Минулого тижня завершився “багатостраждальний” тенісний турнір із серії Великого Шолома – Відкритий чемпіонат Австралії. Через пожежі на Зеленому континенті він ледь не був скасований, але зміна погоди й дощі дозволили провести змагання в зазначені терміни. Щодо результатів змагань, то в чоловічій частині все пройшло досить прогнозовано, а ось у жіночій не обійшлося без сенсації. Щодо українських представників, то цей турнір навряд чи можна занести нашим спортсменам у актив. Усі вони були змушені завершити змагання задовго до вирішальних матчів.
Залізний Новак
Переможцем Відкритого чемпіонату Австралії в чоловічій сітці увосьме став серб Новак Джокович, який рівно за чотири години в п’яти партіях здолав австрійця Домініка Тіма. Здобувши свій 17-ий титул на турнірах Великого шолома, серб знову вийшов у лідери світового рейтингу, посунувши на друге місце іспанця Рафаеля Надаля.
Перед початком чергового фіналу на турнірах Великого шолома тенісні вболівальники, як уже не раз бувало за останні роки, розділилися на умовних консерваторів і реформаторів. Одні бажали перемоги Новаку Джоковичу, рекордсмену за кількістю перемог за всю історію Australian Open, другі, втомившись від домінування так званої великої трійки, в яку разом із сербом входять Роджер Федерер і Рафаель Надаль, сподівалися побачити народження нової зірки.
Причому реформатори вдруге поспіль були близькі до того, щоб святкувати успіх. Адже Домініку Тіму не вистачило для перемоги всього одного сету. Щоправда, у результаті знову з’ясувалося, що з глобальними змінами в чоловічому тенісі ще доведеться зачекати. Після завершення фінального розіграшу Новак Джокович в черговий раз дав привід задуматися про те, що зупинити переможну ходу трьох найбільших чемпіонів сучасності зможе лише час, а не їхні суперники.
Фінальне протиборство на арені Рода Лейвера тривало рівно чотири години і виявилося першим п’ятисетовим фіналом за участі Джоковича, в якому серб з перших трьох партій взяв усього одну, але все-таки зумів перемогти. Хоча після завершення першого сету в успіху Джоковича сумнівів було мало. Тім вийшов на корт, явно відчуваючи велику психологічну напругу. Все раптом змінилося в третьому геймі другої партії, який серб подарував супернику двома подвійними помилками. А в кінцівці того сету Джокович несподівано втратив самовладання. У дев’ятому геймі він двічі отримав зауваження від судді на вишці за затягування часу перед виконанням подачі, а потім при зміні сторін, проходячи повз арбітра, поплескав його по взуттю і дозволив собі іронічний жарт. За цю нестриманість серб міг бути покараний одним очком, а то й дискваліфікацією, проте суддя не став доводити ситуацію до критичної маси. Та й узагалі даний епізод не позначився на ході зустрічі, оскільки потім Тім порівняно легко взяв і третій сет.
Вирішальною, судячи з усього, стала четверта партія. У Тіма був брейк-пойнт в третьому геймі, але Джокович, який використовував на той час медичний тайм-аут, повернувся у гру, утримав свою подачу, а у восьмому геймі взяв чужу. В п’ятому сеті йому вдалося зробити ранній брейк у третьому геймі, після чого, не дивлячись на всі зусилля Тіма, втримати свою перевагу. В підсумку фінал, який здавався спочатку досить нудним, вийшов досить емоційним і завершився з рахунком 6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4. Причому були відрізки, коли австрієць виглядав явно краще. Не випадково за однакової кількості невимушених помилок (по 57) він зберіг перевагу за кількістю виграних очок (55 проти 46).
Вигравши в Мельбурні увосьме, Новак Джокович не тільки поліпшив власний рекорд усіх часів за кількістю титулів, здобутих на Відкритому чемпіонаті Австралії, а ще й на крок наблизився до Роджера Федерера і Рафаеля Надаля за загальною кількістю перемог на турнірах Великого шолома.
У 38-річного швейцарця їх 20, у 33-річного іспанця – 19, а в 32-річного серба стало 17. Причому якщо Федерер за останні три сезони здобув на турнірах Великого Шолома один титул, а Надаль – два, то Джокович після невдалого для себе 2017 року підвищив переможний темп, додавши в свою колекцію відразу п’ять трофеїв.
До речі, серб після здобуття титулу підтвердив, що ставить перед собою мету побити рекорд швейцарця за кількістю трофеїв на “шоломах”. “Я не буду брехати і говорити, що це не так. Звичайно, це моя мета. Я розумію, що мені вже не 20 і що багато речей змінилися. Тому мені важливо точніше і організованіше готуватися до турнірів Великого шолома і робити ці змагання пріоритетними для себе. Я радий, що претендую на перше місце за кількістю титулів на даному етапі кар’єри. З професійної точки зору це має найбільше значення”.
Щораз більше наближається Новак і до іншого рекорду Федерера, який свого часу провів на чолі світового рейтингу 310 тижнів. Адже завдяки австралійському тріумфу Джокович розпочав новий тиждень на першому місці вже 276-ій тиждень. Надаля він при цьому випереджатиме на 325 очок, і для верхньої частини світової класифікації це невелика перевага. Однак якщо врахувати, що до ґрунтового сезону, який починається в квітні, іспанець повинен захистити 405 балів, а серб лише 135, зрозуміло, що Джокович має чудові шанси зберігати лідерство ще не менш ніж десять тижнів, а значить скоротити відставання від Федерера.
Сенсаційна емігрантка
А ось переможницею Відкритого чемпіонату Австралії в жіночому одиночному розряді стала Софія Кенін. 21-річна тенісистка, яка народилася в Москві, але через кілька місяців полетіла в Америку, обіграла в трьох партіях колишню першу ракетку світу іспанку Гарбінє Мугурусу. Вона стала наймолодшою переможницею цього турніру Великого шолома за останні 11 років (у 2008-ому кращою в Мельбурні була 20-річна Марія Шарапова).
За останні дні в соцмережах навперебій тиражували фотографію, на якій шестирічна Софія Кенін сидить на руках кумира свого дитинства Анни Курникової. І цей зворушливий знімок, звичайно, непогано гармоніював з фабулою нинішнього турніру, на якому 21-річна донька російських емігрантів зробила ще один крок до своєї американської мрії.
Утім біографія Кенін більше нагадує історію життя Марії Шарапової, чий батько свого часу вирушив підкорювати Америку, коли доньці було сім років. Щоправда, батьки Софії поїхали в Нью-Йорк ще за чотири роки до розпаду СРСР, потім повернулися на деякий час у Москву, де 14 листопада 1998 року й народилася майбутня фіналістка нинішнього Australian Open, а потім знову полетіли за океан.
Поки що кар’єра Софії Кенін розвивається виключно по висхідній траєкторії. Юніорських турнірів Великого шолома вона не вигравала та й у рейтингу тенісисток до 18 років вище другого місця не піднімалася. Зате на професійному рівні домоглася набагато більшого, аніж, наприклад, угорка Далма Галф – її більш щаслива суперниця по фіналу юніорського US Open 2015 року. В минулому сезоні Кенін узимку, навесні, влітку і восени провела чотири фінали на турнірах Жіночої тенісної асоціації (WTA), з яких виграла три, а також дуже вдало виступала в серпні на американському гарді. Ну і, звичайно, дуже пам’ятною і важливою для неї стала перемога над Сереною Вільямс, здобута в третьому колі Roland Garros. Саме після цієї гри про Софію Кенін уперше заговорили не тільки в тенісній пресі.
Перед початком цього фіналу здавалося, що шансів більше у Гарбінє Мугуруси. Що ця нестабільна, але більш досвідчена іспанка, яка має на своєму рахунку два титули на мейджор і пройшла в Мельбурні через більш складну сітку, свого вже не віддасть. Але вийшло інакше: кам’яна стійкість в даному випадку перемогла агресивну експансивність. У підсумку жіночий теніс отримав чергову сенсаційну переможницю турнірів Великого шолома, причому наймолодшу в Мельбурні за останні 11 років.
У фінальному матчі вирішальним став третій сет, точніше його п’ятий і шостий гейми, в яких усе балансувало на межі. Спочатку Кенін, поступаючись 0:40, провела кілька дивовижних комбінацій, у тому числі з чудовими ударами зліва по лінії, і вийшла вперед. А ось Гарбінє Мугуруса не витримала напруження і програла свою подачу. Завершення, в якому американка не тільки й далі тримала удар, а й відповідала найгострішими випадами, теж було ефектним. Але там уже все було в її руках. І через 2 години і 3 хвилини після першого удару фінал завершився з рахунком 4:6, 6:2, 6:2 після восьмої подвійної помилки Мугуруси. В цілому на рахунку іспанки 45 невимушених помилок, а з 12 брейк-пойнтів вона реалізувала лише 2. Кенін ж у найважливіші моменти била без промаху, використавши 5 із 6 брейк-пойнтів.
“Ця дівчинка молодша за мене, але на юніорських турнірах вона була кращою за мене”, – сказала про Кенін два тижні тому на турнірі в Брісбені торішня чемпіонка Australian Open Наомі Осака.
І тепер у світовому рейтингу американка з 15 місця підніметься на сьоме і стоятиме вище від японки. Натомість Гарбінє Мугуруса зробила ще більш помітний крок уперед, помінявши 32 місце на 16-те. А лідером класифікації WTA, причому на даний момент беззаперечним, залишається австралійка Ешлі Барті, яка поступилася Кенін у півфіналі.
Не дивлячись на провал у Австралії, Еліна Світоліна піднялася на четверте місце в оновленому рейтингу WTA. Перша ракетка України змістила з четвертої позиції Наомі Осаку, яка опустилася на шість рядків. Катаріна Завацька оновила особистий рекорд і тепер займає 103 місце. Українка піднялася на чотири позиції. Даяна Ястремська (26 місце) та Леся Царенко (128 місце) опустилися в рейтингу на п’ять і вісім позицій відповідно.
Лідирує в жіночому рейтингу Ешлі Барті, а ось на друге місце вийшла Сімона Халеп, яка випередила Кароліну Плішкову.