Минулого тижня в Німеччині відновили матчі Бундесліги. Саме німецька першість першою з топчемпіонатів повернулася до активної фази. Звісно, порожні трибуни, деякі технічні та медичні нюанси не сприяють повноцінній радості, але сам факт того, що футбол поступово повертається у життя, не може не тішити. Услід за німцями та фарерцями (на островах офіційно вже нема коронавірусу, і першість там стартувала два тижні тому) відновити або розпочати чемпіонати планують в Естонії, Данії, Австрії, Чехії, Польщі, а також в Україні. У нас орієнтовно, якщо нічого критичного не відбудеться, матчі в еліті відновлять наприкінці травня. Щоправда, існує варіант, коли доведеться відкласти старт на червень. Усе залежатиме від рішень уряду. Але крок за кроком все йде до того, що український футбол повертається.
Проблеми календаря і формату
Один із головних кроків у напрямку відновлення першості був зроблений у другій половині минулого тижня, коли відбулася робоча нарада за участі представників усіх 12 колективів вітчизняної Прем’єр-ліги (УПЛ) та Української асоціації футболу (УАФ). Клуби підтвердили, що готові проводити матчі з 30 травня (базовий день), про що й мовилося спочатку. Хоча невелика правка була внесена в календар решти команд першості: якщо раніше говорили про завершення другого етапу чемпіонату 11 липня, то тепер акцент роблять на фініш 18 липня, на коли й запланований 32-ий тур.
Через цей нюанс виникли проблеми з фіналом Кубку країни, який був запланований на 15 липня, але тепер, судячи з усього, буде перенесений на 22 липня. Півфінали Кубку наразі залишаються на колишній позиції – 10 червня. Після фіналу Кубку повинні пройти стикові матчі за п’яту путівку в Лігу Європи, проте конкретні дні матчів також залишаються в невизначеному статусі. Попередньо називають дати 23 і 26 липня, однак теоретично це можуть бути й останні дні другого літнього місяця.
Докладніше про підсумки бесіди розповів директор юридичного департаменту УАФ Ігор Грищенко: «Відповідно до першого етапу пом’якшення урядом України карантину клуби вже відновили тренування з 12 травня. Саме про це, а також про можливості для поступового відновлення змагального процесу мовилося під час зустрічі. Проведення матчів можливе на наступному етапі пом’якшення карантину. Ми поінформували клуби УПЛ про те, що УАФ звернулася до Міністерства охорони здоров’я України з проханням розробки медичного протоколу для повернення до змагань. Також обговорювали питання обов’язковості тестування футболістів і представників команд на Covid-19 безпосередньо перед змаганнями, проговорювали джерела фінансування і нюанси проведення таких тестів. Існує дилема щодо кількості осіб, яких можна буде залучати до організації та проведення матчів без глядачів: УАФ просить МОЗ збільшити кількість із 50 до 200. Це гравці, тренерський штаб, представники команд, правоохоронці, медики, телетранслятори, технічні працівники та персонал стадіону».
Особлива увага була приділена формату проведення заключної частини сезону. Нагадаємо, що у верхній шістці «Шахтар», «Динамо», «Десна» і «Колос» закликали всі поєдинки проводити в Києві, де для реалізації цього завдання є необхідна інфраструктура. Наприклад, основним чинником вважають наявність трьох стадіонів: «Олімпійський», «Динамо» імені Валерія Лобановського і «Оболонь-Арена». «Біло-сині» пропонували «Зорі» та «Олександрії» непогані умови для проведення тренувального процесу на динамівській базі, адже цим колективам доведеться на півтора місяця перебратися до столиці України.
Ці аргументи, щоправда, аж ніяк не задовольнили представників «Зорі» і «Олександрії», які наполягають на тому, що винаходити «велосипед» на даному етапі не потрібно – нехай кожен колектив грає на своєму полі. Судячи з усього, саме до такого формату чемпіонату варто готуватися, але ніде не подівся той факт, що окремі клуби домовлятимуться між собою, аби спростити питання логістики.
Наприклад, вже зараз мовиться про те, що через півтора тижня в рамках 24-го туру матч «Шахтар» – «Динамо» відбудеться в Києві на «Олімпійському», до чого схиляються керівники команд. Також є велика ймовірність того, що в головному місті країни домашні зустрічі проводитиме не тільки «Колос», а й «Десна». Загалом увесь згаданий квартет повинен базуватися в столиці, але при цьому виїжджати в Запоріжжя й Олександрію доведеться.
У нижньому секстеті взагалі ніякого одностайності немає, тому «Дніпро-1», «Маріуполь», «Львів», «Ворскла», «Олімпік» і «Карпати» повинні спокійно грати в рідних населених пунктах. Звичайно, за винятком «олімпійців», які з 2014 року влаштувалися в столиці України, експлуатуючи динамівську арену імені Валерія Лобановського. Додамо, що перед поєдинками стадіони будуть перевіряти на дезінфекцію, щоб дотримати умов безпеки учасників змагань та обслуговуючих осіб.
Проблемна організація ігор
Усі подробиці організації ігор ще будуть опрацьовані в контакті зі структурами охорони здоров’я. Та вже зараз зрозуміло, що виїзди доведеться здійснювати двома або навіть трьома автобусами, оскільки «шахове» розміщення людей у транспортних засобах має відповідати вимогам уряду, які вироблялися на базі рекомендацій МОЗ.
Наразі всі клуби Прем’єр-ліги розпочали повноцінні тренування, які стали можливими після обов’язкового тестування на коронавірус. Останніми тестування проходили «Карпати» і ФК «Львів». Цікаво, що саме «Карпати» ледь не єдині з еліти, хто заявив, що має певні фінансові проблеми з тестуванням гравців, однак у підсумку в понеділок тестування таки відбулося.
Ще одне проблемне питання – проведення товариських матчів. Але не факт, що всі клуби скористаються цією опцією. З огляду на все ще не ідеальну ситуацію в країні з поширенням коронавірусної інфекції організація спарингів буде утруднена, оскільки вимоги дезінфекції стадіонів все одно необхідні. Також доведеться зіткнутися з додатковими витратами в суддівській площині, оскільки саме команди своїм коштом мають тестувати суддів, розміщувати їх у тому чи тому місті, а також організовувати трансфер. Причому користуватися доведеться не громадським транспортом, а якимись особистими засобами пересування, що пов’язане з додатковими витратами.
І в організаційному плані існують певні труднощі, адже спочатку доведеться отримати в Прем’єр-лізі дозвіл на проведення товариської зустрічі, потім тестувати всіх офіційних осіб. І робити це за три дні до спарингу, причому результати тесту повинні з’явитися не пізніше ніж за 24 години до гри. Загалом вимальовується досить складна схема, тож існує велика ймовірність того, що багато колективів відмовляться від підготовчих дуелей. Тим паче, що часу до відновлення чемпіонату залишається щораз менше. Звичайно, якщо виконком УАФ затвердить 30 травня як базовий день проведення 24-го туру, а не зрушить усю кампанію на 6 червня (цю дату вважають резервною датою рестарту сезону).
Всі представлені аспекти організації зустрічей стосуватимуться й офіційного рівня, так що і в цьому плані Ліга, клуби та Комітет арбітрів УАФ повинні виробити оптимальну схему реалізації «дорожньої карти». Уболівальникам же доведеться розраховувати тільки на телебачення та інтернет, оскільки порожні трибуни ніхто не скасовував і скасовувати не планує. При цьому неофіційні джерела свідчать, що уряд, відштовхуючись від позиції Міністерства охорони здоров’я, не допустить глядачів на стадіони навіть у липні, так що весь завершальний відрізок сезону пройде за порожніх трибун. І цей неприємний момент, звичайно, стосується фіналу Кубку України. Однак із таким вердиктом клуби давно змирилися, поставивши на перше місце сам факт завершення чемпіонату 2019/2020.
Проблемні ліги
І якщо з елітою все більш-менш зрозуміло (питання переважно до календаря та логістики), то в інших лігах не все так райдужно. Клуби еліти зійшлися на думці, що не треба відновлювати змагання в чемпіонатах України U-21 і U-19. Спочатку єдиної позиції з цього питання не було, але в ході обговорення організаційних аспектів було вирішено, що зосередитися варто на основному турнірі, а молодіжною і юнацькою першістю доведеться пожертвувати. Тому в турнірі U-21 золоті медалі можуть отримати представники «Шахтаря», на другому місці залишаться динамівці, а «бронзу» віддадуть «Ворсклі». Полтавці, до речі, такий самий результат демонструють у чемпіонаті U-19, вище розташувалися гранди, але в іншій послідовності: «Динамо» – «золото», «Шахтар» – «срібло».
Не можна забувати, що всі ці рішення ще має підтвердити виконком УАФ. Засідання цього доленосного органу має відбутися на поточному тижні, тому в четвер або п’ятницю, 21 або 22 травня, повинні з’явитися всі контури кінцевого відрізка сезону. Є підозра, що з несподіваними висновками ми не зіткнемося, тому поточний формат чемпіонату представники Федерації повинні підтримати.
Тоді ж буде затверджений принцип ротації між елітним дивізіоном і Першою лігою. Нагадаємо, що в регламенті прописана формула, якою припускається розширення Прем’єр-ліги до 14 клубів у наступному сезоні, що буде реалізоване шляхом вильоту однієї команди і поповнення трьома колективами нижчого дивізіону. З цього питання особливих дискусій у публічній площині немає, тому можна припустити, що екстрене завершення сезону не вплине на принцип обміну між лігами. Щоправда, в цьому випадку багато що залежатиме від позиції Професійної футбольної ліги, яка також на поточному тижні обговорить стан справ у Першій та Другій лігах, де немає єдиної позиції щодо можливого відновлення баталій. Далеко не всі підтримують ідею повернення до футболу.
Львівщина на низькому старті
Готується до повернення й аматорський футбол. Обласні асоціації самостійно вирішують, коли найкраще проводити турніри. У понеділок, 18 травня, в приміщенні обласного Будинку футболу під керівництвом голови Львівської асоціації футболу Олександра Шевченка відбулася перша після карантинних обмежень нарада, на якій вирішували питання відновлення футбольних змагань на Львівщині.
До цього працівники ЛАФ працювали в режимі онлайн і збиралися в офісі лише для реалізації соціальних ініціатив Олександра Яковича – надання допомоги ветеранам, медичним закладам і дитбудинкам.
Цього разу головним питанням був поетапний вихід футболу Львівської області з карантину і певні зміни, пов’язані з безпекою команд. Наразі передбачається, що з 22 травня аматорські команди зможуть офіційно розпочати повноцінні тренування з дотриманням усіх норм, затверджених Міністерством охорони здоров’я. Із 30 травня планують продовження традиційних Меморіалу Ернеста Юста, Кубку Карло Мікльоша, Кубку Весни пам’яті Володимира Якубовського і Кубку чемпіонів Львівщини. До регламентів цих турнірів будуть внесені відповідні зміни, зокрема щодо проведення поєдинків на трав’яних полях.
Після цього за позитивного розвитку подій із середини червня в планах початок нового сезону чемпіонату Львівської області. Щоправда, без участі юнацьких команд у першому колі. Якщо ситуація буде стабільна, із серпня для юнаків проведуть Кубок і чемпіонат в одне коло. «В умовах пандемії коронавірусу важко будувати далекоглядні плани. Насамперед нам потрібно завершити розпочаті раніше кубкові змагання. Надалі, якщо все буде гаразд, поступово відновлюватимемо обласний чемпіонат. Звичайно, поки що без глядачів, з урахуванням рішень уряду і місцевої влади. Станом на сьогодні я не впевнений, що можна відновлювати змагання серед дітей. Діти – наше майбутнє. Я переживаю за їхнє здоров’я», – зазначив у коментарі інформаційному центру Львівської асоціації футболу Олександр Шевченко.