У понеділок, 13 січня, в Парижі розпочався процес проти колишнього глави Міжнародної асоціації легкоатлетичних федерацій (World Athletics) 86-річного Ламіна Діака, звинуваченого в корупції та відмиванні грошей. Основою звинувачення стало чотирирічне розслідування стосовно того, як Діак за сприяння ще п’яти осіб прикривав спортсменів, котрі попалися на вживанні допінгу. Ламіну Діаку загрожує до десяти років позбавлення волі.
Окрім 86-річного сенегальця, який керував світовою легкою атлетикою з 1999 по 2015 рік, перед судом постали його колишній адвокат Хабіб Сіссе і ексглава антидопінгової служби World Athletics Габріель Долле. Ще три фігуранти справи залишаються недоступними для французької влади. Серед них син Ламіна Діака – Папа Массата Діак, який сховався у Сенегалі, влада якого відмовляється його видавати, а також двоє росіян – колишній президент ВФЛА (Всеросійська федерація легкої атлетики) Валентин Балахничов і екстренер збірної Росії з бігу на довгі дистанції Олексій Мельников. Ордери на їхній арешт були видані ще навесні минулого року. Обидва відкидають звинувачення і відмовляються постати перед судом.
Скандал у легкоатлетичній федерації почався ще в 2015 році після того, як у британських і німецьких ЗМІ з’явилася інформація про те, що керівництво World Athletics за хабарі покривало спортсменів, які вживали заборонені препарати. При цьому основні претензії висунуті російським спортсменам. Зокрема, німецький телеканал ARD стверджував, що 80% медалей, здобутих ними з 2001 по 2012 рік, були отримані на тлі підозрілих допінг-тестів. Однак в основу звинувачення лягла історія однієї росіянки – триразової чемпіонки чиказького і переможниці лондонського марафонів Лілії Шобухової (її результати були анульовані в 2013 році). Менеджер спортсменки Андрій Баранов стверджував, що Шобухова заплатила функціонерам ВФЛА близько 600 тисяч доларів за приховування позитивного результату допінг-проби. Після дискваліфікації спортсменка зажадала повернення грошей, але, якщо вірити Баранову, отримала на руки не менш ніж дві третини від раніше сплаченої суми. При цьому, за версією слідства, до вимагання грошей у Шобухової був причетний Балахничов, який тривалий час був фінансистом Міжнародної асоціації легкоатлетичних федерацій.
Скандал у World Athletics фактично знищив імідж російської легкої атлетики. Збірна Росії з цього виду спорту пропустила Олімпіаду-2016 у Ріо-де-Жанейро і, найімовірніше, не виступить у Токіо-2020. Адже росіяни, як завше, не лише не вирішили усіх своїх проблем, а навпаки – посилили їх. Наприкінці минулого року World Athletics на хвилі розслідування справи стрибуна у висоту Данила Лисенка, який надав фальшиву медичну довідку як виправдання пропуску ним допінг-тесту (за версією World Athletics, сталося це за сприяння нового керівництва ВФЛА, президент якої Дмитро Шляхтін у підсумку подав у відставку), призупинила процес відновлення статусу ВФЛА. Крім того, World Athletics більше не видає росіянам індивідуальні допуски на участь в турнірах, і все йде до виключення ВФЛА з World Athletics, що остаточно закриє російським спортсменам шлях на міжнародні турніри.
Справа дійшла до того, що вже і російські спортсмени виступають проти ВФЛА. У неділю, 12 січня, комісія спортсменів ВФЛА звернулася до Міністерства спорту РФ і Олімпійського комітету Росії (ОКР) з проханням негайно повернутися до питання припинення дії державної акредитації ВФЛА і виключення організації з ОКР. У зверненні комісії зазначається, що федерація зволікала з вирішенням питання в справі Лисенка, що “негативно позначається на процесі відновлення довіри до російської легкої атлетики в світовому співтоваристві” і на отриманні російськими спортсменами допуску до міжнародних змагань.
Щодо Ламіна Діака, то він раніше категорично відкидав звинувачення, а тепер скоригував свою позицію. У інтерв’ю виданню Jeune Afrique він заявив, що ніколи не покривав випадків порушення росіянами антидопінгових правил, а лише намагався відтермінувати їхній розгляд (нібито з метою уникнення скандалів напередодні лондонської Олімпіади-2012, а також чемпіонату світу-2013, що пройшов у Москві і, зі слів Ламіна Діака, сильно залежав від російського фінансування). “Ми лише хотіли мати більше часу, щоб усе перевірити і переконатися, що якщо стосовно спортсменів будуть призначені санкції, це станеться вже після закінчення зазначених турнірів”, – виправдовувався Ламін Діак.
Цікаво, що його звинувачують не лише в маніпуляціях із допінгом. Зокрема, підозрюють у причетності до торгівлі голосами низки африканських спортивних функціонерів на виборах Олімпіади в Ріо-де-Жанейро. Приміром, влітку минулого року колишній губернатор штату Ріо-де-Жанейро Сержіу Кабрал, засуджений на 100 років позбавлення волі за численні випадки корупції, під присягою заявив, що восени 2009 року Ламін Діак і Папа Массата Діак отримали від бразильських підприємців близько двох мільйонів доларів за кілька голосів членів Міжнародного олімпійського комітету. Крім того, прокуратура Франції торік відкрила слідство в справі про хабарі при визначенні місця проведення чемпіонату світу з легкої атлетики 2017 року. На нього претендували Доха і Лондон. У слідчих є всі підстави вважати, що наприкінці 2011 року Ламін Діак отримав 3,5 мільйона доларів за те, щоб турнір дістався катарській столиці. Щоправда, чемпіонат у 2017 році все-таки пройшов у Лондоні. А от наступний чемпіонат світу в 2019 році відбувся вже у Катарі.