У середу, 18 грудня, в столиці України завершився чемпіонат світу з хокею серед молодіжних збірних (U-20) у дивізіоні 1B. В гості до української команди приїхали збірні Франції, Угорщини, Італії, Польщі та Естонії.
Враховуючи стан вітчизняного хокею, українські збірні різних вікових категорій виступали в першому дивізіоні (мовиться зазвичай про дивізіон 1В – третій за ліком у хокейній єрархії чемпіонатів світу). Кожен чемпіонат світу насамперед ставить за мету збереження прописки в цьому дивізіоні. Переважно це вдається зробити, особливо молодіжним збірним. Приміром, торік українська “молодіжка” зуміла посісти четверте місце в турнірі, перемігши в овертаймі збірну Італії і в основний час – збірну Японії, але програвши Словенії, Польщі та Угорщині.
Цього року чемпіонат світу проходив у столиці України, тож були сподівання, що наші хлопці зуміють поборотися за вихід у наступний дивізіон. На жаль, вони не справдилися, проте важко висловлювати якісь претензії хлопцям. Загалом вони показали свій рівень хокею, навіть покращили минулорічний результат, здобувши вже три перемоги в п’яти матчах, що дозволило їм стати бронзовими призерами турніру.
А розпочалося все дуже погано. Старт домашнього чемпіонату світу виявився невдалим для молодіжної збірної України. Бажання підопічних Олега Ігнатьєва потішити рідних уболівальників зіграло злий жарт у матчі зі збірною Угорщини. Наші хокеїсти ніяк не могли довести до завершальної стадії свої атаки, а наприкінці першого періоду угорці відкрили рахунок. Уже на старті другої двадцятихвилинки українцям вдалося відновити рівновагу. Денис Архипенко замкнув передачу Дмитра Даниленка. Та вже у наступній атаці угорці знову вийшли вперед. До завершення другого періоду Артур Оганджанян пропустив ще двічі. І у фіналі матчу на табло висвітилися прикрі 1:5.
У наступному турі на українців чекала збірна Польщі, яка стартувала на турнірі з перемоги над італійцями з рахунком 15:3. Тож були побоювання, що і в українців виникнуть великі проблеми. Але на хокейному майданчику вони були саме у поляків. Гра почалася на рівних. По черзі обидві команди створювали моменти біля воріт опонентів, але закинути шайбу не вдавалося. І ось на шостій хвилині першого періоду голкіпер поляків не встиг закрити кут воріт від точного кидка Олександра Пересунька. В другій двадцятихвилинці тактику команди не змінили. Гравці атакували ворота, але довести зроблене до заповітного гола так і не вдалося…
У фінальному періоді українські хокеїсти розставили всі крапки над “і”. З передачі Фелікса Морозова та Михайла Васильєва шайбу закинув Дмитро Даниленко, а за чотири хвилини до кінця матчу Олександр Пересунько оформив дубль, ефектно реалізувавши буліт. У підсумку – перемога команди Олега Ігнатьєва 3:0.
Варто зауважити, що для поляків за весь турнір це була найменш результативна гра. Усього в матчах за участі наших західних сусідів були закинуті 55 шайб. Окрім стартових 15:3, варто відзначити ще один матч польської команди, в якому вона поступилася з рахунком 7:10.
Але повернімося до нашої збірної, яка в третьому турі зустрічалася з головним фаворитом турніру – збірною Франції. Сам матч для української команди розпочався дуже погано. Вже на шостій хвилині на табло горіли 0:2 на користь Франції. Ще в першому періоді українці змогли скоротити відставання. Трійка Архипенко – Даниленко – Морозов спрацювала відмінно, і Денис закинув свою другу шайбу на турнірі. Однак далі всі потуги наших хлопців відігратися ні до чого не приводили. В середині третього періоду українці пропустили ще й третю шайбу і в підсумку програли з рахунком 1:3. Ця невдача остаточно поховала шанси нашої збірної виграти турнір, натомість залишалося відкритим питання збереження прописки в дивізіоні 1В.
Після матчу головний тренер молодіжної збірної України (U-20) з хокею Олег Ігнатьєв розповів про головні проблеми теперішнього українського хокею.
“Потрібно розуміти, що нинішні результати – в проблемах, які є глибшими, аніж здається. Від фактів, які ми бачимо сьогодні, нікуди не подітися. Ми проводимо спортивні заходи, намагаємося розвивати дитячий спорт, але те, що відбувається у нас в дитячому хокеї, це дуже сумно.
Результати, які ми маємо на сьогоднішній день, є реальним показником рівня підготовки наших спортсменів. Можу довго порівнювати команди, але поки триває турнір, потрібно зосередитися на матчах, що залишилися.
Спілкувалися з хлопцями, і я запитав у них, що я можу сказати від імені команди. Моральна складова не зломлена, хлопці в тонусі, готові довести до кінця розпочату справу. Сказали, що ми будемо чесними перед самими собою і боротимемося до кінця. Хлопці зробили максимум, але цього недостатньо, щоби перемагати на такому рівні.
Наприклад, Угорщина – команда, яка протягом усього сезону працює в системі за цілковитої підтримки держави, бере участь в турнірах, їздить на змагання. Все робиться для того, щоб тренер, який очолює команду, міг поставити їй ту гру, яку бачить.
У нас же хлопці приїжджають із різних клубів, у різному стані. Хтось більше грає, хтось менше, хтось узагалі не грає. Мало часу, щоби привести їх у єдиний тонус і поставити ту концепцію гри, яку ми хочемо бачити. Але в двох матчах, що залишилися, ми готові боротися і показати кращу гру.
В таких турнірах будь-яка команда може обіграти будь-яку. Хто буде більш дисциплінованим і збалансованим. Але рівень підготовки спортсменів – проблема, яку ми не можемо компенсувати. Проте не все так погано. Той факт, що на такому рівні ми можемо конкурувати, свідчить про те, що в Україні хокей ще живе”, – розповів Ігнатьєв після матчу зі збірною Франції.
У четвертому турі остаточно визначився переможець турніру. Збірна Угорщини, перегравши французів – 3:2, здобула путівку до дивізіону IA.
Українці на правах господарів майданчика за традицією завершували програму ігрового дня. Суперником виступила збірна Італії – аутсайдер турніру. Для обох команд це була, по суті, вирішальна гра в боротьбі за збереження прописки. Висока ціна поєдинку зумовила розвиток подій на майданчику: суперники спочатку були обережні, у рівній грі підопічним Олега Ігнатьєва пощастило відкрити рахунок на 13-ій хвилині. Гліб Кривошапкін точно кинув низом з правого кола вкидання у дальній кут. Щоправда, цифри на табло змінилися вже через 34 секунди, коли італійці здійснили атаку, розстрілявши ворота Артура Оганджаняна – 1:1.
Із цим результатом суперники пішли на першу перерву, при цьому “жовто-сині” не реалізували кілька чудових моментів у більшості і взагалі помітно перегравали гостей. У другому періоді ігрова перевага українців стала зовсім вражаючою – господарі надовго закривали суперника в його зоні, багато кидали, намагалися заштовхати шайбу у ворота, але рахунок не змінився.
На початку третього періоду українська команда придумала собі проблеми, двічі залишившись у меншості. Суперник був дуже близький до успіху, проте господарі вистояли. А такі ж дві свої більшості поспіль розіграли хоч і набагато потужніше, але так само безрезультатно. Тут також варто відзначити блискучу гру воротаря італійців. У підсумку суперники змушені були грати овертайм, де по разу пробачили одні одним грубі помилки. Українці були близькі до переможного гола, однак свій вихід віч-на-віч не реалізував Фелікс Морозов.
Так справа дійшла до серії булітів. І тут наших хлопців прорвало – вони тричі переграли непробивного воротаря збірної Італії. Спочатку Гліб Кривошапкін, потім Олександр Пересунько, і переможний кидок залишився за Денисом Архипенком – 2:1 (Б). Український кіпер Оганджанян пропустив усього раз.
Набравши 5 очок, підопічні Ігнатьєва виконали завдання-мінімум, зберігши прописку в дивізіоні. У них з’явився шанс здобути “бронзу” турніру, але тільки за умови перемоги над Естонією в останньому турі та поразки Польщі в матчі з французами.
У підсумку все склалося так, як хотілося. Французи розгромили Польщу в денному матчі – 7:1, і українцям для здобуття бронзових медалей головне було не програти невмотивованим естонцям у основний час.
Наші хлопці спершу не форсували подій, а потім підвищили темп і стали створювати чудові моменти. Лише до середини періоду гості змогли кілька разів небезпечно огризнутися і на 11-ій хвилині відкрили рахунок після рикошету. Естонці почали грати впевненіше і на 17-ій хвилині реалізували більшість – 0:2.
І тут наші розізлилися: не минуло й хвилини, як українці скоротили розрив після масованої атаки, під час якої захисник Сергій Логачов точно кинув під поперечину. І незадовго до сирени на першу перерву ще одна чудова комбінація господарів закінчилася голом Гліба Кривошапкіна – 2:2.
У другому періоді почався відкритий хокей. Глядачам таке подобається, і вони отримали шоу. Під кінець 27-ої хвилини Фелікс Морозов вивів українців уперед, а в перебігу наступних 108 секунд у воротах естонців побували ще три шайби – 6:2! Голами відзначилися Олександр Пересунько і Денис Матусевич, а Фелікс Морозов оформив дубль. Додамо, що другий воротар гостей пропустив уже через 10 секунд після виходу на лід.
Третій період повинен був перетворитися на формальність, проте гості не заспокоювалися і незабаром скоротили розрив, а потім мали ще кілька хороших моментів. Українці теж атакували часто, але забили вже у порожні ворота – естонці зняли воротаря за 3.10 до сирени. Фелікс Морозов зробив хет-трик – 7:3.
Отже, команда Олега Ігнатьєва заслужено здобула “бронзу” чемпіонату світу в дивізіоні 1B. При цьому українці забили естонцям рівно стільки, скільки закинули в чотирьох попередніх матчах турніру. А збірна Угорщини в ранзі дострокового чемпіона обіграла італійців (7:4), відправивши їх у нижчий дивізіон. Угорці взяли максимум – 15 очок, французи другі (12), а збірна України з вісьмома очками залишила за спиною Польщу та Естонією (по три), у італійців лише один бал, по суті, подарований нашою збірною.