Футбольний світ поступово відходить від пандемії коронавірусу. В Європі і світі готується до відновлення призупиненого сезону. Протягом найближчого тижня повернуться матчі чемпіонату Німеччини, слідом за ними призначений рестарт англійської Прем'єр-ліги й іспанської Прімери, а на Фарерах і в Південній Кореї вже відбулися перші матчі. В Україні нагадаємо відновити футбольну першість сподіваються 30 травня
Перші ластівки

Одним з перших (нагадаємо білоруська футбольна першість, так і не припиняла свої змагання ) 9 травня стартував чемпіонат Фарерських островів. Він повинен був початися в березні, але зі зрозумілих причин старт відклали. За весь час на Фарерах зафіксували 187 випадків зараження (останній – 22 квітня), але 8 травня влада повідомила, що всі пацієнти вилікувані. І група островів між Шотландією та Ісландією повністю звільнена від COVID-19.
«Як нація, ми досягли того, що вдалося небагатьом, – заявив прем'єр-міністр Бардур Стейг Нільсен. – Ми повинні бути вдячні і пишатися тим, чого досягли. Скоро ми повернемося до нормального повсякденного життя настільки, наскільки зможемо в цих ненормальних обставин».
Під це визначення потрапило «повернення спорту в контрольованих умовах». У місцевому чемпіонаті грають 10 команд. Всі п’ять ігор першого туру відбулися в один день, і умовно без глядачів.
Матчем туру була гра між чемпіоном «Клаксвіком» і віцечемпіоном «Б-36» з Торсхавна. У жовтні минулого року двобій між цими командами вирішував долю титулу, тому на гру тоді прийшли рекордні шість тисяч осіб (11,5% населення Фарерських островів). Цієї суботи на гру пустили не більш 50 осіб, включаючи футболістів. Без підтримки уболівальників чемпіони несподівано програли 0:2, хоча торік виграли 3:0. Коли форвард «Б-36» Себастьян Пінгель відкрив рахунок, гравці на Фарерах повелися як справжні переможці коронавірусу – полізли обніматися, ніби й не було ніякої пандемії.
Зі значно жорсткішими правилами відбуваються матчі в Південній Кореї, де футбольна першість стартувала 8 травня. Сезон національної ліги-2020 повинен був початися 29 лютого, але його відклали через коронавірус. Режим соціального дистанціювання в ослабленому вигляді в країні тривав до 5 травня, а через 3 дні стартував чемпіонат з футболу. Правда, з жорсткими обмеженнями.
Ігри проходять без глядачів. Випадки зараження ще є, а в країні побоюються повторного спалаху. Корея розгляне повернення людей на трибуну тільки після того, як 2 тижні в країні не буде нових хворих. Заборонені рукостискання і розмови між футболістами – навіть з одноклубниками. Якщо до заборони тиснути руки перед грою ми вже звикли, то бан на спілкування – нововведення. Але його добре пояснили вчені з Бельгії (KU Leuven) і Нідерландів (TU Eindhoven). У своєму дослідженні бігу вони пояснюють: людина дихає, пчихає або кашляє, залишаючи хмару частинок в повітрі. Той, що біжить за ним або просто опинився поруч проходить крізь цю хмару. Ризик передати вірус великий і без розмов. Гравці вже скаржаться на нове правило – важко обходитися без підказу.
«Ми можемо не плювати й не тиснути руки під час матчів – тут нічого складного. Але без спілкування немає і нормальної гри. Не розмовляти з партнерами по команді неможливо», – каже капітан« Інчхон Юнайтед» Кім До Хек.
Також тренери та запасні гравці повинні завжди носити маски – їм теж незвично і не дуже зручно: маска заглушає голос, через що навіть на порожньому стадіоні вас можуть не почути.
«У нас виникли труднощі з донесенням інструкцій під час гри. Але вибору немає – ми повинні виконувати вказівки», – пояснює Кім До Гюн, головний тренер« Сувон Самсунг Блювінгс».
Матч «Чонбук Хендай Моторс» – «Сувон Самсунг Блювінгс» (1:0) показав, як це виглядає. Футболістам важко давалися розпорядження: періодично вони плювали на газон, хапали один одного за руки та спілкувалися.
Пік припав на святкування гола. Як в пориві емоцій стримувати себе? А якщо єдиний гол на 84-й хвилині забив жива легенда корейського футболу Лі Дон Гук? Тут-то можна і з глузду з'їхати. Але футболісти дуже старалися стриматися.
З’явилася і нове святкування голу. Великий палець вгору – послання медикам, що рятує життя. Крім нового виду святкування, змінилося і командна радість: замість звичних ударів по спині та обіймів гравці обмежилися стусанами в груди й торкання ліктями.
Бундесліга на старті
А 16 травня відновиться чемпіонат Німеччини з футболу в Бундеслізі (а також ще у двох чоловічих і елітному жіночому дивізіонах) 18 клубів Німеччини повернулися до тренувань в кінці квітня і спочатку працювали в групах по 3-4 людини, потім вони збільшилися у два рази, а тепер все вже приступили до занять в повних складах. У країні розроблений жорсткий регламент поведінки гравців по відновленню змагань, що стосується не тільки самих матчів і тренувань, а й поведінки на базах, в готелях і навіть вдома. Цей протокол схоже буде застосований в багатьох країнах і в тому числі в Україні.
Клубам рекомендовано проводити якомога більше зборів на відкритому повітрі, а в приміщеннях дистанція між людьми не повинна становити менш як два метри. Ніяких загальних душів і харчування в клубній їдальні – їжу потрібно забирати додому. У готелях на виїзді команда повинна знімати весь поверх, при цьому гравцям заборонено відвідувати лобі-бар, замовляти обслуговування в номер, який до того ж на весь час перебування не буде прибиратися персоналом.
У роздягальнях повинна бути повна дезінфекція, зберігаються правила дистанціювання, а кожен футболіст користується індивідуальною пляшкою з водою або іншими напоями. Розминаються основні й запасні склади перед грою окремо один від одного. Суперники не перетинаються в підтрибунних приміщеннях, скасовуються рукостискання і командне фотографування.
Нині німецька футбольна ліга (DFL) робить все, щоб мати повну картину можливих заражених. На першому етапі було зроблено 1 724 тесту в 36 клубах першої та другої Бундесліги, при цьому 10 аналізів дали позитивний результат.
Цікаво, що по все тому ж регламенту, тестування будуть тривати протягом усього решти сезону, і в разі виявлення захворювання, гравець або штатний працівник буде ізольований, але при цьому дана інформація не буде повідомлятися пресі.
В останні дні DFL провела ще одну хвилю тестування, перевіривши абсолютно всіх гравців Бундесліги, і в підсумку COVID-19 був виявлений у трьох осіб.
30 квітня позитивні результати аналізів виявилися у двох гравців «Кельна» – лівого захисника Ісмаїла Якобса і півзахисника Нікласа Хауптманна, – а також фізіотерапевта клубу Даніеля Шутц. Це викликало неоднозначну реакцію, але сам «Кельн» і ліга продовжують підготовку до сезону в штатному режимі. Підкреслювалося, що у всіх трьох хвороба протікає безсимптомно. «Здоров'я і життя наших гравців і співробітників найважливіше. Вжиті кроки та стратегія постійних тестів довели свою користь», – прокоментував все це директор« козлів »Хорст Хельдт.
В іншому клубі – берлінській «Герті» – в плані здоров'я у всіх все добре, але відзначився івуарійський вінгер-ветеран Саломон Калу, який явно неуважно прочитав правила поведінки. Він перездоровалися на базі з усіма за руку, балагурив при цьому і до того ж вів стрім на своїй сторінці в Facebook, показавши навіть, як мазок на інфекцію беруть у одного з його одноклубників, незважаючи на прохання доктора видалити відео.
У підсумку пізніше футболіст стрім видалив, але було вже пізно. Калу розкритикували і в Бундеслізі, і в клубі, і в підсумку на даний момент футболіст вибачився, але все одно був відсторонений від тренувань та ігор, так що не візьме участі в перших матчах.
Щодо графіку то, до зупинки в чемпіонаті були проведені 25 турів і залишилося зіграти 9 турів. В травні буде проведено чотири тури, а в перший місяць літа будуть зіграні ще п'ять, і все закінчиться 27 червня, що дозволить потім провести повноцінне міжсезоння і вчасно стартувати кампанію-2020/21.
В цілому графік виглядає насиченим, але цілком робочим – тільки один раз між турами буде всього три дні, а часто клуби будуть жити взагалі в тижневому циклі. Загалом, з навантаженнями гравці повинні впоратися, і це стало можливим саме завдяки настільки раннього рестарту.
На черзі АПЛ і Прімера
Інша річ Англія. У понеділок уряд Великобританії оприлюднило план виходу країни з режиму обмежень, введених через пандемію коронавірусу. 50-сторінковий документ передбачає кілька етапів зняття обмежень. Стосовно спортивних заходів в ньому зазначається, що на першому етапі їх проведення залишається під забороною до 1 червня. На другому етапі буде дозволено проведення культурних і спортивних заходів за закритими дверима з дозволом їх трансляції, але за умови, що вони не призведуть до великих соціальних контактів. Повне зняття обмежень можливо тільки пізніше, у міру поліпшення епідемічної ситуації.
Хоч би що там було, а рішення британського уряду дає АПЛ можливість відновити чемпіонат Англії. Згідно з проєктом рестарту, обговорюваного клубами ліги, першість має поновитися 12 червня. Передбачається, що ігри проводитимуться з п'ятниці по неділю протягом семи тижнів.
При цьому пропонується долучити також дні в середині тижня. Іншого способу провести понад 90 матчів до 2 серпня (до цієї дати національні чемпіонати, згідно з директивою УЄФА, який планує в серпні дограти єврокубки, повинні завершитися) немає.
Щоправда, є певні внутрішні проблеми. Ліга хоче проводити матчі на десяти нейтральних стадіонах, щоб уникнути скупчення біля арен уболівальників команд, що беруть участь в матчі. Як було відзначено в рішенні британського уряду, виключення таких ситуацій є обов'язковою вимогою до організаторів спортивних заходів. Але, за різними даними, від шести до восьми клубів з нижньої частини турнірної таблиці виступають проти нейтральних полів. Вони вважають, що, граючи на своїх аренах, нехай і без глядачів, у них буде більше шансів на успіх, а значить, і на збереження прописки в прем'єр-лізі. Відзначимо, що для рестарту АПЛ, згідно із запропонованим планом, потрібна згода 14 з 20 команд ліги. Як компромісний варіант команди, яким загрожує виліт, пропонують в цьому сезоні взагалі нікого з ліги не виключати. Наразі тривають переговори.
Близький до повернення і чемпіонат Іспанії з футболу. В іспанському футболі з минулого тижня відновилося, нехай з обмеженнями, тренувальний процес, а президент La Liga Хав'єр Тебас представив план завершення сезону. За словами Тебаса, ймовірною датою рестарту першості є 12 червня, уточнивши, що в залежності від обставин «це може бути й 19 червня». Хав'єр Тебас представив навіть щось на кшталт «дорожньої карти» для завершення сезону. Вона передбачає щоденне проведення матчів протягом 35 днів. Таким чином, чемпіонат, відповідно до рекомендацій УЄФА, повинен фінішувати до 31 липня. При цьому за 24 години до чергової гри футболісти будуть тестуватися на коронавірус. Хав'єр Тебас наполягає на тому, що ризик зараження гравців, принаймні під час матчів, буде «мінімальним».
Тебаса, як з'ясувалося, анітрохи не збентежив той факт, що ініційоване тестування футболістів вже виявило п'ять інфікованих. Він зізнався, що «очікував 25-30 позитивних тестів».
Керівник La Liga вважає, що самі гравці підтримують рішення про відновлення чемпіонату. BBC підкріпила його слова цитатою Серхіо Рамоса, капітана «Реала», який заявив, що футбол в нинішніх обставинах міг би послужити «здатний відвернути чинником» для «стражденних».