Пандемія коронавірусу змусила спортивні організації призупинити всі змагання по всьому світу, але спортивні функціонери шукають шляхи для того, щоб мінімізувати фінансові втрати через цю зупинку. Головна мета – бодай якось завершити чи провести цей сезон, оскільки контрактні зобов’язання дуже сильно б’ють по кишені. Услід за футболом, який повним ходом повертається на стадіони, свої плани стосовно нинішнього сезону оприлюднили НХЛ, НБА і «Формула-1».
За новими правилами
Нещодавно Національна хокейна ліга (НХЛ) зробила те, про що довго говорила: офіційно оголосила, що сезон буде відновлений, а Кубок Стенлі розіграний. Комісіонер найсильнішої ліги світу Гері Беттмен давно казав про те, що його організація докладе всіх зусиль для того, аби дограти сезон, ще з моменту його зупинки – 12 березня.
Коли пандемія буквально зачинила американців у домівках, здавалося, що реалізувати ці надії буде неможливо, та все ж Беттмен не відступився від своїх слів, і спеціальний комітет, що включив велику кількість різних осіб, з усіх зацікавлених сторін, розробив проєкт, який прийнятий як оптимальний в обставинах, що склалися.
Важливо назвати кілька ключових моментів і проаналізувати їх, хоча зробити це не так просто через безпрецедентність ситуації.
По-перше, формат плей-оф, де виступлять 24 команди, – це точно вперше. Та й узагалі кубкові баталії в історії ліги проходили у різних форматах. У різні роки різнилося число учасників і кількість матчів у серіях, але так багато команд не брали участі в розіграші Кубку Стенлі ніколи!
До цього граничною кількістю учасників плей-оф було 16 клубів. Стільки команд були допущені в кубкові серії уперше в сезоні1979/1980, коли через банкрутство Всесвітньої хокейної асоціації (ВХА) Національна хокейна ліга (НХЛ) прийняла в свої ряди чотири колективи (у тому числі «Едмонтон Ойлерз» і «Вінніпег Джетс»), розширившись до 21 команди.
Ще кілька років перший раунд проводили до трьох перемог, що вже стало кроком уперед, оскільки раніше він був попереднім і складався з максимум трьох матчів, тобто виграти потрібно було лише двічі.
Ну а звичний для всіх формат розіграшу Кубку був установлений 33 роки тому – в сезоні 1986/1987. Саме з тієї кампанії всі серії плей-оф проводили до чотирьох перемог.
Зараз перший раунд уже назвали кваліфікаційним (буде проведено до трьох перемог). У такому ж форматі можуть відбутися й перші два основні раунди, хоча це ще не точно. А ось фінали конференцій і загальний фінал складатимуться із семи ігор (якщо переможці, звичайно, не здобудуть чотири перемоги раніше).
Звичайно, такий формат не до вподоби багатьом. Навіть капітан «Монреаля Канадієнс» Ши Вебер назвав його несправедливим, адже його клуб при інших розкладах напевно пролітав повз Кубок Стенлі, а тепер має шанс за нього поборотися.
З другого боку, не допускати команди, які мали теоретичні шанси потрапити в баталії на виживання, було менш гуманним. Все-таки НХЛ – ліга, де трапляються найнеймовірніші події. Кілька років тому «Оттава Сенаторз» піднялася із самого дна після Матчу всіх зірок і, видавши чудову серію, увірвалася в кубкову вісімку. Ну а торік «Сент-Луїс Блюз» ще в січні замикав турнірну таблицю всієї ліги і в підсумку здобув кубок Стенлі.
Наразі НХЛ «відчепила» тільки сім найбезнадійніших клубів, серед яких привід для невдоволення є хіба що у «Баффало Сейбрз». Але й невдоволення це схоже на нарікання на невезіння і кивання на сусідів по таблиці. Мовляв, ось «Монреалю» дали шанс, а нам ні.
З урахуванням того, що дограти регулярний чемпіонат все-таки неможливо фізично, формат плей-оф на 24 клуби бачиться не тільки максимально справедливим, але й гранично цікавим.
Ці баталії, ще й на нейтральній території, привнесуть щось абсолютно нове, незвідане і якось компенсують довге очікування хокейних уболівальників. Хто знає, можливо, головний трофей у підсумку здобуде хтось, хто був на момент припинення сезону за межами вісімки. І це буде заслужено: неможливо пройти такий марафон, який ще доведеться здолати учасникам плей-оф, і перемогти випадково.
Окрема історія з вісьмома кращими клубами конференцій. На сході «Бостон Брюїнз», «Тампа-Бей Лайтнінг», «Вашингтон Кепіталз» і «Філадельфія Флайєрс», а на заході «Сент-Луїс Блюз», «Колорадо Евеланш», «Вегас Голден Найтс» і «Даллас Старз» потраплять відразу в перший раунд, без кваліфікаційного. Але лідерам доведеться провести турнір всередині своїх конференцій за правилами регулярних чемпіонатів. Його мета не тільки в тому, щоб вони отримали практику. Всередині топ-4 будуть розіграні номери посіву. Тут, звичайно, є досить велике поле для дискусій, адже «Бостон» впевнено очолював лігу, а в Західній конференції за перше місце реально боролися лише «Сент-Луїс» із «Колорадо». Але тут все-таки головне можливість лідерів увійти в гру щонайраніше і мати стимул перемагати.
Щодо дат і місця проведення турніру, то тут поки ще тривають консультації. Відомі десять міст-кандидатів на проведення матчів плей-оф: Чикаго, Коламбус, Даллас, Едмонтон, Лас-Вегас, Лос-Анджелес, Міннеаполіс, Піттсбург, Торонто, Ванкувер. Із цього списку оберуть два міста. Також відомо, що тренувальні табори для хокеїстів відкриють 1 липня, тож сезон відновлять не раніше ніж у середині липня.
Баскетбол у Диснейленді
А ось керівництво Національної баскетбольної асоціації (НБА) лише вчора вночі мало оголосити відновлення сезону. Вже практично відомий формат: регулярний чемпіонат буде завершений за участі 22 команд. Всі ігри планують провести в парку розваг у Disney World, який розташований в Орландо (штат Флорида, США). Сезон повинен відновитися 31 липня, а в разі семи матчів у фінальній серії завершиться 12 жовтня.
До списку учасників увійшло по вісім команд кожної конференції, які на момент зупинки розіграшу перебували в зоні плей-оф. Серед них: «Лос-Анджелес Лейкерс», «Лос-Анджелес Кліпперс», «Денвер», «Юта», «Оклахома», «Х’юстон», «Даллас» і «Мемфіс» (Західна конференція), а також «Мілуокі», «Торонто», «Бостон», «Маямі», «Індіана», «Філадельфія», «Бруклін» і «Орландо» (Східна конференція). Сезон продовжать і клуби, що відстають від зони плей-оф не більш ніж на шість перемог. До цього списку ввійшли «Портленд», «Нью-Орлеан», «Сакраменто», «Сан-Антоніо» і «Фінікс» (Західна конференція), а також «Вашингтон» (Східна конференція).
Зазначається, що кожна команда зіграє по вісім матчів для визначення номера посіву. Якщо клуб, який посяде дев’яте місце, відставатиме від восьмої сходинки менш ніж на чотири перемоги, між ними проведуть очне протистояння. Претендент на плей-оф повинен обіграти суперника двічі, не зазнавши при цьому жодної поразки. Команді з восьмого місця достатньо буде здобути одну перемогу.
Напевно, найцікавіше в цій ситуації те, який бонус отримають команди з кращим номером посіву, оскільки бонус у вигляді домашнього вирішального матчу вже не діятиме.
Наразі озвучують такі ідеї:
– Команда з більш високим номером посіву здобуде перше володіння м’ячем у другій, третій і четвертій чвертях.
– Зможе призначити одного гравця, якому буде дозволено зробити сім фолів замість шести.
– Отримає можливість взяти додатковий тренерський запит, щоб оскаржити суддівське рішення.
– Зможе привезти паркет зі своєї рідної арени, щоб зберегти відчуття домашнього майданчика.
– Здобуде право вибрати готель для розміщення – ESPN Wide World of Sports Complex або Disney World Resort.
«Формула» теж готується
А керівництво чемпіонату світу «Формули-1» представило розклад першої половини сезону. Поки в календарі лише вісім етапів, причому в двох випадках автодроми прийматимуть по два етапи поспіль. Старт першості призначений на 5 липня, коли відбудеться Гран-прі Австрії (нагадаємо, що першість мала стартувати ще в березні, але була відкладена).
Чемпіонат світу – 2020 розпочнеться 5 липня, коли відбудеться Гран-прі Австрії. Ці перегони, як, утім, і сім наступних, пройдуть без глядачів. Через тиждень, 12 липня, на тому ж автодромі в Шпільберзі відбудеться ще один етап. Щоб не виникало плутанини, він називатиметься «Гран-прі Штирії» (федеральна земля на південному сході Австрії). До слова, це буде перший в історії «Формули-1» досвід проведення двох поспіль етапів на одному автодромі.
Із Австрії команди переберуться до Угорщини, де 26 липня відбудуться треті перегони сезону. А потім, 2 і 9 серпня, знову пройде здвоєний етап. Перший називатиметься «Гран-прі Великобританії», другий – «Emirates Гран-прі». Нагадаємо, спочатку передбачалося, що британські перегони пройдуть услід за австрійськими, але реалізації плану завадила позиція британського уряду, який наполягав на тому, що всі особи, які прибувають в країну з-за кордону, повинні відбути двотижневий карантин. Через це перегони в Сільверстоуні довелося перенести на серпень, до якого карантинні обмеження повинні бути зняті.
У серпні «Формула-1» проведе ще два етапи – 16 серпня в Іспанії і 30 серпня в Бельгії. На 6 вересня призначене Гран-прі Італії. Що стосується календаря на другу частину сезону, то його сформують пізніше.
В цілому планують провести 15-18 Гран-прі (проти 22-ох у первісному календарі). Але навіть якщо не вдасться організувати жодних перегонів, окрім тих восьми, що вже заплановані, чемпіонат світу все одно буде визнаний таким, що відбувся. Згідно з правилами, мінімальне число перегонів, яке має включати сезон, становить якраз вісім.
Підтвердивши дати проведення восьми перших Гран-прі сезону, керівництво «Формули-1» опублікувало список із п’яти умов, які повинні гарантувати безпеку:
1. Регулярні тести. За допомоги приватної лабораторії усі співробітники команд, які вирушають на перегони, пройдуть перед відправкою тест на Covid-19. До змагань допустять лише тих, у кого буде негативний результат. У ході змагань тести повторюватимуться, у тому числі після прибуття на трасу. Всі місцеві співробітники теж пройдуть тест перед початком змагань.
2. Закриті перегони. Перші етапи будуть закритими, тобто пройдуть без уболівальників, гостей і партнерів команд. Уболівальники зможуть потрапити на трибуни, щойно це стане безпечним.
3. Мінімум співробітників. Усі команди значно скоротять кількість співробітників, які поїдуть на перегони. Деякі функції, як-от технічне забезпечення трансляції Гран-прі, будуть виконувати дистанційно.
Крім того, персонал на місцях буде ізольований у відповідних підрозділах команди і не зможе взаємодіяти з іншими.
4. Чартерні рейси. Весь персонал, який бере участь у перегонах, маючи перед від’їздом негативний тест на коронавірус, подорожуватиме ізольовано – з максимальним використанням приватних рейсів і приватних трансферів між місцями проведення змагань, готелями та аеропортами, щоби запобігти взаємодію з людьми, які не пройшли тестування.
5. Соціальна дистанція. Необхідна соціальна дистанція буде дотримана на всіх заходах, у тому числі й на церемонії виконання національного гімну, в закритому парку, на подіумі та під час спілкування з пресою.