Коронавірус COVID-19, від якого померли вже понад три тисячі осіб, продовжує й далі поширюватися планетою. Відомо, що заражених вірусом вже виявили у більш ніж шістдесяти країнах світу, і в цей список потрапила Україна. Через коронавірус скасовують багато спортивних заходів, причому цей список цілком може поповнитися новими подіями, яким не судилося в цьому році статися. Наразі про скасування спортивних подій в Україні не йдеться, проте цілком можливо, що і в нашій країні це може відбутися. А поки розглянемо ті змагання, які вже постраждали від COVID-19.
Біатлон за порожніх трибун
У понеділок стало відомо, що сьомий етап Кубка світу з біатлону в чеському Нове Место цього тижня відбудеться без глядачів. Це пов’язано з поширенням коронавірусу: у Чехії було зафіксовано три випадки захворювання, зокрема у жителя Нове Место, який повернувся з Венеції.
«Це рішення ради національної безпеки, і організаторам змагань доведеться з цим змиритися, – сказав у понеділок міністр закордонних справ Чехії Ян Гамачек. – Із огляду на те, скільки людей має відвідати заходи, це превентивний захід. На мою думку, іншої альтернативи не було».
Етап Кубка світу в Новому Месті відбудеться з 5 по 8 березня. У програмі змагань – чоловічі та жіночі спринти, естафети і мас-старти. Стадіон у Новому Месті – найвідвідуваніший і найгаласливіший в календарі Кубка світу. Передбачалося, що на цьому тижні гонки в Новому Месті відвідають більше 25 000 чоловік. Збитки, яких зазнають організатори змагань, оцінюють в 22 мільйони чеських крон (860 тисяч євро).
У суботу оргкомітет змагань у Новому Месті випустив звернення до італійських уболівальників із проханням не їздити в Чехію. Із офіційною заявою виступив і Міжнародний союз біатлоністів (IBU).
«Ми уважно стежимо за інформацією про поширення вірусу. Забезпечення безпеки наших спортсменів, глядачів і офіційних осіб – першочергове завдання нашої організації. Ми прагнемо знизити ризик зараження коронавірусом і мінімізувати зміни в змагальному календарі. Останніми днями ситуація загострилася, багато країн зіткнулися з критичною ситуацією. Безліч спортивних заходів скасовані.
Тому IBU хоче проінформувати вболівальників про потенційні наслідки для нашого спорту. IBU буде виконувати будь-які обмеження, які накладе місцева влада і міжнародні організації, наприклад, Всесвітня організація охорони здоров’я. Будь-яке можливе рішення IBU про зміну в розкладі буде ухвалене відповідно до політики місцевої влади або організаторів. IBU продовжує стежити за ситуацією і підтримує регулярні контакти з органами охорони здоров’я, щоб забезпечити вас новою доступною інформацією», – мовиться у зверненні.
Про рішення закрити змагання у Новому Месті для глядачів дуже критично висловився в своєму Instagram чеський біатлоніст, срібний призер Олімпіади Міхал Крчмарж.
«Відчуйте різницю! – написав він. – Я намагаюся зрозуміти рішення уряду, але поки не виходить. Гонки у Новому Месті без глядачів – як секс без оргазму».
Або скасовано, або без глядачів
Через коронавірус страждають багато змагань у всьому світі. Буквально щодня змінюється календар чемпіонату Італії з футболу – матчі серії А планується проводити без глядачів, багато переносять на більш пізній термін. В Англії футболістам забороняють роздавати автографи.
Одним із перших скасованих змагань став зимовий чемпіонат світу з легкої атлетики, який повинен був відбутись у Китаї, і китайський етап «Формули-1», спочатку запланований на квітень. Може не відбутися й етап у В’єтнамі. Під загрозою зриву велобагатоденка «Джиро д’Італія», запланована з 9 по 31 травня.
Скасовано перший у сезоні етап Moto GP у Катарі. Скасовано юніорський чемпіонат світу з важкої атлетики. Чемпіонат світу з п’ятиборства, де повинен завершитися відбір на Олімпіаду, перенесли з Китаю до Мексики. Чемпіонати світу з настільного тенісу та шорт-треку в Кореї відкладені на більш пізні терміни. Перенесено матч регбійного Кубка шести націй між Ірландією та Італією.
Без глядачів відбувся 3 березня матч баскетбольної Євроліги між «Міланом» і «Реалом». Також за зачиненими дверима у вихідні буде зіграний матч Кубка Девіса між збірними Японії та Еквадору – уболівальникам повертають гроші за квитки. У США думають над тим, щоб проводити без глядачів «Березневе безумство» – студентський чемпіонат США з баскетболу.
Через коронавірус скасовано шість березневих турнірів із хокею. Про це повідомляє Міжнародна федерація хокею IIHF.
Рішення ухвалене на позачерговому засіданні керівництва IIHF. Серед скасованих є чотири турніри у чоловіків і два у жінок.
Скасування стосується юніорських чемпіонатів світу до 18 років у другому і третьому дивізіонах, які мали відбутись у Естонії, Болгарії, Туреччині та Люксембурзі.
Також не відбудуться жіночі чемпіонати світу в першому і другому дивізіонах у Польщі та Іспанії.
Футбол під загрозою
А ось англійське видання The Telegraph у п’ятницю опублікувало матеріал, який змусив здригнутися мільйони уболівальників «Ліверпуля» у всьому світу. У ньому мовиться, що уряд Великобританії може ухвалити рішення про скасування всіх спортивних змагань у найближчі два місяці через епідемію коронавірусу.
Поки Великобританія входить до групи країн, де кількість хворих невелика. Проте на тлі тривалого поширення захворювання влада країни, як пише The Telegraph, планує рішучі заходи. Тим паче що, як зазначає видання, керівництво англійської прем’єр-ліги поки не робить ніяких профілактичних заходів.
Поки незрозуміло, що буде, якщо всі спортивні змагання скасують: або затвердять результати згідно з турнірною таблицею, яка буде на той момент, або ж просто анулюють усі підсумки. Це стосується і чемпіонського титулу, і путівок в єврокубки, і команд, які вилітають з АПЛ. У наявному регламенті не прописано, як слід чинити у таких надзвичайних ситуаціях.
Однак панікувати фанатам «Ліверпуля» рано. Навіть якщо уряд скасує всі спортивні змагання, вірогідно, що результати чемпіонату-2019/2020 будуть затверджені згідно з поточною таблицею.
Безумовно, вболівальники «червоних» чекали цього 30 років, адже команда не ставала кращою в Англії з 1990 року, і хотіли би відзначити титул із розмахом, а так все вийде якось неповноцінно. Звичайно, їм хотілося би, щоб чемпіонат-2019/2020 увійшов в історію та запам’ятався всім як сезон неймовірних досягнень і рекордів «Ліверпуля», а не як сезон, який перервали через коронавірус. Так, емоції та відчуття будуть не ті. Але це краще, ніж заразитися самому або втратити через вірус рідних і близьких.
А така небезпека є. Будь-який матч АПЛ – це кілька десятків тисяч глядачів, не тільки жителів Великобританії. На них ходить багато туристів із усього світу, зокрема з Азії. Втім, з огляду на те, що коронавірус дістався до Європи, географія вже не має такого великого значення.
І, на жаль, практика показала, що футбольні матчі можуть служити джерелом поширення захворювання. Видання Marca кілька днів тому повідомило про трьох вболівальників «Валенсії», які побували в Мілані на матчі Ліги чемпіонів із «Аталантою», і повернулися в Іспанію, заразившись коронавірусом. AS написав, що вірус підхопив один із журналістів з Іспанії. А RMC Sport розповів про фаната «Аталанти» з Хорватії, який поїхав на матч у Мілан і повернувся додому вже хворим.
Поки в Італії обмежуються напівзаходами. Матчі в провінціях, де зафіксовано коронавірус – П’ємонт, Ломбардія, Венето, Емілія-Романья та Апулія – відбуваються без глядачів. А у футбольній команді «П’янезе», яка виступає в Серії С, серед гравців і керівництва виявили чотири носії коронавірусу.
У Швейцарії усе жорсткіше. Там влада взагалі скасувала всі масові заходи, і не тільки спортивні, наприклад, традиційний Женевський автосалон.
В УЄФА зберігають спокій
А ось УЄФА не має наміру переносити Євро-2020 через епідемію коронавірусу. На зборах виконкому організації глава УЄФА Александер Чеферін заявив, що проведення чемпіонату Європи не під питанням. Чиновник підкреслив, що на цей момент немає ніяких сумнівів щодо успішності проведення Євро-2020.
Цього року Євро повинен відбутись у 12 різних країнах. Якщо загроза епідемії буде тривати або набуде масштабу пандемії, проведення чемпіонату Європи буде під загрозою. Проте УЄФА стежить за ситуацією щодо коронавірусу та не планує скасувати чемпіонат, не дивлячись на те, що столиця Італії повинна прийняти чотири матчі Євро-2020.
Головна олімпійська проблема
Натомість британське видання Daily Mail повідомляє, що без глядачів можуть відбутись Олімпійські ігри – 2020 у Токіо. За інформацією видання, отриманої від Sports Agenda, до Світової організації охорони здоров’я зверталися з питанням, чи може заборона для уболівальників відвідувати олімпійські змагання знизити ризик поширення вірусу. Відповідь ВООЗ залишилася невідомою.
«Теоретично, – мовиться у матеріалі видання, – проведення змагань за зачиненими дверима, але з допущеними телевізійними бригадами допоможе врятувати вже підписані багатомільйонні ТВ-контракти та може стати хорошою альтернативою скасуванню або перенесенню змагань».
Раніше заступник генерального директора оргкомітету Ігор у Токіо Кацура Ене заявила, що, незважаючи на спалах коронавірусу на території Японії, вносити зміни в план проведення Олімпіади організатори не мають наміру.
«Не буде жодних змін, Ігри відбудуться, як і планувалося, – наводить слова Ене Reuters. – Ми навіть не думаємо про те, коли і за яких обставин ми могли би ухвалити рішення про скасування або перенесення».
Японська сторона, яка витратила на підготовку Ігор близько 12 мільярдів доларів, прагне заперечити побоювання, що змагання можуть скасувати, відкласти або перенести в інше місце через вірус. На цей момент у Японії зафіксовано понад 200 випадків захворювання на коронавірус, 5 людей померли. Японські ЗМІ вже повідомляли про те, що Олімпіада може бути перенесена на пів року-рік. Але Ене виступила категорично проти такого варіанту. «Подібних дискусій немає», – стверджує вона.