Один у полі воїн

Ганна Ушеніна перемогла на Women’s Speed Chess Championship

У суперфіналі, що тривав протягом місяця жіночого онлайн-турніру зі швидких шахів Women’s Speed Chess Championship, українка Ганна Ушеніна зуміла здолати росіянку Олександру Костенюк. У боротьбі двох колишніх чемпіонок світу вирішальною стала заключна однохвилинна партія, за десять секунд до закінчення якої росіянка припустилася помилки. Варто зауважити, що Ушеніна, яка перебуває лише на 50-ому рядку в рейтингу FIDE, не увійшла до переліку сіяних гравців і, на відміну від Костенюк, змушена була брати участь у всіх кваліфікаційних етапах.
Українка Ганна Ушеніна та росіянка Олександра Костенюк – дві шахістки, кожна з яких свого часу носила корону чемпіонки світу – зустрілися у фіналі онлайн-турніру Women’s Speed Chess Championship. Цей жіночий чемпіонат, який тривав цілий місяць, був турніром абсолютно унікальним. У ньому взяли участь усі охочі спортсменки, які мають звання не нижче, ніж кандидатське. Вони отримали шанс поборотися за можливість зустрітися з титулованими гросмейстерами – знаменитою китаянкою Хоу Іфань, українкою Ганною Музичук, росіянками Катериною Лагно та Олександрою Костенюк, американкою Іриною Круш, казахською шахісткою Жансаей Абдумалік.
Відомі і ті, що стоять високо у класифікації FIDE шахістки, зокрема і Олександра Костенюк, отримали право пропустити кваліфікаційні етапи і приєднатися до участі в чемпіонаті на більш пізній стадії – у серії Гран-прі. А інша фіналістка Ганна Ушеніна, яка на цей момент посідає п’ятдесяте місце у рейтингу FIDE, у цей список не потрапила: вона змушена була спочатку впоратися з відбором, який проходив у два етапи – так звана «швейцарка» і плей-оф. Однак українська спортсменка не тільки зуміла дістатися до серії Гран-прі, а й перемогла на першому ж етапі, опинившись серед лідерів єдиною спортсменкою не з Росії та забезпечила собі таким чином місце у суперфіналі турніру.
У вирішальному протистоянні Костенюк і Ушеніна за чотири години провели майже 30 партій із жорстким тимчасовим контролем – по п’ять, три і одній хвилині з додаванням секунди на хід, проте ключовою виявилася заключна зустріч спортсменок.
На першій стадії суперфінального матчу суперниці безперервно протягом півтори години грали партії по п’ять хвилин: Олександра Костенюк, у якої, на перший погляд, позиції були менш вдалими, постійно зберігала солідну перевагу в часі. Тому Ушеніна, здавалося би, неодноразово мала колосальні шанси на перемогу, просто потрапляла у цейтнот і віддавала партії одна за одною: Костенюк у дев’яти проведених зазнала лише дві поразки. Отже, рахунок був 5,5:3,5 на користь росіянки.
Зовсім інакше складалася ситуація під час трихвилинних партій: тиск української шахістки, яка помітно прискорилася, значно зріс, і перевага була тепер уже на її боці. Костенюк, яка програла чотири партії поспіль, ніяк не могла зорієнтуватися і допускала численні помилки, поступово здаючи позиції та втрачаючи свій відрив від української суперниці. Цього разу лише двома поразками обмежилася вже Ганна Ушеніна (4:6). Перед серією однохвилинних партій у дівчат, які загалом грали приблизно на одному рівні, було однакова кількість балів – 9,5:9,5.
На заключній стадії – під час однохвилинних партій – росіянка перевершити суперницю і знову опинитися на лідерських позиціях не змогла. А кінцівка була дуже драматичною. Ушеніній вдалося вирватися вперед (4:2), але Костенюк змогла виграти дві партії поспіль, і рахунок в матчі знову зрівнявся – 13,5:13,5.
Доля матчу вирішувалася в останній партії, де Ушеніна грала білими. Об’єктивно у росіянки була велика перевага і хороші шанси на перемогу. Але вона зробила кілька неточних ходів, тож визнала поразку. Результат матчу – 14,5:13,5 на користь українки.

Турнір легенд

Вчора на платформі chess24 стартував онлайн-турнір «Легенди шахів», який триватиме до 5 серпня. Серед його учасників є і український гросмейстер Василь Іванчук. У супертурнірі для десяти шахістів, крім львів’янина Іванчука, зіграють чемпіон світу Магнус Карлсен, Ліжень Дін, Ян Непомнящий, Аніш Гірі, Вішванатан Ананд, Володимир Крамник, Петро Свідлер, Борис Гельфанд і Петер Леко.
Турнір розпочнеться з попереднього раунду, в якому шахісти гратимуть протягом дев’яти днів. Кожен матч буде складатися з чотирьох партій з контролем 15 хвилин + 10 секунд. Якщо буде зафіксована нічия, то суперники гратимуть Армагеддон, де у білих 5 хвилин проти 4 хвилин у чорних, але білим треба лише перемагати, а нічия – на користь чорних. За перемогу без Армагеддона налічується 3 очка, якщо ж матч закінчиться в Армагеддоні, то переможець отримає 2 очка, а той, хто програв – 1.
Потім четвірка кращих розіграє титул за нокаут-системою, півфінали і фінал гратимуть до 2 перемог. Кожен матч складається з чотирьох партій з контролем 15+10.
Єдина відмінність від матчів на попередньому етапі полягає у тому, що якщо матч закінчиться з рахунком 2:2, то перед Армагеддоном будуть дві бліц-партії з контролем 5+3.
Призовий фонд – 150 000 доларів, переможець отримає 45 тисяч та місце в Гранд-фіналі Magnus Carlsen Chess Tour із бюджетом мільйон доларів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4596 / 1.57MB / SQL:{query_count}