Європейські медалі Анни Музичук

У грузинському місті Батумі завершився жіночий чемпіонат Європи зі швидких шахів та бліцу. З цього турніру українки привезли дві нагороди, які є в активі стриянки Анни Музичук

фото: europechess.org
Перший номер українського шахового рейтингу виборола бронзу в швидких шахах і стала чемпіонкою континенту в бліці.
Анна Музичук їхала в Грузію в статусі одного з головних фаворитів турніру. Екс-чемпіонка світу у швидких шахах і бліці через свої погляди була змушена пропустити останній світовий форум у Саудівській Аравії і віддати свої корони без бою. Тому зрозуміло, що на континентальній першості вона жадала перемог. Чемпіонат зі швидких шахів проходив у 11 турів за швейцарською системою. У ньому грали 78 учасниць. Контроль часу був 15 хвилин на всю партію із додаванням 10 секунд за кожний зроблений хід.
Музичук досить рівно провела турнір, не програвши жодної партії. На жаль, в 9-ому турі в ендшпілі вона упустила перемогу в партії проти грузинки Бели Хотенашвілі. Як показав подальший розвиток подій, ці півочка вплинули на розподіл місць на п’єдесталі пошани.
Вже перед останнім туром стало зрозуміло, що Анна майже втратила надії на чемпіонство і могла розраховувати лише на медаль, оскільки відставала від четвірки лідерів на півочка, а надіятися на те, що всі вони програють було неможливо хоча би тому, що німкеня Елізабет Пец, росіянки Анастасія Боднарук і Олександра Костенюк, а також ще одна українка Анна Ушеніна долю “золота” вирішували в очних поєдинках Костенюк – Пец і Ушеніна – Боднарук. У першій партії рівновагу на дошці так і не було порушено. А це означало, що переможниця другого поєдинку ставала чемпіонкою Європи.
Тут варто зробити відступ і відзначити як грала на турнірі харків’янка Ушеніна. Вона не дуже вдало стартувала: після п’яти турів у її активі була лише одна перемога, а в пасиві – поразка від представниці Шотландії Кетеван Арахамії-Грант. Однак потім екс-чемпіонка світу в класиці здобула п’ять перемог поспіль і була за крок від “золота”. Ушеніна у вирішальній партії досягла практично виграшного положення на дошці. Отримавши відмінну позицію вже в дебюті, наша співвітчизниця методично нарощувала позиційну перевагу. Поступово ця перевага переросла і в матеріальне домінування. Однак реалізувати зайвий пішак в ендшпілі з різнокольоровими слонами Ушеніна, на жаль, не змогла. На 57-ому ході екс-чемпіонка світу не помітила виграшне продовження, і в підсумку після 90 ходів була змушена визнати марність своїх спроб здобути перемогу. Нічия – і Ушеніна залишилася на 4-ому місці. Її суперниця в останньому турі – Боднарук – піднялася на 2-ий рядок п’єдесталу, “золото” дісталося Елізабет Пец. А Анна Музичук, здобувши ефектну перемогу над росіянкою Валентиною Гуніною, стала в підсумку 3-ою.
Щодо нової чемпіонки Європи з рапіду Елізабет Пец, то їй 33 роки. Родом вона з Ерфурта, що у Східній Німеччині. Її першим тренером був батько Томас Пец – один із найсильніших шахістів колишньої НДР. У 14-річному віці Елізабет виграла жіночий чемпіонат Німеччини. Тоді ж, у 1999 році, вона зіграла дві показові партії з Гаррі Каспаровим в рамках комп’ютерної виставки в Ганновері. Чемпіон світу оцінив талант юної німкені і допоміг їй знайти спонсорів для продовження кар’єри. Пец виграла чемпіонат світу для дівчат до 18 років у 2002 році та чемпіонат світу для дівчат до 20 років два роки по тому. Тепер же вона досягла першого великого успіху на континентальному рівні серед дорослих.
А ось в бліці Анні Музичук не було рівних. У перших п’яти турах на її рахунку було п’ять впевнених перемог, причому три з них чорними! Особливо варто відзначити успіх у партії проти новоспеченої чемпіонки Європи з рапіду німкені Елізабет Пец у 3-ому турі чорними. Як результат – одноосібне лідерство. Потім – дві поспіль нічиї з росіянками Олександрою Горячкіною і Валентиною Гуніною. У 8-ому турі українська шахістка здобула велику матеріальну перевагу (три пішаки) в партії проти грузинки Мері Арабідзе і впевнено її реалізувала.
У 9-ому турі Музичук переграла екс-чемпіонку світу в класичних шахах, болгарку, яка виступає під прапором Європейського шахового союзу Антоанету Стефанову (Болгарію у вересні 2016 року виключили з Європейського шахового союзу, каменем спотикання стала діяльність болгарина Сільвіо Данаілова на посаді президента ЄШС в 2011 – 2014 роках), впевнено реалізувавши не настільки вагому, як в попередній партії матеріальну перевагу.
Далі була нічия в партії проти росіянки Анастасії Боднарук. А потім українка поставила елегантну матову пастку грузинці Сопіко Хухашвілі. У передостанньому турі Аня розійшлася миром з подругою по збірній України Юлією Осьмак і практично забезпечила собі чемпіонство. Офіційно нашу шахістку можна було вітати після того, як в заключному турі єдина її суперниця – Пец – погодилася на нічию в партії проти Осьмак. Після цього Аня дозволила собі розслабитися і поступилася вихованці Нони Гапріндашвілі, представниці Іспанії Ані Матнадзе (уродженка грузинського Телаві, з 2006 року постійно живе в Барселоні). Однак це вже не мало особливого значення.
Музичук – єдина з учасниць чемпіонату, яка набрала в 13-ти турах двозначне число очок. Результатом цього тріумфу стали плюс 14,2 одиниці в бліц-рейтингу і 3-ій рядок у світі (Аня піднялася з 5-го місця). Попереду – грузинка Нана Дзагнідзе та екс-українка, а нині росіянка, Катерина Лагно. Додамо, що призерами в бліці стали Пец і полька Моніка Соцко.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4245 / 1.58MB / SQL:{query_count}