Так склалося, що коли ледь не вся планета перебуває на карантині, світ спорту відійшов на задній план. Звичайно, десь відбуваються якісь спортивні змагання, але назвати чемпіонати з футболу Білорусі, Таджикистану чи Сальвадору цікавими змаганнями досить важко. І в цих умовах шахи виглядають саме тим видом спорту, який ідеально пристосований до того, щоб стати головним у світі, який переживає не найкращі часи. Бо де ж іще так часто використовують віртуальний майданчик?
І якщо недавно онлайн-активність у шахах, якщо говорити про професійний рівень, зводилася до змагань, які відстежує лише досить вузьке коло фанатів, то нині ситуація змінилася.
Звісно, у віртуальному середовищі в шахи грають чимало людей. Але дуже мало хто знає, наприклад, про такий проєкт, як Pro Chess League, у межах якого грають понад двадцять команд із залученням справжніх зірок. І навіть після того, як коронавірус, по суті, знищив увесь реальний чи не замішаний на комп’ютерних іграх спорт, у шахах і далі вирувало життя у вигляді тих самих онлайн-змагань. Але знову ж таки не таких відомих, аби про це писали ЗМІ.
Однак, стартувавши, шаховий онлайн-турнір Magnus Carlsen Invitational приречений стати досить значною подією для спорту не тільки тому, що зараз відчутний великий дефіцит вагомих спортивних подій, а через те, що в цих змагань дуже сильний склад учасників. Серед них перша п’ятірка світового рейтингу і ще три гросмейстери – цікаві персонажі. До того ж відразу після старту турніру прокинулася й ФІДЕ (Міжнародна федерація шахів), яка анонсувала свої змагання.
Магія норвежця
Загалом Magnus Carlsen Invitational – це гігантський прорив, забезпечений магнетизмом авторитетного чемпіона світу Магнуса Карлсена, який, у принципі, є обличчям сучасних шахів. Малоймовірно, що комусь, окрім норвежця, вдалося б запустити такий турнір: пів дюжини комерційних партнерів, призовий фонд у розмірі 270 тис. євро, якому позаздрять багато традиційних турнірів, і головна нагорода – 70 тис. євро – теж пристойна.
«Шахи – унікальне явище в світі спорту, тому що вони однакові на дерев’яній дошці та на моніторі комп’ютера. Це історичний момент для шахів, коли ми можемо забезпечити глядачам по всьому світу турнір найвищого рівня, в той час як усі інші спортивні змагання припинені», – заявив Магнус Карлсен перед початком турніру.
У змаганнях беруть участь вісім шахістів. До топ-п’ятірки поточного рейтингу Міжнародної шахової федерації, окрім самого Карлсена, входять американець Фабіано Каруана, китаєць Дін Ліжень, росіянин Ян Непомнящий і француз Максим Ваш’є-Лаграв. У березні вони виступали на кандидатському турнірі, що визначає претендента на титул суперника норвежця в черговому чемпіонському матчі. Але цей турнір зупинили після першого кола через закриття російських кордонів.
Інші три гросмейстери – невипадкові персонажі. Нідерландець Аніш Гірі теж потрапив на кандидатський турнір і замикає рейтингову десятку. Американець Хікару Накамура, досвідчений шаховий боєць, ще донедавна був не просто в десятці, а біля верхівки.
Начебто зайвий тут Аліреза Фірузджа – він за межами двадцятки, рейтинг його відносно невисокий на тлі знаменитостей. Але саме Фірузджа може бути найцікавішим учасником турніру. Йому лише 16 років. Грає наразі під прапором ФІДЕ, маючи статус біженця. З рідним Іраном порвав відносини наприкінці минулого року, розуміючи, що заборона місцевої влади зустрічатися з ізраїльтянами може погубити його кар’єру.
Однак запрошення на турнір Магнуса Карлсена – зовсім не аванс молодому вундеркінду, який прийняв складне рішення: Фірузджа з точки зору результатів цілком відповідає амбіціям Magnus Carlsen Invitational. На останньому чемпіонаті світу зі швидких шахів, перед яким хлопець утік з Ірану, він фінішував другим услід за Карлсеном. А буквально минулого тижня перетнувся з норвежцем у фіналі онлайн-турніру Banter Blitz Cup і на цей раз переміг. Здається, той успіх і визначив його появу на турнірі.
А ще варто врахувати, що на Magnus Carlsen Invitational грають якраз в улюбленому Фірузджою режимі. Це не «класика», а швидкі шахи і бліц, в якому він здобув найгучнішу перемогу в кар’єрі. Формат турніру передбачає сім турів групового етапу з матчами із чотирьох партій у рапіді і так званим «армагедоном» (це коли білим дають п’ять хвилин на партію, а чорним – чотири, зате при нічиїй присуджують виграш) на випадок рівності за їхніми підсумками.
Переможець матчу отримує 3 очки, переможений – 0. При «армагедоні» переможець отримує 2 очки, переможений – 1. Цікаво, що саме «армагедон» приніс Карлсену успіх у стартовому турі в протистоянні з Накамурою.
Після групового етапу йде плей-оф – півфінали для четвірки кращих, а за ними –матч за третє місце і фінал. На цій стадії додають ще один раунд змагань між рапідом і «армагедоном» – партії в звичайний бліц.
Загалом перші тури показали досить видовищну картину. Такі жорсткі ігри в шахах останнім часом у тренді, і Магнус Карлсен ще кілька років тому говорив про те, що хотів би, аби їхнє значення, навіть у чемпіонському циклі, в якому панує «класика», було більшим.
Цікаво й те, як забезпечують «чесну гру». Заходи доволі жорсткі: це і додаткові камери, що охоплюють усю територію, на якій виступає гравець, і спостереження за комп’ютером гравця під час гри, і стандартні автоматичні та людські системи виявлення шахрайства, які працюють у всіх шахових партіях інтернет-порталу chess24, на якому проводять турнір і який, по суті, належить Карлсену. До того ж організатори розраховують на чесність самих шахістів, які можуть програти значно більше, аніж гроші, якщо їх спіймають на шахрайстві.
ФІДЕ дістає «стариків»
Звісно, у ситуації коли один шахіст здатний провести супертурнір, Міжнародна шахова федерація оголосила про проведення на початку травня ще одного великого онлайн-турніру. Мовиться про так званий Кубок націй, який триватиме з 5 по 10 травня (цікаво, що якраз 3 травня відбудеться фінал турніру Карлсена, тож у ФІДЕ, напевно, розраховують на те, що деякі учасники турніру норвежця теж долучаться до Кубку націй).
Наразі в офіційному анонсі мовиться про те, що в змаганнях візьмуть участь збірні Росії, США, Європи, Китаю, Індії, а також збірна «решти світу». В рамках змагання проводитимуть партії у швидкі шахи.
Партнером ФІДЕ в організації турніру стала ще одна ігрова онлайн-платформа
сhess.com, яка є головним конкурентом chess24. Однак призовий фонд турніру дещо менший – 180 тис. доларів.
ФІДЕ обіцяє, що турнір буде порівнюваний із «епохальними» подіями на кшталт матчу між командами СРСР та збірної світу на чолі з Боббі Фішером у 1970 році. Приводом для таких заяв став, мабуть, попередній список учасників турніру. В ньому фігурують одразу три недавні чемпіони світу (володіли титулом до його теперішнього володаря Магнуса Карлсена): 13-ий чемпіон Гаррі Каспаров, 14-ий Володимир Крамник і 15-ий Вішванатан Ананд. При цьому російські гросмейстери Каспаров і Крамник уже формально завершили кар’єру, а Ананд значно здав у світі шахів. Про участь когось із українських шахістів у цих змаганнях наразі не відомо, хоча, скажімо, Василь Іванчук, виглядав би в цій компанії досить цікаво.
І як би там не було, найпомітнішим, звичайно, стане можливий виступ Гаррі Каспарова. Легенда шахів пішов зі спорту в політику ще у середині минулого десятиліття і з того часу лише кілька разів зіграв у «виставкових» змаганнях. Чи справді він погодився на участь в турнірі під егідою ФІДЕ, також невідомо.