У понеділок, 30 березня, УЄФА запросив генеральних секретарів 55 національних асоціацій 1 квітня взяти участь у відеоконференції. Європейський футбольний союз хоче ознайомити їх із результатами діяльності двох робочих груп, створених два тижні тому, і обговорити запропоновані варіанти завершення цього сезону. Зустріч буде присвячена ситуації в усіх змаганнях УЄФА серед збірних і клубів, обговоренню поточного стану з ФІФА і тому, як ідуть справи з контрактами футболістів і трансферною системою у європейському футболі.
Як повідомила The Times, УЄФА хоче піти на компроміс із європейськими лігами щодо наступного сезону, а поточну кампанію обов’язково закінчити в серпні і таким чином зменшити економічні збитки, спричинені пандемією коронавірусу.
Одночасно, згідно з повідомленнями в ЗМІ, УЄФА має намір вжити заходів, щоб не допустити анулювання результатів чемпіонатів окремих країн.
Журналіст International Sport Press Association Кріс Вільямс, посилаючись на джерела в УЄФА, повідомив у твіттері, що команди з чемпіонатів, у яких результати будуть анульовані, не зможуть взяти участь у єврокубкових турнірах.
Таким чином УЄФА має намір стимулювати всі національні асоціації якщо не дограти сезон, то хоча б затвердити поточні результати у разі, якщо турніри так і не вдасться завершити. За цими результатами визначать команди, які зіграють у Лізі чемпіонів та Лізі Європи.
В Україні з цим питанням наразі не все однозначно. Минулого тижня виконавчий директор Української прем’єр-ліги Євген Дикий розповів, якими будуть імовірні сценарії закінчення чемпіонату, якщо не буде можливості дограти сезон.
«Кінцевий термін відновлення чемпіонату – 15 травня. Якщо не зможемо закінчити чемпіонат у терміни, встановлені УЄФА, будемо вирішувати з клубами. У нас буде два варіанти: завершити чемпіонат так, як він виглядає зараз (після 23 туру), або врахувати тільки перший етап (після 22 туру). Будемо пропонувати ці два сценарії… Щодо пониження в класі також є кілька варіантів, але поки що оголошувати ми їх не будемо. Нам треба провести додаткові консультації з УАФ. Можна розширити лігу, якісь кардинальні заходи вжити. Треба, щоби все було узгоджене з УАФ», – розповів функціонер у інтерв’ю ПроФутболу.
Після 22 і 23 туру десять команд із дванадцяти в турнірній таблиці розташовуються на тих же місцях за винятком «Динамо» та «Зорі». Після 22 турів кияни випереджали «Зорю» на два очки і опинилися на другому чемпіонському рядку в лізі. Після 23 турів «Зоря» зрівнялася за очками з «Динамо», але за додатковими показниками була вище команди Михайличенка, і тепер луганці посідають друге місце. Тож після якого туру вважати чемпіонат завершеним, важливо для обох команд.
Натомість у Англії розглядають досить несподіваний варіант закінчення сезону. Англійська прем’єр-ліга вважає найбільш імовірним із позитивних сценаріїв матчі без глядачів. Але, за інформацією The Independent, клуби постійно повертаються до іншої ідеї – турнір улітку в ізольованих таборах.
Джерела повідомляють, що АПЛ уже розробила план. Матчі пройдуть з червня по липень без глядачів у ізольованих таборах, імовірно, в Лондоні та в Мідлендсі (Бірмінгем, Лестер, Ноттінгем). Можливо, замість стадіонів будуть задіяні тренувальні бази.
Усі 92 матчі, що залишилися, покажуть по телебаченню, трансляції відбуватимуться щодня. Це те, що приваблює клуби. Фінансові втрати і великі ТВ-контракти змушують їх шукати шляхи догравання сезону (за інформацією The Athletic, клуби втратять 762 мільйони, якщо не дограють сезон і ТБ-контракти будуть порушені). Футбол у режимі нон-стоп обіцяє стати телевізійною мегаподією.
Важливо, що план підтримують в уряді. Владі подобається ідея, що в такий складний момент громадяни згуртуються навколо національного виду спорту. Особливо у разі посилення або розширення заходів з ізоляції. А ізолювати доведеться всіх – від гравців до телевізійників. Схожий план догравання розглядають у НБА.
Щоб виконати план, гравцям і співробітникам клубів доведеться відокремитися від сімей. Як на турнірах збірних (ЧС або Євро), але тепер учасники будуть повністю ізольовані від зовнішнього світу. У таборах проводитимуть повне тестування і додержуватимуть умов карантину. Мета – звести ризик зараження до нуля, навіть один випадок може зірвати увесь план.
Однак ізолювати доведеться не лише представників клубів, але й усіх офіційних осіб, операторів, телевізійників. Поки все звучить дуже апокаліптично.
Крім того, не всі впевнені, що у такий час потрібно витрачати ресурси на необов’язкові заходи. Куди поїде гравець, який травмується на полі? В лікарнях є багато важливіших справ.
У НБА розглядають схожий план догравання або перезапуску сезону. За інформацією ESPN, ліга може вибрати централізоване місце для всіх клубів, бо грати на своїх аренах небезпечно. Можливо, це буде навіть не баскетбольне місто.
Команди житимуть в одному місці і гратимуть без глядачів, але всі матчі покажуть по ТБ. Серед ідей – велика інфраструктура казино Лас-Вегаса, де всі можуть перебувати під одним дахом. Інші пропонують грати на Багамах. Були й розмови про студентське містечко на Середньому Заході, де кількість випадків коронавірусу менша, аніж по всій країні.
В АПЛ ліга робить ставку на літо. За оптимістичними прогнозами, крива захворюваності на той час піде донизу, а турнір отримає політичну підтримку. Влада розцінює повернення АПЛ як спосіб психологічного піднесення нації і великий крок у напрямку повернення до нормального життя.
Приміром, легенда англійського футболу Гарі Невілл вважає, що ідеальним завершенням сезону міг би стати «футбольний фестиваль». «Якщо за найгіршого сценарію футболістам доведеться грати дев’ять днів поспіль, щоби завершити Прем’єр-лігу, вони зроблять це, – сказав Невілл на Sky Sports. – Вони створять це свято футболу. І це було б щось вражаюче. Футбол може принести країні надію і радість, коли ми нарешті вийдемо з цієї кризи. Проведення «футбольного фестивалю», де Прем’єр-ліга закінчується за два тижні, Ліга чемпіонів – за тиждень, а Кубок Англії – за чотири дні, може бути чимось особливим. Я не кажу, що це приклад, який обов’язково потрібно наслідувати, але було б щось дуже дивовижне в тому, що футбольні фанати збираються разом після закінчення кризи. Це принесло б радість нації, бо футбол впливає на багатьох.
Календарем переймаються найменше: щойно закінчиться криза, як футболісти, влада, асоціації захочуть зіграти щонайбільше матчів за тиждень, місяць або три місяці, щоб усе повернулося в колишнє русло. Я не переймаюся тим, щоби «втиснути» більше ігор. Це глобальна криза, футбол повинен реагувати і йти на компроміс».