Covid -тестом. Один із гравців повинен бути воротарем. Якщо національна федерація не зможе виконати ці умови, зустріч перенесуть на іншу дату, а витрати на організацію ляжуть на приймаючу сторону.
За відсутності вільних дат у міжнародному календарі контрольний, етичний і дисциплінарний комітет УЄФА проведуть власне розслідування. Якщо відомство визнає провину обох сторін або ж відсутність провини в зараженні Covid -19, матч оголосять таким, що не відбувся. За такої ситуації співробітники УЄФА кинуть жереб і визначать переможця. У підсумковий результат запишуть рахунок 1:0, 0:0 або 0:1 на користь однієї зі збірних.
Якщо коронавірус виявлять у члена суддівської бригади, УЄФА може як виняток замінити його суддею з тієї ж країни, що й один із учасників матчу, або навіть суддею не зі списку ФІФА.

Вибір Шевченка

Розібравшись із нюансами формату турніру, можна повернутися до нашої команди. Збірна України вперше у своїй історії за три місяці осені зіграє чотири матчі з елітними збірними планети – Іспанією та Німеччиною. Ніколи раніше «синьо-жовті» не грали із сильними світу цього так часто. А доповнюють нашу групу Ліги націй УЄФА швейцарські футболісти, які також значаться як дуже «міцні горішки».
До такого відповідального моменту збірна України підійшла з деякими кадровими проблемами. Спочатку, ще в першій половині серпня, наставник нашої команди Андрій Шевченко оголосив розширений список футболістів на тренувальний збір, де можна було бачити 36 прізвищ. Також слід зазначити, що бонусні запрошення отримали захисники Олександр Сирота і Богдан Михайличенко. Однак навіть із цими хлопцями сумарно в розташування збірної прибули 29 виконавців, а прості підрахунки дають розуміння того, що тренерові довелося відмовитися від послуг дев’яти футболістів.
Добровільно Андрій Миколайович вирішив все-таки не викликати двох воротарів: Денис Бойко залишився у «Динамо», а Юрій Паньків найближчим часом перебуватиме в рідній «Олександрії». Проте такий вердикт сенсацією не став, оскільки трьох воротарів на два матчі нам цілком вистачить, а відсіялися гірші з кращих: Бойко зараз не має ігрової практики на клубному рівні, а Паньків після коронавірусної паузи провів відрізок непереконливо.
Далі були вимушені втрати: одразу семеро футболістів не зможуть допомогти збірній у іграх зі Швейцарією та Іспанією: захисники Віталій Миколенко, Микита Бурда, Артем Шабанов і Денис Попов, хавбеки Володимир Шепелєв і Віталій Буяльський (увесь секстет представляє «Динамо») і доповнив цей список форвард угорського «Ференцвароша» Олександр Зубков.
Тут слід назвати імена персонажів, які можуть дебютувати в головній команді країни: воротар Георгій Бущан («Динамо»), захисники Валерій Бондар («Шахтар»), Олександр Тимчик та Олександр Сирота (обидва – «Динамо»), а також нападник Владислав Супряга («Динамо»).
Всі футболісти, що представляють український чемпіонат, почали підготовку 26 серпня, а «легіонери» підтягнулися трохи пізніше. Останніми прибули до Харкова представники бельгійської та угорської першостей: Едуард Соболь («Брюґґе»), Ігор Пластун, Роман Безус, Роман Яремчук (усі – «Гент») та Ігор Харатін («Ференцварош»). Вони з’явилися на базі щойно в понеділок, 31 серпня, а повноцінно включилися в роботу хлопці наступного дня.
Варто зазначити, що всі викликані гравці представляють «Шахтар», «Динамо» і закордонні клуби. В цій констатації факту можна назвати не найприємнішу тенденцію – Шевченко відчайдушно ігнорує виконавців інших вітчизняних колективів. Перш за все маються на увазі «Зоря» і «Десна», які минулий чемпіонат країни фактично грали на рівні того ж «Динамо». Та й у 2019 році виглядали дуже гідно, але тоді, наприклад, луганців Тимчика і Михайличенка не викликали. Те ж стосується форварда «Дніпра-1» Супряги (тепер Богдан грає у Бельгії, Олександр і Владислав повернулися в «Динамо»). І всі вони отримали виклик до збірної. Якщо брати до уваги цю тенденцію, славним хлопцям із «Десни» теж треба обережно або не дуже поглядати в бік вітчизняних грандів. Судячи з усього, ніяк інакше вони в збірну не потраплять. У даному випадку, звичайно, прикро за Олександра Філіппова (другий бомбардир Української прем’єр-ліги не потрапив навіть у розширений список Шевченка). І це тоді, коли сам Андрій Миколайович наголошує на тому, що матчі Ліги націй розглядає насамперед як можливість перевірки резерву.
«Не можу сказати, що ми кинемо всі сили на досягнення саме турнірного результату. Посісти високе місце у підсумковій класифікації буде великим досягненням, але на перше місце поставимо інший бік питання – «обкатку» умовних резервістів. Я не кажу про те, що з командами Швейцарії, Іспанії та Німеччини не гратимуть ключові виконавці збірної України. Просто основний склад ми будемо регулярно «розбавляти» футболістами, які в головній команді країни мають менше ігрової практики. Саме з цим пов’язаний великий заявочний список на найближчі дві зустрічі.
Нашою ключовою метою є саме класична кваліфікація планетарної першості –2022, яка відбудеться в 2021 році. Зараз для багатьох гравців відкривається можливість поборотися за місце в основному складі. Ми свідомо створюємо конкуренцію, вірячи, що молоді футболісти в Лізі націй УЄФА зможуть таким чином себе проявити, щоби потім допомогти колективу в максимально відповідальних іграх відбору на ЧС-2022. Також не варто забувати про чемпіонат Європи-2020 року, який пройде влітку 2021 року. Так що зараз ми будемо «обкатувати» хлопців із прицілом на два турніри наступного року.
Саме в іграх з кращими збірними континенту можна вповні оцінити потенціал і нинішні можливості того чи того виконавця. Тож я тільки радий, що попереду в нас суперники максимально високого рівня. І ми самі напрацювали те, щоби зараз грати в Лізі А. Зустрітися з Іспанією або Німеччиною в звичайному спарингу – справа складна, оскільки топ-збірні самі хочуть грати із топ-збірними. А в Лізі націй УЄФА в нас буде можливість боротися з елітними командами Європи, причому, як уточнювалося, це виключно заслуга всієї нашої команди: функціонерів, тренерів, футболістів та вболівальників. Шкода, звичайно, що зараз доведеться проводити поєдинки без глядачів».

Кілька слів про суперників

Щодо наших суперників, то говорити про їхній нинішній стан важко, оскільки ми бачили їх ще в минулорічному листопаді. Можна хіба що пригадати результати кваліфікації Євро-2020.
У 2019 році збірна Швейцарії у своєму відбірному квінтеті провела вісім матчів, посівши перше місце в групі. «Банкіри» двічі обіграли Грузію (2:0, 1:0) і стільки ж разів знищили Гібралтар (4:0, 6:1). Ще з двома колективами показати максимальний результат не вдалося. В іграх з данцями не було зафіксовано жодної перемоги (3:3, 0:1), а Ірландію вдалося перевершити лиш один раз (1:1, 2:0). У підсумковій класифікації Швейцарія на один бал обійшла Данію і на чотири Ірландію.
Головний тренер збірної Швейцарії Володимир Петкович напередодні зазначив, що нині важко щось прогнозувати стосовно найближчих матчів.
«У даний момент складно сказати, хто перебуває в хорошій формі. Одні лише тренувалися, другі грали товариські матчі, треті – офіційні. Ця інформація дуже важлива для тренерського штабу, щоби визначитися, хто може допомогти проти сильних суперників – України та Німеччини.
Україна готується з минулого тижня, а це означає, що вони ставляться до матчів дуже серйозно і хочуть добре себе показати. Зараз нам важливо зосередитися на собі.
У короткостроковій перспективі наша мета – перемагати в кожному матчі, в довгостроковій – щонайкраще виступити в турнірах. Приємно опинитися у фінальному турнірі Ліги націй, але цього разу буде ще складніше», – сказав Володимир Петкович у інтерв’ю Bluewin.
Щодо іспанської команди, з якою збірна України зустрінеться вже наприкінці тижня (6 вересня у Мадриді), то її тренерові доводиться терміново дозаявляти гравців через коронавірус. Спершу з’ясувалося, що форвард «Реал Сосьєдада» Мікель Оярсабаль не допоможе збірній (перед приїздом у табір національної команди він мав позитивний тест на Covid-19). Головний тренер «Фурії Рохи» Луїс Енріке терміново довикликав нападника «Вільяреала» Жерара Морено. Згодом півзахисник англійського «Вулвергемптона» Адама Траоре уже прибув у збірну Іспанії для підготовки до матчів Ліги націй і змушений був покинути команду. Його тест на коронавірус також дав позитивний результат, повідомляє Marca. Для Траоре матчі з Німеччиною та Україною могли стати дебютними в складі збірної Іспанії.
До речі, на офіційному рівні ми тісно перетиналися з іспанцями та швейцарцями на пам’ятному чемпіонаті світу 2006 року. Тоді на старті групового турніру «синьо-жовті» під орудою Олега Блохіна почали першість з гучного програшу піренейцям – 0:4. Але незабаром була найсвітліша сторінка в історії українського футболу: в 1/8 фіналу мундіалю «синьо-жовті» в основний час нічого не змогли зробити зі Швейцарією, однак у серії пенальті Олександр Шовковський не пропустив жодного м’яча, і ми майже всі спроби реалізували – три з чотирьох. Схибив тільки нинішній наставник збірної України Андрій Шевченко. А відбувалося все це на футбольних полях Німеччини. Зараз же всі незабутні аспекти, як кажуть, зійшлися воєдино: Швейцарія, Іспанія, Німеччина, Шевченко...
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.9513 / 1.65MB / SQL:{query_count}