Пандемія коронавірусу в Європі поволі вщухає, і повертаються футбольні турніри. Ще кілька тижнів тому на нашому континенті у футбол грали лише білоруси, але станом на сьогоднішній день поновилися турніри відразу в декількох внутрішніх першостях. Звичайно, дуже приємно бачити німецький чемпіонат, де після вимушеного простою вдалося без особливих проблем провести два тури. Минулий вікенд ознаменувався поверненням футболу в Угорщину, Чехію і Вірменію. Наприклад, клуб українського тренера Сергія Реброва «Ференцварош» у суботу, 23 травня, здолав «Дебрецен», і за лідера чемпіонату Угорщини грали наші співвітчизники Ігор Харатін та Олександр Зубков.
Європейський список відновлених чемпіонатів можна ще трохи розширити, адже сумарно рестарт футбольного сезону відбувся в семи країнах: Білорусь, Німеччина, Угорщина, Чехія, Вірменія, Естонія і Фарерські острови. Якщо говорити про світові масштаби, то додамо до цього переліку такі держави: Південна Корея, Туркменістан, В’єтнам, Тайвань, Коста-Ріка і Бурунді.
І це вже тринадцять позицій, яких ставатиме з кожним днем більше. Цього тижня мають вже почати грати в Литві, Данії, Австрії, Польщі, Сербії, Хорватії, Ізраїлі, Чорногорії. Проте всі очікують повернення великої трійки – Іспанії, Англії та Італії. Ситуація з футболом у цих країнах все ще неоднозначна, оскільки вони, згідно зі статистикою, найбільше постраждали від пандемії.
Скажімо, на Піренейському півострові оптимізм більшає з кожним днем. Ще зовсім недавно, не маючи «зеленого світла» на державному рівні, представники Ла Ліги говорили про відновлення чемпіонату країни в кінці другого тижня червня. Днями прем’єр-міністр країни Педро Санчес авторитетно ухвалив, що футбольні баталії можуть поновитися 8 червня!
Однак у «важкий» понеділок, звичайно, ніхто не починатиме велику справу, тому іспанським клубам необхідно дочекатися вікенду. Хоча бос Ла Ліги Хав’єр Тебас схиляється до того, що поєдинки пробного 28-го туру необхідно розтягнути на чотири дні і почати в четвер. При цьому окремі засоби масової інформації в Іспанії вважають, що клуби захочуть отримати трохи більше часу на тренувальну роботу, тож запасний варіант рестарту першості – це перенесення дат на тиждень. Однак і така позиція зайвий раз підтверджує той факт, що відновлення сезону в Іспанії є реальністю на 99%. Той же Тебас не забув уточнити, що змінити плани може тільки новий спалах активності коронавірусу у футбольному середовищі, однак нинішні запобіжні заходи дозволяють повірити в те, що глобальних інцидентів насправді не буде.
Набагато менше оптимізму на Туманному Альбіоні, де повторне тестування призвело до ще двох позитивних випадків захворювання. Сумарно за минулий тиждень вісім футболістів пішли на самоізоляцію через коронавірус. Найскладніша ситуація у «Вотфорді», де одночасно захворіло два гравці – асистент головного тренера і працівник бази. І це лише перша частина глобальної проблеми...
Друга складова – футболісти, які в ситуації, що склалася, відмовляються тренуватися, боячись принести Covid-19 у сім’ю. Це поки що поодинокі випадки, однак вони можуть частішати, оскільки гравці фактично здобули можливість не дотримуватися умов контракту. Про це сказав генеральний секретар Міжнародної федерації асоціацій професійних футболістів (FIFPro) Йонас Байєр-Хоффманн, розповідаючи про звичну для Європи толерантність: «У деяких гравців є побоювання, і це нормальна реакція в нинішній час. Футболісти бояться заразити своїх дітей, дружин, батьків. Наполягаю на тому, щоб клуби ставилися до цього з розумінням, а не виписували штрафи за пропущені тренування». Щоправда, в клубах з цією позицією абсолютно не згодні. Тож можна зробити висновок, що відновлення англійського чемпіонату насправді опинилося під загрозою. У кращому випадку рестарт першості відбудеться приблизно 20 червня, запасний варіант – 27 червня, але якщо до цих дат не вдасться підійти у всеозброєнні, часу на рестарт сезону просто не буде.
На Апеннінах, на жаль, справи теж ідуть не найкраще. В цій країні заборонене проведення спортивних заходів до 14 червня. Так що повернення до футбольного життя також може відбутися приблизно 20 червня. Із понеділка команди вже почали колективну роботу на тренуваннях, тому так зване світло в кінці тунелю вже можна побачити.
Вірить у краще й міністр спорту Італії Вінченцо Спадафора, однак і він поки що не робить гучних заяв: «Я розумію, що футболісти знову хочуть грати після двох із половиною місяців простою, впродовж яких вони проявили почуття відповідальності. Але все ще необхідна обережність, треба дотримуватися медичного протоколу. Зараз ми будемо тестувати гравців під час тренувального процесу, аби отримати, сподіваюся, інформацію про позитивну динаміку, а вона буде в разі негативних результатів. Незабаром Федерація футболу Італії сформує вимоги, які стосуватимуться проведення матчів. Ці норми мають бути затверджені науково-технічним комітетом, після чого будуть зроблені відповідні висновки. Вважаю, що в кінці травня ми зрозуміємо, чи вдасться відновити сезон. Я хочу бути оптимістом! Але якщо випадки зараження людей в країні все ще матимуть загрозливий характер, то і футбол не зможе перезапуститися».