Через пандемію коронавірусу усі чемпіонати провідних ліг Європи і світу припинені. У європейському футболі у звичному режимі проходить тільки чемпіонат Білорусі, який стартував 19 березня, і в якому вже відбулися матчі чотирьох турів. Поки що влада Білорусі, зокрема й футбольна, не має наміру зупиняти турнір, хоча заклики зробити такий непростий і непопулярний крок звучать в цій країні дедалі голосніше. А інші країни шукають шляхи та можливості, аби відновити футбольну першість, однак наразі все це виглядає лише далекою перспективою.
Україна та світ
На жаль, побачити український футбол найближчий місяць абсолютно нереально. Епідемія у нашій країні набирає обертів, і 8 квітня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що суворий карантин в Україні, найімовірніше, буде продовжений до початку травня, а потім можливі деякі послаблення. І в цих умовах футбол явно на другому плані. Проте ведучий футбольного шоу «ТаТоТаке» Сергій Болотніков повідомив, що УАФ запланувала повернення до розіграшу чемпіонату України на початку червня. Футбольні чиновники принципово хочуть закінчити чемпіонат, щоб уникнути можливої «війни» за друге місце між «Зорею» та «Динамо».
Попередній план – відновити чемпіонат у першій половині червня. Але навіть якщо доведеться повертатися до футболу в липні, в УАФ повідомили, що вони встигають.
Наразі всі команди перебувають на карантині. У неділю футбольний журналіст Ігор Циганик у своєму твіттері повідомив, що київське «Динамо» з понеділка, 13-го квітня, вийде з карантину.
«Динамо» виходить з карантину! З понеділка футболісти працюватимуть групами під наглядом тренерів, фізіотерапевтів та лікарів на полях бази у Конча-Заспі та стадіоні «Динамо»!» – мовиться у повідомленні Циганика.
Але слова Циганика виявилися не зовсім адекватною оцінкою інформації. У телеграм-каналі «Динамо Київ Inside» зауважили, що команда і далі перебуватиме у карантині, просто з понеділка узгодили графік індивідуальних занять.
«Динамо» не виходить із карантину. Весь цей час тренувальна база приймала групи 2-3-х футболістів, які займалися за домовленістю окремо в спортзалі, басейні і на полі. Як самостійно, так і під наглядом тренерів. Єдина різниця з понеділка – все це чітко обумовлюється графіком, щоб не було накладок», – наголошується в повідомленні.
Загалом УЄФА рекомендувала європейським лігам відновити сезон не раніше 26 травня (вівторок) – в такому разі його можна завершити 29 липня. Є і другий варіант від УЄФА: почати грати 13 червня (субота) і фінішувати 2 серпня. ФІФА, судячи з усього, підтримала УЄФА і повідомила про можливість без проблем продовжити терміни контрактів футболістів із клубами, дату трансферного вікна. Як на все це відреагували у країнах Європи?
Найбільш незрозуміла поки що ситуація з проведенням чемпіонату Бельгії. Керівництво елітної ліги, як відомо, наполегливо рекомендувало завершити чемпіонат і оголосити «Брюґґе» чемпіоном. Таке рішення ще має затвердити Генеральна асамблея, і на її вердикт може вплинути попередження з УЄФА: мовляв, якщо не дограєте, то і про єврокубки наступного сезону забудьте. Поки що в Бельгії все затихло, схоже, місцеві футбольні боси міркують, тож невідомо, що зрештою вони придумають. Тим паче, що чимало бельгійських клубів після оголошення про завершення чемпіонату натякнули, що, ймовірно, вони змушені будуть припинити існування, оскільки не зможуть вирішити фінансові проблеми. І мовиться не лише про клуби нижчих ліг, а й про сильні команди еліти, серед яких – «Стандарт» із Льєжу.
Іспанці наразі називають дату 5 червня, що цілком реально, судячи з ситуації в країні та рекомендацій УЄФА. У Туреччині клуби готові відновити тренування у кінці квітня, отже, місцева елітна ліга здатна відновити сезон із 1 червня. У Німеччині тренувальні заняття почали «Баварія» і «Ганновер», збирається це зробити найближчими днями й «Вердер». Не виключено, що до них приєднаються інші професійні клуби, щоб до початку червня бути готовими грати кожні два-три дні.
Шведи, у яких попри не дуже райдужну пандемічну ситуацію, але м’якіший карантин порівняно з більшістю країн Європи, також внесли корективи в плани. Чемпіонат Швеції, найімовірніше, стартує 1 червня, хоча раніше планувалося почати його 5-6 квітня, а потім 1 травня.
А у Китаї змістили дату початку нового сезону з 18-го квітня на 25-30 квітня.
Англійська ідея
Якщо більшість федерацій розмірковують лише про час відновлення чемпіонатів, то в Англії думають вже і про те, у яких умовах його провести. «Львівська Пошта» вже писала про ідею закритих таборів для команд, де вони завершать сезон. Нині цю ідею дедалі активніше просуває місцева федерація. Слід зазначити, що для англійського футболу вагоме значення має телевізійна трансляція, контракти з телевізійниками своїми сумами вражають і б’ють всі рекорди.
І в умовах пандемії різні телекомпанії по-різному підійшли до питання продовження співпраці з лігами. Наприклад, у Франції Canal + і BeInSport просто не стали виплачувати належні партнерські гроші Професійній футбольній лізі за квітень. Немає футболу – немає грошей. Мовиться, звичайно, про припинення платежів, всі юридичні нюанси будуть додатково узгоджуватися. Ймовірно, телевізійники хочуть отримати якусь знижку.
У Великобританії телеканали вчинили інакше. Ані ВТ, ані Sky Sports не відмовилися від своїх зобов’язань і не планують вимагати фінансової компенсації від Прем’єр-ліги. Адже вони розуміють, що зниження доходів клубів і ліги призведе до зниження якості наданого ними шоу, а це не вигідно самим телевізійникам, які думають про продукт. Однак замість цього телеканали захочуть отримати певні преференції, які повинні підвищити привабливість продукту в майбутньому.
Наприклад, мовники захочуть отримувати більше матчів у прямому ефірі. Адже зараз Прем’єр-ліга дає їм не всі ігри наживо, оскільки деякі матчі збігаються у часі. Також телебачення хоче вибити собі деякі технічні нововведення. Наприклад, встановлення камер у роздягальнях, щоб показати яскраві моменти в перерві або після матчів. Крім того, може обговорюватися можливість запису флеш-інтерв’ю з тренером або гравцем прямо під час матчу, запис інтерв’ю зі суддями після матчів, навіть встановлення мікрофона на форму арбітрів, щоб чути їхні розмови з футболістами.
Загалом є багато ідей, які зроблять перегляд футболу в майбутньому цікавішим, а отже, принесуть вигоду телеканалам, які своїм цим добрим жестом займають виграшну позицію в переговорах на перспективу. І це гарна ілюстрація того, як використати кризу і поступки для більшого виграшу в майбутньому. Проте невідомо, що вдасться телеканалам «продавити» зі своїх ідей, коли футбольне життя нормалізується.
А в тому, що це трапиться найближчим часом, є вже дуже великі сумніви. Тому Футбольна асоціація (ФА) запропонувала цікаву пропозицію щодо того, як врятувати сезон із мінімальними втратами. В Англії сезон був зупинений 13 березня. На початку квітня англійцям довелося визнати, що в травні відновлення сезону не чекають. Формулювання по датах відновлення ставали більш розпливчастими. Зараз, наприклад, відновлення сезону відбудеться, коли це буде абсолютно безпечно і за повної підтримки влади і медичних організацій. Вивчають різні сценарії. Одним із цікавих варіантів є проведення чемпіонату Англії в стислі терміни у закритому форматі в червні – липні. Мета полягає в тому, щоб зробити з цього фіналу грандіозне телевізійне шоу, але без реальних вболівальників на трибунах.
Передбачається, що команди будуть закриті в одному лондонському районі і не зможуть контактувати зі зовнішнім світом, а матчі будуть проводити на декількох стадіонах. Наприклад, на «Вемблі» можна проводити до декількох матчів на день. Та транслювати їх безперервно. У такому форматі 92 матчі, що залишилися, можна дограти дуже швидко. Також телевізійники відіб’ють свої втрати, зможуть зробити яскраве шоу з величезними рейтингами. Питання, звичайно, у підвищеному фізичному навантаженні на футболістів, але в клубах це розуміють. Наприклад, про ситуацію висловився Рой Годжсон із «Крістал Пелас»:
«Сезон повинен бути завершений. Потрібно використовувати незвичайні ідеї. В ідеалі нашим футболістам потрібні три або чотири тижні підготовки, перш ніж знову приступити до ігор. Але я згоден із тим, що графік неминуче буде посилений. Це може означати, що останні дев’ять матчів нам доведеться грати за більш короткий відрізок часу, ніж зазвичай. До того ж розрив між сезонами буде коротшим».
Питання підготовки ФА пропонує вирішити розміщенням команд у закритих тренувальних центрах. Наприклад, у «Сент-Джордж Парку», де займаються національні збірні Англії. Там величезна база з 13-ма тренувальними майданчиками. До них додадуть ще другу базу. Вийде своєрідне містечко футболістів, яке буде закрите від зайвих контактів і допоможе зосередитися на тренуваннях. А ті ж самі телевізійники зможуть і з цього зробити додатковий контент, компенсуючи втрати.
17 квітня планується чергова нарада британських футбольних чиновників, на якому будуть розглянуті варіанти відновлення футбольного сезону. На порядку денному буде опрацювання календаря кінцівки чемпіонату, найбільш імовірним для його здійснення поки називається період із кінця травня до початку липня. Передбачається, що всі матчі, що залишилися АПЛ-2019/2020, будуть відбуватись за порожніх трибун.
Те ж саме може торкнутися й початку наступного сезону. Інакше кажучи, шанси на те, що в АПЛ фанати не зможуть потрапити на стадіони до 2021 року, досить високі.
Рік без вболівальників
Обговорюють ідею грати без вболівальників і у Італії. Уряд країни може заборонити в країні проведення футбольних матчів у присутності глядачів аж до січня наступного року. За інформацією журналіста beIN Sports Танкреді Палмер, таку опцію містить пакет заходів щодо боротьби з розповсюдженням коронавірусу, який має намір ввести влада. Пізніше було уточнення, що остаточне рішення з цього приводу ще не ухвалене – початкові дані були взяті з інсайдерської інформації уряду.
«Поки що це лише плани, ніхто не знає, як все буде насправді. Зараз рішення про це поки не ухвалене. В уряді опрацьовують цей сценарій і вважають, що єдиний варіант, за якого відновлення футболу в Італії можливе – проведення матчів без глядачів аж до січня 2021 року», – повідомив Палмер.
За словами джерела журналіста, функціонери мають намір звернутися по допомогу до фахівців із COVID-19, коли питання про відновлення футболу в країні стане актуальним. Пандемія, як вважають на Апеннінах, буде мати серйозні наслідки навіть тоді, коли епідеміологічна ситуація стабілізується. У зв’язку з цим розглядається варіант недопущення фанатів на стадіони.
«Будь-яке масове скупчення людей, яке є на матчах у Італії або деінде – великий ризик. Тому щодо ухвалення того чи іншого рішення уряд Італії та Серія А будуть консультуватися з науковцями та лікарями», – впевнений Палмер.
В Італії, як і у більшості країн світу, введений обов’язковий режим самоізоляції. Місяць тому чемпіонат Італії з футболу, як і всі інші спортивні заходи, був припинений. Поновлення сезону має важливе економічне значення для ліги та клубів. Деякі італійські газети повідомляли, що відповідний момент для повернення спорту настане орієнтовно 31 травня. Втім, ця дата буде коригуватися щодо зростання масштабів поширення COVID-19.
Незважаючи на об’єктивні фактори, що перешкоджають проведенню ігор, завершити поточний розіграш Серії А надзвичайно важливо. За прогнозами аудиторів, топ-ліги втратять не менше 4 млрд євро, якщо сезон буде достроково закінчений. Тобто в такому випадку вже не так важливо, чи будуть на матчах присутні вболівальники.
Однак як відсутність уболівальників вдарить по доходах клубів? Якщо ще десять років тому позиція продажу квитків становила майже половину доходів команд, то нині це дуже змінилося. Ціни на абонементи та квитки з роками зростають, оскільки безпосередньо пов’язані з інфляцією та купівельною спроможністю, але вся футбольна індустрія загалом розвивається швидше. Тепер провідними пунктами у фінансовому накопиченні стали спонсорські права та продаж телеправ, водночас гроші від живої публіки в кращому випадку приносять не більше 15-20% від загального доходу. Якщо з цієї цифри відняти витрати на обслуговування стадіонів, то сума виходить ще менш значною.
Інакше кажучи, втрата фанатів несуттєво позначиться на прибутку клубів, ніж повна відсутність матчів. Правда, з’явиться просвіт із точки зору атмосфери і настрою гравців (наслідок – постраждає якість футболу), але це вже зовсім інша історія. Зараз це більш агресивний бізнес, ніж спорт.