Спортсмен року

Зимові Олімпійські ігри в Пхьончхані для української команди загалом вийшли невдалими. Але попри провали багатьох вітчизняних спортсменів (це стосується насамперед нашої біатлонної збірної), на цьому спортивному святі ми не були зайвими. Україна майже під завісу турніру таки отримала свою олімпійську медаль! “Золото” у фрістайлі Олександра Абраменка перекрило усі невдачі й зробило його справжнім героєм країни. Адже він став першим в історії серед українських чоловіків, що на Зимових Олімпіадах почув український гімн на свою честь.
А найголовніше, що ця медаль прийшла попри усі негаразди у спортсмена і стала справжньою казкою, яку можна поставити в один ряд із “золотом” австралійця Стівена Бредбері у СолтЛейкСіті – 2002. Але в медалі представника Зеленого континенту було більше удачі, а українець насправді заслужив цю нагороду своєю працею. Історія останнього олімпійського циклу Олександра Абраменка – одна з тих, про які рекомендують знімати фільми та писати книги.
Фото: АР
Спортсменка року

Дзюдоїстка Дар’я Білодід – одна з головних дійових осіб в українському спорті у 2018 році. 18-річна спортсменка в цьому році не програла жодної сутички, досягнувши безпрограшної серії в 35 перемог і цілком логічно завершила рік, посівши перше місце в рейтингу найсильніших дзюдоїсток в категорії до 48 кг.
Ще в 2015-ому Білодід, якій тоді було 15 років, вперше виграла чемпіонат світу U-18, в 2016-ому захистила титул. У 2017 році 17-річна спортсменка виграла чемпіонат Європи серед дорослих. В цьому році ще 17-річна Дар’я стала чемпіонкою світу серед дорослих, а вже у 18 років виграла “золото” на чемпіонаті світу серед молоді. Отже, вона виграла титули чемпіонатів світу з дзюдо у всіх вікових категоріях.
Після таких перемог Грузія, Азербайджан і ОАЕ пропонували Білодід змінити громадянство, обіцяючи чималі гроші. Українка відмовила.“Я дуже люблю свою країну, я патріотка. Хоча, звичайно, у нас є проблеми фінансові. У нас немає хороших олімпійських баз, у нас дуже погані умови. Але мені все одно дуже приємно, коли я стою на п’єдесталі, і грає гімн саме моєї країни. Для мене це дуже важливо”.
Фото: fdd.org.ua
Прорив року

2018-го року у вітчизняному жіночому тенісі відбулося чимало подій, які потішили українського вболівальника. Але якщо раніше досягнення наших тенісисток здебільшого пов’язували з радянською школою, то зараз звитяги вже суто українські. І головне, що вони пов’язані не лише з лідеркою вітчизняного тенісу Еліною Світоліною. У 2018 році якісний прорив був у великої групи українок. Спершу вражала п’ятнадцятирічна Марта Костюк, яка на початку сезону побила безліч вікових рекордів в історії світового тенісу. Потім приємно вразила Леся Цуренко, яка стабільно виступала протягом усього сезону і захистила титул на турнірі в мексиканському Акапулько. Феноменальний тиждень в жовтні видала 18-річна Даяна Ястремська, для якої це був перший повноцінний сезон на дорослому рівні. І провела вона його досить впевнено, ставши наймолодшою тенісисткою України, яка вийшла у фінал турніру WTA в одиночному розряді і виграла титул. Ястремська у свої 18 років та 4 місці стала переможницею змагань у Гонконгу. І, нарешті, Світоліна, яку лихоманило весь рік, зуміла зібратися наприкінці року і виграти Підсумковий турнір.
Фото: колаж “Львівської Пошти“
Чемпіони року

Напрочуд вдалий рік був і в українських боксерів-професіоналів. Серію чемпіонських перемог розпочав Олександр Усик, який спершу в січні у півфіналі WSSB здолав латвійця Майріса Брієдіса, а в травні, перемігши росіянина Мурата Гассієва, став абсолютним чемпіоном світу у своїй вазі. В листопаді Усик захистив свій титул в поєдинку проти британця Тоні Беллью.
Успішно в новій ваговій категорії бився і Василь Ломаченко, який спершу 12 травня завоював титул WBA в легкій вазі, перемігши Хорхе Лінареса, а в грудні, здолавши Хосе Педрасу, додав до колекції пояс WBO.
Цього року в Україні з’явилося ще два нових чемпіони світу. В лютому Артем Далакян завоював вакантний титул чемпіона світу за версією WBA в найлегшій вазі (і вже успішно провів два захисти титулу). А в грудні Олександр Гвоздик жорстко нокаутував Адоніса Стівенсона та став власником титулу WBC в напівважкій вазі.
Фото: колаж “Львівської Пошти“
Команда року

Паралімпійська збірна Україна давно привчила вболівальників до успішних виступів. З усіх без винятку Паралімпіад вона повертається з великою кількістю нагород. Так сталося і у Пхьончхані, де Україна завоювала неймовірні 22 медалі – сім золотих, сім срібних та вісім бронзових. Наша команда посіла шосте місце у загальному медальному заліку, попереду лише найпотужніші збірні – США, нейтральні паралімпійські російські атлети, Канада, Франція та Німеччина. У порівнянні із зимовою Паралімпіадою-2014, збірна України у загальному медальному заліку втратила дві позиції – чотири роки тому вона було четвертою. Зате у Пхьончхані наші спортсмени здобули на дві золоті медалі більше та повторили досягнення Турину-2006. Головною українською героїнею Паралімпіади-2018 стала Оксана Шишкова, яка виграла шість медалей у біатлоні та лижних гонках серед атлетів з порушенням зору. У біатлонних змаганнях Шишкова отримала “золото” та два “срібла”. У лижних гонках вона взяла золоту нагороду у змішаній естафеті, також ще два індивідуальних “срібла”.
Фото: Reuters
Скандал року

Наприкінці травня – на початку червня правоохоронні органи України провели понад 50 обшуків у дев’яти областях України проти організаторів договірних матчів. Під підозру потрапили президенти футбольних клубів, колишні та чинні гравці, арбітри, тренери, комерційні структури та громадяни України. Правоохоронці встановили понад 320 осіб, які були задіяні в корупційних схемах та причетні до вчинення злочинів більш ніж у 57 епізодах. Наразі, за словами МВС, задокументовано протиправну діяльність 5 злочинних груп та 35 футбольних клубів. Щоправда, лише в грудні правоохоронці попередили про підозру 11 фігурантів справи.
Однак, як стверджують головні футбольні функціонери України, боротьба з договірними матчами в країні триває, і незабаром розпочнеться третя хвиля обшуків. Зокрема, під пильне око правоохоронних органів потраплять арбітри, яких допитають щодо їхньої можливої участі в договірних поєдинках.
Фото: wikimedia