У середу в Римі визначилася найкраща команда сезону 2008/09 року. Перемігши "Манчестер Юнайтед", каталонська "Барселона" стала тріумфатором року. Фінал Ліги чемпіонів підвів жирну риску під черговим сезоном, і нині можна підбити деякі підсумки футбольного року, що минув. І хоча зазвичай "роздача слонів" відбувається перед Новим роком, спробуємо відійти від традиції і визначити тріумфаторів уже зараз, щоправда, зупинимося лише на тих, хто так чи інакше був пов'язаний з Лігою чемпіонів.
Якщо говорити про команду сезону, то тут сумнівів немає. Каталонська "Барселона" тріумфувала в усіх турнірах, у яких брала участь. Трофеї за чемпіонат Іспанії, національний кубок і Лігу чемпіонів сезону 2008/09 поповнили клубний музей каталонців. І, напевно, найголовніше - ця команда проповідує цікавий, атакувальний футбол, який так до вподоби глядачам. "Барселону" від інших відрізняє одна особливість - уміння нестандартно мислити. Жоден колектив не може похвалитися таким підбором гравців, які вміють приймати нестандартні і водночас правильні рішення. Хаві, Іньєста, Мессі, Анрі, Ето'о, Дані Алвеш у будь-який момент можуть здивувати так, що потім хапаєшся за голову і, оговтуючись від шоку, розумієш, що це насправді світовий рівень і це той футбол, про який можна сказати - еталон. Упродовж усього нинішнього сезону "Барселону" називали найкращою командою Європи. І лише двічі команда переживала невеличкий спад. Перший - ще на початку ігрового року, коли "Барса" входила у свій ритм, другий - уже всередині року, коли було видано кілька невиразних матчів. Проте це лише означає, що команда ще має можливості для самовдосконалення, і вона не ідеальна. Тому на наступний сезон перед "Барсою" буде стояти завдання не втратити все, що здобуто (а це буде дуже не просто), і зробити те, чого ще ніхто не робив, - виграти другу поспіль Лігу чемпіонів.
Тут вибір настільки великий, що очі розбігаються. Власне, кожна зірка тієї самої "Барси" може претендувати на цю роль. Але хотілося б виокремити одного гравця - Тьєррі Анрі. Можливо, вклад цього футболіста в перемогу "Барси" на всіх фронтах навіть більш ніж скромний, але він зробив те, про що дуже давно мріяв. Коли француз програв фінал Ліги чемпіонів разом з "Арсеналом" (до речі тим самим каталонцям) і вирішив покинути Лондон, багато скептиків (а їх кількість значно збільшилася після першого, без сумніву, провального сезону) казали, що він це зробив даремно. На початку минулого року ходили чутки про те, що Анрі покине Каталонію, але француз залишився і нарешті здобув останній найважливіший трофей. Здобуваючи перемоги на мундіалі, чемпіонаті Європи, Кубку Конфедерацій, чемпіонаті Франції, двічі в чемпіонаті Англії, а цього року Іспанії, французові не вистачало тільки перемоги в Лізі чемпіонів, щоб зібрати всі можливі нагороди. І в середу це сталося. Тому якщо врахувати увесь шлях француза, серед усіх футболістів каталонської команди - ця звитяга найважливіша саме для нього.
Напевно, все ж таки Пеп Гвардіола. Цей рік - перший у кар'єрі Гвардіоли на керівному посту. У свій дебютний сезон він встановив національний рекорд: жодного разу ще іспанській команді не вдавалося виграти три турніри - чемпіонат країни, Кубок короля і Лігу чемпіонів. Але є одне "але"... Півфінальний матч проти "Челсі", коли сам тренер уже зневірився і вітав Гуса Хіддінка - таке не забувається. За весь сезон Пеп так і не продемонстрував свою тактичну виучку і вміння саме вчасними замінами і перестановками втручатися в хід гри. Але в його команді є гравці, які все можуть зробити самі, тому особливо напружуватися не треба. Плюс Гвардіоли в тому, що він навів дисципліну в зіркових рядах і забрав тих, хто був незадовільний (Рональдіньо, Деку), і цього для перемоги виявилося достатньо.
Досить показовим є матч "Барси" проти "Шахтаря" у груповому раунді. Тоді на поле вийшла каталонська молодь, ті гравці, з якими Пеп працював минулого року в дублі. І та команда поступилася, тому що не було потрібних зірок.
А писали би ми нині оди "Барселоні", якби не Том Хеннінг Овребе. Норвезький рефері своїм рішенням у півфіналі не дозволив "Челсі" святкувати цілком закономірний успіх, щоправда, і самі лондонці мали все вирішувати самі, але факт залишається фактом. Огребе - головний антигерой Ліги чемпіонів
Сюрпризів у Лізі чемпіонів було, як завжди, мало. І уваги варті лише дві команди - білоруський БАТЕ та кіпріотський "Анортосіс". Сам вихід цих команд у груповий етап став величезною подією в обох країнах. Білоруси в ЛЧ спромоглися на дві нічиї з "Ювентусом", а "Анортосіс" до останку боровся за вихід в 1/8 фіналу. Це насправді слід поважати.
До теми:
Ліга чемпіонів у цифрах
Десять хвилини і один удар знадобилися "Барселоні", щоб відкрити рахунок у фінальному матчі. Причому всі ці стартові хвилини "Манчестер Юнайтед" упевнено вів гру і завдав по воротах каталонців п'ять ударів, створивши як мінімум два небезпечні моменти. "Це був ключовий момент усього фіналу. Після пропущеного гола "Барселона" стала впевненішою, а ми так і не змогли знайти свою гру", - скаже після матчу головний тренер МЮ сер Алекс Фергюсон.
29 років і 19 днів - така різниця у віці між молодим наставником "Барселони" Хосепом Гвардіолою і патріархом тренерського цеху Фергюсоном. "Мені варто подати у відставку завтра ж. Адже я вже не зможу перевершити це досягнення", - сміявся на післяматчевій прес-конференції Гвардіола.
51% ігрового часу фінального матчу "Барселона" контролювала м'яч. І це при тому, що рідко коли команда, яка відкрила рахунок у дебюті зустрічі рівних суперників, не віддає ініціативу.
169 сантиметрів - зріст аргентинського атакувального півзахисника "Барси" Ліонеля Месси, який головою забив другий гол у ворота МЮ. Цей м'яч став для нього дев'ятим у нинішньому розіграші Ліги чемпіонів і приніс не тільки титул найкращого бомбардира турніру, але й найціннішого гравця фіналу.
Три фоли проти гравців "Барселони" зробив лідер атак "Манчестер Юнайтед" Кріштіану Роналду, який став найбільш недисциплінованим футболістом фіналу. І це при тому, що португальці в цьогорічній лізі фолили найчастіше - 37 разів.
13 років суддівської кар'єри знадобилося швейцарцеві Массімо Бузакке, щоб домогтися права стати головним арбітром фіналу Ліги чемпіонів. У день матчу суддя був визнаний гідним аудієнції Папи Римського Бенедикта XVІ, що благословив директора з менеджменту, за основним видом діяльності, й усю його суддівську бригаду. Бузакка, якого в офіційних матеріалах УЄФА характеризують як "практикуючого католика", відмінно впорався зі своїми обов'язками - рідкісний випадок, але жодне із суддівських рішень не викликало протесту у футболістів і фанатів обох команд.
787 млн дол. - призовий фонд Ліги чемпіонів, що завершилася. "Барселона" як переможець турніру одержить близько 55 млн із них. Але в наступній Лізі чемпіонів бонус, за оцінками фахівців, повинен уперше перевищити планку в 1 млрд дол.: телеправа на турніри з такими фіналами, як "Барселона" - "Манчестер Юнайтед", УЄФА продає дедалі з більшим успіхом.