Ліга Націй: цікавий жереб для України

Суперниками нашої команди у другому розіграші стали збірні Швейцарії, Іспанії та Німеччини

За 100 днів до старту чемпіонату Європи 2020 року в Амстердамі відбулось жеребкування другого в історії розіграшу Ліги Націй. Для України цей захід має особливе значення: за підсумками прем’єрного турніру збірна України пробилася до Дивізіону А і отримала суперників – команди елітного ешелону. Підопічні Андрія Шевченка потрапили в групу 4 Ліги А, де їхніми суперниками будуть Німеччина, Іспанія та Швейцарія.
Головний тренер збірної України Андрій Шевченко, коментуючи результати жеребкування, зазначив, що команда матиме цікаві матчі зі сильними суперниками: «Я вважаю, це вже досягнення – потрапити в групу з найсильнішими командами Європи. Не чекав слабких суперників. Нам випали сильні команди, цікавіше буде грати. Наші футболісти отримають справжній досвід таких матчів, а глядачам буде цікаво подивитися на кращі команди не тільки Європи, а й світу. Тож вважаю жереб вдалим.
Наша команда лише нещодавно досягла певного успіху. Зараз потрібно спробувати закріпитися у еліті. Дуже багато зробили для потрапляння в Лігу А. Для кожного з гравців це відмінна мотивація – показати свої сили на тлі найсильніших команд Європи та світу. Закріпитися тут буде великим досягненням, ніж просто потрапити у еліту.
Ніякого тиску на нашу збірну немає. Турнір ще не почався. Він створений, щоб отримати певний шанс, пройти кваліфікацію. Але насамперед це можливість отримати досвід, зіграти з гідними опонентами. Нас очікують гри з Іспанією, Німеччиною, Швейцарією – командами топ-рівня».
Всі шість турів групового етапу Ліги Націй заплановані на осінь цього року. У вересні Україна зіграє вдома зі Швейцарією (3 вересня) та на виїзді з Іспанією (6 вересня). У жовтні наша команда нікуди не літатиме – прийме Німеччину (10 жовтня) та Іспанію (13 жовтня). А згодом буде непросте закінчення етапу в листопаді – два виїзди по черзі до Німеччини (13 листопада) та Швейцарії (16 листопада). Фінальна стадія Ліги Націй, де зіграють переможці чотирьох груп Ліги А, відбудеться в червні 2021 року на території однієї з країн-учасниць фіналу чотирьох.

Згадати приємне і оновлений формат

Нагадаємо, що в цьому турнірі 55 європейських збірних виступають у чотирьох лігах (А, В, С та найслабша D), в яких діє схожа до національних чемпіонатів система підвищення та пониження в класі.
Перед прем’єрним сезоном УЄФА розкидала команди по дивізіонах, відштовхуючись від рейтингу коефіцієнтів для національних команд. Відповідно 12 найсильніших збірних континенту потрапили в Лігу А, а Україна отримала місце у Лізі В. Як виявилось, лише на один сезон. Восени 2018 року Україні випав шанс грати у трійці з Чехією та Словаччиною, і наша команда достроково здобула перемогу.
Спочатку була вольова перемога 2:1 над чехами на виїзді з голами Коноплянки та Зінченка в додатковий час у кожному з таймів. Далі ми мінімально перемогли у Львові словаків (1:0) – все вирішив єдиний гол Ярмоленка з пенальті наприкінці матчу. А остаточно тріумф у групі принесла ще одна перемога (1:0) над Чехією у Харкові, коли відзначився Маліновський.
Фінальний виїзний погром від словаків (1:4) через місяць вже не мав для нас великого значення. Заслужене перше місце означало апгрейд та виступи у найсильнішому дивізіоні в наступному розіграші.
Швейцарія, Іспанія та Німеччина паралельно виступали в різних групах Ліги А.
Швейцарці свою трійку виграли, обігнавши за додатковими показниками Бельгію (в обох було по 9 балів). Ісландію обидві команди навіть не помітили. Отже, команда Владіміра Петковіча вийшла у фінал чотирьох, де посіла останнє місце. У півфіналі вони програли майбутньому тріумфатору Португалії (1:3), а у матчі за третє місце за пенальті поступились Англії.
Із англійцями та хорватами в одній групі грала Іспанія, посівши друге місце. Дві перемоги на старті обернулись двома поразками на фініші. Ключовим стало домашнє фіаско в грі з Англією, коли гості забили тричі ще до перерви (2:3).
Ну а найбільше здивувала Німеччина. Підопічні Льова у потужній боротьбі з Францією та Нідерландами виявились найслабшими – дві нічиї та дві поразки. Найбільш пам’ятною є домашня нічия з голландцями в останньому турі. Німці вели 2:0 й зберігали місце в дивізіоні, але в останні п’ять хвилин пропустили двічі й опустились на останнє місце.
Німеччина за логікою мала опуститися у Лігу В, але УЄФА змінила формат Ліги Націй після першого розіграшу. Тоді у перших двох дивізіонах збірні грали в групах по три команди, ще одна трійка була в Дивізіоні С. Відповідно, у кожній такій групі в ігрові дні якась одна збірна вимушено грала товариський матч – у неї не було суперника по групі. Це суперечило ідеї створення Ліги Націй – зменшення кількості звичайних спарингів у календарі збірних.
Тому в новому розіграші буде по-іншому. В УЄФА вирішили розділити команди між дивізіонами так, щоб у трьох найсильніших із них можна було розбити збірні на четвірки. І лише в Дивізіоні D буде дві групи – одна четвірка та одна трійка.
Тому 12 збірних, які в першому розіграші заслужили на виліт, УЄФА втримав у початковому дивізіоні, додавши туди заслужених новачків. Зокрема, так свої місця в Лізі А зберегли Німеччина, Ісландія, Польща та Хорватія попри вихід з Ліги В Боснії та Герцеговини, Швеції, Данії та України.
Є ще одна зміна, але нас вона не стосується. Відтепер команди, які фінішують останніми в чотирьох групах Ліги С, будуть додатково грати плей-оф, щоб визначити, які дві з них посядуть вакантні місця у двох єдиних групах Ліги D.
Дещо змінилася і кваліфікація до плей-оф мундіалю. Якщо в попередньому розіграші Ліги Націй перемога у своїй групі залишала шанс потрапити на Євро через окремий плей-оф для усіх 16 таких команд (на випадок невдачі в нормальній кваліфікації), то в розіграші перед мундіалем такий шанс отримають лише дві команди-переможниці з 14 можливих.
Це будуть дві найкращі команди серед переможців груп Ліги Націй, які не проб’ються на ЧС-2022 через звичну кваліфікацію. Ці дві команди приєднаються до десяти європейських збірних, які у тій же звичній кваліфікації займуть другі місця у своїх відбіркових групах. У кінцевому підсумку ці 12 команд у плей-оф розіграють три додаткові путівки в Катар.

Погляд на «Червону фурію»

Але перейдемо безпосередньо до суперників збірної України. Збірна Іспанії – одна з найуспішніших із виступу команд відбіркового турніру Євро-2020. У активі «Червоної фурії» є 8 перемог і 2 нічиї в 10-ти матчах у компанії зі Швецією, Норвегією, Румунією, Фарерами і Мальтою.
Тренерські перестановки під час відбору анітрохи не послабили виступу піренейців. Луїс Енріке змушений був залишити свою посаду в 2019 році за сімейними обставинами. Як виявилося згодом, у Енріке була хвора на остеосаркому 9-річна дочка Шана, яка померла в серпні минулого року. За відсутності колишнього головного тренера команду прийняв Роберт Морено і успішно впорався із завданням, вивівши іспанців на Євро-2020.
У листопаді 2019 року Луїс Енріке повернувся на пост головного тренера збірної Іспанії, проте не без скандалу – він звільнив зі штабу Роберта Морено. На Євро Іспанія виступить під керівництвом Луїса Енріке, і, можливо, що і після Євро-2020 теж.
Цікаво, що Енріке не було на жеребкуванні через застуду, тож коментувати її результати довелося спортивному директору Королівської футбольної федерації Хосе Франсіско Моліні: «У нашій групі будуть дуже цікаві поєдинки. Німеччина – це потужність. Швейцарія була серед чотирьох фіналістів минулої Ліги Націй. А збірна України стала значно кращою з того моменту, як її очолив Андрій Шевченко».
Збірна України має дуже багату історію зустрічей із піренейцями. Перша сталася 29 березня 2003 року – пам’ятна гра на «Олімпійському» в Києві (2:2) з голами Андрія Вороніна та Олександра Горшкова. Але в Іспанії Україна поступилася 1:2. Гол забив нинішній наставник збірної Андрій Шевченко.
Наступна зустріч запам’яталася вболівальникам збірної України надовго – той найбільш пам’ятний матч на ЧС-2006, поразка 0:4 із видаленням Владислава Ващука.
Востаннє Україна та Іспанія зустрічалися у відборі Євро-2016. Обидва рази українці поступилися 0:1. Друга гра на столичному «Олімпійському» могла допомогти українцям із кваліфікацією на Євро у Франції, проте ми програли.
Також останній матч запам’ятався дебютом Олександра Зінченка у складі збірної України. Нагадаємо, що дебют на той момент молодого футболіста викликав шквал негативних емоцій на адресу головного тренера Михайла Фоменка. Ці емоції підігрівалися представниками одного з українських клубів, який звинувачував тренерський штаб у заграванні за збірну футболіста, якого нібито хоче підписати київське «Динамо».

Потужна Бундестім

Проваливши Лігу Націй, Бундестім мав у відбірковому турнірі чемпіонату Європи-2020 мав дуже потужного конкурента в боротьбі за перевагу в своїй групі. Це збірна Нідерландів – майбутній суперник України на Євро-2020. Можна не сумніватися, що очна зустріч України та Нідерландів стане об’єктом пильної уваги німців під час підготовки до поєдинків Ліги Націй.
Збірна Німеччини виграла у Нідерландів відбіркову групу, втративши очки лише в одному матчі з восьми, поступившись вдома «помаранчевим» із рахунком 2:4. Німці забили у відборі Євро-2020 30 голів – у середньому 3,6 за гру, це третій показник відбіркового раунду після Англії та Бельгії.
Кращим бомбардиром Бундестім у відборі Євро став баварець Серж Гнабрі. На його рахунку вісім голів з 30-ти командних. Шість із цих голів гравець «Баварії» забив у домашніх матчах збірної Німеччини.
Головний тренер збірної Німеччини Йоахім Льов очолює Бундестім із 2006 року. При ньому збірна Німеччини грала у фіналі Євро-2008 і ставала переможцем ЧС-2014. Коментуючи результати жеребкування, Льов відзначив роботу Шевченка на посту головного тренера збірної України: «Добре, що ми не будемо виступати проти тих команд, із якими грали в минулому розіграші. Україна виконала відмінну роботу з Шевченком, а Іспанія досі залишається провідною збірною на вищому рівні. Це будуть дуже цікаві матчі для нас і вболівальників.
Ліга Націй зарекомендувала себе, до змагань підходять серйозніше, ніж до товариських матчів. Футболісти також готуються відповідально. Особливо це допомагає молодим гравцям. Наша мета – увійти до четвірки кращих».
Що стосується історії протистоянь, то збірна України вперше зустрілася з Німеччиною ще в 1997 році у відборі до ЧС-98. У Німеччині українці поступилися 0:2, проте вдома зуміли здобути нічию (0:0). Тоді це вважалося дуже високим результатом для українців, які тільки починали шлях становлення команди.
Наступного разу ми зустрілися в плей-оф ЧС-2002. Команда Валерія Лобановського гідно провела домашній матч у Києві (1:1), проте в Дортмунді німці катком пройшлися по «синьо-жовтим» (1:4).
У 2011 році Україна та Німеччина зустрілися в товариському матчі після реконструкції НСК «Олімпійський» до домашнього Євро-2012. Яскрава нічия 3:3 із голами Андрія Ярмоленка, Євгена Коноплянки та Сергія Назаренка назавжди залишиться в історії збірної України.
Востаннє Україна і Німеччина зустрічалися на Євро-2016, і ті події всім учасникам турніру хотілося скоріше забути. Слідом за поразкою від німців (0:2), були також поразки від Північної Ірландії та Польщі, як наслідок – ганебний виступ на чемпіонаті Європи. Нагадаємо, Андрій Шевченко увійшов до тренерського штабу Михайла Фоменка перед турніром.

Швейцарська ностальгія

Збірна Швейцарії виграла свою групу відбіркового турніру Євро. Швейцарці на очко випередили збірну Данії, набравши 17 пунктів при 5 перемогах, 2 нічиїх і 1 поразці та різницею м’ячів 19:6.
Головний автор успіху збірної Швейцарії, який «побудував» цю команду – тренер Володимир Петкович, який очолює команду з липня 2014 року. Він привів швейцарців на Євро-2016, ЧС-2018, в яких виводив команду з групи. Зіграє Швейцарія і на Євро-2020. Коментуючи жеребкування, Петрович відзначив насамперед двох фаворитів групи: «У нас сильна група з Німеччиною, Іспанією та Україною. Але ми завжди хочемо грати саме проти таких суперників.
Ми не повинні боятися демонструвати нашу кращу гру, навіть якщо Німеччина та Іспанія вважаються фаворитами у нашій групі. Таке жеребкування – радість для наших уболівальників. А Німеччина та Іспанія повинні бути в курсі наших досягнень останніх років».
Що стосується історії протистояння українців і швейцарців, то перша зустріч зі Швейцарією – це одна з найяскравіших сторінок в історії збірної України. Не сам матч (який виявився дуже нудним), а серія післяматчевих 11-метрових ударів 1/8 фіналу чемпіонату світу – 2006. Нинішній асистент Шевченка в збірній Олександр Шовковський став героєм серії, відбивши три удари з трьох у виконанні швейцарців. «Суха» серія пенальті у виконанні Шовковського увійшла в історію чемпіонатів світу.
Друга зустріч України та Швейцарії – товариський матч в 2010 році як частина підготовки до домашнього Євро-2012. Поєдинок в Женеві завершився нічиєю 2:2 з голами Андрія Ярмоленка і Євгена Коноплянки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4472 / 1.67MB / SQL:{query_count}